Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανότατα δεν υπάρχει driver (library) για το Tegra, ενώ το Android έχει λόγω Shield. Υποθέσεις κάνω, δεν το έχω ψάξει...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί δουλεύει το Moonlight στο Android και όχι στο Linux, πάντως.

Είναι απλό 😛😛

Most available software, and software you will want to use can not access nvdec. This is not an issue with l4t build, but with the fact that nvidia implemented these features using gstreamer, instead of vdpau wrapping. This means apps like moonlight will probably never work correctly, so please dont report this as a bug, get the moonlight devs to add support for nvdec on the tegra x1, and then complain when it doesnt work

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 minutes ago, Bourdoulas said:

Είναι απλό 😛😛

Most available software, and software you will want to use can not access nvdec. This is not an issue with l4t build, but with the fact that nvidia implemented these features using gstreamer, instead of vdpau wrapping. This means apps like moonlight will probably never work correctly, so please dont report this as a bug, get the moonlight devs to add support for nvdec on the tegra x1, and then complain when it doesnt work

Εγώ δεν έπιασα τι ακριβώς φταίει πάντως και γιατί δουλεύει σε Android 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εγώ δεν έπιασα τι ακριβώς φταίει πάντως και γιατί δουλεύει σε Android 😛 

Χαχαχα είναι αρκετά τεχνικό κομμάτι και δεν είμαι ειδικός ούτε εγώ. Από αυτό που κατάλαβα:

Στη συγκεκριμένη διανομή το video decoding γίνεται μέσω του gstreamer, κάτι που δεν υποστηρίζει το moonlight.

Στο Android το video decoding υποθέτω ότι γίνεται μέσω του VDPAU, που υποστηρίζεται από την εφαρμογή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, Bourdoulas said:

Χαχαχα είναι αρκετά τεχνικό κομμάτι και δεν είμαι ειδικός ούτε εγώ. Από αυτό που κατάλαβα:

Στη συγκεκριμένη διανομή το video decoding γίνεται μέσω του gstreamer, κάτι που δεν υποστηρίζει το moonlight.

Στο Android το video decoding υποθέτω ότι γίνεται μέσω του VDPAU, που υποστηρίζεται από την εφαρμογή. 

E άρα ας φτιάξουν το moonlight για linux να κάνει με VDPAU decode. Πού κολλάει ο driver σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

E άρα ας φτιάξουν το moonlight για linux να κάνει με VDPAU decode. Πού κολλάει ο driver σε αυτό;

Δεν έγραψα κάτι για driver. 😁 

Το moonlight ήδη κάνει decode με VDPAU. Η διανομή που έφεραν στo Switch δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 minutes ago, Bourdoulas said:

Δεν έγραψα κάτι για driver. 😁 

Το moonlight ήδη κάνει decode με VDPAU. Η διανομή που έφεραν στo Switch δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. 

Καλά κρασά δηλαδής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Αγορασα πρόσφατα ενα nintendo switch το οποίο το είχαν κανει update στο τελευταιο firmware ...Υπάρχει κάποιος τροπος να του περάσω cfw? Γενικά τι παίζει με.το. cfw στο switch μπορείς να χρησιμοποιείς και το online κομμάτι με ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2020 στις 1:08 ΠΜ, Tresorikos είπε

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ κ δίχως να θέλω να φάω ban υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να γίνει σε παλιό μοντέλο switch 

Ναι νΑ πάρεις το sx os pro

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

@sils επειδή είσαι γνώστης με το sx os pro (φλασαρονται) ότι έκδοση firmware και να έχει το switch;

Αν βρω κάνα φτηνό να πάρω και δεύτερο.

Οχι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λιγο υπομονη εχει ανακοινωθει απο την tx οτι θα σπανε ολα τα switch με modchip αλλα περιμενουμε να βγει το hack

στην επισημη σελιδα τους μπες να τα διαβασεις

Επεξ/σία από postfire
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

δοκίμασα να περάσω L4T σε μια δεύτερη κάρτα όσο για τη δοκιμή και επειδή είδα ότι τελικά υπάρχει τρόπος να τρέξει το moonlight αλλά η embedded έκδοση. Έχω να πω πως είμαι αρκετά απογοητευμένος από το performance του L4T σε handheld και χωρίς oc ακόμα και docked. Το moonlight-embedded επίσης είναι υπερβολικά laggy και δεν φταίει η σύνδεση καθώς στο κινητό μου παίζει τέλεια η εφαρμογή. Έτσι λοιπον αποφάσισα να περάσω android και τώρα τρέχει το ίδιο καλά η και καλύτερα από το κινητό.

Συμπέρασμα: Το L4T δεν αξίζει εκτός αν θέλεις να το έχεις μόνιμα docked σαν mini pc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...