Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Το tinfoil νομίζω έχει θέματα ή ο δημιουργός του έχει θέματα, δεν θυμάμαι 😜😜

Anyway, ξέχνα το tinfoil  και χρησιμοποίησε awoo installer 

Οκ θα το δοκιμάσω.  Έβαλα στην αρχή atmosphere και μετά δοκίμασα να βάλω κόσμος αλλα μετά το logo μου βγάζει ένα error .αν σβήσω την κάρτα sd και ξανακάνω από την αρχή την.διαδικασια για atmosphere θα έχω κανένα θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, έχω πολύ καιρό να κάνω update κ περίμενα μήπως βρω εύκολο τρόπο για κάποιο app να παίζω παιχνίδια του switch κατά κύριο λόγο,  υπάρχει εύκολος τρόπος; πρέπει να αγοραστεί κάτι σαν κάρτα;; υπαρχει κάποιο βίντεο;  δύο σελίδες έριξα μια ματιά κ μου φαίνονται κινέζικα.. Με το psp το είχα κάνει κάποτε σχετικά εύκολα να περάσω ένα update  με τη βοήθεια ενός παιδιού.. 

 

Αν κάνω το επίσημο. Update μιας όπως έγραψα θα μπορέσω να βάλω το app για τα παιχνίδια μετά η να το αφήσω στην παλιά αναβάθμιση; 

Αν γράφω κάτι που δεν πρέπει ζητάω συγγνώμη 🙏 

Επεξ/σία από Tresorikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mikemilos είπε

Οκ θα το δοκιμάσω.  Έβαλα στην αρχή atmosphere και μετά δοκίμασα να βάλω κόσμος αλλα μετά το logo μου βγάζει ένα error .αν σβήσω την κάρτα sd και ξανακάνω από την αρχή την.διαδικασια για atmosphere θα έχω κανένα θεμα?

Μπορείς να τα κάνεις όλα από την αρχή 

3 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Καλημέρα παιδιά, έχω πολύ καιρό να κάνω update κ περίμενα μήπως βρω εύκολο τρόπο για κάποιο app να παίζω παιχνίδια του switch κατά κύριο λόγο,  υπάρχει εύκολος τρόπος; πρέπει να αγοραστεί κάτι σαν κάρτα;; υπαρχει κάποιο βίντεο;  δύο σελίδες έριξα μια ματιά κ μου φαίνονται κινέζικα.. Με το psp το είχα κάνει κάποτε σχετικά εύκολα να περάσω ένα update  με τη βοήθεια ενός παιδιού.. 

Αν κάνω το επίσημο. Update μιας όπως έγραψα θα μπορέσω να βάλω το app για τα παιχνίδια μετά η να το αφήσω στην παλιά αναβάθμιση; 

Αν γράφω κάτι που δεν πρέπει ζητάω συγγνώμη 🙏 

Διαβάζεις εδώ πρώτα https://switch.homebrew.guide/

Αφού διαβάσεις, θα δεις οπωσδήποτε κάποια από τα tutorials που υπάρχουν στο YouTube και μετά θα κάνεις και εσύ την διαδικασία. 

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα rcm jig για να κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να το καταφέρεις, χωρίς jig (πχ συνδετήρα) αλλά προσωπικά δεν το προτείνω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κάρτα μου είναι σε exFAT. Είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιώ homebrew; Τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί; 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Malthador είπε

Η κάρτα μου είναι σε exFAT. Είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιώ homebrew; Τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί; 

Να γίνει corrupt η κάρτα. Εγώ μέχρι την έκδοση 9.0 ήμουν με xfat και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Μετά το γύρισα σε fat32. 

Δυστυχώς ο driver που χρησιμοποιεί η Nintendo είναι απρόβλεπτος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο unpatched Switch, έχω διαβάσει αρκετά και τώρα θα μπω στην διαδικασία περάσματος cfw. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. Στο Switch είναι περασμένος ο προηγούμενος χρήστης.
Να κάνω delete user;  Να κάνω reset σε factory settings; Να το αφήσω ως έχει;
Να τονίσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το online, σκοπεύω να το έχω συνεχώς σε flight mode και οτιδήποτε περνάω μέσα να το κάνω μέσω υπολογιστή.

2. Με το που ενεργοποιήσω το RCM και περάσω το atmosphere, για να μεταφέρω αρχεία θα χρειάζεται να βγάζω την microSD από το Switch ή απλά θα το συνδέω με το λάπτοπ; Γιατί είδα σε κάποια βίντεο ότι πρέπει να αφαιρεθεί η κάρτα. Για να γίνει όμως αυτό δεν χρειάζεται power off και μετά από την αρχή το jig κτλ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Bourdoulas said:

Να γίνει corrupt η κάρτα. Εγώ μέχρι την έκδοση 9.0 ήμουν με xfat και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Μετά το γύρισα σε fat32. 

Δυστυχώς ο driver που χρησιμοποιεί η Nintendo είναι απρόβλεπτος. 

Thx, θα κάνω φορμά. 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, amakrido είπε

Καλησπέρα.

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο unpatched Switch, έχω διαβάσει αρκετά και τώρα θα μπω στην διαδικασία περάσματος cfw. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1. Στο Switch είναι περασμένος ο προηγούμενος χρήστης.
Να κάνω delete user;  Να κάνω reset σε factory settings; Να το αφήσω ως έχει;
Να τονίσω ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το online, σκοπεύω να το έχω συνεχώς σε flight mode και οτιδήποτε περνάω μέσα να το κάνω μέσω υπολογιστή.

2. Με το που ενεργοποιήσω το RCM και περάσω το atmosphere, για να μεταφέρω αρχεία θα χρειάζεται να βγάζω την microSD από το Switch ή απλά θα το συνδέω με το λάπτοπ; Γιατί είδα σε κάποια βίντεο ότι πρέπει να αφαιρεθεί η κάρτα. Για να γίνει όμως αυτό δεν χρειάζεται power off και μετά από την αρχή το jig κτλ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

1. Αν δεν έχει κάτι που σε ενδιαφέρει, delete

2. Εφόσον θα περάσες το Atmosphere φρόντισε από πριν να περάσεις και κάποια χρήσιμα προγράμματα όπως το awoo installer με το οποίο μπορείς να κάνεις εγκατάσταση παιχνίδια μέσω usb και δεν χρειάζεται να βγάζεις την κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια απορία περί fat32 και exfat.. 

Όταν κάνουμε offline update μέσω ChoiDujournN μας προτείνει να το κάνουμε εγκατάσταση σε exfat.. Αν έχουμε την sd σε fat32 πάλι κάνουμε εγκατάσταση το firmware σε exfat? 

Παράδειγμα.. 

20181005_100943-1612x1209.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Εγώ έχω μια απορία περί fat32 και exfat.. 

Όταν κάνουμε offline update μέσω ChoiDujournN μας προτείνει να το κάνουμε εγκατάσταση σε exfat.. Αν έχουμε την sd σε fat32 πάλι κάνουμε εγκατάσταση το firmware σε exfat? 

Παράδειγμα.. 

20181005_100943-1612x1209.jpg

Κανε σε xfat. Η διαφορά των δύο είναι ότι το δεύτερο έχει και τους... xfat drivers. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

1. Αν δεν έχει κάτι που σε ενδιαφέρει, delete

2. Εφόσον θα περάσες το Atmosphere φρόντισε από πριν να περάσεις και κάποια χρήσιμα προγράμματα όπως το awoo installer με το οποίο μπορείς να κάνεις εγκατάσταση παιχνίδια μέσω usb και δεν χρειάζεται να βγάζεις την κάρτα. 

Κάτι βασικό: Επειδή βλέπω η μπαταρία αργεί αρκετά να φορτίσει (με φορτιστή 9.0V ≈ 1,67A / 5.0V ≈ 2A χρειάστηκε σχεδόν 4,5 ώρες ) να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, υπάρχει πιθανότητα να βοηθήσει; Θα μου ζητήσει μετά να μπω online να κάνω καινούργιο user; Το switch είναι στην 9.2.0 οπότε λέω να μείνω εκει.

Και ρε παιδιά έχω εκτυπώσει jig σε 3d εκτυπωτή και δεν βρίσκω σύρμα να περάσω!!! Συνδετήρας πολύ χοντρός, καλώδιο ethernet πολύ λεπτό και εύκαμπτο, δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά.

Επεξ/σία από amakrido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

So, φόρμαρα την κάρτα σε FAT32 και βλέπω ότι είναι χαρακτηριστικά πιο αργή. Εμφανίζει το logo του Kosmos για τουλάχιστον 5 δευτερόλεπτα π.χ. εκεί που σε exFAT δεν προλάβαινα καν να το δω. Είναι ιδέα μου;

Επίσης, από Retroarch γνωρίζει κανείς; Έβαλα PPSSPP core και έτρεξα ένα backup (από game που κατέχω νόμιμα εννοείται) και όταν πατάω restart για να πάρει ρυθμίσεις γραφικών κλπ crashάρει. Υπάρχει workaround;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Malthador είπε

So, φόρμαρα την κάρτα σε FAT32 και βλέπω ότι είναι χαρακτηριστικά πιο αργή. Εμφανίζει το logo του Kosmos για τουλάχιστον 5 δευτερόλεπτα π.χ. εκεί που σε exFAT δεν προλάβαινα καν να το δω. Είναι ιδέα μου;

Επίσης, από Retroarch γνωρίζει κανείς; Έβαλα PPSSPP core και έτρεξα ένα backup (από game που κατέχω νόμιμα εννοείται) και όταν πατάω restart για να πάρει ρυθμίσεις γραφικών κλπ crashάρει. Υπάρχει workaround;

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κάτσει να το παρατηρήσω. Δεν το κάνω και συχνά restart. 

Για το retroarch, εγώ θα κοίταζα αρχικά αν μου το κάνει και με άλλο παιχνίδι για αν είναι γενικό πρόβλημα ή μόνο με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Αν ισχύει το δεύτερο θα δοκίμαζα είτε άλλο image release, είτε image διαφορετικού region. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, Bourdoulas said:

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κάτσει να το παρατηρήσω. Δεν το κάνω και συχνά restart. 

Για το retroarch, εγώ θα κοίταζα αρχικά αν μου το κάνει και με άλλο παιχνίδι για αν είναι γενικό πρόβλημα ή μόνο με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Αν ισχύει το δεύτερο θα δοκίμαζα είτε άλλο image release, είτε image διαφορετικού region. 

Θα το δοκιμάσω, ένα game έχει όλο κι όλο το PSP που με ενδιαφέρει (Persona 3 Portable), θα είμαι άτυχος να φταίει το image. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Θα το δοκιμάσω, ένα game έχει όλο κι όλο το PSP που με ενδιαφέρει (Persona 3 Portable), θα είμαι άτυχος να φταίει το image. 😕

Ίσως να δοκιμάσεις και διαφορετικό core. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...