Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 hours ago, GeorgeMan said:

Οπα! Τι παίχτηκε; Εντάξει κι εγώ τους ανταγωνιστές στήριξα αλλά κάθε τέτοια κίνηση είναι εις βάρος της hacking scene.

Εντάξει δεν έγινε κάτι τραγικό, το Kosmos front-end του Atmosphere είναι ξέρω 'γω, κλάιν. Το πρόβλημα είναι ότι θα υπάρξει κι άλλος, σημαντικότερος κόσμος που θα τζάσει εάν συνεχιστεί αυτή η τοξικότητα στην scene.

Είμαι pro-Gamergate γενικά, αλλά ο dev του tinfoil είναι ένας καθυστερημένος μαμόθρεφτος που πρέπει να αποβληθεί από την scene το συντομότερο δυνατόν. Είμαστε εδώ για να παίζουμε, όχι για να μισούμε ο ένας τον άλλον, έλεος δηλαδή. Τι τον νοιάζει άμα αυτός που θα βάλει το app του είναι γκέι ή τρανς να πούμε.

Αυτό το πράγμα δεν υπήρχε ποτέ άλλοτε, σε καμία hacking scene (και τις παρακολουθούσα όλες, εκτός από του X360) και δυστυχώς γίνεται για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε οι οποίοι πηγάζουν από βαθιά κοινωνικά θέματα που δύσκολα θα επιλυθούν στο κοντινό μέλλον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο ιστορικό της όλης φάσης να μελετήσουμε αυτό το case?

Δεν είχα καμία ιδέα για όλο αυτό το πανηγύρι και θα ήθελα πολύ να μάθω τί συμβαίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια βοήθεια παρακαλώ όποιος ξέρει:

-Έχω Switch με SX OS και 3rd party dongle, autoRCM on, έχω και jigs. To Switch δεν έχει μπει ονλάιν από την στιγμή που χακαρίστηκε. Έχω πάρει backup της sysnand και bis keys κλπ.

-Έχω επίσης δυο SD cards: Την παλιά, η οποία περιέχει αρκετά από τα αγορασμένα μου παιχνίδια και μια νέα, την οποία χρησιμοποίησα για το SX OS. H παλιά δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί από την ώρα που έβαλα SX OS, οπότε δεν έχω και access σε αυτά τα games.

Σήμερα δοκίμασα να κάνω shutdown το switch με τη νέα SD card, οπότε και μπήκε σε RCM mode. Έβαλα το dongle, πάτησα vol+ και power και από το μενού που εμφανίστηκε πάτησα να bootarei σε OFW, το οποίο και έγινε με επιτυχία. Στο μενού των παιχνιδιών πλέον μπορούσα να δω τα παιχνίδια του account μου, αλλά φυσικά όχι να τα παίξω καθώς μου ζητούσε να τα κατεβάσει ξανά - λογικό, μιας και τα δεδομένα υπάρχουν στην παλιά SD.

Αν και ήξερα ότι δε θα δουλέψει, έκανα ξανά shutdown (μπήκε σε autoRCM πάλι) και έβαλα μετά την παλιά SD και προσπάθησα να μπουτάρω, παίρνοντας το error "boot.dat missing" - αναμενόμενο μιας και είναι καθαρή.

Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ώστε να καταφέρνω να έχω access και στην παλιά SD card με τα original παιχνίδια; Ιδανικά θα ήθελα να τις εναλλάσω, είναι εφικτό αυτό κάπως;

 

edit: το βρήκα παιδιά, ήταν το autoRCM. αφού το έκανα disable, μπόρεσα να μπω κανονικά με τη παλιά SD και παίζουν όλα κανονικά. Μπορώ άραγε να ανοίξω internet σε αυτή τη φάση χωρίς φόβο; δεν παίζω ονλαιν, μόνο να μη χάσω το account μου εντελώς με νοιάζει.

 

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2020 στις 8:59 ΠΜ, Malthador είπε

Αυτό το πράγμα δεν υπήρχε ποτέ άλλοτε, σε καμία hacking scene (και τις παρακολουθούσα όλες, εκτός από του X360) και δυστυχώς γίνεται για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε οι οποίοι πηγάζουν από βαθιά κοινωνικά θέματα που δύσκολα θα επιλυθούν στο κοντινό μέλλον.

Καλά αυτό μην το λες και στο 3ds είχαμε δράματα με κάποιούς που πίεζαν κάτι devs να κάνουν κάποια μοναδικά προγράμματα open-source και αυτοί δεν ήθελαν. Τελικά μετά από death threats τα project που είχαν οι συγκεκριμένοι έμειναν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Και έπρεπε να έρθει τρίτος να κάνει exploit να λειτουργούν τα προγράμματα σε νέο firmware μόνο που άμα το έκανες έχανες κάποια πράματα που είχαν οι υπόλοιποι. Απλώς κάποια άτομα είναι λίγο special. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο θυμάμαι μόνο σε ότι αφορά την Nintendo υπήρχαν θέματα στην hacking scene.

Ένας τύπος έκανε μια ομάδα ανθρώπων να σταματήσει να ασχολείται με αυτό που τους άρεσε.

Οπότε γιατί συνεχίζουν όλοι να χρησιμοποιούν ότι φτιάχνει?

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι δικό του (τουλάχιστον αυτό που αναφέρεται περισσότερο, δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει κάτι άλλο). 

Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει τα πάντα που έχουν γίνει στο όλο θέμα, η αιτία που αναφέρεις @Malthador με μπέρδεψε ακόμα περισσότερο. 😅

Κακά τα ψέματα το kosmos  έπιασε λόγω ευκολίας. Έχει κάποιες αστοχίες? Ναι. Αλλά σε ότι αφορά τα απλά πράγματα, δεν νομίζω να είχε κανένας πρόβλημα με την λειτουργία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν είχε κανένας πρόβλημα με το Kosmos, δεν τζάσανε γι' αυτό οι devs του.

Βασικά long story short: το πρώτο loader app ήταν το Tinfoil (μαζί με το nut) και μετά πάνω στο Tinfoil κούμπωσε το hbg shop. Η εναλλακτική στο Tinfoil είναι το Goldleaf (μαζί με το Goldtree), αλλά δεν το προτιμούσαν οι users γιατί δεν υποστήριζε NSZ και προφανώς γιατί δεν είχε μαγαζί φτιαγμένο στα μέτρα του.

Σε κάποια φάση ο dev του Tinfoil άρχισε να χώνει ομοφοβικά μηνύματα με μπόλικο hate μέσα στο app του, δείχνοντάς μας πόσο μεγάλος μαλάκας είναι.

ENmpJLNVUAAlgbF.jpg

Και σαν να μην έφτανε αυτό άρχισε να μπλοκάρει το app του όταν έκανε detect στην κάρτα το Kosmos ή το Hekate, αποδεικνύοντάς μας ότι είναι ακόμα μεγαλύτερος απ' όσο αρχικά νομίζαμε. Ε ξενέρωσαν οι devs του Kosmos και αποσύρθηκαν από την φάση.

Μην χρησιμοποιείται Tinfoil, μην του δίνετε αξία. Awoo installer (μαζί με NS-USBloader) και είστε άρχοντες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Δεν είχε κανένας πρόβλημα με το Kosmos, δεν τζάσανε γι' αυτό οι devs του.

Βασικά long story short: το πρώτο loader app ήταν το Tinfoil (μαζί με το nut) και μετά πάνω στο Tinfoil κούμπωσε το hbg shop. Η εναλλακτική στο Tinfoil είναι το Goldleaf (μαζί με το Goldtree), αλλά δεν το προτιμούσαν οι users γιατί δεν υποστήριζε NSZ και προφανώς γιατί δεν είχε μαγαζί φτιαγμένο στα μέτρα του.

Σε κάποια φάση ο dev του Tinfoil άρχισε να χώνει ομοφοβικά μηνύματα με μπόλικο hate μέσα στο app του, δείχνοντάς μας πόσο μεγάλος μαλάκας είναι.

ENmpJLNVUAAlgbF.jpg

Και σαν να μην έφτανε αυτό άρχισε να μπλοκάρει το app του όταν έκανε detect στην κάρτα το Kosmos ή το Hekate, αποδεικνύοντάς μας ότι είναι ακόμα μεγαλύτερος απ' όσο αρχικά νομίζαμε. Ε ξενέρωσαν οι devs του Kosmos και αποσύρθηκαν από την φάση.

Μην χρησιμοποιείται Tinfoil, μην του δίνετε αξία. Awoo installer (μαζί με NS-USBloader) και είστε άρχοντες.

Συν του ότι ο συγκεκριμένος έκλεψε την ονομασία Tinfoil αναγκάζοντας τον αρχικό δημιουργό να ονομάσει την εφαρμογή του Goldleaf. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Malthador είπε

Μην χρησιμοποιείται Tinfoil, μην του δίνετε αξία. Awoo installer (μαζί με NS-USBloader) και είστε άρχοντες.

Το θέμα είναι τώρα οτι από το Kosmos πρέπει να το γυρίσουμε σε stock atmosphere. Προσωπικά δεν ξέρω αν γίνεται να κάνω FW update στην emummc και να περασω atmosphere ή πως να το κάνω. 😅

Συνήθως goldleaf χρησιμοποιώ. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι με το καινούργιο format. Νομίζω ότι η διαφορά είναι πολύ μικρή για να μπω σε αυτήν την διαδικασία. Περίπου 1GB στα 10.

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω πρόβλημα με το αριστερό joicon .. μπορεί να μη χρησιμοποιώ τον μοχλό αλλά παρόλα αυτά ο χαρακτήρας του παιχνιδιού να μετακινείται .. σαν να κολλάει . Στην χρήση του δεν φαίνεται να έχει κάτι λειτουργεί το ίδιο καλά όπως το δεξί . Αυτό έχει να κάνει με φθορά μοχλού ? Μήπως έχει κάποιο θέμα με τις επαφές που κουμπώνει ? Αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mahattos είπε

Παίδες έχω πρόβλημα με το αριστερό joicon .. μπορεί να μη χρησιμοποιώ τον μοχλό αλλά παρόλα αυτά ο χαρακτήρας του παιχνιδιού να μετακινείται .. σαν να κολλάει . Στην χρήση του δεν φαίνεται να έχει κάτι λειτουργεί το ίδιο καλά όπως το δεξί . Αυτό έχει να κάνει με φθορά μοχλού ? Μήπως έχει κάποιο θέμα με τις επαφές που κουμπώνει ? Αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει 

Σπρέι ηλεκτρικών επαφών και  θα στρώσει !!https://www.skroutz.gr/c/3386/texnika_sprei/f/945082/ilektrikon-epafon.html

Εγώ είχα πάρει το σπρέι της  μόρρις γιατί αυτό υπήρχε  σε στοκ   , το έριξα  και έστρωσε πλέον από drift το joy con, δουλεύει άψογα πλέον !! Δοκίμασε πρώτα με σπρέι  πριν επιχειρήσεις κάτι άλλο !! Και βίντεο η διαδικασία που είναι πολύ απλή !!

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Σπρέι ηλεκτρικών επαφών και  θα στρώσει !!https://www.skroutz.gr/c/3386/texnika_sprei/f/945082/ilektrikon-epafon.html

Εγώ είχα πάρει το σπρέι της  μόρρις γιατί αυτό υπήρχε  σε στοκ   , το έριξα  και έστρωσε πλέον από drift το joy con, δουλεύει άψογα πλέον !! Δοκίμασε πρώτα με σπρέι  πριν επιχειρήσεις κάτι άλλο !! Και βίντεο η διαδικασία που είναι πολύ απλή !!

Ωραιος!! Σ ευχαριστώ φιλε μου!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2020 στις 9:11 ΠΜ, vagosvts7 είπε

Σπρέι ηλεκτρικών επαφών και  θα στρώσει !!https://www.skroutz.gr/c/3386/texnika_sprei/f/945082/ilektrikon-epafon.html

Εγώ είχα πάρει το σπρέι της  μόρρις γιατί αυτό υπήρχε  σε στοκ   , το έριξα  και έστρωσε πλέον από drift το joy con, δουλεύει άψογα πλέον !! Δοκίμασε πρώτα με σπρέι  πριν επιχειρήσεις κάτι άλλο !! Και βίντεο η διαδικασία που είναι πολύ απλή !!

Είχες δίκιο φίλε μου για ακόμη μια φορά! Καθάρισα με σπρέι τον μοχλό και δουλεύει άψογα!! Σ ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...