Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2020 στις 2:45 ΜΜ, Vagosman είπε

Αρχικά δοκίμασε να το ανοιξεις σαν να μην ειχες RCM ON.

Πατας Volume+ και power κρατημενα. Οταν περασα την τελευταία αναβαθμιση δεν μου εμπαινε σε rcm και ειχα στιγμιαια αγχωθεί.

Στο rcm κανε διπλο κλικ να φτάσεις στο led που ανταποκρίνεται στο OS που δουλεύεις. πχ SX OS κοκκινο led

Για να εισαι σιγουρος και με λιγοτερο αγχος μιας και το Switch αυτη τη στιγμη ειναι ανοικτο και θα σου εξαντλήσει την μπαταρία ειναι να βρεις ενα αξιοπρεπες καλώδιο Type C και να στείλεις το payload απο το pc

Τα κρατάω πατημένα και λογικά έχει μπει σε 5 δευτερόλεπτα.

Το θέμα είναι ότι το rcm dongle μου πατώντας το " +" δεν ανάβει το led καθόλου.. 

Σαν προεπιλογή έχει ήδη το sx os αλλά πάλι δεν γίνετε τίποτα.. 

Το έχω εδώ και ώρα το dongle στην πρίζα μήπως και φορτισει 

Το switch κράτησα 20 δευτερόλεπτα το power και το έχω στο dock επίσης 

 

Edit : εντέλει έκανα το εξής λάθος. Το dongle το φορτιζα με micro usb στην πρίζα, όπου στην ουσία μόνο αρχεία μεταφέρει από εκεί 

Για να φορτισει θέλει να είναι επάνω στο switch. Το έβαλα πάνω και το έκανα ρεσετ (κάτω έχει μια μικρή τρυπουλα) επεξα καμία ωρίτσα και λειτουργεί πλέον κανονικά :)

Επεξ/σία από xpac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως ξέρει κανείς Γιατί δεν μπαίνει μόνο του σε sleep mode συσκευή που έχει Custom firmware SX OS 10.0 .1 επισης το τρεχει μεσω emunand

Επεξ/σία από sils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω εχω atmosphere και με ολα τα παιχνιδια ειναι κομπλε που εχω κατεβασει και περασει μεσω goldleaf αλλα στο supersmashbros μου βγαζει error, οταν παω να το τρεξω (το ινσταλ εγινε κανονικα). Γνωριζει καποιος κατι?

edit: ακυρο

Επεξ/σία από alani123321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα μια μεγαλύτερη sd  για να είμαι λίγο πιο άνετα και σκέφτομαι τώρα που κάνω τις μεταφορές...

Μπορώ να κάνω ένα partition στην κάρτα 32gb πχ και να το έχω σαν root για το android για να μη βάζω και βγάζω και κουβαλάω κάρτες;

Χρειάζεται ντε και καλά ξεχωριστή sd? Ο μόνος λόγος που δεν έχω βάλει ακόμα android ήταν αυτός αλλα τώρα με το xcloud ψήνομαι όλο και περισσότερο...

Βασικά το όνειρο είναι:

  • ofw
  • cfw
  • android 

Στην ίδια κάρτα και απλά να χρειάζεται inject το payload όποτε αλλάζω. Κανένας οδηγος για τα παραπάνω;

 

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@klainmaingr, σίγουρα υπάρχει οδηγός στο GBA, κάπου τον έχω πετύχει.

Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο πάντως. Το Oreo είναι κολοβό γιατί η υποστήριξη των joycons είναι ελλιπής, ενώ το Pie μάλλον έχει γίνει abandoned για χάρη του Q και αφενός θέλει ώρες για να γίνει build, αφετέρου είναι τίγκα στα bugs. Παρόλο που είμαι ένθερμος υποστηρικτής του Android στο NSw, σε αυτή την κατάσταση το πράγμα χωλαίνει. Και με το CFW να υποστηρίζει SkyNX και Retroarch δεν βρίσκω λόγο να μπω στη διαδικασία του Android. Για browsing και Netflix χρησιμοποιώ το κινητό μου, το αντέχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2020 στις 8:45 ΠΜ, Malthador είπε

@klainmaingr, σίγουρα υπάρχει οδηγός στο GBA, κάπου τον έχω πετύχει.

Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο πάντως. Το Oreo είναι κολοβό γιατί η υποστήριξη των joycons είναι ελλιπής, ενώ το Pie μάλλον έχει γίνει abandoned για χάρη του Q και αφενός θέλει ώρες για να γίνει build, αφετέρου είναι τίγκα στα bugs. Παρόλο που είμαι ένθερμος υποστηρικτής του Android στο NSw, σε αυτή την κατάσταση το πράγμα χωλαίνει. Και με το CFW να υποστηρίζει SkyNX και Retroarch δεν βρίσκω λόγο να μπω στη διαδικασία του Android. Για browsing και Netflix χρησιμοποιώ το κινητό μου, το αντέχω.

Έχεις δοκιμάσεις μήπως xcloud η γενικά game streaming στο switch? Τι εννοείς με την ελλιπή υποστήριξη; Πραγματικά είναι ο μόνος λόγος που το θέλω. Αν δουλεύει αυτό και κάπως παλεύονται τα χειριστήρια θα είναι life saver. Το προτιμώ απο tablet με πατέντα controllers, έξτρα συσκευές στο σπίτι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 minutes ago, klainmaingr said:

Έχεις δοκιμάσεις μήπως xcloud η γενικά game streaming στο switch? Τι εννοείς με την ελλιπή υποστήριξη; Πραγματικά είναι ο μόνος λόγος που το θέλω. Αν δουλεύει αυτό και κάπως παλεύονται τα χειριστήρια θα είναι life saver. Το προτιμώ απο tablet με πατέντα controllers, έξτρα συσκευές στο σπίτι κτλ.

Έχω δοκιμάσει Game Streaming από το X1S μου και Remote Play από το PS4, κομπλέ δουλεύουν. Moonlight και Shield app επίσης δουλεύουν καλά, το Steam Link μου έκανε κάτι νερά με το πως διάβαζε το mapping των πλήκτρων. Το xCloud δεν το δοκίμασα, όταν είχα android στο Switch μου δεν έπαιζε τότε, ακόμα πάντως προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει στο PC μου κανονικά μέσω Bluestacks.

Τα joycons στο Oreo είναι προβληματικά, δεν κάνουν σωστά register τα αναλογικά και τα R3/L3. Θα πρέπει να πας σε Pie αναγκαστικά, να το κάνεις build μόνος σου και να παλέψεις στο Discord των Swtichroot για να βγάζεις άκρη κάθε φορά με τα bugs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 10:42 ΠΜ, SpirosDR είπε

Παιδιά υπάρχει κανείς εδώ στο φόρουμ που να περναει mod chip στο switch lite? Αν κάποιος ξέρει ας μου στείλει ενα πμ

an arm and a leg φίλε ...καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://github.com/Atmosphere-NX/Atmosphere/releases/tag/0.15.0

Νέα έκδοση σημερα!την έβαλε κάνεις; Υπάρχει τρόπος να κάνουμε την αναβάθμιση χωρίς να βγάλουμε την καρτα μνήμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.
Το switch που παίζει ο μικρός εχει custom fw αλλα λόγω παλιάς πλέον έκδοσης πολλά καινούρια παιχνίδια δεν παίζουν
Χρειάζεται λοιπόν να παω σε πιο καινούρια έκδοση.
Γενικά με custom fw (πχ σε android) εχω ασχοληθει πολλές φορές αλλα με switch δεν...
Το μόνο που ξέρω ειναι οτι τρέχω atmosphere.
Καμία βοήθεια οσο το δυνατόν πιο λεπτομερείς θα την εκτιμούσα πολύ
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Καλημέρα σε όλους.
Το switch που παίζει ο μικρός εχει custom fw αλλα λόγω παλιάς πλέον έκδοσης πολλά καινούρια παιχνίδια δεν παίζουν
Χρειάζεται λοιπόν να παω σε πιο καινούρια έκδοση.
Γενικά με custom fw (πχ σε android) εχω ασχοληθει πολλές φορές αλλα με switch δεν...
Το μόνο που ξέρω ειναι οτι τρέχω atmosphere.
Καμία βοήθεια οσο το δυνατόν πιο λεπτομερείς θα την εκτιμούσα πολύ
Ευχαριστω

Κάνε ένα κόπο και διάβασε παλιότερα ποστ σε αυτό το thread.

Γενικά η ιδέα είναι

  • Κάνεις update το firmware με choidujour
  • Αντικαθιστάς τα αρχεία τις sd με τα καινούρια του atmosphere

Αυτά τα βρίσκεις έυκολα και μαζεμένα σε ένα zip στο sd setup teleia com
Έχω σίγουρα μίνι οδηγό μερικούς μήνες πρίν, κατα τον Απρίλιο, Μάιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Γενικά η ιδέα είναι

  • Κάνεις update το firmware με choidujour
  • Αντικαθιστάς τα αρχεία τις sd με τα καινούρια του atmosphere

Αυτα εχω και εγω υπόψη μου βαση της αναζήτησης που εχω κάνει
Κάπου είχα διαβάσει οτι εχει σημασια αν εχει γινει εγκατασταση στην nand ή κάπου αλλου,δεν μπορω να το βρω τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...