Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, sils είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Αν και νομιζω πως θα την πατησουμε οπως με ρις gateway δηλαδη μολις τις πηραμε μετα απο κανα 2μηνο βγηκε το χακ.

Δεν πειραζει θα παρω το sx os pro 

Χαχα, ακομη εχω το chip-ακι για το Wii, το ειχα ανοιξει για να το τοποθετησω, με βιντεακι απο το YouTube...
Ποσες σελιδες πισω πρεπει να παω για να δω μεχρι που εχει φτασει το πραγμα στο Switch;

Τι σκατα συμβαινει με την Nintendo και ξεκλειδωνουν ολα τοσο ευκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, orck είπε

Χαχα, ακομη εχω το chip-ακι για το Wii, το ειχα ανοιξει για να το τοποθετησω, με βιντεακι απο το YouTube...
Ποσες σελιδες πισω πρεπει να παω για να δω μεχρι που εχει φτασει το πραγμα στο Switch;

Τι σκατα συμβαινει με την Nintendo και ξεκλειδωνουν ολα τοσο ευκολα;

Εγω πιστευω οτι το κανουν επιτηδες ...θα δεις που θα φτασουν τωρα οι πωλησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sils είπε

Εγω πιστευω οτι το κανουν επιτηδες ...θα δεις που θα φτασουν τωρα οι πωλησεις.

Η σονυ το κανει για να κλεισει η νιντεντο

απο την αλλη καλο το τζαμπα αλλα οταν θα πεφτει μπανακι μη κλαιτε μετα.. Ηδη εχουν αναφερθει τετοιες περιπτωσεις..
Χακινγκ μονο για 10-15χρονα. Μετα ας βρουν δουλεια να δουλεψουν.

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπανάκι από την σούπερ online υπηρεσία της nintendo προσωπικά εμένα δεν με απασχολεί.. για online έχω το ps4 και το pc , το switch είναι άλλη φάση ,αλλά games..που προσωπικά το ξαναλέω δεν με ενδιαφέρει το κομμάτι online. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cupra20vt είπε

Μπανάκι από την σούπερ online υπηρεσία της nintendo προσωπικά εμένα δεν με απασχολεί.. για online έχω το ps4 και το pc , το switch είναι άλλη φάση ,αλλά games..που προσωπικά το ξαναλέω δεν με ενδιαφέρει το κομμάτι online. 

Συμφωνώ .....! Τα παιχνιδια σε os sx θα παιρνουν updates?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι Xecuter έχουν συμπεριλάβει brick code μέσα στο κόλπο τους. 

Εγώ αν ήμουν Nintendo θα έβρισκα τρόπο το ενεργοποιήσω μέσω update. Θα ήταν εμπνευσμένο κάτι τέτοιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sils είπε

Βρήκα eshop που δέχεται PayPal αλλα δυστηχος φεν εχει διαθεσημοτητα...... τα γερμανικα εχουν αλλα δεν δεχονται PayPal 

Αναφέρομαι στο sx os pro

Αυτο μολις το παρει ενας μετα μπορει να γυρναει απο ιδιοκτητη σε ιδιοκτητη για να το κανουν ολοι; Η πρεπει να ξεκινας με αυτο παντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, orck είπε

Χαχα, ακομη εχω το chip-ακι για το Wii, το ειχα ανοιξει για να το τοποθετησω, με βιντεακι απο το YouTube...
Ποσες σελιδες πισω πρεπει να παω για να δω μεχρι που εχει φτασει το πραγμα στο Switch;

Τι σκατα συμβαινει με την Nintendo και ξεκλειδωνουν ολα τοσο ευκολα;

Δεν φταίει 100% η Nintendo αυτή τη φορά. Το trust zone  bootrom exploit σε usb rcm είναι μια κοτσάνα της Nvidia που όμως η Ninty  έπρεπε να προσέξει και να πατσαρει όταν έβαζε στο switch κοινό Tegra x1 SOC . Απεναντίας στο πλαίσιο του online service security η Ninty έκανε πολύ καλή δουλειά , στην ουσία δεν παίζει να παίξεις online  με cartridge  backups χωρίς το unique certificate η εγκατεστημενα eshop games (όλα από τον θείο!!! ) χωρίς να φας console ban από τον online service server της Nintendo , άσε που αν αύριο μεθαύριο η Ninty στραβώσει , θα αρχίσει να ρίχνει cdn bans που σημαίνει ότι παπαλα οποιαδήποτε online σύνδεση με banned κονσόλα στις υπηρεσίες της Nintendo ακόμα και σε online system η game updates . Κοινώς στο θέμα ασφάλεια έχει βελτιώσει πολύ την κατάσταση από αυτή που υπάρχει στο 3ds

13 ώρες πριν, orck είπε

Αυτο μολις το παρει ενας μετα μπορει να γυρναει απο ιδιοκτητη σε ιδιοκτητη για να το κανουν ολοι; Η πρεπει να ξεκινας με αυτο παντα;

Το SX OS license είναι embedded στο dongle και το SX OS στο Pro ενεργοποιείται με χρήση activation code σύμφωνα με το unique console Id number, κοινώς αυτό που θα ήθελες  δεν παίζει να γίνει . Το dongle μόνο του όμως μπορείς να το ξανά χρησιμοποιήσεις σε άλλη κονσόλα switch.

14 ώρες πριν, Malthador είπε

Οι Xecuter έχουν συμπεριλάβει brick code μέσα στο κόλπο τους. 

Εγώ αν ήμουν Nintendo θα έβρισκα τρόπο το ενεργοποιήσω μέσω update. Θα ήταν εμπνευσμένο κάτι τέτοιο... 

Είναι αδύνατον !

Το brick code 1ον είναι παρελθόν, 2ον ακόμα και αν υπήρχε ενεργό code στο decrypted και extracted boot.bin (λίγο δύσκολο να γίνει από το switch μέσω sd ) ,όταν τρέχει το CFW SX OS τόσο το secmon όσο και αλλα kernel modules  είναι πατσαρισμενα άρα η  Nintendo δεν μπορεί  να κάνει καμία αλλαγή στον kernel realtime (ανεξαρτήτως  FW version ) και το βασικότερο οποία αλλαγή (όπως το emmc lock ) πρέπει να γίνει πριν το επίπεδο boot (bootrom-> bootloader) όπου δεν τρέχει καν ο bootloader της Nintendo αλλά της TX . Θα μπορούσε όμως θεωρητικά  να κάνει δικό της  brick code σε μορφή fuse burn, να βάλει σε ένα μελλοντικό  FW update μια λίστα με banned console certificates και αν η κονσόλα σου είχε ένα τέτοιο certificate κατα την εγκατάσταση να σου κάψει όλα τα efuses με αποτέλεσμα να σε βάλει σε ένα kernel panic mode και να έχεις ένα ωραιότατο paper switch ,χωρίς καμμία δυνατότητα ανάκτησης .:devil:

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα απο Ιταλια μερια σχεδον ολα εχουν paypal αλλα διαθεσημα τον Αύγουστο. 

Το sx os σε αφηνει να κατεβαζεις απο το eshop h υπαρχει αντίστοιχο freeshop san tou 3ds?

 

Επεξ/σία από sils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, sils είπε

Παρήγγειλα απο Ιταλια μερια σχεδον ολα εχουν paypal αλλα διαθεσημα τον Αύγουστο. 

Το sx os σε αφηνει να κατεβαζεις απο το eshop h υπαρχει αντίστοιχο freeshop san tou 3ds?

Το Sx Os 1.4 υποστηρίζει εγκατάσταση .nsp αρχείων (cdn files) .Μέσω τρίτων homebrew εφαρμογών όπως το freeshop που περιγράφεις υπάρχει δυνατότητα κατεβάσματος ,όμως χρησιμοποιεί το unique console certificate σου και φλερτάρεις με ολικό cdn ban. Υπάρχουν βέβαια εναλλακτικές λύσεις μέσω pc που χρησιμοποιούν donated public certificates . Ψάξε. Google is your friend!

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bladegld είπε

Μπορεί να προτείνει κανένας κάποιο site για αγορά sx pro που να μπορούμε να πληρώσουμε με paypal και να στέλνει και Ελλάδα ?

ναι απο εκει πηρα και εγω και το εστειλαν σημερα..... απο Ιταλια θα σου στειλω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...