Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 hours ago, imr said:

Σε τι φαση ειναι τα sx core?

Πριν αρκετο καιρο ειχαν σταματησει την παραγωγη και τα κατεβαζαν απο παντου οποτε δεν μπορουσες να αγορασεις.

Σε τι φαση ειναι πλεον μπορουν να βρεθουν? υπαρχει καποια εναλακτικη για switch v2?

Στην ίδια που ήταν... Όχι δεν υπάρχει...
Ebay, gbatemp κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
20 hours ago, Malthador said:

Βγήκε προχτές OTA update για LineageOS 17.1, λένε ότι βελτιώνει το battery drain σε deep sleep, το έχω εγκαταστήσει και δοκιμάζω.

So, στις 05:30 το πρωί ήταν στο 40% και τώρα, 8 ώρες μετά έχει πέσει στο 38% , με ανοιχτό wifi, ανοιχτό battery saver και κλειστό Adguard (το επισημαίνω αυτό, γιατί το Adguard πετάει notifications, ακόμα και με το alarm.zip εγκατεστημένο).

Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά impressed με το αποτέλεσμα σε ότι αφορά την μπαταρία. Το μόνο αρνητικό για την ώρα είναι ότι έχει φάει κάτι σκαλώματα δυο-τρεις φορές και έχει χρειαστεί reboot το νέο update.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Which microSD cards are supported?

The following types of microSD cards are supported on Nintendo Switch:

  • microSD (up to 2 GB)
  • microSDHC (4 GB - 32 GB)
  • microSDXC (64 GB and above)

    Important:In order to use a microSDXC card on the Nintendo Switch console, a system update is required.

 

προτείνετε μια καλή SDCARD για το switch v1 ή δεν παίζει ρόλο αν ειναι v1/v2 και τις διαβάζει όλες;

ελεγα για την samsung evo 256GB αλλα αν υπάρχει μεγαλύτερη με καλυτερη αναλογία GB/€ θα την προτιμήσω.

https://www.skroutz.gr/s/23796898/Samsung-Evo-Plus-microSDXC-256GB-U3-with-Adapter-2020.html

 

O καλύτερος, νεότερος και ασφαλέστερος τρόπος jailbreak ειναι ο παρακάτω συνδυασμός; χρειάζεται κάτι αλλο;

SD Card Setup (fusee-gelee)

Step 1: Backing up your NAND and BIS keys

Step 2: (EU Only) Enabling GDPR Protections

Step 3: Blocking Updates & Telemetry with 90DNS

Launching Atmosphere CFW

Create an emuMMC

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ θα ήθελα να πάρω μια 512GB

Περιμένω κάποια στιγμή προσφορά στα 50€-60€ (ανάλογα και την μάρκα έτσι; )

Επεξ/σία από amakrido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω αγοράσει ένα switch cfw με sx os. Ήμουν στο λογισμικό 10.2.0. Και δεν ξέρω πως μου ήρθε η πανέξυπνη ιδέα σήμερα να δοκιμάσω το 11.0.0. Το κατεβασα λοιπόν το εγκατέστησα με το choidujournx. Και ενώ περίμενα τα 30 δευτερόλεπτα για να κάνει reboot και να μπει σε 11.0.0 δεν ανοίγει καν. Όσο για το dongle με το που το συνδέσω, χωρίς να πατήσω το power, ανάβει πράσινο λαμπάκι το -. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Επεξ/σία από minas84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ήθελα ένα adaptorάκι που να μετατρέπει το ethernet σε USB-C για το Mac και μου ήρθε αυτό μόλις από Κωτσόβολο, με παζάρι βγαίνει στα €14,99. 

Απλά ενημερώνω εδώ ότι παίζει κομπλέ σε NSw με LineageOS 17.1, για όποιον θέλει να streamάρει locally από PC ή κονσόλα και δεν θέλει τα προβλήματα του wifi να μπαίνουν στην μέση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση από SYSnand atmosphere CFW 10.2.0 σε 12.0.2 Ευτυχώς από την προηγούμενη φορά είχα σημειώσει καποια βήματα, οπότε δεν χρειάστηκε να τα ψάχνω από το μηδέν (λογικό γιατί μετά από ένα εξάμηνο τα ξεχνάς). Ανεβάζω λοιπόν τις σημειώσεις μου ώστε όποιος θέλει κάποιον ελληνικό οδηγό να μπορεί να τον χρησιμοποιήσει.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως παρακαλώ να μην μου κάνετε ερωτήσεις για τεχνικές λεπτομέρειες, γιατί δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω και δεν μπορώ να απαντήσω. Αναφέρω ακριβώς τι έκανα ΕΓΩ, στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ μηχάνημα με SYSnand atmosphere CFW. Ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη για τις δικές του πράξεις στο δικό του μηχάνημα.

1) Κατεβάζω από το

Spoiler

sdsetup.com

τα καινούργια αρχεία (atmosphere + hekate) 

2) Διαγράφω από την sd card τον παλιό φακέλο "atmosphere" και κάνω copy/paste τον καινούργιο.

3) Στον φάκελο atmosphere κάνω copy/paste τους φακέλους exefs_patches και kip_patches που κατέβασα από εδώ

 για το firmware 12.0.2

4) Κατεβάζω το official firmware 12.0.2 από εδώ 

και το βάζω στην sd card σε φάκελο με ονομασία firmware  

5) Κάνω inject το καινούριο hekate payload κανονικά με το jig και τρέχω το CFW.

6) Ανοίγει το Switch, πηγαίνω στο album --> daybreak ---> Preserve settings --> Install (FAT32 + exFAT) 

7) Κάνω update το Awoo Installer από εδώ 

και αν θελήσω και το NSUSBloader από εδώ (προσωπικά δεν χρειάστηκε να κάνω αναβάθμιση, μόνο το Awoo)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Έχει καταφέρει κάποιος να παίξει το Symphony of the night με το retroarch ; Θέλει κάτι ιδιαίτερο; 

Απαντάω εγώ στον εαυτό μου 🤣. Τελικα δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Είχε φάει κάποιο κόλλημα το δικό μου Retroarch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Switch: SXOS license hacked

εχει νοημα να βάλει καποιος sxos αφου πλεον δεν αναβαθμίζεται;

μονο για δοκιμή ή παρέχει κάτι που δεν εχει το atmosphere?

γινεται να επιλέγουμε ποιο απο τα 2 να τρέχει (κατι σαν bootcamp για windows σε mac)?

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει νοημα αν εισαι φαν των xci backup.

Επίσης απο τη στιγμή που υπάρχουν patched xci τότε παίζεις κανονικά ακόμα και αν απαιτούσαν νεότερο OS.

Προσωπικά θα πάω ατμο μονο αν υποστηρίξουν xci, δεν υπάρχει επιστροφή αν τα εχεις δουλέψει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, prefuse είπε

Switch: SXOS license hacked

εχει νοημα να βάλει καποιος sxos αφου πλεον δεν αναβαθμίζεται;

μονο για δοκιμή ή παρέχει κάτι που δεν εχει το atmosphere?

γινεται να επιλέγουμε ποιο απο τα 2 να τρέχει (κατι σαν bootcamp για windows σε mac)?

 

Τώρα αυτά είναι απόψεις. Για μένα πχ δεν έχει κανένα νόημα ούτε καν για τα xci. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Vagosman είπε

Εχει νοημα αν εισαι φαν των xci backup.

Επίσης απο τη στιγμή που υπάρχουν patched xci τότε παίζεις κανονικά ακόμα και αν απαιτούσαν νεότερο OS.

Προσωπικά θα πάω ατμο μονο αν υποστηρίξουν xci, δεν υπάρχει επιστροφή αν τα εχεις δουλέψει.

Επειδή μάλλον έχω χάσει επεισόδια, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις:

1) Γιατί με atmosphere δεν μπορείς να περάσεις xci (νομίζω ότι το έκανα στο παρελθόν μέχρι που βολεύτηκα με nsz)

2) Τι καλύτερο έχει το xci από τα nsp/nsz ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα xci μπορούν να γίνουν super xci οπου μπορούν να δεχτούν αναβαθμίσεις κτλ.

Επίσης τα xci φορτώνονται απο εξωτερικό δίσκο χωρίς να καταλαμβάνουν χώρο απο sd.

Εγω τα προτιμώ γιατι ειναι καθαρότερα ως προς τη δομή τους, εχεις 1 αρχείο ανα παιχνίδι το οποιο η κονσόλα το θεωρεί οτι τοποθετείς cartridge.

Δεν τα κάνεις εγκατάσταση

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...