Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα προσπαθω να συνδεσω το switch μου με το pc να μεταφερω και αρχεια εχω ενα καλωδιο αλλα μολις το συνδεω μονο μπαινει στην φορτιση ... μηπως πρεπει να παρω αλλο καλωδιο που να υποστηριζει και μεταφορα δεδομενων και οχι απλο καλωδιο για φορτιση μονο ??? Το καλωδιο type c που χρεισημοποιω δεν εχει το σημα του usb οπως υπαρχει στην παρακατω εικονα 

polo-collection-type-c-data-cable-and-charger.jpg.38c559b36b4b95bc2f727f35070a4dcf.jpg

Επεξ/σία από GamingRoom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάι πως θα κάνω το custom firware ?

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν μπορείς να μεταφέρεις αρχεία από και προς το NSw με καλώδιο USB.


 

Επεξ/σία από GamingRoom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, GamingRoom said:

Κάι πως θα κάνω το custom firware ?

Θα πας εδώ και θα διαβάσεις πάρα πολύ προσεκτικά, γιατί έχεις μεγάλο κενό γνώσεων επάνω στο θέμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/6/2021 στις 12:42 ΠΜ, prefuse είπε

Υπάρχει κάποιο ώφελος να αναβαθμίζουμε το firmware?

Το απαιτούν οι νέες κυκλοφορίες games όπως στο ps4?

Υπάρχουν backport όπως στο ps4, για να παίζεις τα παιχνίδια που απαιτούν μεγαλύτερο firmware σε κονσόλα με μικρότερο firmware?

Εαν δεν υπάρχει πραγματική απαίτηση απο ενα game για το νεο firmware (drivers, features κλπ) και έχεις τα κλειδιά αποκρυπτογράφησης του νεώτερου firmware σε αρχείο (π.χ keys.dat- prod.keys κλπ) το οποίο απαιτείται επίσημα απο το Game, μπορείς να κάνεις extract τα .nca απο τα containers (.nsp .nsz κλπ) και να τα ξανάκανεις compile με απαίτηση χαμηλότερου firmware. 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 1:32 ΠΜ, mahattos είπε

Βέβαια σήμερα κυκλοφόρησε ένα παιχνίδι που για να το παίξω έπρεπε να είχα την 12.02.

Επίσης ούτε στην 12.02 δεν παίζει το tinfoil .. πφφφ

Μια χαρά λειτουργεί στη 12.0.2 το tinfoil.. Απλά θέλει ψάξιμο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Θα πας εδώ και θα διαβάσεις πάρα πολύ προσεκτικά, γιατί έχεις μεγάλο κενό γνώσεων επάνω στο θέμα.

Κανένα βιντεάκι που να τα λεει καλά και να λειτουργεί έχουμε ; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xακαρισμα Switch v1 προβλημα

Παιδια σχετικα με το χακαρισμα του switch V1 συνφωνα με αυτο το αρθρο https://nh-server.github.io/switch-guide/user_guide/emummc/sending_payload/ στο βημα που λεει οτι πρεπει να συνδεσω την κονσολα με usb με τον υπολογιστη και μολισ την αναψω θα πρεπει να αναγνωριζει την κονσολας ως detected ( και το λογκο να γινετε πρασινο απο κοκκινο ) εμενα παραμενει κοκκινη και δεν μπορω να προχωρισω παρακατω.

τι λετε να φταιει ?

Χρησιμοποιω το καλωδιο του pro controller για την συνδεση της κονσολας με το PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, GamingRoom είπε

Xακαρισμα Switch v1 προβλημα

Παιδια σχετικα με το χακαρισμα του switch V1 συνφωνα με αυτο το αρθρο https://nh-server.github.io/switch-guide/user_guide/emummc/sending_payload/ στο βημα που λεει οτι πρεπει να συνδεσω την κονσολα με usb με τον υπολογιστη και μολισ την αναψω θα πρεπει να αναγνωριζει την κονσολας ως detected ( και το λογκο να γινετε πρασινο απο κοκκινο ) εμενα παραμενει κοκκινη και δεν μπορω να προχωρισω παρακατω.

τι λετε να φταιει ?

Χρησιμοποιω το καλωδιο του pro controller για την συνδεση της κονσολας με το PC

Εχεις βάλει τη κονσόλα για αρχή σε rcm mode με jig ή συνδετήρα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Εχεις βάλει τη κονσόλα για αρχή σε rcm mode με jig ή συνδετήρα? 

Καλησπέρα τα κατάφερα αλλά τωρα έχω άλλο θέμα κατέβασα κάποιες εφαρμογές από το store του Homebrew και τωρα κρασαρει πχ το retro arch … είμαι στο aple mode και δεν ξέρω τι να κάνω ….

8 λεπτά πριν, GamingRoom είπε
21 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Εχεις βάλει τη κονσόλα για αρχή σε rcm mode με jig ή συνδετήρα? 

Καλησπέρα τα κατάφερα αλλά τωρα έχω άλλο θέμα κατέβασα κάποιες εφαρμογές από το store του Homebrew και τωρα κρασαρει πχ το retro arch … είμαι στο aple mode και δεν ξέρω τι να κάνω ….

Εννοώ το applet mode. Βασικά δεν ξέρω τι είναι το mode αυτό … μπορείς να βοηθήσεις ; 

Επεξ/σία από GamingRoom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GamingRoom είπε

Εννοώ το applet mode. Βασικά δεν ξέρω τι είναι το mode αυτό … μπορείς να βοηθήσεις ; 

Αυτήν είναι η αρχική διαδικασία για χακαρισμα στο switch.. Για να χρησιμοποιήσεις το Tegra rcm πρέπει να είσαι rcm mode για να περάσεις μετά το payload (fusse primary.bin ή hecate.bin)

Και θα πρέπει να έχεις βάλει στην sd card το τελευταίο atmosphere cfw.. 

Αλλά για να ανοίγεις το switch πρέπει να είσαι σε rcm mode, που θα το κάνεις με jig αν έχεις αγοράσει, αλλιώς με συνδετήρα πατέντα όπως το βίντεο.. Αν μπεις σε αυτό το mode μετά όλα είναι απλά..θα φορτώνεις από το pc σου μέσω Tegra rcm(συνδεμένο το switch με usb c καλώδιο) το payload και θα ανοίξει το switch με τα απαραίτητα αρχεία που έχεις περάσει στην sd στο custom firmware atmosphere.. 

https://switch.homebrew.guide/gettingstarted/checkingrcm.html

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Αυτήν είναι η αρχική διαδικασία για χακαρισμα στο switch.. Για να χρησιμοποιήσεις το Tegra rcm πρέπει να είσαι rcm mode για να περάσεις μετά το payload (fusse primary.bin ή hecate.bin)

Και θα πρέπει να έχεις βάλει στην sd card το τελευταίο atmosphere cfw.. 

Αλλά για να ανοίγεις το switch πρέπει να είσαι σε rcm mode, που θα το κάνεις με jig αν έχεις αγοράσει, αλλιώς με συνδετήρα πατέντα όπως το βίντεο.. Αν μπεις σε αυτό το mode μετά όλα είναι απλά..θα φορτώνεις από το pc σου μέσω Tegra rcm(συνδεμένο το switch με usb c καλώδιο) το payload και θα ανοίξει το switch με τα απαραίτητα αρχεία που έχεις περάσει στην sd στο custom firmware atmosphere.. 

https://switch.homebrew.guide/gettingstarted/checkingrcm.html

Τα έκανα και τα κατάφερα αυτά που λες … τωρα είμαι στο στάδιο που μπαίνω στο Homebrew menu αλλά μου εμφανίζει ότι είμαι σε applet mode και ότι και αν ανοίξω πχ το retro arch κρασαρι και πάμε πάλι από την αρχή ! Έχω διαβάσει ότι πρέπει να πατήσω το R πριν μπω στο Homebrew menu αλλά δεν μου πετυχαίνει κατάλαβες ; Πρέπει με καποιον τρόπο να βγω από το applet mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, GamingRoom said:

Τα έκανα και τα κατάφερα αυτά που λες … τωρα είμαι στο στάδιο που μπαίνω στο Homebrew menu αλλά μου εμφανίζει ότι είμαι σε applet mode και ότι και αν ανοίξω πχ το retro arch κρασαρι και πάμε πάλι από την αρχή ! Έχω διαβάσει ότι πρέπει να πατήσω το R πριν μπω στο Homebrew menu αλλά δεν μου πετυχαίνει κατάλαβες ; Πρέπει με καποιον τρόπο να βγω από το applet mode

Ανοίγεις ένα οποιοδήποτε app (ακόμα και το YouTube app πχ, δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα game) στο OS του Switch κρατώντας πατημένο το R για να μπεις στο Homebrew menu κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Τα έκανα και τα κατάφερα αυτά που λες … τωρα είμαι στο στάδιο που μπαίνω στο Homebrew menu αλλά μου εμφανίζει ότι είμαι σε applet mode και ότι και αν ανοίξω πχ το retro arch κρασαρι και πάμε πάλι από την αρχή ! Έχω διαβάσει ότι πρέπει να πατήσω το R πριν μπω στο Homebrew menu αλλά δεν μου πετυχαίνει κατάλαβες ; Πρέπει με καποιον τρόπο να βγω από το applet mode

Εχεις πατημένο το R και πατάς σε ένα game ή app και μπαίνεις στο hbmenu χωρίς applet mode.. 

Από Tegra rcm που ρωτούσες γιατί δεν ανάβει πράσινο κτλ, πότε με έφτασες στο hbmenu και applet mode ούτε που κατάλαβα 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...