Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
18 hours ago, Grim Ripper said:

Χμμ το Switch που πήρα είναι ένα ipatched με fw 4.1.0

Αξίζει να ασχοληθώ ή όχι; (ή μήπως να το πουλήσω καλύτερα; 😛 )

Επειδή το «i» είναι δίπλα στο «u», τι σημαίνει το «ipatched»; Patched ή unpatched;

12 minutes ago, sils said:

χλωμό το κόβω αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται γιαυτο φυλάξτε ta v1

Σε δεδομένη φάση στο lifespan του 3DS, μπορούσες να το χακάρεις με S/W τρόπο, αν είχες ήδη ένα σπασμένο 3DS.

Και εδώ θα βολεύει κάτι τέτοιο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Επειδή το «i» είναι δίπλα στο «u», τι σημαίνει το «ipatched»; Patched ή unpatched;

Patched αλλά σε fw 4.1.0 οπότε μέσω warmboot (browser exploit) μπορεί να σπάσει, χρησιμοποιώντας το PegaScape και το caffeine ώστε να τρέξεις hekate κτλ.

Σε κάθε reboot (λέμε τώρα) πρέπει να τρέχεις το exploit ξανά (μέσω browser).

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, Grim Ripper said:

Patched αλλά σε fw 4.1.0 οπότε μέσω warmboot (browser exploit) μπορεί να σπάσει, χρησιμοποιώντας το PegaScape και το caffeine ώστε να τρέξεις hekate κτλ.

Σε κάθε reboot (λέμε τώρα) πρέπει να τρέχεις το exploit ξανά (μέσω browser).

Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο φτάνει η υποστήριξή του. Αν μπορεί να περάσεις atmosphere σε emunand και το OFW να το αφήνεις σε 4.1.0 για μένα το κρατάς (ή μου το χαρίζεις :P).

Δεν χρειάζεται reboot η συσκευή, πάντα ανοιχτή μένει, αν την έχεις σε sleep θα έχεις το νου σου κάθε 2-3 μέρες να την φορτίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο φτάνει η υποστήριξή του. Αν μπορεί να περάσεις atmosphere σε emunand και το OFW να το αφήνεις σε 4.1.0 για μένα το κρατάς (ή μου το χαρίζεις :P).

Δεν χρειάζεται reboot η συσκευή, πάντα ανοιχτή μένει, αν την έχεις σε sleep θα έχεις το νου σου κάθε 2-3 μέρες να την φορτίζεις.

2.0.0-3.0.0 και 4.0.1-4.1.0 μπορεί να γίνει το συγκεκριμένο exploit, βασικά υποτίθεται ότι γίνεται μέχρι και το 7.κάτι (έγινε patch στο 8 ) αλλά δεν το έχουν κάνει port ή κάτι τέτοιο.

Ναι περνάει το atmosphere σε emunand. Autorcm και κάτι τέτοια δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν επειδή γίνεται brick.

Απ' όσο κατάλαβα το exploit λειτουργεί με το sleep mode, σε κάποια στιγμή το βάζω σε sleep mode και ανοίγει μόνο του σε hekate/cfw.

v1 είναι, δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει. 😛

Αυτά με τα fuses μου την δίνουν και το σίγουρο ban της κονσόλας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

2.0.0-3.0.0 και 4.0.1-4.1.0 μπορεί να γίνει το συγκεκριμένο exploit, βασικά υποτίθεται ότι γίνεται μέχρι και το 7.κάτι (έγινε patch στο 8 ) αλλά δεν το έχουν κάνει port ή κάτι τέτοιο.

Ναι περνάει το atmosphere σε emunand. Autorcm και κάτι τέτοια δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν επειδή γίνεται brick.

Απ' όσο κατάλαβα το exploit λειτουργεί με το sleep mode, σε κάποια στιγμή το βάζω σε sleep mode και ανοίγει μόνο του σε hekate/cfw.

v1 είναι, δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει. 😛

Αυτά με τα fuses μου την δίνουν και το σίγουρο ban της κονσόλας.

 

Αν το CFW μπει σε emuNAND και δεν μπαίνεις από εκεί ίντερνετ γιατί να γίνει ban η κονσόλα;

Δεν ξέρω αν βγάζουμε την SD card με το CFW και μετά κάνουμε boot κανονικά και παίζουμε online τι γίνεται... Αν κρατάει κάποιο αρχείο και καταλαβαίνουν ότι στην κονσόλα έχει γίνει hack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, prefuse είπε

Αν το CFW μπει σε emuNAND και δεν μπαίνεις από εκεί ίντερνετ γιατί να γίνει ban η κονσόλα;

Δεν ξέρω αν βγάζουμε την SD card με το CFW και μετά κάνουμε boot κανονικά και παίζουμε online τι γίνεται... Αν κρατάει κάποιο αρχείο και καταλαβαίνουν ότι στην κονσόλα έχει γίνει hack.

Δεν ξέρω και το φοβάμαι είναι η αλήθεια, αν είχα την χρηματική ευχέρεια θα έπαιρνα ένα 2ο για το online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prefuse είμαι σε atmo 0.20.1 και FW 12.1.0 στην emuMMC,
για να πάω σε atmo μεγαλύτερο του 1.0.0 και FW μεγαλύτερο του 13.0.0,
πρέπει να διαγράψω κάποιον (ή κάποιους) από τους φακέλους της SD πριν κάνω την αντιγραφή του καινούργιου atmo CFW?
 

Μιλάω για offline CFW & FW update σε emuMMC μόνο.

🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2021 στις 7:04 ΜΜ, Lanc3r είπε

@prefuse είμαι σε atmo 0.20.1 και FW 12.1.0 στην emuMMC,
για να πάω σε atmo μεγαλύτερο του 1.0.0 και FW μεγαλύτερο του 13.0.0,
πρέπει να διαγράψω κάποιον (ή κάποιους) από τους φακέλους της SD πριν κάνω την αντιγραφή του καινούργιου atmo CFW?
 

Μιλάω για offline CFW & FW update σε emuMMC μόνο.

🤔

δεν γνωριζω αλλα ψάξε το κανάλι του SUPERGAME4EVER ισως σε βοηθήσει

1) εχω 2 user πως παίρνουμε back up τα save game? και σε περίπτωση που κάνουμε restore factory settings πως τα ξαναπερνάμε; 

2) αν κάνω αναβάθμιση το Atmosphere χάνονται τα save game?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, prefuse είπε

δεν γνωριζω αλλα ψάξε το κανάλι του SUPERGAME4EVER ισως σε βοηθήσει

1) εχω 2 user πως παίρνουμε back up τα save game? και σε περίπτωση που κάνουμε restore factory settings πως τα ξαναπερνάμε; 

2) αν κάνω αναβάθμιση το Atmosphere χάνονται τα save game?

Για την ερώτηση 1 δεν ξέρω κάτι να σου πω την αλήθεια.
Nομίζω υπάρχει το Εντιζον, αλλά δεν κατάφερα να το λειτουργήσω ποτέ. Κάνει backup αλλά δεν είδα να γράφει κάπου για restore.

Όσο για την ερώτηση 2, όσες φορές έχω κάνει update το CFW όσο και το Firmware ποτέ δεν έχω χάσει save.

Επεξ/σία από Lanc3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο αναβάθμισης του CFW και του atmosphere;

Κάνουμε δηλαδή κάτι διαφορετικό από ότι κάναμε πχ από το OFW 9.1.0 σε OFW 12.0.0 και το αντίστοιχο atmosphere;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@amakrido το atmoshpere είναι CFW.

Πριν λίγες μέρες έκανα update το atmo σε 1.2.2 (έκανα κάποιες αλλαγές σε ένα αρχείο .ini γιατί χρησιμοποιώ hekate), μετά έκανα update το FW του switch σε 13.1.0 (στην emuMMC, μέσω ντέιμπρεϊκ) και δουλεύουν όλα κομπλε, δεν χρησιμοποιώ  τινφοϊλ.
Δηλαδή πήγα από atmo  0.20.1 -> 1.2.2,   και FW (emummc) από 12.1.0 -> 13.1.0.

Το OFW το έχω σε 4.1.0 από τότε που πήρα τo switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά έχω την εξής απορία.
Το 3DS μου 1-2  φορές χρειάστηκε να ξαναπεράσω τα αρχεία στην SD γιατί δεν ξεκίναγε (CFW)
Τώρα το Switch δεύτερη φορά παίρνω μαύρη οθόνη μετά το "boot custom fw" του SXOS (ver 3.0.4)

το Boot.dat της κάρτας SD έχει ίδιο CRC/MD5 με το με το Boot.dat που έχω στο σκληρό που σημαίνει ότι δεν υπάρχει ούτε 1 bit corrupted.
Αντιγράφω το boot.dat από τον σκληρό στην κάρτα και παίζει.

ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ouranogrammi είπε

Παιδιά έχω την εξής απορία.
Το 3DS μου 1-2  φορές χρειάστηκε να ξαναπεράσω τα αρχεία στην SD γιατί δεν ξεκίναγε (CFW)
Τώρα το Switch δεύτερη φορά παίρνω μαύρη οθόνη μετά το "boot custom fw" του SXOS (ver 3.0.4)

το Boot.dat της κάρτας SD έχει ίδιο CRC/MD5 με το με το Boot.dat που έχω στο σκληρό που σημαίνει ότι δεν υπάρχει ούτε 1 bit corrupted.
Αντιγράφω το boot.dat από τον σκληρό στην κάρτα και παίζει.

ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΤΕ;

Ξεκάθαρα ανάδρομος Ερμής και Αφροδίτη, μη βγείς από το σπίτι μέχρι να καταλαγιάσει το πράμα.

https://www.astrology.gr/problepseis/etisies/story/147467/anadromoi-planites-2021-pote-exei-anadromo-ermi-kai-afroditi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παίδες! 2 μέρες τώρα αφήνω το switch σε sleep mode φορτισμενο και το πρωι ειχε 12%

πάντα το έχω συνδεδεμένο με wifi στο Ίντερνετ .. το έβαλα fly mode και ειναι οκ.. μηπως εχουν αλλαξει καμια διευθυνση και δε το πήραμε χαμπάρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , έχω παλιό Nintendo switch. Επειδή δε το έχω πολύ με τεχνολογία μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πως μπορώ εύκολα να το σπάσω και να ανεβάσω λογισμικό με παιχνίδια ανοικτά ? Θέλω τον πιο εύκολο τρόπο. Υπάρχει κάποιο θέμα μετά στη συσκευή εφόσον το κάνω ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...