Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, kmanikas13 said:

Υπάρχει κάποια περίπτωση να περάσουμε λειτουργικό android στο Nintnendo Switch Lite ή το ξεχνάμε για την ώρα; 

Η μόνη -για εμένα- σοβαρή χρήση ενός CFW Switch είναι η εγκατάσταση του Android 10.

Εδώ οι οδηγίες. Οι Switchroot είναι πολύ ενεργοί και στο discord για troubleshooting.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Η μόνη -για εμένα- σοβαρή χρήση ενός CFW Switch είναι η εγκατάσταση του Android 10.

Εδώ οι οδηγίες. Οι Switchroot είναι πολύ ενεργοί και στο discord για troubleshooting.

Δηλαδή γίνεται στο switch lite χωρίς να πειράξω κάτι στο Hardware; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kmanikas13 είπε

Δηλαδή γίνεται στο switch lite χωρίς να πειράξω κάτι στο Hardware; 

Όχι φίλε μόνο αν έχεις περασμένο cfw μπορείς να περάσεις android.. Το switch lite σπάει μόνο με mod chip, κοινώς δύσκολα τα πράγματα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια βοήθεια αν ξέρει κανείς.  Το έψαξα και σε αγγλόφωνα fora και δεν έβγαλα άκρη. Έχω συσκευή με εγκατεστημένα τα πάντα αλλά στο tinfoil δεν έβγαζε τίποτα και είπα να κάνω ξανά το injection απο την αρχή μιας και μου έκλεισε και η κονσόλα. 

Δεν μου ανοίγει όμως και όποτε πατάω inject βγάζει το παρακάτω σε μια μαύρη οθόνη.

[ERROR] Fatal error: Failed to stat stage2 (atmosphere/fusee-secondary.bin)!

Είναι κάτι που δεν κάνω σωστά.

(Είμαι full noob σ'αυτά)

(έκανα partition σε fat32 την sd που λέγαν πολλοί αλλά και πάλι τζίφος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, melkoron είπε

Μια βοήθεια αν ξέρει κανείς.  Το έψαξα και σε αγγλόφωνα fora και δεν έβγαλα άκρη. Έχω συσκευή με εγκατεστημένα τα πάντα αλλά στο tinfoil δεν έβγαζε τίποτα και είπα να κάνω ξανά το injection απο την αρχή μιας και μου έκλεισε και η κονσόλα. 

Δεν μου ανοίγει όμως και όποτε πατάω inject βγάζει το παρακάτω σε μια μαύρη οθόνη.

[ERROR] Fatal error: Failed to stat stage2 (atmosphere/fusee-secondary.bin)!

Είναι κάτι που δεν κάνω σωστά.

(Είμαι full noob σ'αυτά)

(έκανα partition σε fat32 την sd που λέγαν πολλοί αλλά και πάλι τζίφος)

 

Πρέπει να κατεβάσεις το τελευταίο atmosphere  1.3.2 και το τελευταίο fusee.bin από εδώ https://github.com/Atmosphere-NX/Atmosphere/releases

Να σβήσεις τα πάντα από την sd σου εκτός από τον φάκελο Nintendo και switch.. Να κάνεις αποσυμπίεση το αρχείo zip του atmosphere και να τα περάσεις στην sd σου..

Μετά μέσω του υπολογιστή και της εφαρμογής TegraRcm θα διαλέξεις το καινούργιο fusee.bin και θα το στείλεις στην κονσόλα σου και θα ανοίξει κατευθείαν στο Atmosphere το switch .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα ...Μιας και η κονσόλα έσβησε λέω να κάνω update to FW στην emunand k to atmosphere  μπορεί κάποιος να μας πει την σωστή σειρά ...... 

1. κάνουμε πρώτα update to atmosphere. + Τα άκατανομαστα ,αντιγραφή επικόλληση αφού σβήσουμε τα πάντα εκτός από τους 2 φακελους

2. Έχουμε βάλει μέσα στο root της κάρτας το OFW 

3. Ανοίγουμε την κονσόλα με το καινούργιο fusee.

4. Κανουμε αναβάθμιση την emunand μέσο moonlight (αν θυμάμαι καλά)

5.βαζουμε το καινούργιο tinfoill

Αυτά είναι τα βήματα έτσι....?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/4/2022 στις 3:54 ΜΜ, vagosvts7 είπε

 Χρειάζεσαι switch v1 unpatched για να περάσεις cfw (μερικά v1 είναι patched)..

Switch v2 ,v1 patched και Oled τα ξεχνάς για cfw..Μόνο αν πάρεις chipακι που είναι ακριβό και δεν ξέρω αν υπάρχει στην αγορά, μονο αν βρεις απομιμήσεις τι παίζει σε ebay,alli,κτλ και μετά θέλει άνοιγμα η κονσόλα, μοντάρισμα και σε κάποιον που να ξέρει να την κάνει την διαδικασία..

Οταν λες τα ξεχναει, εννοεις για παντα; Δεν υπαρχει περιπτωση να βγει hack για το Oled; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Οταν λες τα ξεχναει, εννοεις για παντα; Δεν υπαρχει περιπτωση να βγει hack για το Oled; 

Το μέλλον δεν το ξέρει κανένας μας.. Μακάρι να έβγαινε αύριο hack για όλα τα switch.. Αλλά δυστυχώς μόνο για v1 unpatched switch είναι η διαδικασία απλή με cfw.. Για switch v2, lite και oled είναι μόνο με mod chip και η διαδικασία είναι δύσκολη και απορώ αν κάποιος στην Ελλάδα αναλαμβάνει κάτι τέτοιο.. Συν ότι τα mod chip είναι ακριβά στην αγορά και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τα βρεις για να αγοράσεις (διαθεσιμότητα) , από εξωτερικό μιλάμε πάντα.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2022 στις 5:53 ΜΜ, vagosvts7 είπε

Το μέλλον δεν το ξέρει κανένας μας.. Μακάρι να έβγαινε αύριο hack για όλα τα switch.. Αλλά δυστυχώς μόνο για v1 unpatched switch είναι η διαδικασία απλή με cfw.. Για switch v2, lite και oled είναι μόνο με mod chip και η διαδικασία είναι δύσκολη και απορώ αν κάποιος στην Ελλάδα αναλαμβάνει κάτι τέτοιο.. Συν ότι τα mod chip είναι ακριβά στην αγορά και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τα βρεις για να αγοράσεις (διαθεσιμότητα) , από εξωτερικό μιλάμε πάντα.. 

Κονσολες στο παρελθον ειχαν το ιδιο δυσκολο anti-hacking συστημα, το οποιο να εσπασε μετα απο καιρο; Χωρις να χρειαζεται mod chip. Πχ στο PS4 πως γινεται;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω σχετικά παλιο fw στην κονσόλα το 13.0.0 πως μπορώ να κάνω update την κονσόλα offline το atmosphere κλπ? Εδώ να ασχοληθω πολύ καιρό είναι η αλήθεια και εχω ξεχάσει πως γινόταν η όλη διαδικασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Να κάνω μια noob ερώτηση. Σε switch με sx os ως cfw μπορώ να το αλλάξω σε atmosphere? Γιατί μου το πουλάει ένα παλικάρι και θέλω να μαθω αν γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpirosDR είπε

Καλησπέρα παιδιά. Να κάνω μια noob ερώτηση. Σε switch με sx os ως cfw μπορώ να το αλλάξω σε atmosphere? Γιατί μου το πουλάει ένα παλικάρι και θέλω να μαθω αν γίνεται 

Σου απαντησα σε προσωπικο μυνημα..

Στις 18/6/2022 στις 5:53 ΜΜ, vagosvts7 είπε

Το μέλλον δεν το ξέρει κανένας μας.. Μακάρι να έβγαινε αύριο hack για όλα τα switch.. Αλλά δυστυχώς μόνο για v1 unpatched switch είναι η διαδικασία απλή με cfw.. Για switch v2, lite και oled είναι μόνο με mod chip και η διαδικασία είναι δύσκολη και απορώ αν κάποιος στην Ελλάδα αναλαμβάνει κάτι τέτοιο.. Συν ότι τα mod chip είναι ακριβά στην αγορά και δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τα βρεις για να αγοράσεις (διαθεσιμότητα) , από εξωτερικό μιλάμε πάντα.. 

Το θεμα ειναι οτι τα modchip αυτη τη στιγμη εχουν παρει την ανιουσα με αποτελεσμα να κοστιζουν 180+++ €€€€ και ειδικα στα oled ειναι αρκετα δυσκολη η τοποθετηση τους και το κοστος αγορα + τοποθετηση να φτανει τα 300 σχεδον €€€...το θεμα ειναι ποιος θα πληρωσει τοσα για να κανει εγκατασταση και να μονταρει ενα oled πχ...

 

75D91DF2-7E0A-4C14-8E8D-015357640A6B.jpeg

Εγκατασταση στο δικο μου απο εμενα..

3ABE2A77-9C54-4515-B594-605B07FAE36C.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πριν εβρισκες απλα λογω μιας μαλλον "φημης" οτι κανανε raid στα εργοστασια στην κινα ειχαν εκτοξευτει οι τιμες στα 180+++ , πλεον παιζουν καπου στα 120€

Επεξ/σία από d..b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...