Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα ένα video που πρότεινε να αλλάξουμε το DNS σε 173.255.238.217 και φαίνεται να έλυσε το πρόβλημα ...

 

ΑΚΥΡΟ ! Ο συγκεκριμένος DNS έκοψε εντελώς την πρόσβαση στο internet !

Επεξ/σία από azografos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια λύση για failed to init emmc? Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Και σε ofw έχω purple screen. Επίσης αν bootaro κατευθείαν από fussee bin βλέπω το logo του atmosphere αλλα μετα μαυρίλα. Αν boutaro από το launch του hekate τοτε εχω failed emmc, switch oled εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Καμμια λύση για failed to init emmc? Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Και σε ofw έχω purple screen. Επίσης αν bootaro κατευθείαν από fussee bin βλέπω το logo του atmosphere αλλα μετα μαυρίλα. Αν boutaro από το launch του hekate τοτε εχω failed emmc, switch oled εχω

Τι τσιπακι φοραει? φωτο απο την εγκατασταση??

Δουλεψε ποτε η ξαφνικα μια μερα στο εκανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

received_260240959828848.jpeg.97b693a4d90e8a47917cbf3f9269e2c7.jpegreceived_3643326762658013.jpeg.1f3ded90ab74c1412f6609e48067c033.jpegΔν το εχω βάλει εγώ το τσιπακι.το είχα πάρει από εδώ με έτοιμο τσιπακι αλλά είχε πολλά προβλήματα, όπως ότι δν bootare σωστά σε hekate.εκανα και 50 προσπαθείες για να bootarei.οταν bootare όμως φόρτωνε κανονικά atmosphere και έπαιζε κανονικά games, Δν είχα καλό wifi και είχα όλο joycons disconnect, και το έστειλα σε έναν Ιταλό να μου το φτιάξει, μου είπε ότι ήταν πολύ λάθος ή εγκατάσταση του chip γιαυτό μ έκανε προβλήματα . Αυτός μ το έφτιαξε με εγκατάσταση από την αρχή με το τσιπακι που είχα, και μ έστελνε βίντεο και φώτο με βήμα βήμα ότι έκανε. Έπαιζε κανονικά μετά και boutare αστραπιαία σε hekate στα βίντεο που μου εστελνε. Χθες που το παρέλαβα από Ιταλία  έπαιζε κανονικά. Κάνω όμως restart να δω το hekate menu και καταλαθος πάτησα Tegra explorer αντί για fusee bin. Για να μπω σε atmosphere. Ε από τότε δν ξανάνοιξε ούτε σε ofw ούτε atmosphere τπτ. Δν ξέρω αν έχει νόημα που πάτησα το trgra explorer.αν έχω το emummc enable και πατήσω το fussee τότε βλέπω το logo του atmosphere αλλα μετα μαυρίλα. Αν έχω το emummc disable και πατήσω το fusee τότε μ γράφει failed to initialize mmc  0x00004a18.

Αν πάω να bootaro από το launch του hekate τοτε μου γράφει failed to init emmc failed to launch hos. Αν κανω rebοοt σε ofw μέσα από hekate τότε έχω purple screen. Μάλλον κάποιο transistor φταίει. Το περίεργο είναι ότι όταν το παρέλαβα από ιταλια δούλευε κανονικά, μόλις έκανα restart και πάτησα το Tegra explorer άρχισαν όλα αυτά.

 

received_266716552491302.jpeg

received_731506128982177.jpeg

received_1718608395261143.jpeg

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα κάποιο από τα σημεία που πρέπει να γίνει η κολληση δεν πατάει σωστά… 

εγω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου το δεύτερο flex καθώς έχουν παρατηρηθεί προβλήματα είτε με βραχυκύκλωμα είτε να ξεκολλάει… 

εχεις πολυμετρο να κανείς μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, d..b είπε

Κατά πάσα πιθανότητα κάποιο από τα σημεία που πρέπει να γίνει η κολληση δεν πατάει σωστά… 

εγω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου το δεύτερο flex καθώς έχουν παρατηρηθεί προβλήματα είτε με βραχυκύκλωμα είτε να ξεκολλάει… 

εχεις πολυμετρο να κανείς μετρήσεις;

Δεν έχω πολύ μέτρο. Γενικά δν ξέρω από αυτά. Εγώ μέχρι το metalplate έχω καταφέρει να βγαλω για να δω τι παίζει μέσα. Το περίεργο είναι ότι έπαιζε όταν το παρέλαβα. Λες να είχε ξεκολλήσει κάτι στην μεταφορα και απλά είχε μείνει σε atmosphere? Και μόλις έκανα restart δν ξαναδιάβασε ποτέ το emmc? Επίσης στο hekate λέει emmc issues, χωρις emmc δν γίνεται να bootaro σε atmosphere? Να χρησημοποιω μόνο την SD δλδ.δεν με ενδιαφέρει το online και το ofw

received_3643326762658013.jpeg

received_260240959828848.jpeg

received_1306921920182783.jpeg

received_921337195612328.jpeg

received_200852759075959.jpeg

received_230490299691710.jpeg

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Δεν έχω πολύ μέτρο. Γενικά δν ξέρω από αυτά. Εγώ μέχρι το metalplate έχω καταφέρει να βγαλω για να δω τι παίζει μέσα. Το περίεργο είναι ότι έπαιζε όταν το παρέλαβα. Λες να είχε ξεκολλήσει κάτι στην μεταφορα και απλά είχε μείνει σε atmosphere? Και μόλις έκανα restart δν ξαναδιάβασε ποτέ το emmc? Επίσης στο hekate λέει emmc issues, χωρις emmc δν γίνεται να bootaro σε atmosphere? Να χρησημοποιω μόνο την SD δλδ.δεν με ενδιαφέρει το online και το ofw

received_3643326762658013.jpeg

received_260240959828848.jpeg

received_1306921920182783.jpeg

received_921337195612328.jpeg

received_200852759075959.jpeg

received_230490299691710.jpeg

Κάτι παίζει με την mmc… με τι τρόπο έχει γίνει η εγκατάσταση του dat0 adaptor?? Με reflow η με tension??

Επίσης η μωβ οθόνη σε ofw είναι πρόβλημα με το A point..

Εάν έχει θέμα η mmc δεν μπουταρει ούτε σε cfw από όσο ξέρω εκτός και κάτι μου διαφεύγει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d..b είπε

Κάτι παίζει με την mmc… με τι τρόπο έχει γίνει η εγκατάσταση του dat0 adaptor?? Με reflow η με tension??

Επίσης η μωβ οθόνη σε ofw είναι πρόβλημα με το A point..

Εάν έχει θέμα η mmc δεν μπουταρει ούτε σε cfw από όσο ξέρω εκτός και κάτι μου διαφεύγει…

Νομίζω με airflow, θα τον ρωτήσω. Πάντως κάποια στιγμή μ είπε ο Ιταλός ότι είχε θέμα το cmd resistor και του πέταγε μωβ οθόνη. Αλλά το άλλαξε κ έπαιζε Μέτα κ μ έστειλε κ βιντεο

 

Screenshot_20230530_084827.jpg.ef631d8298c86cc9f7063145040a9e4f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Νομίζω με airflow, θα τον ρωτήσω. Πάντως κάποια στιγμή μ είπε ο Ιταλός ότι είχε θέμα το cmd resistor και του πέταγε μωβ οθόνη. Αλλά το άλλαξε κ έπαιζε Μέτα κ μ έστειλε κ βιντεο

 

Screenshot_20230530_084827.jpg.ef631d8298c86cc9f7063145040a9e4f.jpg

Θέλει ψάξιμο γενικά , μετρήσεις , και τσεκάρισμα , από την στιγμή που δεν έχεις και πολυμετρο να δεις κάποια βασικά πράγματα δεν νομίζω οτι μπορείς να κανεις και πολλά… υπάρχει και μεγάλη περίπτωση να θέλει reball η mmc…

Επεξ/σία από d..b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, d..b είπε

Θέλει ψάξιμο γενικά , μετρήσεις , και τσεκάρισμα , από την στιγμή που δεν έχεις και πολυμετρο να δεις κάποια βασικά πράγματα δεν νομίζω οτι μπορείς να κανεις και πολλά… υπάρχει και μεγάλη περίπτωση να θέλει reball η mmc…

Έχω αυτό δν ξέρω αν κάνει. Και τι πρέπει να κάνω, που να μετρήσω δλδ

 

IMG_20230530_095809.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε η εγκατάσταση είναι πάρα πολύ άσχημη. Δεν το έχει προσέξει καθόλου το μηχάνημα αυτός που εγκατέστησε το τσιπ. Καταρχάς υπάρχει παντου flux...Το σημείο κόλλησης A η αλλιως cmd το πιο πιθανόν είναι καμμένο και αυτό είναι από πολύ παροχή θερμότητας στο σημείο όταν κολλησαν το τσιπακι γι αυτό και το purple screen. Πρέπει να αλλαχθει το πιο πιθανόν. Είναι μια αντίσταση τιμής 4.7k μεγεθος 0201. Η emmc όπως φαινεται στην φωτό θέλει σχεδόν σιγουρα reballing για να δεις τι γίνεται απο κάτω. Η flex που έχουν χρησιμοποιήσει το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μην μπουταρει το μηχάνημα σε ofw, σε cfw έπρεπε να μπουταρει κανονικά. Πρέπει να προσεξεις μόνο όταν βαλεις την flex που θα θέσεις τα υπολοιπομενα καλώδια για μην έχεις παρεμβολές στα lines. Επισης η δευτερη flex to dat0 πολύ πιθανόν να μην παταει σωστα. Γνώμη μου είναι πως πρέπει να το δει κάποιος τεχνικός αν δεν ξέρεις από ηλεκτρονικά.

Επεξ/σία από snaker
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παρακαλώ πολύ θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ο οποίος θα μπορούσα να του φέρω ένα switch oled να μου εγκαταστήσει τα απαραίτητα hardware και software και να μου δώσει οδηγίες πιο αναλυτικά τι και πως γιατί δεν γνωρίζω επί του θέματος και με ενδιαφέρει. Η αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που ασχολείται να το πάω εκεί. Δυτικά προάστια κατά προτίμηση αλλά και εντός Αθήνας γενικότερα. Με το αζημίωτο. 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπέρα, παρακαλώ πολύ θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ο οποίος θα μπορούσα να του φέρω ένα switch oled να μου εγκαταστήσει τα απαραίτητα hardware και software και να μου δώσει οδηγίες πιο αναλυτικά τι και πως γιατί δεν γνωρίζω επί του θέματος και με ενδιαφέρει. Δυτικά προάστια κατά προτίμηση αλλά και εντός Αθήνας γενικότερα. Με το αζημίωτο. 

Ευχαριστώ. 

@d..b ο άνθρωπός σου!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα μου έρθει στα χέρια ένα switch V1 σήμερα και θα παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος που να είναι καλά γνωστής να μου στείλει pm μήπως μπορέσει να μου το σεταρει με το αζημίωτο φυσικά τα απαραίτητα γιατί εγώ δεν έχω ιδέα και φοβάμαι να το πειράξω. Ειμαι δυτικά Προάστια Αθήνα. Ευχαριστώ και συγνώμη αν είμαι offtopic.  

 

Αν δεν είναι τόσο δύσκολο μπορείτε να μου πείτε έναν οδηγό για αρχάριους μήπως κάνω μια απόπειρα να το φτιάξω και μόνος μου? Κάποιο link έστω 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...