Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Just now, jumaru1821 said:

Δλδ;

Δηλαδή η emunand δεν θα τρέχει από την εσωτερική μνήμη, αλλά από την κάρτα.

Και πάλι πάντως, δεν νομίζω ότι ΔΕΝ θα κρατιούνται logs εντός της κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δηλαδή η emunand δεν θα τρέχει από την εσωτερική μνήμη, αλλά από την κάρτα.

Και πάλι πάντως, δεν νομίζω ότι ΔΕΝ θα κρατιούνται logs εντός της κονσόλας.

εχμ όχι αυτό είναι το θέμα της emunand. Βλέπει σαν την system nand αυτή στην sd, με αποτέλεσμα ότι κάνεις κι ότι log κρατάει να γράφονται εκεί. Οπότε όταν θες να κάνεις boot στο ofw να είναι 100% απείραχτο :)  Προφανώς πρέπει να είσαι πάντα με stealth mode στο cfw :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Daredevil said:

εχμ όχι αυτό είναι το θέμα της emunand. Βλέπει σαν την system nand αυτή στην sd, με αποτέλεσμα ότι κάνεις κι ότι log κρατάει να γράφονται εκεί. Οπότε όταν θες να κάνεις boot στο ofw να είναι 100% απείραχτο :)  Προφανώς πρέπει να είσαι πάντα με stealth mode στο cfw :)

Αν δεν δοκιμαστεί στα γνωστά sites για ένα εύλογο διάστημα και αν δεν μας ενημερώσει κάποιος trusted που το δοκιμάζει για καιρό πως δεν έχει φάει ban, επίτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Αν δεν δοκιμαστεί στα γνωστά sites για ένα εύλογο διάστημα και αν δεν μας ενημερώσει κάποιος trusted που το δοκιμάζει για καιρό πως δεν έχει φάει ban, επίτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου.

ναι οκ :) απλώς είναι στην ουσία ο τρόπος λειτουργίας που αφήνει απείραχτο το ofw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Daredevil said:

ναι οκ :) απλώς είναι στην ουσία ο τρόπος λειτουργίας που αφήνει απείραχτο το ofw

Μα ούτως ή άλλως ο τρόπος λειτουργίας του OS SX άφηνε απείραχτο το OFW. Όταν ξήλωνες το OS SX υποτίθεται ότι -θα έπρεπε να- μένει απείραχτο το OFW. Κι όμως έχουν βάλει δικλείδα ασφαλείας για να βλέπουν τι γίνεται στην εσωτερική μνήμη ακόμα κι αν δεν έτρεχε το OFW εκείνη τη στιγμή.

Μπορεί αντίστοιχα να έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο και στην κάρτα.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μα ούτως ή άλλως ο τρόπος λειτουργίας του OS SX άφηνε απείραχτο το OFW. Όταν ξήλωνες το OS SX υποτίθεται ότι -θα έπρεπε να- μένει απείραχτο το OFW. Κι όμως έχουν βάλει δικλείδα ασφαλείας για να βλέπουν τι γίνεται στην εσωτερική μνήμη ακόμα κι αν δεν έτρεχε το OFW εκείνη τη στιγμή.

Μπορεί αντίστοιχα να έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο και στην κάρτα.

όχι ακριβώς, ότι κάνεις το κρατάει η κονσόλα σε logs, ακόμα και crash από Homebrew .Όταν λοιπόν μπείς σε ofw και συνδεθείς online η κονσόλα τα στέλνει στην Ν και ανάλογα πορεύεσαι (ο καθαρισμός των logs είναι κι αυτός λόγος ban) Φαντάσου τώρα ότι όλα αυτά τα logs είναι στην emunand και δεν υπάρχει επαφή Ν και hacked κονσόλας καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως αποτι βλεπω το χακ του switch εχει κανει μεγάλη προοδο νομιζω οτι ειναι στα επίπεδα ωριμότητας του 3ds kai σιγουρα πολυ πιο ευκολο.

Επεξ/σία από sils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sils είπε

Εγω παντως αποτι βλεπω το χακ του switch εχει κανει μεγάλη προοδο νομιζω οτι ειναι στα επίπεδα ωριμότητας του 3ds kai σιγουρα πολυ πιο ευκολο.

παραμένει όμως του 3ds να είναι δωρεάν :) Υπάρχουν φυσικά και δωρεάν υλοποιήσεις αλλά σίγουρα πλέον δεν προσφέρουν ο,τι και το SXos (usb load, .xci mounting και emunand σε sd).

 

Επεξ/σία από Daredevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Daredevil είπε

παραμένει όμως του 3ds να είναι δωρεάν :) Υπάρχουν φυσικά και δωρεάν υλοποιήσεις αλλά σίγουρα πλέον δεν προσφέρουν ο,τι και το SXos (usb load, .xci mounting και emunand σε sd).

Και του switch το hack δωρεαν είναι. Καποιοι (κι εγω) αγοράσαμε το sxos αλλά νομίζω μπορείς να τρέξεις και αλλα cfw τα οποία είναι δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Και του switch το hack δωρεαν είναι. Καποιοι (κι εγω) αγοράσαμε το sxos αλλά νομίζω μπορείς να τρέξεις και αλλα cfw τα οποία είναι δωρεάν

το γράφω, απλώς προς το παρών κάνουν τα μισά  σε σχέση με το SXoS :)

BTW Ήρθε η μέρα που κλείδωσε τα CFW η Ν. Μην κάνετε update ακόμα σε 6,2,0 :D

 

https://twitter.com/hexkyz/status/1064692685569581056

 

Επεξ/σία από Daredevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, Daredevil said:

το γράφω, απλώς προς το παρών κάνουν τα μισά  σε σχέση με το SXoS :)

BTW Ήρθε η μέρα που κλείδωσε τα CFW η Ν. Μην κάνετε update ακόμα σε 6,2,0 :D

https://twitter.com/hexkyz/status/1064692685569581056

Λολ. 

Στον ύπνο τους έπιασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Daredevil είπε

το γράφω, απλώς προς το παρών κάνουν τα μισά  σε σχέση με το SXoS :)

BTW Ήρθε η μέρα που κλείδωσε τα CFW η Ν. Μην κάνετε update ακόμα σε 6,2,0 :D

https://twitter.com/hexkyz/status/1064692685569581056

Προφανως και δεν "κλείδωσε" τιποτα η Ninty, άλλαξε αρκετά sysmodules keys και κάποια crypto functions και έκαψε και μια efuse στο bootrom. Oσο εχουμε πρόσβαση στο bootrom , έχουμε τα κλειδιά αποκρυπτογράφησης του hardware (TSEC) και πρόσβαση στο trustzone της κονσόλας και του content δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Κοινώς οσο έχουμε τα συγκεκριμένα switch πού εχουμε το έχει χασει το παιχνίδι, απλά θέλει χρόνο το 6.20. Τωρα αν χαλασει σε κανέναν απο μας σε κανα χρονο ασ πουμε τον ήπιαμε τον κράσο! :)     

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nekrik είπε

Προφανως και δεν "κλείδωσε" τιποτα η Ninty, άλλαξε αρκετά sysmodules keys και κάποια crypto functions και έκαψε και μια efuse στο bootrom. Oσο εχουμε πρόσβαση στο bootrom , έχουμε τα κλειδιά αποκρυπτογράφησης του hardware (TSEC) και πρόσβαση στο trustzone της κονσόλας και του content δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Κοινώς οσο έχουμε τα συγκεκριμένα switch πού εχουμε το έχει χασει το παιχνίδι, απλά θέλει χρόνο το 6.20. Τωρα αν χαλασει σε κανέναν απο μας σε κανα χρονο ασ πουμε τον ήπιαμε τον κράσο! :)  

Προφανώς το "κλείδωσε" είναι για να εξηγήσει μία κατάσταση χωρίς να μπεις σε λεπτομέρειες, γι αυτό από κάτω υπάρχει ο σύνδεσμος από το tweet :) Κι όπως γράφει και ο ίδιος " Not this time. The TSEC has unknown secrets that are not accessible even from RCM. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...