Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Συμφωνώ απολυτως με τον Bourdoulas. Μην κάνεις update! Τα παιχνίδια που θέλουν μεγαλύτερο firmware είναι ελάχιστα.

Ναι τελικά τέλος καλό όλα καλά. Μου πήρε λίγες ώρες παραπάνω αλλα είμαι full σεταρισμένος. Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να μπορέσω να σπάσω τα >4gb αρχεία μιας και έμεινα με fat32. Η διαδικασία παραπάνω για exfat μου φάνηκε λίγο βουνό και φοβήθηκα μη "σπάσω" κάτι πάνω σε όλο αυτό. Ούτως η άλλως θα αλλάξω και κάρτα soon απο 64 σε 128/256. 

Ευτυχώς το xci σε nsp ήταν πολύ πιο απλό απο ότι νόμιζα. Οπότε ναι. Ένας τρόπος να περνάω τα >4gb και είμαι πλήρως νταβατζωμένος.

Κάτι είδα οτι μπορείς να τα περάσεις απο tinfoil με network transfer. Αλλα αυτό φανταζομαι θέλει ftp και να είναι η κονσόλα στο δίκτυο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, klainmaingr είπε

Ναι τελικά τέλος καλό όλα καλά. Μου πήρε λίγες ώρες παραπάνω αλλα είμαι full σεταρισμένος. Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να μπορέσω να σπάσω τα >4gb αρχεία μιας και έμεινα με fat32. Η διαδικασία παραπάνω για exfat μου φάνηκε λίγο βουνό και φοβήθηκα μη "σπάσω" κάτι πάνω σε όλο αυτό. Ούτως η άλλως θα αλλάξω και κάρτα soon απο 64 σε 128/256. 

Ευτυχώς το xci σε nsp ήταν πολύ πιο απλό απο ότι νόμιζα. Οπότε ναι. Ένας τρόπος να περνάω τα >4gb και είμαι πλήρως νταβατζωμένος.

Κάτι είδα οτι μπορείς να τα περάσεις απο tinfoil με network transfer. Αλλα αυτό φανταζομαι θέλει ftp και να είναι η κονσόλα στο δίκτυο ε;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ειναι τόσο συνθετο? Εγω πετάω τα xci ή nsp στο root της sd και είμαι έτοιμος! Εχω κάνει κατι παραπάνω που δεν θυμάμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jon_pallis είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ειναι τόσο συνθετο? Εγω πετάω τα xci ή nsp στο root της sd και είμαι έτοιμος! Εχω κάνει κατι παραπάνω που δεν θυμάμαι?

Γίνεται να χακαρεις την κονσόλα να κατεβάσεις πχ πειρατικά παιχνίδια και αν ναι δεν είναι επικίνδυνο να μην σοθ χαλάσει κολλήσει η κονσόλα αλλά και με μελλοντικά παιχνίδια ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Γίνεται να χακαρεις την κονσόλα να κατεβάσεις πχ πειρατικά παιχνίδια και αν ναι δεν είναι επικίνδυνο να μην σοθ χαλάσει κολλήσει η κονσόλα αλλά και με μελλοντικά παιχνίδια ? 

Το πειρατικό το έβαλες εσυ στη συναρτηση. Εγω δεν μιλαω για πειρατικά. Αν ρωτας αν ια χαλάσει μάλλον βρίσκεσαι σε λάθος thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Ρωτάω επειδή δεν κατάλαβα τι hacking είναι σου δίνει επιπλέον δυνατότητες σε κάτι πχ περνάς εφαρμογές που δεν έχει τέτοια 

Μπορείς να βάλεις homebrew, να παίζεις backups που έχεις φτιάξει από τα games σου, να παίρνεις τα saves σου και να τρέχεις emulators.

Δεν ξανά τρωω ban - κουράστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jon_pallis είπε

Μπορείς να βάλεις homebrew, να παίζεις backups που έχεις φτιάξει από τα games σου, να παίρνεις τα saves σου και να τρέχεις emulators.

Δεν ξανά τρωω ban - κουράστηκα

Οκ κατάλαβα ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ειναι τόσο συνθετο? Εγω πετάω τα xci ή nsp στο root της sd και είμαι έτοιμος! Εχω κάνει κατι παραπάνω που δεν θυμάμαι?

Ίσως να είμαι πίσω και να μην χρειαζόταν και τζάμπα έβγαλα τα μάτια μου.

Το SX απο όσο ξέρω παίζει xci όπως λές.

Αλλα με το Reinx στο ίδιο το site λένε οτι δεν supportάρουν xci (εκτός αν είναι outdated).

Οπότε πρέπει:

  • Να μπείς με hekate.
  • Να κάνεις dump τα keys απο την κονσόλα (και τα πάντα γενικά για να σαι μέσα)
  • Να μπείς με Reinx. 
  • Να τρέξεις το kezplez και να σου δώσει τα κλειδιά στο root σου.
  • Να τα πετάξεις σε ένα φάκελο στο pc που έχεις τον 4NXCI to NSP converter σαν keys.dat /key.ini.
  • Να κάνεις convert τα αρχεία σου απο xci σε nsp. 
  • Να τα περάσεις στο switch.

Δεν είναι καμια τρομερή διαδικασία, αλλα με τα άνοιξε κλείσε, τα inject και με τις μεταφορές στην κάρτα πάιρνει κάποια ώρα.

Προφανώς όλο το παραπάνω θέλει να γίνει μόνο μια φορά για να πάρεις τα keys και μετα κάνεις απλά convert στο pc σου.

Μέχρι τώρα πάντως δε βρίσκω κανένα λόγο να πάρει κάποιος SX /jig (με τα σημερινά δεδομένα) όταν μπορείς να κάνεις τα πάντα free με ένα pc και έναν συνδετήρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Ίσως να είμαι πίσω και να μην χρειαζόταν και τζάμπα έβγαλα τα μάτια μου.

Το SX απο όσο ξέρω παίζει xci όπως λές.

Αλλα με το Reinx στο ίδιο το site λένε οτι δεν supportάρουν xci (εκτός αν είναι outdated).

Οπότε πρέπει:

  • Να μπείς με hekate.
  • Να κάνεις dump τα keys απο την κονσόλα (και τα πάντα γενικά για να σαι μέσα)
  • Να μπείς με Reinx. 
  • Να τρέξεις το kezplez και να σου δώσει τα κλειδιά στο root σου.
  • Να τα πετάξεις σε ένα φάκελο στο pc που έχεις τον 4NXCI to NSP converter σαν keys.dat /key.ini.
  • Να κάνεις convert τα αρχεία σου απο xci σε nsp. 
  • Να τα περάσεις στο switch.

Δεν είναι καμια τρομερή διαδικασία, αλλα με τα άνοιξε κλείσε, τα inject και με τις μεταφορές στην κάρτα πάιρνει κάποια ώρα.

Προφανώς όλο το παραπάνω θέλει να γίνει μόνο μια φορά για να πάρεις τα keys και μετα κάνεις απλά convert στο pc σου.

Μέχρι τώρα πάντως δε βρίσκω κανένα λόγο να πάρει κάποιος SX /jig (με τα σημερινά δεδομένα) όταν μπορείς να κάνεις τα πάντα free με ένα pc και έναν συνδετήρα..

Κοίτα

Κι εγω δεν αγόρασα το pro. Μονο το OS πήρα. Απλά θεωρώ ότι η κατάσταση του είναι ελαχιατα πιο premium και απλά πετάς τα xci (ή και nsp) σου στο root. Πλεον εχει ftp support που δεν χρειάζεται πρακτικά να βγαλεις καν την κάρτα απο μέσα (εγω δεν το χρησιμοποιώ καθόλου) 

Αντί του dongle εγω χρησιμοποιώ το κινητό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με το sx οπότε δεν έχω και άποψη. Γενικά πρώτη φορά διάβασα οτιδήποτε για switch hacking προχθές. Αλλα όλα φαίνεται να έχουν μια free λύση.

Πλέον μπορείς να κάνεις και usb install απευθείας απο το pc (πολύ γρήγορο). Οπότε προσπερνάμε έτσι και το πρόβλημα με το fat32.

Σχετικά απλή διαδικασία. Θέλει command line αλλα όπως όλα τα πράγματα, μόλις το σετάρεις μετά πάει απο μόνο του.

Θέλει σίγουρα να έχεις μια μικρή ιδέα παραπάνω και να μπλέξεις με drivers /python κτλ κτλ αλλα για μένα να σου πω την αλήθεια εκεί είναι και η μισή χαρά.  

Βασικά με το USB installer  πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλω/βγάλω ποτέ την κάρτα και να ξανακάνω inject. Τώρα μόνο αν ξεμείνει απο μπαταρία.

 

Όποιος το σκέφτεται/ξεκινάει τώρα και θα πάει με reinx/συνδετήρα ας μη διστάσει να ρωτήσει τώρα που τα έχω όλα φρέσκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, klainmaingr είπε

Ίσως να είμαι πίσω και να μην χρειαζόταν και τζάμπα έβγαλα τα μάτια μου.

Το SX απο όσο ξέρω παίζει xci όπως λές.

Αλλα με το Reinx στο ίδιο το site λένε οτι δεν supportάρουν xci (εκτός αν είναι outdated).

Οπότε πρέπει:

  • Να μπείς με hekate.
  • Να κάνεις dump τα keys απο την κονσόλα (και τα πάντα γενικά για να σαι μέσα)
  • Να μπείς με Reinx. 
  • Να τρέξεις το kezplez και να σου δώσει τα κλειδιά στο root σου.
  • Να τα πετάξεις σε ένα φάκελο στο pc που έχεις τον 4NXCI to NSP converter σαν keys.dat /key.ini.
  • Να κάνεις convert τα αρχεία σου απο xci σε nsp. 
  • Να τα περάσεις στο switch.

Δεν είναι καμια τρομερή διαδικασία, αλλα με τα άνοιξε κλείσε, τα inject και με τις μεταφορές στην κάρτα πάιρνει κάποια ώρα.

Προφανώς όλο το παραπάνω θέλει να γίνει μόνο μια φορά για να πάρεις τα keys και μετα κάνεις απλά convert στο pc σου.

Μέχρι τώρα πάντως δε βρίσκω κανένα λόγο να πάρει κάποιος SX /jig (με τα σημερινά δεδομένα) όταν μπορείς να κάνεις τα πάντα free με ένα pc και έναν συνδετήρα..

Υπάρχει καπου η διαδικασία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Με themes και UI γινεται κάτι; 

Δεν το εχω ψαξει

Το theme δεν με απασχολεί (και το ps4 στο defaukt theme είναι) 

Για UI θα με ενδιέφερε κι εμένα

2 λεπτά πριν, Desmond Kind είπε

Υπάρχει καπου η διαδικασία? 

Ψαξε λιγο σε google και youtube

Την τελευταία φορα που εβαλα link έφαγαone week ban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Desmond Kind είπε

Υπάρχει καπου η διαδικασία? 

Εγώ για το xci->nsp ακολούθησα αυτό.

Απλά αυτό που δε λέει είναι οτι πρέπει πρίν απο αυτό να κάνεις inject το hekate με το ΤegraRCMUI (αντι του reinx) και να κάνεις dump τα κλειδιά.

 

Converting a .xci to a .nsp is a bit more of an involved process.

First you will need to get your switch keys off your device, the easiest way to do this is to use kezplez (keys please).

Place kezplez-nx.nro into the switch folder and run the application using homebrew, the app should have generated a keys.txt file on the sd card (switch > kezplez-nx > keys.txt).

Download this XCI to NSP converter and extract the XCItoNSP folder to your desktop.

Place keys.txt into the folder, make two duplicates of keys.txt and rename one to keys.ini and the other to keys.dat.

Place your .xci file into the folder and drag the .xci onto 4nxci.exe.

Once done it should have created folder called 4nxci_extracted_xci and one or more .nsp files with a long name.

 

Στα υπ'όψιν οτι έχουν βγεί νέες εκδόσεις του 4nxci (εκεί που λέει download this μπλα μπλα)

Οτι δε βγάζει νόημα, ρώτα.

Επεξ/σία από klainmaingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...