Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις τωρα προσεξα οτι τελικα το serial moy ειναι   XAJ4000966 οποτε μαλλον φλασαρεται σωστα?

http://45670409644_2b0b43951c_b.jpgreceived_759898851047071 by pavlos vasilatos, on Flickr

Επεξ/σία από paolo21r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, klainmaingr είπε

Έχει κάνει κάποιος update απο παλιότερο fw σε 6.2 με reinx?

Έχω βρεί choidujour, το firmware κτλ απλά θέλω μια δεύτερη άποψη για την σειρά των πραγμάτων σε φάση 1/2/3/4 μην ξεχάσω ή προσπεράσω κάτι.

Πρώτα βάζουμε το νέο reinx και μετά τρέχουμε choidujour; Αλλάζουμε κάτι όσον αφορά το autorms? Χρειάζεται jig σε οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας ή εφόσον υπάρχει το auto δεν έχουμε θέμα. Σε αυτή την περίπτωση κάνουμε πρώτα update και μετά βάζουμε τα reinx files, ή το αντίθετο;

Thanks

Απαντάω στον εαυτό μου

1)Βάζουμε το choidujour στο φάκελο switch

2)Βάζουμε το official 6.2 Firmware σε έναν φάκελο (πχ Firmware62) στο root

3)Ανοίγουμε κανονικά το switch με όποιον τρόπο κάνουμε inject. Tegrarcm πχ.

4)Τρέχουμε choidujour, βάζουμε exfat και auto rcm στις επιλογές του. Κάνουμε update. Πολύ απλή διαδικασία.  Στο τέλος κάνουμε reboot.

5)Βγάζουμε την κάρτα και αντικαθιστούμε τα αρχεία του reinx μέσα στην sd με το nightly απο 9-10/12 (υπάρχουν πολλά ακόμα μετά απο αυτό, απλά αυτό θεωρείται stable και υποστηρίζει 6,2)

6)Βάζουμε ξανά την κάρτα στο switch και κάνουμε inject το payload με tegra ή με ότι άλλο προτιμούμε

7)?????

8)Profit

Έφαγα ένα scare στην αρχή γιατί με το τελευταίο nightly πήγε να τρέξει και μετά σκάλωσε με μαύρη οθόνη. Χρειάστηκε να κάνω full power off (κρατημένο το power gia 10sec) για να δεί ξανά το pc την κονσόλα και να μπορέσω να ξαναστείλω το payload έχοντας στην sd το σωστό nightly.

Disclaimer: Δε φταίω σε κάτι για ban/bricks κτλ. To παραπάνω δούλεψε απροβλημάτιστα σε μένα με reinx απο 5.1 σε 6.2.

Πιο αναλυτικά εδώ

Τέλος καλό. 6.2 reiNX

Επεξ/σία από klainmaingr
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος απο Αθηνα που μπορει να βοηθησει απο κοντα λιγο την κατασταση με το hack ;; Αν μπορει καποιος θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα !!! Εχω καιρο να ασχοληθω με mods και ειμαι σκουριασμενος αρκετα .... Οποιος μπορει ας μου στειλει ενα pm να κανονισουμε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Καλημέρα.

Έχω το sx os pro 2.4 με original firmware 5.1 παίζω τα πιο πολλά xci games (πιο πρόσφατο το smash αλλά χωρίς να το κάνω update)αλλά σε μερικά παρόλο που τα έχω κάνω update με nsp αρχεία ζητά κ άλλο update όταν πατάω για play.

2 ερωτήσεις για τους γνώστες:

1)Πώς κάνω update σε 6.2 ;

2)Πως κρατάω backup nand ktl

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, klainmaingr είπε

Απαντάω στον εαυτό μου

1)Βάζουμε το choidujour στο φάκελο switch

2)Βάζουμε το official 6.2 Firmware σε έναν φάκελο (πχ Firmware62) στο root

3)Ανοίγουμε κανονικά το switch με όποιον τρόπο κάνουμε inject. Tegrarcm πχ.

4)Τρέχουμε choidujour, βάζουμε exfat και auto rcm στις επιλογές του. Κάνουμε update. Πολύ απλή διαδικασία.  Στο τέλος κάνουμε reboot.

5)Βγάζουμε την κάρτα και αντικαθιστούμε τα αρχεία του reinx μέσα στην sd με το nightly απο 9-10/12 (υπάρχουν πολλά ακόμα μετά απο αυτό, απλά αυτό θεωρείται stable και υποστηρίζει 6,2)

6)Βάζουμε ξανά την κάρτα στο switch και κάνουμε inject το payload με tegra ή με ότι άλλο προτιμούμε

7)?????

8)Profit

Έφαγα ένα scare στην αρχή γιατί με το τελευταίο nightly πήγε να τρέξει και μετά σκάλωσε με μαύρη οθόνη. Χρειάστηκε να κάνω full power off (κρατημένο το power gia 10sec) για να δεί ξανά το pc την κονσόλα και να μπορέσω να ξαναστείλω το payload έχοντας στην sd το σωστό nightly.

Disclaimer: Δε φταίω σε κάτι για ban/bricks κτλ. To παραπάνω δούλεψε απροβλημάτιστα σε μένα με reinx απο 5.1 σε 6.2.

Πιο αναλυτικά εδώ

Τέλος καλό. 6.2 reiNX

Στο βήμα 4 θέλει οπωσδήποτε επιλογή στο autorcm; Πχ εγώ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Στο βήμα 4 θέλει οπωσδήποτε επιλογή στο autorcm; Πχ εγώ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. 

Αν θέλεις να διατηρήσεις τα efuses του παλαιότερου FW ώστε να μπορείς εαν θελήσεις να κανεις downgrade σε παλαιότερο firmware, το AutoRCM ειναι μονοδρομος. Εάν τώρα δε σε ενδιαφέρει το downgrade, δεν ειναι ειναι απαραίτητο το autoRCM. Κοινώς τωρα που αναβάθμισες και δεν το ενεργοποίησες Ο OFW bootloader της Ninty, εαν έτρεξε έστω και μια φορά εκαψε επιπλέον efuses.   

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nekrik είπε

Αν θέλεις να διατηρήσεις τα efuses του παλαιότερου FW ώστε να μπορείς εαν θελήσεις να κανεις downgrade σε παλαιότερο firmware, το AutoRCM ειναι μονοδρομος. Εάν τώρα δε σε ενδιαφέρει το downgrade, δεν ειναι ειναι απαραίτητο το autoRCM. Κοινώς τωρα που αναβάθμισες και δεν το ενεργοποίησες Ο OFW bootloader της Ninty, εαν έτρεξε έστω και μια φορά εκαψε επιπλέον efuses.   

Δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση ακόμη. Μόνο την official 5.1, όταν αγόρασα το Switch, αν δεν κανω λάθος. Απο τότε την έχω αφήσει έτσι την κονσόλα.

Οπότε οπωσδήποτε autoRCM σε περίπτωση αναβάθμισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση ακόμη. Μόνο την official 5.1, όταν αγόρασα το Switch, αν δεν κανω λάθος. Απο τότε την έχω αφήσει έτσι την κονσόλα.

Οπότε οπωσδήποτε autoRCM σε περίπτωση αναβάθμισης. 

ετσι οπως τα ειπε ο νικρικ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε reinx v2.0

Full support για 6.2 και διάφορα άλλα fixes. Το πέρασα. Έβαλα και retroarch με την ευκαιρία.

Λίγο καλύτερη μπαταρία και ένα twitch app να είχε το switch και θα ήταν απο τις καλύτερες αγορές ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μια πολύ γενική απορία. Σκέφτομαι να αγοράσω στο μέλλον switch. Kαι να το χακαρω. Υπάρχει κάποιο μοντέλο η είναι θέμα σοφτγουερ βγαίνει δήλ με κάποια έκδοση που δεν χακαρεται? Ώστε να το αποφύγω 

 

 

Γιατί αποτι ξέρω και σε ps3/ps4/wii u μετά από ένα σημείο τα βγάζανε με άλλες firmware εκδόσεις γιαυτό το λόγο 

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, klainmaingr είπε

Βγήκε reinx v2.0

Full support για 6.2 και διάφορα άλλα fixes. Το πέρασα. Έβαλα και retroarch με την ευκαιρία.

Λίγο καλύτερη μπαταρία και ένα twitch app να είχε το switch και θα ήταν απο τις καλύτερες αγορές ever.

Φίλε μου η διαδικασία είναι ίδια όπως έχεις γράψει στον οδηγό πιο πάνω ? Κάνουμε replace τα αρχεία Reinx από την SD? Μέχρι στιγμής εγώ είμαι σε 6.1 firmware με reinx , αλλά ακόμα δεν ενημέρωσα  αφού μπορώ και τρέχω όλα τα πρόσφατα games!! Αλλά όταν έρθει η ώρα θα κάνω αναβάθμηση χάρης στον απλό οδηγό που έγραψες πιο πάνω :)  ..Μπράβο ✌️✌️

2 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Καλησπέρα μια πολύ γενική απορία. Σκέφτομαι να αγοράσω στο μέλλον switch. Kαι να το χακαρω. Υπάρχει κάποιο μοντέλο η είναι θέμα σοφτγουερ βγαίνει δήλ με κάποια έκδοση που δεν χακαρεται? Ώστε να το αποφύγω 

Γιατί αποτι ξέρω και σε ps3/ps4/wii u μετά από ένα σημείο τα βγάζανε με άλλες firmware εκδόσεις γιαυτό το λόγο 

Μέχρι στιγμής το τελευταίο firmware παίρνει hack , από εκεί και πέρα δεν παίρνουν hack όλα τα switch ,  πρέπει να ελένξεις το σειριακό αριθμό !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Φίλε μου η διαδικασία είναι ίδια όπως έχεις γράψει στον οδηγό πιο πάνω ? Κάνουμε replace τα αρχεία Reinx από την SD? Μέχρι στιγμής εγώ είμαι σε 6.1 firmware με reinx , αλλά ακόμα δεν ενημέρωσα  αφού μπορώ και τρέχω όλα τα πρόσφατα games!! Αλλά όταν έρθει η ώρα θα κάνω αναβάθμηση χάρης στον απλό οδηγό που έγραψες πιο πάνω :)  ..Μπράβο ✌️✌️

Μέχρι στιγμής το τελευταίο firmware παίρνει hack , από εκεί και πέρα δεν παίρνουν hack όλα τα switch ,  πρέπει να ελένξεις το σειριακό αριθμό !!

Ναι μόνο c/p έκανα πάνω απο το παλιό nightly reinx που είχα στην sd.

Το παραπάνω είναι οκ μέχρι τώρα και μέχρι 6.2. Απο την επόμενη έκδοση και μετά ίσως είναι το ίδιο, ίσως χρειάζεται κάποια παραλλαγή. Οπότε πάντα διπλοτσέκαρε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Ψάχνω κάποιον οδηγό για να κάνω jailbreak στο switch.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει και να το έχει δοκιμάσει ?

Και αν ναι , με ποιον οδηγό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια βοηθεια,εχω παρει το ns-atmosphere dongle,οτι παιχνιδι εχω βαλει παιζει κανονικα,απο την αλλη εχω αγορασει απο το eshop το smash και οταν παω να το τρεξω μου βγαζει fail,το διεγραψα κατεβασα μια κοπια και οταν παω να το τρεξω μου ζηταει update χωρις να εχει επιλογη start software,ξερετε τι παιζει?ειναι στο μονο παιχνιδι που το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...