Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, xristoskon είπε

Καλησπέρα ,

Ψάχνω κάποιον οδηγό για να κάνω jailbreak στο switch.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει και να το έχει δοκιμάσει ?

Και αν ναι , με ποιον οδηγό ?

Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν με μία sd, ένα καλώδιο usb c και έναν συνδετήρα. Σε μια ωρίτσα μαξ έχεις ξεμπερδέψει.

https://reinx.guide/

Το μόνο δύσκολο part (που απλά σε παιδεύει δε μπορείς να κάνεις κάτι στραβά αν προσέχεις) είναι να βάλεις την κονσόλα σε rcm mode με τον συνδετήρα. Αυτό μπορείς να το προσπεράσεις με ένα jig που πρέπει να παραγγείλεις online ή να κάνεις 3d print.

Απλή διαδικασία αν έχεις ξανασχοληθεί με cfw και modding γενικά στο παρελθόν. Αγχωτική (φαντάζομαι) αν είναι η πρώτη σου φορά.
Οτι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς εδώ.

 

Πρίν απο όλα σιγουρέψου οτι η κονσόλα σου είναι hackable (το βλέπεις απο το serial number)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κατάφερα να κάνω το jig να δουλέψει προσπάθησα να κάνω inject  το payload και ενώ μου λεει πως έγινε οκ δεν βλέπω τιπυστην οθόνη.Black screen .Δοκίμασα διάφορα και αλλάζοντας θύρα από usb 3 το έβαλα σε 2 εκεί πέταξε κάτι γράμματα πορτοκάλι που δεν πρόλαβα να δω τι είναι και μετά bootare κανονικά..Ξαναπροσπάθησε από αυτή τη θύρα αλλά κάνει πάλι black screen.. Καμμιά ιδέα παιδιά?Το Switch δεν είναι πατσαρισμενο γιατί έτρεξα τι προγραμματακι και εδειξε τα πάντα στην οθόνη και το barcode από κάτω.Firmware είναι 4.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kajwbtfe είπε

Αφού κατάφερα να κάνω το jig να δουλέψει προσπάθησα να κάνω inject  το payload και ενώ μου λεει πως έγινε οκ δεν βλέπω τιπυστην οθόνη.Black screen .Δοκίμασα διάφορα και αλλάζοντας θύρα από usb 3 το έβαλα σε 2 εκεί πέταξε κάτι γράμματα πορτοκάλι που δεν πρόλαβα να δω τι είναι και μετά bootare κανονικά..Ξαναπροσπάθησε από αυτή τη θύρα αλλά κάνει πάλι black screen.. Καμμιά ιδέα παιδιά?Το Switch δεν είναι πατσαρισμενο γιατί έτρεξα τι προγραμματακι και εδειξε τα πάντα στην οθόνη και το barcode από κάτω.Firmware είναι 4.1.

Έχεις το σωστό reinx για το σωστό firmware; Γίνε λίγο πιο σαφής. Εφόσον το βλέπει το pc σημαίνει οτι το έχεις σε rcm mode.

Μήπως δεν έχεις τα σωστά αρχεία στην sd; 

Τώρα το έχεις σε rcm ή ανοίγει κανονικά.

 

edit: Γενικά φαντάσου το ως εξής. Βάζεις το switch σε recovery mode (rcm) με το jig. Αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να στείλεις ένα payload που βάζει (απλοικά) το switch σε cfw mode. Οτι χρειάζεται για το homebrew υπάρχει στα αρχεία της sd. Δεν βάζεις κάτι απευθείας στη nand του switch. Αν δεν είναι σωστά σεταρισμένη η sd τότε μπορεί να έχεις στείλει σωστά το payload, να έχει μπεί σε homebrew mode, αλλα δεν έχει τι να διαβάσει οπότε μένεις με μαύρη οθόνη. Αυτό όσον αφορά το reinx. Αν κάνεις κάτι διαφορετικό, δε ξέρω.

Πάντως και το hekate με την ίδια λογική δουλεύει. Στέλνεις το payload για hekate και πρέπει να έχεις και τα σωστά αρχεία στη σωστή θέση στην sd για να διαβάσει και να τρέξει.

Αν ακολουθήσεις το παρακάτω πιστά, είναι δύσκολο να κάνεις κάτι λάθος. Ιδιαίτερα εφόσον έχεις jig και δε κάνεις ταρζανιές.

https://reinx.guide/

Επεξ/σία από klainmaingr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΛΑΑΑΑ!!!!

Προτεινω για να αποφυγετε ολα αυτα  (τα ιδια επαθα και εγω) να αγορασετε ενα xecuter sx pro και με ποοοοοοοοολυ απλο τροπο θα το εχετε σε λιγο ετοιμο το switch, υστερα απο αυτα που "περασα" (για ακομη μια φορα θελω να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ οοολλλλλους οσους με βοηθησατε) και τελικα απετυχα βρηκα την υγεια μου :P μονο με αυτο!!! ουτε να πρεπει καααθε φορα που το κλεινω ή κλεινει (power off) γιατι το ξεχασα και η μπαταρια αδειασε, ξανα "συνδετηρα" (δεν ξερω εαν αυτο το προβλημα εχει ξεπεραστει), ουτε να αγχωνομαι εαν θα "φορτωσει" το backup μου με τον ταδε ή δεινα τροπο ή τελικα θα πρεπει να βρω το cartridge για να παιξω ουτε τιποτα!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spinemm είπε

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΛΑΑΑΑ!!!!

Προτεινω για να αποφυγετε ολα αυτα  (τα ιδια επαθα και εγω) να αγορασετε ενα xecuter sx pro και με ποοοοοοοοολυ απλο τροπο θα το εχετε σε λιγο ετοιμο το switch, υστερα απο αυτα που "περασα" (για ακομη μια φορα θελω να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ οοολλλλλους οσους με βοηθησατε) και τελικα απετυχα βρηκα την υγεια μου :P μονο με αυτο!!! ουτε να πρεπει καααθε φορα που το κλεινω ή κλεινει (power off) γιατι το ξεχασα και η μπαταρια αδειασε, ξανα "συνδετηρα" (δεν ξερω εαν αυτο το προβλημα εχει ξεπεραστει), ουτε να αγχωνομαι εαν θα "φορτωσει" το backup μου με τον ταδε ή δεινα τροπο ή τελικα θα πρεπει να βρω το cartridge για να παιξω ουτε τιποτα!!! 

Συμφωνώ για το SX OS αλλά διαφωνώ με την pro έκδοση. Απ την αλλη πολλοί θεωρούν ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε για hacking tools. Κι εγω πρώτη φορά πλήρωσα για hacking αλλά άξιζε τα χρήματα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω επειδη ημουν σε 6.2 κατεβασα απο το site τους και περασα την beta που ειχαν πριν "ξεκινησω", NAI παιζει ολα τα games...τελευταιο που δοκιμασα το v-rally 4 (το οποιο εκανα backup απο το original game μου).

41 λεπτά πριν, jon_pallis είπε

Συμφωνώ για το SX OS αλλά διαφωνώ με την pro έκδοση. Απ την αλλη πολλοί θεωρούν ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε για hacking tools. Κι εγω πρώτη φορά πλήρωσα για hacking αλλά άξιζε τα χρήματα του

Γιατι διαφωνεις με την pro εκδοση? εαν ειναι για τα λεφτα, ψιλοδιαφωνω, καλυτερα να πληρωσω και να κανω αυτο που θελω με τον "ευκολο τροπο" παρα να ψαχνω απο εδω και απο εκει και στο τελος να χρειαστει να πληρωσω κατι 2 φορες...

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spinemm είπε

Eγω επειδη ημουν σε 6.2 κατεβασα απο το site τους και περασα την beta που ειχαν πριν "ξεκινησω", NAI παιζει ολα τα games...τελευταιο που δοκιμασα το v-rally 4 (το οποιο εκανα backup απο το original game μου).

Γιατι διαφωνεις με την pro εκδοση? εαν ειναι για τα λεφτα, ψιλοδιαφωνω, καλυτερα να πληρωσω και να κανω αυτο που θελω με τον "ευκολο τροπο" παρα να ψαχνω απο εδω και απο εκει και στο τελος να χρειαστει να πληρωσω κατι 2 φορες...

Διαφωνώ με το κόστος αλλά και με το χρόνο αναμονής για την παραλαβή. Εγώ αγορασα το SX OS μπήκα rcm (ποτε με συνδετηρα ποτε με αλουμινόχαρτο μεχρι που εκτυπωσα ενα jig) και φορτώνω το exploit απο το κινητο μου μεσω sx tools. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κοστος εχεις δικιο...απο την αλλη πιστευω οτι ενα donation σε ολους οσους "ανακαλυψαν" τo exploit και δημιουργησαν τους δικους τους loaders θα το εκανες σωστα? εεεε δινεις κατι (ΠΟΟΟΟΛΥ) παραπανω στους του TEAM XECUTER  και εχεις το κεφαλι σου ησυχο :)...περαν της πλακας, συμφωνω μαζι σου, ομως καπου εκει αρχιζουν τα ερωτηματα: "ποσο πολυ θελω να ασχοληθω" και "ποσο ευκολο το θελω" και δυστυχως ο μονοδρομος ειναι αυτοι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spinemm είπε

 ουτε να πρεπει καααθε φορα που το κλεινω ή κλεινει (power off) γιατι το ξεχασα και η μπαταρια αδειασε, ξανα "συνδετηρα" (δεν ξερω εαν αυτο το προβλημα εχει ξεπεραστει) 

Με το autorcm χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις συνδετήρα κυριολεκτικά μία φορά. Μετά είναι μόνιμα σε rcm mode και δε χρειάζεται να τον ξαναχρησιμοποιήσεις ποτέ. Για αυτό και θεωρώ το jig αχρείαστο αν πιάνουν τα χέρια σου. Θα παιδευτείς πόσο; 10 λεπτα μέχρι να πιάσει; Και μετά τελείωσες. 

Απο κει και πέρα τα backups παίζουν απροβλημάτιστα με updates dlcs και τα πάντα όλα.

Προφανώς η εύκολη λύση είναι το sx pro κτλ αλλα σε προσωπικό επίπεδο, βρίσκω την μαγεία του όλου πράγματος στους ghetto τρόπους και στον πειραματισμό. Τα παιχνίδια είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει. Ήδη είχα όλα τα 1st party physical.

Όσον αφορά το donation, είναι πολύ μεγάλη κουβέντα το ποιος ανακάλυψε τι και ποιός αξιοποίησε εμπορικά κάποιες open source μεθόδους. Χίλιες φορές να κάνω donation στον Reiswitched (που είναι ένας individual που συντηρεί και αναβαθμίζει ένα προυπάρχουν fork) παρά να τα δώσω στην xecuter. 

Χρόνια πολλά! :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρονια Πολλα!!! ΣΥΜΦΩΝΩ σε ολα οσα εγραψες!! πιστεψε με και εγω για την "μαγεια" του πραγματος το κανω, οταν ομως ζοριζομαι ( γερασαμε πια :) ) προτιμω να παω στην ευκολη λυση...οσο για τα παιχνιδια...οχι μονο τα 1st party εχω physical αλλα και σχεδον οτι εχει κυκλοφορησει μεχρι σημερα!!! για  να μην σκεφτω ποοοοσα εχω ξοδεψει στο eshop της ΝΙΝΤΥ!!! (προσωπικα, για τους emuls ηθελα να το κανω και το εκανα....)

Επεξ/σία από spinemm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 8 αυθεντικά απο τα ακριβά της Nintendo  αλλά θέλω να μπω κ γω στον κόσμο του χακ . Κάποτε κατάφερα κ χακαρα το psp  τώρα όμως το έχω παρατήσει το άθλημα κ μου φαίνεται βουνό..    Τον Φλεβάρη κλείνω 1χρονο με την κονσόλα όποιος μπορεί ναμε βοηθήσει  να την χακαρω με κάποιο βίντεο ή με κάποιο εξάρτημα  να το αγοράσω θα του είμαι ευγνώμων 😊 κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη καλές γιορτές μάγκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για το Reinx.guide.Ειναι free και πανευκολο..Το μόνο δύσκολο είναι να φτιάξεις το jig  που χρειάζεται για τη διαδικασία για να μπει το μηχάνημα σε RCM mode.Εχε υπομονή σε αυτό το σημείο..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...