Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω... για να αντικαταστήσω την sd card με μια μεγαλύτερη κάνω απλά copy paste την παλιά στην καινούρια; Ή θέλει όλη τη διαδικασία από την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα μετα κοπων και βασανων εγιναν τα πραγματα οπως τα ηθελα και εχω στην NAND 4.0.1 ενω στη EmuNAND 6.2.0 με το SX OS Pro...Αλλα ας δωσω μερικες πληροφοριες σε αλλους υποψηφιους για να μην ψαχνονται αδικα οπως εγω.

  1. Ειχα διαφορα προβληματα με το formatting (για καποιο λογο δε μου μπουταρε το SX) και χρησιμοποιησα γενικα το SD Card Formatter και εστρωσαν οι καρτες. 
  2. Για να κανεις backup την NAND θες καρτα τουλαχιστον...64GB. Στην δικη μου 32GB microSD μου βγαζει μυνημα οτι δεν χωραει να φτιαξει το backup.
  3. Ειχα 64GB microSD (format με το SD Card Formatter σε exFAT) κανω το backup...αποθηκευση στο υπολογιστη.
  4. Παμε να φτιαξουμε EmuNAND...επιλογη για κρυφο partition (default-μετα το μετανιωσα καλυτερα σε αρχειο για να μπορεις να το μεταφερεις σε αλλη καρτα) και...μικρη η 64gb δε μπορει να γινει EmuNAND...
  5. Ευτυχως ειχα παραγγειλει 256GB microSD, ηρθε την ιδια μερα και παμε για 3η προσπαθεια. Επιτυχια στο emuNAND. ομως μου λεει οτι ειναι disabled. Πουθενα δεν λενε στις οδηγιες και τα FAQ, οτι για να γινει enabled, πρεπει πρωτα να κανεις register το SX OS (λογικο μεν αλλα ενα θα σε υποψιαζε οτι αυτο θελει). 
  6. Για να κανεις register πρεπει να προχωρησεις στο boot CFW και εκει που σου λεει οτι εσωσε το dat αρχειο....να σταματησεις, να ανεβάσεις το αρχειο στο site τους να παρεις το licence.dat και να το βαλεις πισω στην καρτα και να ξανα μπουταρεις ωστε να εχεις επιλογη emuNAND enabled και να προχωρησεις μετα στο boot CFW (emuNAND). 
  7. Ουτε αυτο γραφεται καπου στα FAQ...αποτελεσμα ηταν να προχωρησω στο boot CFW οχι στο emunand αλλα στο κανονικο....μικρο το κακο θα μου πειτε, αλλα δεν ηθελα να το αγγιξω το κανονικο switch...Εστω λεω, παω να κανω access το "Album"...η κάρτα microSD δεν μπορει να διαβαστει (λογικο, αφου ειμαι στο 4.0.1 και η καρτα ειχε exFAT)....Εγκεφαλικα.
  8. Παμε ψαχνοντας...και βρηκα αυτο τον οδηγο πως να κανεις format se FAT32 μεγαλυτερες καρτες. Εκανα τα βηματα προσεκτικα και δουλεψε (απλα εκει που λεει select 1 δε μου το επαιρνε και εγραψα select disk 1). Κατεβασα και το utility που αναφερει και πραγματικα η 256gb microSD εγινε σε fat 32.
  9. Εβαλα ξανα ολα τα αρχεια μεσα και ξανα-εκανα την διαδικασια για emuNAND. Ολοκληρωθηκε και εκανα το emuNAND enabled (αφου ειχα παρει το licence.dat απο το site τους).
  10. Βοοt CFW στο EmuNAND και επιτελους access στο "Album" για πρωτη φορα επιτυχια!
  11. Μεχρι στιγμης ειμαστε στο 4.0.1 στην emuNAND...Πρεπει να παμε στην 6.2.0 για το exFAT + συμβατότητα με τους τελευταιους τιτλους.
  12. Η εν λογω διαδικασια ειναι αρκετα ευκολη, την περιγραφουν και στα forum του SX OS και στο gbaTemp, εν ολιγης κατεβαζεις το firmware 6.2.0, το κανεις unzip σε φακελο /firmware και με το ChoiDujourNXv101 τα βαζεις στην SD. Πας στο Album->HomeBrew και βρισκεις το ChoiDujourNX και κανεις το update...Λιγο αγχος μεχρι να ολοκληρωθει αλλα ολα οκ. 
  13. Reboot στην emuNAND και πραγματι ειμαστε το 6.2.0...
  14. Ομως η καρτα μου ειναι ακομα σε fat32 (για να την διαβαζε το 4.0.1...)...συνεπως παω στον υπολογιστη, format σε exFAT και ξανα μεσα στο switch και δουλεψε μια χαρα..
  15. Προς το παρων εχω καποιες φορες προβλημα να κανω access το αρχικο menu του SX ΟS, παταω το Power button μου δειχνει το logo αλλα δεν μπαινει μεσα, μπαινει στο emuNAND...
  16. μετα απο καμποσες προσπαθειες μπηκα πισω να δω οτι πραγματα η κανονικη RAM εμεινε στο 4.0.1. οπως και εγινε...
  17. Να τονισω οτι το SX OS Dongle μπαινει μονο απο την μια πλευρα (εχει κατω -  +) αν το βαλεις αναποδα δεν παιζει....
  18. Χτες δε μου αναβε το switch, κρατησα 15 secs το power off και μετα πηρε μπρος, καποιο κολλημα τρωει
  19. Τέλος με το AutoCM εχει καποιο drain battery, αν αφησεις το switch πολυ καιρο off δεν θα παιρνει, θελει καμια ωρα στον φορτιστη να αναψει

Αυτες ειναι μεχρι στιγμης οι περιπετειες μου στον χωρο του Switch.... Καποια στιγμη ισως να κανω restore την NAND (εκει που μπουταρα την 1η φορα μαλλον κατι θα αφησε...).

Αν καποιος θελει βοηθεια ή εχετε καποιες παρατηρησεις στην διαδικασια σας ακουω...

Γενικα ζοριστικα λιγακι...δεν ειναι και τοσο one click που τα παρουσιαζουν, εκτος και αν ηξερα ολα τα παραπανω 😁

 

Επεξ/σία από _emperor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τοτε που εκανα την βλακια και αναβαθμισα σε 7.0 μου εχει μεινει η κονσολα στο χερι.....

Δε φανταζεστε νευρα! 

Και απο τους devs του sx os, ουτε φωνη ουτε ακροαση. 😣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Απο τοτε που εκανα την βλακια και αναβαθμισα σε 7.0 μου εχει μεινει η κονσολα στο χερι.....

Δε φανταζεστε νευρα! 

Και απο τους devs του sx os, ουτε φωνη ουτε ακροαση. 😣

Εγώ δεν είχα προλάβει να την πειράξω ακόμα κ έκανα το update  κακώς χωρίς να το σκεφτώ.. Ναι άργησαν να βγάλουν κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επαθα χειροτερο πακετο μου εμεινε η κονσολα και μου την εκαναν αντικατασταση με αλλη η οποια φοραει 7αρα δυστηχως...Θα βγαλουν τιποτα σε 7 η να την δωσω οπως ειναι και να ψαχτω για μετ/νη?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gastonegr είπε

εγω επαθα χειροτερο πακετο μου εμεινε η κονσολα και μου την εκαναν αντικατασταση με αλλη η οποια φοραει 7αρα δυστηχως...Θα βγαλουν τιποτα σε 7 η να την δωσω οπως ειναι και να ψαχτω για μετ/νη?

Βάση λογικής  κάτι θα βγάλουν ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει.. Κάνε υπομονή 20-30 μέρες και βρες κάνα καλό deal μετα μιας και εσύ θα δώσεις καινούργιο.. Με 2 χρόνια εγγύηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gastonegr said:

εγω επαθα χειροτερο πακετο μου εμεινε η κονσολα και μου την εκαναν αντικατασταση με αλλη η οποια φοραει 7αρα δυστηχως...Θα βγαλουν τιποτα σε 7 η να την δωσω οπως ειναι και να ψαχτω για μετ/νη?

Εαν επιτρεπετε, γιατι σου εμεινε η κονσολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gastonegr είπε

εγω επαθα χειροτερο πακετο μου εμεινε η κονσολα και μου την εκαναν αντικατασταση με αλλη η οποια φοραει 7αρα δυστηχως...Θα βγαλουν τιποτα σε 7 η να την δωσω οπως ειναι και να ψαχτω για μετ/νη?

την πήγες CDMedia και την αντικατεστησαν? Το 7.0 θα σπασει, το μονο σιγουρο.Το ερωτημα ειναι τι revision ειναι η κονσολα?

Πληροφοριακα σε οποιον χαλασει το Switch (χτυπαω ξυλο) και παει CDMedia, το αναβαθμιζουν αναγκαστικα! Εγω που το πηγα ενω ζητησα να μην αναβαθμιστει στις οδηγιες μου, το αναβαθμισαν με το ζορι (ετσι πιστευω...). Οταν επικοινωνησα, ειπαν οτι μαλλον τους ξεφυγε...ΜΠΟΥΡΔΕΣ!

Οποτε σε οποιον βγαλει προβλημα το tablet του Switch, να το στειλετε για επισκευη οταν ειναι σε σπασμενο firmware, αλλιως τη βαψατε....

Επεξ/σία από manousos82003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Σας καλύπτουν εγγύηση σε σπασμένες κονσόλες;

Του παιδιού λογικά κάηκε καμία πλακέτα και δεν μπορούσαν να το δούνε το firmware  κ ότι είναι σπασμένο η απλά το είδαν κ έκαναν ότι δεν το είδαν  κ μπορούσαν να προχωρήσουν σε αντικατάσταση.. Αλλά πιο πολύ πιστεύω στην πρώτη εκδοχή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σας καλύπτουν εγγύηση σε σπασμένες κονσόλες;

Αν ρωτησες εμενα, αφαιρεσα το sx os, το εκανα restore και το παρεδωσα (εξαλλου εβγαλα και την καρτα μνημης απο μεσα)! Ενω ομως ζητησα να μην αναβαθμιστει, πιστευω το εκαναν επιτηδες...Μαλλον πλεον δεν σου επιτρεπουν να εχεις τον ελεγχο του "υλικου σου¨ οταν φευγει απο τα χερια σου...Ειναι λιγο λεπτη γραμμη εδω...

Επεξ/σία από manousos82003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Jimys2008 είπε

Εαν επιτρεπετε, γιατι σου εμεινε η κονσολα;

ουτε εκεινοι μου ειπανε γιατι εμεινε η κονσολα.

 Απλα ενα βραδυ σταματησε να δουλευει.

9 ώρες πριν, manousos82003 είπε

την πήγες CDMedia και την αντικατεστησαν? Το 7.0 θα σπασει, το μονο σιγουρο.Το ερωτημα ειναι τι revision ειναι η κονσολα?

Πληροφοριακα σε οποιον χαλασει το Switch (χτυπαω ξυλο) και παει CDMedia, το αναβαθμιζουν αναγκαστικα! Εγω που το πηγα ενω ζητησα να μην αναβαθμιστει στις οδηγιες μου, το αναβαθμισαν με το ζορι (ετσι πιστευω...). Οταν επικοινωνησα, ειπαν οτι μαλλον τους ξεφυγε...ΜΠΟΥΡΔΕΣ!

Οποτε σε οποιον βγαλει προβλημα το tablet του Switch, να το στειλετε για επισκευη οταν ειναι σε σπασμενο firmware, αλλιως τη βαψατε....

Eιναι hac-001

Επεξ/σία από gastonegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, gastonegr είπε

ουτε εκεινοι μου ειπανε γιατι εμεινε η κονσολα.

 Απλα ενα βραδυ σταματησε να δουλευει.

Eιναι hac-001

Εννοω απο κατω τι γραφει η κονσολα οπως XAJ.....γιατι λογικα ειναι ανακατασκευασμενη και μπορει να εχει νεο revision...

Επεξ/σία από manousos82003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...