Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κ συγγνώμη που θα κάνω κάποια ερώτηση που ίσως έχει ήδη γίνει επειδή πήρα κ εγώ πρόσφατα το switch κ είναι hackable και από ότι βλέπω υπάρχουν αρκετοί μέθοδοι για να το κάνω ποια μέθοδο προτείνετε περισσότερο ? επίσης εκτός του online που δεν πρέπει να μπω τι άλλο πρέπει να προσέχω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lysopaine είπε

Καλησπέρα κ συγγνώμη που θα κάνω κάποια ερώτηση που ίσως έχει ήδη γίνει επειδή πήρα κ εγώ πρόσφατα το switch κ είναι hackable και από ότι βλέπω υπάρχουν αρκετοί μέθοδοι για να το κάνω ποια μέθοδο προτείνετε περισσότερο ? επίσης εκτός του online που δεν πρέπει να μπω τι άλλο πρέπει να προσέχω ? 

Προσωπικά για Noob friendly καταστάσεις προτεινω SX oS pro (δεν είναι δωρεάν όμως)

Υπαρχουν για αυτό manual στα ελληνικά για να ξεκινήσεις:

https://sx.xecuter.com/download/manuals/sxpro/[GR]_SX_Pro_v1.3.pdf

Απο κει και πέρα θελεις μια sd card class 10 U3 (προτείνω σθεναρά 256gb, εγώ προσωπικά εχω δύο sd μια για Atmosphere CFW μια για SXoS CFW) και όσο για τα υπόλοιπα features θέλει μπόλικο ψάξιμο, όρεξη και διάβασμα η φάση.

Εναλλακτικά (τζαμπέ) έχουμε το atmosphere CFW (Προτείνω το kosmos της AtlasNX για all in one package) πάρε και εναν guide για να ξεκινήσεις απο κάπου  https://switch.homebrew.guide/  και καλό ψάξιμο!

Tωρα στο τι να προσέχεις τα βασικά:

1) Ξεχνάς το Online όπως είπες,

2) Πρίν ξεκινήσεις με οποιαδήποτε μέθοδο και ενώ ειναι "καθαρό" το switch κάνεις μια nand backup με το hekate (https://gbatemp.net/threads/rcm-payload-hekate-ctcaer-mod.502604/)  (προσοχή τα Nand backup είναι firmware dependant καθε φορά που κάνεις update το official firmware χρειάζεται ξανά Backup) στην κάρτα SD και μετά το περνάς απο την MicroSD σε εναν και παραπάνω σκληρούς στο PC και το φυλάς σαν κόρη οφθαλμού.

3)Προσωπικά δεν προτείνω το AutoRCM (μια λειτουργία στην οποια πάνω θα πέσεις κατά το ψάξιμο σου, η οποία κάνει corrupt το boot table της boot rom και σε βάζει απ ευθείας στο recovery mode (RCM) για να μην χρειάζεται να βάζεις καθε φορά το jig (αυτό που βραχυκυκλώνει τα joycon και σε βάζει στο RCM) 

4) Οταν καταφέρεις και τρέξεις το CFW της επιλογής σου ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ UPDATE OFFICIAL FIRMWARE ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΕΟ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ CFW KAI TO ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΡΘΑ ΤΟ UPDATE!!!

Εισαγωγή άλλων μέσων

 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nekrik είπε

Προσωπικά για Noob friendly καταστάσεις προτεινω SX oS pro (δεν είναι δωρεάν όμως)

Υπαρχουν για αυτό manual στα ελληνικά για να ξεκινήσεις:

https://sx.xecuter.com/download/manuals/sxpro/[GR]_SX_Pro_v1.3.pdf

Απο κει και πέρα θελεις μια sd card class 10 U3 (προτείνω σθεναρά 256gb) και όσο για τα υπόλοιπα features θλελει μπόλικο ψάξιμο και διάβασμα η φάση.

Εναλλακτικά (τζαμπέ) έχουμε το atmosphere CFW (Προτείνω το kosmos της AtlasNX για all in one package) πάρε και εναν guide για να ξεκινήσεις απο κάπου  https://switch.homebrew.guide/  και καλό ψάξιμο!

για να το κάνω κ από το κινητό πρέπει να αγοράσω κ το dongle ? επίσης εκτός από https://gr.sky3ds.plus/ που αλλού μπορώ να το βρω επειδή δεν θέλω να πληρώσω 20 ευρώ μεταφορικά ? τέλος διόρθωσε με αν κάνω λάθος θα πρέπει να κάνω update κανονικά τo switch ή θα περνάω με την sd τα update ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κανω μια παρατήρηση και παρακαλώ μη τη λάβετε ως επίπληξη

Το sport του console hacking απαιτεί αρκετό ψάξιμο online και λιγο διαβασμα

Να ειναι καλα το youtube που δίνει λύσεις

Αν καποιος δεν εχει ορεξη/χρονο/διάθεση να διαβάσει και να ασχοληθεί, φοβαμαι οτι το hacking μιας κονσόλας δεν του ταιριάζει

Για πολλοστή φορα λοιπόν, η πιο απλή λύση ειναι το SX PRO. Και να πληρώσετε 20€ μεταφορικά δεν χάθηκε ο κοσμος αφου χωρις καμια δυσκολια μετά θα παίζετε τα παιχνίδια σας. 

Όποιος εχει διάθεση καλο θα ηταν να ξεκινήσει απο gbatemp

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, lysopaine είπε

για να το κάνω κ από το κινητό πρέπει να αγοράσω κ το dongle ? επίσης εκτός από https://gr.sky3ds.plus/ που αλλού μπορώ να το βρω επειδή δεν θέλω να πληρώσω 20 ευρώ μεταφορικά ? τέλος διόρθωσε με αν κάνω λάθος θα πρέπει να κάνω update κανονικά τo switch ή θα περνάω με την sd τα update ?

ΟΧΙ! Εαν το κάνεις απο το κινητό δεν χρειαζεται το dongle. Το κινητό την ίδια δουλειά κάνει! Δηλαδή ρίχνει το fusee exploit payload να το τρέξει η bootrom! Δυστυχώς ο resseler απο όπου το πήρα εγώ δεν υπάρχει πια και δεν ξερω άλλον με φθηνότερα μεταφορικά. Ξανά τονιζω όμως ΄"η όλη φάση θέλει αρκετό ψάξιμο ειδικά οι atmosphere , ReiNX CFW λύσεις." Καλή επιτυχία.

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jon_pallis είπε

To license του SXOS νομιζω εχει γύρω στα 30$

Δεν εχει καποιο ιδιαιτερο πλεονέκτημα έναντι του Atmosphere, πέρα του ότι είναι λιγο ευκολότερο στη χρηση (ας με διορθώσουν οσοι έχουν Atmosphere)

Online gaming δεν είναι safe σε κανενα cfw κατα την άποψη μου

Δεν ειναι υποχρεωτικό να κανεις emunand

Εγω δεν εχω κανει. Ας σχολιάσουν παιδια που το εχουν κανει (πλεονεκτήματα/μεθοδο κοκ)

Απ' ότι έχω καταλάβει το κάνεις για να έχεις ένα backup του log σου πριν το cfw ώστε άμα θες να βγάλεις το cfw και να το επαναφέρεις χωρίς να μπορεί να το δει η Nintendo και να μπορείς να ξαναμπείς οnline χωρίς να φας ban, αλλά απ' ότι έχω διαβάσει επίσης έχουν μια λειτουργία που βλέπουν τα κενά στο log αυτόματα όταν συνδεθείς και στο banαρουν πάλι. Με το sx os pro γίνεται αυτόματα αυτό και έχεις και το stealth mode (που δε θα ρίσκαρα να μπω online έτσι), αλλά με το r4dongle γίνεται? Και άμα γίνεται πρέπει να το κάνω με τη διαδικασία του atmosphere (που είναι μανουρα για αρχάριο)? Ή άμα βάλω sx os (μόνο με licence) θα γίνει αυτόματα ή αυτό γίνεται μόνο με το dongle το δικό του? Έχω διαβάσει πέντε πράγματα στα sites τους αλλά δε κατάλαβα ξεκάθαρα για αυτό θέλω γνώμη από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, I'm_busy είπε

Απ' ότι έχω καταλάβει το κάνεις για να έχεις ένα backup του log σου πριν το cfw ώστε άμα θες να βγάλεις το cfw και να το επαναφέρεις χωρίς να μπορεί να το δει η Nintendo και να μπορείς να ξαναμπείς οnline χωρίς να φας ban, αλλά απ' ότι έχω διαβάσει επίσης έχουν μια λειτουργία που βλέπουν τα κενά στο log αυτόματα όταν συνδεθείς και στο banαρουν πάλι. Με το sx os pro γίνεται αυτόματα αυτό και έχεις και το stealth mode (που δε θα ρίσκαρα να μπω online έτσι), αλλά με το r4dongle γίνεται? Και άμα γίνεται πρέπει να το κάνω με τη διαδικασία του atmosphere (που είναι μανουρα για αρχάριο)? Ή άμα βάλω sx os (μόνο με licence) θα γίνει αυτόματα ή αυτό γίνεται μόνο με το dongle το δικό του? Έχω διαβάσει πέντε πράγματα στα sites τους αλλά δε κατάλαβα ξεκάθαρα για αυτό θέλω γνώμη από εδώ.

Τα διαφορα dongles ειναι για να κανεις inject καποιο payload και μετα να περάσεις/τρεξεις cfw

Οπερ και σημαίνει οτι μπορείς να συνδυάσεις r4 με sxos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jon_pallis είπε

Τα διαφορα dongles ειναι για να κανεις inject καποιο payload και μετα να περάσεις/τρεξεις cfw

Οπερ και σημαίνει οτι μπορείς να συνδυάσεις r4 με sxos

Ξέρω ότι μπορώ να τα συνδυάσω αυτό που δε κατάλαβα είναι άμα πρέπει να κάνω το emunand πρώτα πριν περάσω κάποιο cfw ή άμα βάλω το sx os θα γίνει αυτόματα και πως μπορεί να γίνει πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στην 4 εκδοση πειραζει να κανω update στην τελευταια 8 και να περασω μετα το hack? Να δω πως ειναι και το official. Ακομα ψαχνομαι να δω τι να κανω hack σιγουρα πιο και ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, I'm_busy είπε

Ξέρω ότι μπορώ να τα συνδυάσω αυτό που δε κατάλαβα είναι άμα πρέπει να κάνω το emunand πρώτα πριν περάσω κάποιο cfw ή άμα βάλω το sx os θα γίνει αυτόματα και πως μπορεί να γίνει πρώτα.

Χωρις να εχω ασχοληθει, το λογικο ειναι πρωτα να κανεις backup τη Nand σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Aγορά ενος jig online και πιθανά ενος dongle για on the go ρίξιμο payload.

2) Αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση επίσημα (αφου βεβαιώσετε οτι ειναι συμβατή με cfw)

3) Full Nand Backup και κρατάτε και τα buscuits (με hekate)

4) Επιλογή cfw της προτίμησης σας

5) Ξεχνάτε το online και αν αναβαθμίσετε firmware (που θα αναγκαστείτε κάποια στιγμή), μονο με hekate και μετά απο αυτό auto rcm γιατι θα κάψετε e-fuses και δεν θα μπορεί να γινει roll back απο το nand backup.

 

Οπως ειπώθηκε παραπάνω η διαδικασία ναι μεν ειναι απλή αλλα οι κινήσεις έχουν επιπτώσεις και πρέπει κάποιος να γνωρίζει τις επιλογές του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά, ερώτηση, νέος στο χώρο, έχω ipatched 4.0.1 με cfw ams 9,με το goldleaf δεν μου κάνει εγκατάσταση τα nsp, πρέπει να κάνω κάτι? Προσπαθώ για το Mario party 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Frago21ps είπε

Γειά σας παιδιά, ερώτηση, νέος στο χώρο, έχω ipatched 4.0.1 με cfw ams 9,με το goldleaf δεν μου κάνει εγκατάσταση τα nsp, πρέπει να κάνω κάτι? Προσπαθώ για το Mario party 

Το Μάριο Party απαιτεί 5.1.0 FW (κάτι που σημαίνει οτι χρειάζεται άλλα "κλειδιά αποκρυπτογράφησης" απο αυτά που έχει το switch σου). Το tinfoil δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει το .NSP που προσπαθείς να περάσεις!      

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nekrik είπε

Το Μάριο Party απαιτεί 5.1.0 FW (κάτι που σημαίνει οτι χρειάζεται άλλα "κλειδιά αποκρυπτογράφησης" απο αυτά που έχει το switch σου). Το tinfoil δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει το .NSP που προσπαθείς να περάσεις!      

Σε ευχαριστώ φίλε μου, Κατάλαβα, οπότε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Δηλαδή να βρω κλειδιά ή υπάρχει κάποιος τρόπος? Επίσης οπότε κάνω boot με ρωτάει να κάνει system band boot η emunand, και αυτό δεν έχω καταλάβει πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Frago21ps είπε

Σε ευχαριστώ φίλε μου, Κατάλαβα, οπότε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Δηλαδή να βρω κλειδιά ή υπάρχει κάποιος τρόπος? Επίσης οπότε κάνω boot με ρωτάει να κάνει system band boot η emunand, και αυτό δεν έχω καταλάβει πολύ 

Μπορεις να κανεις system  update σε μεγαλύτερο firmware το οποίο διαθετει τα απαραίτητα master keys και να περάσεις το αντίστοιχο cfw (προτείνεται!). Άλλος τρόπος (αρκετά πιο πολύπλοκος και δεν προτείνεται όπως  επίσης  μπορεί να μη τρέξει κάποιο game λόγω εξάρτησης από  api μεγαλύτερου fw ) είναι να να βρεις από κάπου κλειδιά από κάποιον με πρόσφατο firmware ,να  κανεις decrypt μόνος σου το .nsp με το ανάλογο software (δεν θυμάμαι πως λέγεται σχετικά πρόσφατα βγήκε)  και το ξανακάνεις encrypt σε nsp  με τα κλειδιά της v1.0.0 fw έκδοσης  με το ίδιο software. Ξανά , δεν προτεινεται μην ασχοληθείς καν!

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...