Προς το περιεχόμενο

Γιατί το Horizon Zero Dawn στέφει το PS4 οριστικό νικητή της τρέχουσας γενιάς


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θεματάρα! Πολύ πλούσιο, μου άρεσε πολύ. Μπράβο σε αυτόν που το έγραψε. Και τώρα με έβαλε σε τρελή περιέργεια να δω τι παίζει με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Κρίμα όμως γιατί σε αυτή τη περίπτωση εγώ βρίσκομαι στη pc master race μεριά. Ελπίζω να καταφέρω να το δοκιμάσω σε κανενός φίλου μου την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τετοια γραφικα κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν στα games 4 χρονια τωρα, κατα τα αλλα το game δεν εχει κανα τρομερο gameplay...για κανα 30ευρω καλο ειναι....

Μπα τσαμπα επρεπε να το εδιναν :)

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεσκίσατε το θέμα!! Horizon και Zelda είναι δύο τίτλοι που είναι διαμάντια ΑΛΛΑ πως προσπαθείτε να περάσετε μέσα από τον τον τίτλο του Horizon το συμπέρασμα ότι το PS4 είναι το κορυφαίο μηχάνημα μόνο σε υποψίες με βάζει για λόγους διαφήμισης από τους σπόνσορες σας δεδομένης της στιγμής που βγήκε το Nintendo Switch! Μήπως το άρθρο είναι copy paste κατευθείαν από την αλληλογραφία σας με την Sony???!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω "νευριαζω" που περιμενε το λασαρισμα του switch και του botw για να βγαλει το horizon;

 

Νομιζω πως δεν συγκρινεται με το zelda και πιο πολυ η περιοδος λανσαρισματος με κανουν να αισθανομαι πως η sony τονεβγαλε τωρα για να χτυπησει το switch εκει που ποναει, σε ενα αντιπαλο του zelda που ομως δεν ειναι παρα μια ΚΑΚΗ ΑΠΟΜΙΜΙΣΗ -ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ- .

Προσοχη: εχω ps4 και θα το παρω. Η παραπανω λεξεις δεν περιγραφουν παρα την αντιληψη μου.

 

Όπα όπα, η Sony όπως και η Nintendo είναι μια εταιρεία που θέλει να βγάλει κέρδος. Και φυσικά είναι σωστό να περιμένει να βγάλει ένα παιχνίδι την σωστή στιγμή και να χτυπήσει μια αντίπαλη εταιρεία. Δεν είναι ιδρύμματα, μπίζνα είναι.

 

Και το πιο ενδιαφέρον ξέρεις πιο είναι ? Ότι το Horizon σκίζει σε πωλήσεις. Σίγουρα έκανε ζημιά στην Nintendo και το Zelda. Μπορεί το Zelda να είναι υπερ-παιχνίδι αλλά σε πωλήσεις χάνει πολύ . Και τέλος να πω ότι απομίμιση δεν είναι με τίποτα το Horizon, ούτε καν. Ίσα ίσα που είναι απο τα πιο εντυπωσιακά open world games τουλάχιστον σε τεχνικό τομέα.

 

Δεν έχω μετοχές στην Sony :P

Δεν έχω καν PS4 και θέλω να πάρω switch για το Zelda μιας και μετά το Ocarina of time τα έχω παίξει όλα και τα λατρεύω.

 

Αλλά ας λέμε και τα πράγματα έτσι όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενα σχόλια για το zelda, μια και μιλάμε για 2 open world σε λιβάδια και πρασινάδες (άσχετο αλλα πράγματα που εμείς της πόλης τα βλέπουμε όλο και σπανιότερα με τα ωράρια μας). 

 

Προσωπικά έπαθα πλάκα με το Horizon και ναι τα έσταξα τα 69 ευρώ μιας και έτυχε να βρίσκομαι σε μεγάλη αλυσίδα για άλλη δουλειά και είπα για 10 ευρώ δεν περιμένω απο τα σκρουτζομάγαζα.

 

Δεν το μετάνιωσα καθόλου, ίσως το μόνο game μετά το last of us που άξιζε τα χρήματα που δίνω για παιχνίδι στο ps4. Προς το παρόν φανταστική εμπειρία, όλη μέρα σκέφτομαι πώς θα τελειώσω τη δουλειά για να το συνεχίσω.

 

Είμαι λάτρης του zelda (με αυτά μεγάλωσα) και σίγουρα κάποια στιγμή θα απολαύσω και αυτή την εμπειρία , οι τιμές θα πέσουν και αν βγει κάποιο bundle θα πάρω και ένα nintendo switch σε κανένα χρόνο. (τεράστιο πλεονέκτημα που θα έχεις την εμπειρία τέτοιου game και σε φορητή συσκευή μαζί σου).

 

ps: και με απλό PS4 τέλεια είναι η εμπειρία με HDR, δε νομίζω ότι χάνεις πολλά σε σχέση με το Pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση σε όσους το τελείωσαν....

 

ισχύει ότι σε όλα τα main quests οι εχθροί δεν είναι τα μηχανικά πλάσματα αλλά αντίπαλες φυλές;...ρωτώ γιατί σε όλα τα trailers δεν δείχνανε κάτι τέτοιο.

 

 

το παιχνίδι πάντως είναι eye candy...καθόλου τυχαία η επιλογή της Decima από τον Kojima:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εν λόγω game φαίνεται φοβερό. Το έχω μπανίσει από τότε που πρωτοβγήκε το trailer και ενώ δεν έχω PS4 είχα ψηθεί να το πάρω και να το παίξω σε κονσόλα φίλου. Παρ' όλα αυτά, ακούω οτι είναι λίγο μονότονο σε κάποια θέματα, και ειδικά όταν μπαίνει σε σύγκριση με το Zelda. Αφού η ημερομηνία του "συνέπεσε" με το launch του Switch και του Zelda, θα προτιμήσω να ακούσω τη νοσταλγία μου (και τις άψογες κριτικές) και να πάω για Zelda.

 

Το ξεσκίσατε το θέμα!! Horizon και Zelda είναι δύο τίτλοι που είναι διαμάντια ΑΛΛΑ πως προσπαθείτε να περάσετε μέσα από τον τον τίτλο του Horizon το συμπέρασμα ότι το PS4 είναι το κορυφαίο μηχάνημα μόνο σε υποψίες με βάζει για λόγους διαφήμισης από τους σπόνσορες σας δεδομένης της στιγμής που βγήκε το Nintendo Switch! Μήπως το άρθρο είναι copy paste κατευθείαν από την αλληλογραφία σας με την Sony???!!!

 

Διαδόσται πριν το καταιβάσουν!!!1

 

Σοβαρά τώρα. Το PS4 είναι πρώτο σε πωλήσεις με διαφορά.

Μπορεί οι πωλήσεις μιας κονσόλας σε εσένα και σε εμένα μη λένε και πολλά, όμως στην αγορά είναι το πιο βασικό κριτήριο.

Άρα στην αγορά των dedicated gaming consoles το PS4 είναι όντως κυρίαρχος αυτή τη στιγμή.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το uncharted 4 πιστευω εκανε την διαφορα 

Xωρια το Horizon αλλα και το νεο god of war φαινεται εκπληκτικο

 

https://www.youtube.com/watch?v=SljB_5WWOho

 

Δυστυχως στο PC δεν θα δουμε ποτε τετοιες παιχνιδαρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος προσπαθεί να συγκρίνει Zelda BotW με Horizon...άκυρο απλά. Εντελώς διαφορετικά παιχνίδια. Το μόνο πράγμα που έχουν κοινό είναι ο open world/sandbox χαρακτήρας τους και μέχρι εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το εχω παρει και το σκεφτομαι.Μια ερωτηση..αυτο με το τοξο τοξο τοξο συνεχεια παλευετε?

 

Δεν εχει ουτε τοξο μονο (δεκάδες οπλα εχει για την ακριβεια απο σφεντονες, σχοινια που εχουν ρευμα, πολυβολα, κονταρια, βομβες, κα) ουτε μονο μια περιοχη. Αλλα ακομα και το τόξο μονο εχει παρα πολλους διαφορετικος τυπους απο βελη.

 

Προφανως ο φιλος που το εγραψε ειτε δεν εχει παιξει το παιχνιδι, ειτε ειναι παρα πολυ νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσοι λετε την αποψη σας σεβαστη δε λεω, αλλα τα εχετε παιξει τα παιχνιδια? Και το horizon και το zelda?

Η απλα βασιζεστε σε βιντεο και στο hype που προσπαθει να μεταφερει η καθε εταιρεια? Δεν εχω παιξει κανενα, απλα ρωταω γιατι μου φαινεται παρα πολυ νωρις μεσα σε 2-3 μερες κυκλοφοριας να εχετε τοσοι πολλοι τοσο σθεναρη αποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...