Προς το περιεχόμενο

Days Gone [PS4]


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει παιδες ας μην το ξεχειλισουμε παλι το θεμα μακαρι ολα τα προβληματα του κοσμου να ητανε οπως αυτο που συζηταμε τωρα.

Περα απο αυτο μιας και δεν ειχα προσεξει καποιο bug τραγικο ως τωρα θα πω 3 που μου ετυχαν την ιδια μερα δηλαδη χθες το ενα ητανε ενα κορακι κολλημενο στο τσιγκο η στην οροφη οπως θελετε πειτε σε αυτες τις εξωτερικες τουαλετες και μετα παω σε μια σπηλια να την εξερευνησω και ειχε μεσα μια ορδη αφου σκοτωσα τα παντα δεν μου εβγαλε μηνυμα οτι τα σκοτωσα ολα και παταω το κουμπι για τις αισθησεις η οπως λεγεται και βλεπω ενα freaker πισω απο το βραχο-τοιχο ευτυχως πηγα κοντα στο τοιχο και εμφανιστηκε και το σκοτωσα οποτε ολα καλα...το 3ο που συναντησα και δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι bug ημουν σε ενα μερος με πολλα πτωματα με μπουλντοζες ξερετε αυτα τα μερη που και καλα θαβανε τους νεκρους και απο το πουθενα ξεφυτρωσε ορδη την μια στιγμη ητανε καθαρο το μερος και καποια στιγμη βλεπω ο χαρτης να γινεται κοκκινος γυρναω και βλεπω μια ορδη σε ενα λοφο παραδιπλα.ισως δεν ειχαν γινει pop up επειδη ητανε μακρια αλλα μου εκανε εντυπωση που απο το πουθενα βρεθηκα να τρεχω γυρω γυρω.

Να σημειωθει οτι επαιζα με το τελευταιο patch 1.09 και οτι μεχρι τωρα δεν ειχα συναντησει κατι αντιστοιχο και μου εκανε εντυπωση που την ιδια μερα πετυχα αυτα τα 3 και δεν ειναι θεμα οτι πηγα σε νεα περιοχη γιατι μολις πηγα στο 3ο camp αλλα εγω εκανα free roam στον χαρτη με τα πρωτα 2 camp.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 523
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
 
 
 
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το να σχολιαζει με επιχειρηματα για να στηριζει αυτα που λεει λεμε,ειτε καποιος συμφωνει,ειτε διαφωνει.

Μου αρεσε αυτο στο παιχνιδι,γιαυτο και αυτο το λογο.

Δεν μου αρεσε το αλλο στο παιχνιδι,γιαυτο το λογο.

Απλα και ψιλο αυτονοητα πραγματα εν ετη 2019.

Δεν χρειαζεται να το κανει αυτο. Αν θελει το κανει, αν δεν θελει γραφει οτι ειναι φοβερο. Σκετο. Αν τον ρωτησεις εσυ τι του αρεσε, απανταει(αν θελει).

Ολα χωρανε σε ενα φορουμ κατ΄'εμε. Δεν ειναι υποχρεωτικο να δωσεις επιχειρηματα. Ενδιαφερον θα ειχε να εδινες αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, PDS13 είπε

 

Εσυ τελικα δεν μας ειπες την αποψη σου για το αν ειναι το days gone τοσο καλο οσο γραφουν οι πιο πισω,για να γυρισουμε στα του θεματος.

Τα περι σχολιων και επιχειρηματων τσαμπα τα αναφερουμε μιας και δεν προκειται να βγει ακρη ουτως ή αλλως.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εσυ τελικα δεν μας ειπες την αποψη σου για το αν ειναι το days gone τοσο καλο οσο γραφουν οι πιο πισω,για να γυρισουμε στα του θεματος.

Τα περι σχολιων και επιχειρηματων τσαμπα τα αναφερουμε μιας και δεν προκειται να βγει ακρη ουτως ή αλλως.

αν το παιξω θα σου πω :)

Για αρχη οτι διαβαζω ειναι ενθαρρυντικο, απο την αποψη οτι ξεφευγει καπως απο οτι καταλαβαινω απο την λογικη των αλλων open world games. Θελω τα παιχνιδια να ειναι πιο focused στο storyline και να μην χρειαζεται να κανω αγγαρειες γυρω γυρω. Εκει καπου με χανουν τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, icenex said:

 αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι εφοσον προτεινεις ignore γιατι δεν ακολουθεις την συμβουλη σου σε ποσταρισματα που σε χαλανε αντι να καθεσαι να απαντας σε αυτα υποδεικνυοντας το τι θα πρεπει να λεγεται και με ποιον τροπο.

 

Είναι γνωστός backseat moderator. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιαιτερη εμφαση εχει δοθεί από τους devs στα καιρικα φαινόμενα,

στον τροπο που εναλλασονται αυτά μεταξυ τους, στον κυκλο μερας-νυχτας .

Όλα αυτά σε συνδυασμο με το εξαιρετικο setting του παιχνιδιού δινουν ένα αρτιο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2019 στις 2:17 ΜΜ, Fulgore είπε

Δεν ειπε κανεις να γραψει καποιος κατεβατο.

Το να σχολιαζει με επιχειρηματα για να στηριζει αυτα που λεει λεμε,ειτε καποιος συμφωνει,ειτε διαφωνει.

Μου αρεσε αυτο στο παιχνιδι,γιαυτο και αυτο το λογο.

Δεν μου αρεσε το αλλο στο παιχνιδι,γιαυτο το λογο.

Απλα και ψιλο αυτονοητα πραγματα εν ετη 2019.

Τι επιθυμια να εκφρασω για επιχειρηματα οταν ο αλλος σου λεει πιο πισω οτι τα επιχειρηματα ειναι ανουσια λογω...υποκειμενικοτητας?

Δες για παραδειγμα τις κριτικες στο skroutz για το Days gone.

https://www.skroutz.gr/s/15246397/Days-Gone-PS4.html#reviews

Υπαρχει αυτος που λεει

''Άψογο! Τέλειο φανταστικό! Είχα καιρό να παίξω τέτοιο παιχνίδι! Μεγάλη διάρκεια, φανταστική ιστορία! Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Και μου εχει βαλει στα θετικα και το multiplayer που δεν εχει καν το παιχνιδι,και υπαρχει και αυτος που λεει πχ

Αρκετά μέτριο παιχνίδι με τα καλά του και τα κακά του, πάντως δεν θυμάμαι να έχω παιξει παιχνίδι με τοσα πολλά & εμφανή προβλήματα τα τελευταία χρόνια, πραγματικά καποιες φορες νομίζω ότι παίζω Beta έκδοση..ξεκάθαρα το παιχνίδι (όπως λέει και ένας παρακάτω) ήθελε τουλαχιστον 1 χρόνο ακόμα δουλειά...

- Ατελείωτα bugs & glitches, συνεχόμενα frame drops, αρκετά & μεγάλα loading για 2019, (ακόμα και μετά από cutscenes!!!) το system πυροβολισμού είναι για τα πανηγύρια,(ειδικά πάνω στη μηχανή που θυμίζει εποχές ps2) αρκετά επαναλαμβανόμενο, απαράδεκτη εχθρική νοημοσύνη, μέτρια & αδιάφορη ιστορία για Sony ΑΑΑ τίτλου, χωρις παραμετροποίηση της κάμερας και του HUD, η μηχανή χαλάει εύκολα & αδειάζει πολύ γρήγορα το ντεπόζιτο μη ρεαλιστικό, ακομα και ο πρωταγωνιστής πολύ άοσμος και αδιάφορος + Οτι δεν αλλάζει ρούχα, δεν αλλάζει εμφάνιση προσώπου, ούτε τρώει, τουλάχιστον κοιμάται...)

+ όμορφα γραφικά,( με ωραία εναλλαγή μέρας & νύχτας) τρομερό σύστημα καιρού με βροχή Καταιγίδες και ειδικά στο χιόνι!!! Αρκετά μεγάλο 30 ώρες+ με αρκετή γκάμα Αποστολών για να ασχοληθείς, οι ορδές είναι απο τα καλύτερα του παιχνιδιού, πολύ καλή μουσική, η λεπτομερής εμφανίσει καθώς και το coustomization της μηχανής! Θυμίζει αρκετά Walking Dead :)

Ένα παιχνίδι με πολλά προβλήματα (είναι σαν να λες και το έβγαλαν βιαστικά).. δεν είναι από τα καλύτερα αλλά και ούτε από τα χειρότερα αν εξαιρέσουμε τα bugs & τα glitches αξίζει να το δώσουμε μια ευκαιρία, στηρίζουμε τα single player game, ίσως το 30αρι€ να είναι ποιο δίκαιο σε χρήματα για αυτό το παιχνίδι...

Πάντως για ΑΑΑ παιχνίδι και μάλιστα της SONY περιμένα κάτι ποιο προσεγμένο :(

Το οποιο ανεξαρτητως αν συμφωνει ή διαφωνει καποιος σε καποια απο τα γραπτα του,τουλαχιστον εγραψε σε 2-3σειρες στο καθενα τα θετικα και τα αρνητικα για αυτον,και δεν το λες και κατεβατο αυτο.

Οι κριτικες ακομα και στο σκροουτζ λοιπον μια χαρα είναι.Το παιχνιδι ότι ειχε προβλήματα εξαρχής αυτό το ξεραμε.Αν και μετα το τελευταιο πατς(ειδικα σε ps4 pro)τρεχει νερο από ότι λενε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Λες να είναι ψευτικες οι αναφορες?Εγω σημερα το πηρα παντως δεν αντεξα αλλο.😜

Λεω οτι οπως βλεπεις και απο την πιο πισω σελιδα,δεν δεχονται ολοι ορισμενα αρνητικα αν αναφερθουν για το παιχνιδι.

Θα τα δεις με το καλο τωρα που το πηρες και εσυ το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 70ώρες παιχνιδιού και Αφού το Έχω σχεδόν πλατινα Έχω να πω ότι είναι κρίμα κάποιος κατοχος της κονσόλας να μην έχει παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι!!Είναι μια πολύ καλή προσπάθεια πραγματικά!έχει εξοργιστικά πολλά bugs όντως σε βαθμό που λες καλά μωρέ τι κανανε οι μλκες αλλά στα καπάκια συμβαίνει κάτι μεσα στον κόσμο του παιχνιδιού που σε αφήνει χαζο και λες πω ρε φίλε...δυναμικός καιρός, κύκλος μερας,νύχτας,ρουτίνα στις ορδές όπου πάνε και πίνουν νερό όταν βρίσκουν λιμνούλα αν έχεις τον Θεό σου,γραφικά κορυφαία όπου όταν πιάνει βροχή βλέπεις τα πάντα στον κόσμο να επηρεαζονται πράγματα που ίσως δεν τα έχουμε δει να εφαρμόζονται σε πολλά παιχνίδια..Στα αρνητικά?πολλά bugs τα οποία έχουν διορθωθεί σε μεγαλο βαθμό άλλα ακόμα υπάρχουν και για μένα λίγο αδύναμο σενάριο όπου δείχνει λίγο την απειρία του στούντιο!

Επεξ/σία από metallica 13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, metallica 13 είπε

Μετά από 70ώρες παιχνιδιού και Αφού το Έχω σχεδόν πλατινα Έχω να πω ότι είναι κρίμα κάποιος κατοχος της κονσόλας να μην έχει παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι!!Είναι μια πολύ καλή προσπάθεια πραγματικά!έχει εξοργιστικά πολλά bugs όντως σε βαθμό που λες καλά μωρέ τι κανανε οι μλκες αλλά στα καπάκια συμβαίνει κάτι μεσα στον κόσμο του παιχνιδιού που σε αφήνει χαζο και λες πω ρε φίλε...δυναμικός καιρός, κύκλος μερας,νύχτας,ρουτίνα στις ορδές όπου πάνε και πίνουν νερό όταν βρίσκουν λιμνούλα αν έχεις τον Θεό σου,γραφικά κορυφαία όπου όταν πιάνει βροχή βλέπεις τα πάντα στον κόσμο να επηρεαζονται πράγματα που ίσως δεν τα έχουμε δει να εφαρμόζονται σε πολλά παιχνίδια..Στα αρνητικά?πολλά bugs τα οποία έχουν διορθωθεί σε μεγιαλό βαθμό άλλα ακόμα υπάρχουν και για μένα λίγο αδύναμο σενάριο όπου δείχνει λίγο την απειρία του στούντιο!

Δεν θελω να ευλογησω τα γενια της bend studios .Αλλα το ότι καταφερανε μονο 6  ατομα (από την ομαδα)να φτιαξουν έναν τοσο ομορφο  open world παιχνιδι.Τους βγαζω το καπελο

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για όσους το τερμάτισαν 

 

 

Είμαι στο σημείο που πρέπει να φύγω απ τον Νότο και να ξανά ανέβω βόρεια  κι απ ότι καταλαβαίνω θα τα σπάσω με την πολιτοφυλακη. Μετα το τέλος του παιχνιδιού θα μπορώ να κάνω τα side missions που σου δίνουν αυτά τα 2 camps στις λίμνες ή όχι; 

Επίσης έχω πολύ ακόμα για το τέλος; 😛 

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντησω μονο σε αυτο που εχεις κρυφο και η απαντηση ειναι ναι.

Με λιγα λογια οταν τελειωσει καποιος την ιστορια,μπορει να κανει κανονικα οτι αλλο εχει αφησει στον χαρτη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...