Προς το περιεχόμενο

Days Gone [PS4]


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 523
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2020 στις 7:16 ΜΜ, georgegre21 είπε

Της έχω κάνει όλες και του παιχνιδιού και του ps4 να δοκιμάσω εγκατάσταση από την αρχή 

Πήγαινε στον δίσκο στα saves μήπως έχει γίνει το τελευταίο save corrupted.Δεν μου έχει κάνει ποτέ αυτό το πρόβλημα.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

30+GB update το Days Gone( Bug fixes).Ουσιαστικά το patch μάλλον είναι μερικά MB, γιατί το κάνουν έτσι, για να μην δεσμεύσει περισσότερο αποθηκευτικό χώρο;Αν κάποιος έχει χαμηλή σύνδεση και θέλει να παίξει εκείνη την στιγμή δεν γίνεται.

Το συνολικό μέγεθος του παιχνιδιού παρέμεινε το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

30+GB update το Days Gone( Bug fixes).Ουσιαστικά το patch μάλλον είναι μερικά MB, γιατί το κάνουν έτσι, για να μην δεσμεύσει περισσότερο αποθηκευτικό χώρο;Αν κάποιος έχει χαμηλή σύνδεση και θέλει να παίξει εκείνη την στιγμή δεν γίνεται.

Το συνολικό μέγεθος του παιχνιδιού παρέμεινε το ίδιο.

παλι? πριν 2-3 εβδομαδες ειχε 29 GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα, το τελειωσα προχθές κι έμεινα άφωνος πραγματικά πολύ όμορφο παιχνίδι το απόλαυσα!! ευτυχώς δεν άκουσα αυτούς που το κράζουν ότι δεν αξίζει.. το μονο κακό ήταν το πολύ lag στο ταξίδι με την μηχανή ειδικά όταν βραχεί, σε απλό ps4 βεβαια δεν ξέρω αν το κάνει κ στο pro. φοβερό στόρι κ μουσικές πάντως.. θα το ξανά παίξω στο ps5 όταν με το καλο μας έρθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ps4 pro GoW edition πάντως που το έχω τελειώσει αρκετό καιρό  και εγώ δεν θυμάμαι κάποιο lag με την μηχανή.

Και εμένα μου άρεσε αρκετά και θα είναι ένα από τα παιχνίδια που θα ξαναπαίξω με το PS5 όταν το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PanosK212 είπε

Καλημέρα στην παρέα, το τελειωσα προχθές κι έμεινα άφωνος πραγματικά πολύ όμορφο παιχνίδι το απόλαυσα!! ευτυχώς δεν άκουσα αυτούς που το κράζουν ότι δεν αξίζει.. το μονο κακό ήταν το πολύ lag στο ταξίδι με την μηχανή ειδικά όταν βραχεί, σε απλό ps4 βεβαια δεν ξέρω αν το κάνει κ στο pro. φοβερό στόρι κ μουσικές πάντως.. θα το ξανά παίξω στο ps5 όταν με το καλο μας έρθει..

Και εγω με το slim δεν εχω παρατηρησει καποιο Lag. Μπορεις να το εξηγησεις λιγο παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Μετάβαση από ps4 σε ps5 δεν μου διαβάσει τα saves (cannot load install pending). Το εχω κατεβασει 2 φορες τη μια στον εσωτερικό και εχω κατεβάσει και τα saves από το cloud. Δεν εφτιαξε.

ΑΚΥΡΟ 

Δεν είχα υπομονή να περιμένω να κατέβει ολο. Πραγματικά ισχυε αυτο που μου ελεγε!

 

Επεξ/σία από dimi7RiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Tελος το Days Gone.
Βελτιωθηκε αρκετα στο ps5 με το framerate να ειναι σταθεροτατο πλεον και να μην εχει tearing (αν και κανει clipping ακομα σε καποια σημεια, ενω η αλλαγη φωτισμου στην ημερα σε καποια σημεια ειναι περιεργη).

Αρχικα, ομολογώ πως ειχα ασχημη εικόνα. Ηταν ασύνδετο, επαναλαμβανόμενο και με κακιστο μηχανισμο η μηχανη να αδειάζει βενζίνη σε 1-2 μίλια, ουτε ηλεκτρικο πατίνι έτσι! Στην πορεία όμως το παιχνίδι βελτιώθηκε πολυ σε διάφορα σημεία και τελικα περασα αρκετα καλα.

Συνεχιζω να πιστευω οτι ηταν πανηλιθιος ο μηχανισμος με τη βενζινη, ειδικα στην αρχη, τζαμπα ταλαιπωρια. Και γενικα το παιχνιδι εχει αρκετη επαναλληψη και backtracking. το μεγαλυτερο τμημα ειναι πηγαινε εκει, σκοτωσε αυτους/αυτα και ελα πισω να δωσεις αποστολη να παρεις αλλη (ή να πας σε αλλο camp να παρεις καποια αλλη).

Από gameplay, τα απλα βασικα. με εξαιρεση τη μηχανη, δεν εχει τιποτα το συνταρακτικο ή που δεν εχουμε ξαναδει, αλλα ειναι οκ αυτα που κανει και προς το τελος που εχεις ολο και περισσότερο εξοπλισμο και αντιμετωπίζεις hordes, ειναι μια χαρα. Ειδικα οι μαχες με τα hordes ειναι παρα πολυ διασκεδαστικες. 

Εκει που σε κερδιζει τελικά το παιχνίδι είναι ότιεχει πολυ πολυ ωραια γραφη και αναπτυξη χαρακτηρων που σε τραβαει να συνεχιζεις να παιζεις (αφου περασεις το αρχικο slog 6-8ωρο που ειναι ενα ασύνδετο borefest). Εκει που τα σκατωνει δυστυχως ειναι στο τελος. Το τελευταιο arc γενικα δειχνει σε πολλα σημεία οτι το budget τελειωνε και επρεπε να βγει το παιχνιδι και βλεπεις διαφορα αγαρμπα κοψιματα του editing και της ιστοριας δεξια αριστερα, ενω το τελος ειναι αντικειμενικα απότομο και νεροβραστο. Κριμα που δε καταφεραν να κρατησουν το ιδιο ενδιαφερον ως το τελος. Αλλα παρολαυτα, μου αρεσε παρα πολυ ο κεντρικος χαρακτηρας, πολυ ανθρωπινος και ρεαλιστικος, απο τους πιο ανθρωπινους που εχω δει βασικα. Και πολλοι άλλοι χαρακτήρες.

Σιγουρα δεν ειναι ενα συγκλονιστικό παιχνίδι. Ουτε παιχνιδαρα. Αλλά παρά τα διάφορα θεματά του και την επανάλληψη, θεωρώ οτι αξίζει να το δει κανείς, εστω και για να γνωρισει τους χαρακτήρες αλλα και να κανει βολτάρες με μια μηχανάρα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Θα τα πω γρήγορα και όσο δυνατόν λακωνικά δεν είμαι και τόσο καλός στην γραφή. 

Έπαιξα σε ps5 στην 'ultra' έκδοση δηλ όσον αφορά ιπποδύναμη,λοιπόν γενικά μου φάνηκε μέτριο, αργό υπερβολικά αργό.... Και στην κίνηση με την μηχανή και στο σενάριο ειδικά το δεύτερο σκέλος, αρκετά επαναλαμβάνομενο σε αποστολές με gameplay δανεισμένο από παντού,εθιστικο βέβαια όταν δεν σε έκοβε για να κάνεις ανούσιες στάσεις... το σενάριο έμπαζε αρκετά, ο κόσμος το lore ήταν οκ θα μπορούσε και καλύτερο, η φάση με τις ορδές ήταν κάτι ενδιαφέρον και πρωτότυπο και αυτό με τα καύσιμα πολύ κουραστικό όπως αναφέρουν όλοι, θυμάμαι στην gaming πιάτσα έφαγε πολύ κράξιμο όταν βγήκε και με bugs και με fps και στη συνέχεια με τα update πήρε τα πάνω του κ το αποκαλούσαν υποτιμημένο hiddem gem κτλ. Εγώ μάλλον τείνω στους πρώτους δεν βρήκα τπτ ξεχωριστό ένα ακόμα rdr 2 από τα λιντλ. Αυτά από μένα έφυγε το απωθημένο πάμε παρακάτω 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξεκίνησα και πρόσφατα και έχω παίξει αρκετές ώρες. Όταν έβλεπα τα τρέιλερ δεν μου άρεσε καθόλου και γι' αυτό το ανέβαλα τόσο. Αν δεν το έδινε το plus δεν υπήρχε περίπτωση να το δοκιμάσω. Το αποτέλεσμα μου φαίνεται καλό αλλά θα μπορούσε και καλύτερα. Ναι μεν η κεντρική ιστορία έχει ένα ενδιαφέρον αλλά πρόκειται για ακόμα ένα παιχνίδι "ανοιχτού κόσμου" που πέφτει στην παγίδα της επανάληψης. Απορώ πως δεν προσπάθησαν να διαφοροποιησουν τους καταυλισμους μεταξύ τους. Μόνο τα skins των χαρακτήρων αλλάζουν σε αυτούς. Μεγάλο πρόβλημα αποτελούν και οι επαναλαμβανόμενες αποστολές. Τα δε frame drops απογοητευτικά. Αυτά μέχρι στιγμής. 

Επεξ/σία από pictorino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...