Προς το περιεχόμενο

Πρακτική στο Εξωτερικο...


supernatural13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
Διαβάζοντας αρκετές δημοσιεύσεις για το συγκεκριμένο θέμα, αποφάσισα να ρωτήσω και εγώ για την δική μου περίπτωση μήπως και  βρω κάποια βοήθεια.
Τον Σεπτέμβρη λοιπόν σκοπεύω, αν με το καλό βρω κατι, να πάω σε κάποια εταιρεία για πρακτική στο εξωτερικό. Είμαι προπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών στο τει θεσσαλονίκης.
Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου προτείνει κάποιες εταιρείες ή γενικά κάποιες γνώσεις-εμπειρίες για το συγκεκριμένο θέμα...? Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την πρακτική μου στο Λονδίνο (King Digital). Εξαιρετικά θετική εμπειρία, τουλάχιστον ως μια πρώτη εργασιακή εμπειρία για μένα. Η διαδικασία επιλογής ήταν αρκετά χρονοβόρα, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση. (πήρε περίπου 6 μήνες απ΄οταν πρωτοέκανα apply μέχρι να έχω το συμβόλαιο στα χέρια μου). Η ομάδα των game devs με τους οποίους δούλευα ήταν όλοι πολυ φιλικοί και βοηθητικοί. Ο μισθός ήταν αρκετά υψηλός σε σχέση με άλλα internships το οποίο φυσικά ήταν καλό δεδομένου της ακρίβειας του Λονδινου. Ακόμα, λόγω του ότι σπούδαζα Γλασκόβη, μου προσφέρθηκε και ένα πακέτο βοηθείας για το νοίκι, την μετακόμιση και τα εισιτήρια πάντα κλεισμένα απο την εταιρεία. 

 

Συζητώντας με το HR προσωπικό ξέρω ότι δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στο κατά πόσο το CV καλύπτει τα προσόντα που ζητούνται, οπότε προσπάθησε να διαμορφώσεις το δικό σου όσο το δυνατόν πιο κοντά στα ζητούμενα μπορείς. Επίσης μην κάνεις το λάθος και δεν συζητήσεις το έξοδα διαμονής, commuting κλπ σε περίπτωση interview, όπως έκανα εγώ στην πρώτη εταιρεία που έκανα apply. Απο αυτό και μόνο μπορείς να καταλάβεις αρκετά για την εταιρεία.

 

Κατά τα άλλα, καλή τύχη και αν τύχει να βρεις θέση στο Λονδίνο κλείσε σπίτι όσο νωρίτερα μπορείς (μαρτύριο ;)).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε σχολή έχει και ένα γραφείο. Δεν θυμάμαι πως λέγεται. Γραφείο Διασύνδεσης μπλα μπλα.

 

Αυτό το γραφείο ασχολείται με τέτοια θέματα.

 

Λογικά μέσω Erasmus θα την κάνεις την πρακτική σου. Οπότε δες εκεί ποιος είναι υπεύθυνος και θα σε βοηθήσει. Θα σου προτείνει εταιρείες.

 

Εκτός αν θέλεις σε άλλη εταιρεία που έχεις βρει εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έκανα την πρακτική μου στο Λονδίνο (King Digital). Εξαιρετικά θετική εμπειρία, τουλάχιστον ως μια πρώτη εργασιακή εμπειρία για μένα. Η διαδικασία επιλογής ήταν αρκετά χρονοβόρα, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση. (πήρε περίπου 6 μήνες απ΄οταν πρωτοέκανα apply μέχρι να έχω το συμβόλαιο στα χέρια μου). Η ομάδα των game devs με τους οποίους δούλευα ήταν όλοι πολυ φιλικοί και βοηθητικοί. Ο μισθός ήταν αρκετά υψηλός σε σχέση με άλλα internships το οποίο φυσικά ήταν καλό δεδομένου της ακρίβειας του Λονδινου. Ακόμα, λόγω του ότι σπούδαζα Γλασκόβη, μου προσφέρθηκε και ένα πακέτο βοηθείας για το νοίκι, την μετακόμιση και τα εισιτήρια πάντα κλεισμένα απο την εταιρεία. 
 
Συζητώντας με το HR προσωπικό ξέρω ότι δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στο κατά πόσο το CV καλύπτει τα προσόντα που ζητούνται, οπότε προσπάθησε να διαμορφώσεις το δικό σου όσο το δυνατόν πιο κοντά στα ζητούμενα μπορείς. Επίσης μην κάνεις το λάθος και δεν συζητήσεις το έξοδα διαμονής, commuting κλπ σε περίπτωση interview, όπως έκανα εγώ στην πρώτη εταιρεία που έκανα apply. Απο αυτό και μόνο μπορείς να καταλάβεις αρκετά για την εταιρεία.
 
Κατά τα άλλα, καλή τύχη και αν τύχει να βρεις θέση στο Λονδίνο κλείσε σπίτι όσο νωρίτερα μπορείς (μαρτύριο ;)).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! 

Μια ερώτηση, πως ακριβώς εντόπισες την εταιρεία που έκανες πρακτική? Την είχες ακουσει? Σου την πρότειναν?

Θέλω να πω, αρχισες να ψάχνεις στο κουτουρου εταιρείες με αντικείμενο τον τομέα σου και βρηκες?

Ας πούμε, η δική μου σχολή, δηστυχώς ή ευτυχώς έχει ένα πολύ μεγάλο πλαισιο αντικειμένων που ασχολείται, απο ηλεκτρονικά, αυτοματισμό, προγραμματισμό, τηλεπικοινωνίες κλπ. Οπότε είναι καθαρά θέμα τι θα βρεις εκει έξω?

Κάθε σχολή έχει και ένα γραφείο. Δεν θυμάμαι πως λέγεται. Γραφείο Διασύνδεσης μπλα μπλα.

 

Αυτό το γραφείο ασχολείται με τέτοια θέματα.

 

Λογικά μέσω Erasmus θα την κάνεις την πρακτική σου. Οπότε δες εκεί ποιος είναι υπεύθυνος και θα σε βοηθήσει. Θα σου προτείνει εταιρείες.

 

Εκτός αν θέλεις σε άλλη εταιρεία που έχεις βρει εσύ.

Έχω στείλει ήδη e-mail στο γραφείο διασυνδεσης, και περιμένω απάντηση. Αλλά απο όσο μου είπε ο υπεύθυνος καθηγητής erasmus της σχολής μου, σπάνια έχουν κάτι να προτείνουν και ιδιαίτερα στη δικιά μου σχολή. Και ούτε ο ίδιος έχει να μου προτείνει κάποια γιατι κάθε χρόνο υπάρχουν κάποιες εταιρείες που ζητάνε πρακτικάριους και το μάθει τις δημοσιεύει.. αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχει κάτι... οπότε ότι βρω απο μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! 

Μια ερώτηση, πως ακριβώς εντόπισες την εταιρεία που έκανες πρακτική? Την είχες ακουσει? Σου την πρότειναν?

Θέλω να πω, αρχισες να ψάχνεις στο κουτουρου εταιρείες με αντικείμενο τον τομέα σου και βρηκες?

Ας πούμε, η δική μου σχολή, δηστυχώς ή ευτυχώς έχει ένα πολύ μεγάλο πλαισιο αντικειμένων που ασχολείται, απο ηλεκτρονικά, αυτοματισμό, προγραμματισμό, τηλεπικοινωνίες κλπ. Οπότε είναι καθαρά θέμα τι θα βρεις εκει έξω?

 

Αν και η σχολή μου (University of Glasgow) διοργάνωσε πολλά events με διάφορες εταιρίες που έψαχναν φοιτητές για πρακτική εξάσκηση, σνόμπαραν πολύ το Game dev για κάποιο λόγο και έτσι αναγκάστηκα να googlάρω (πολύ). Αρχικά έστειλα στους γίγαντες Microsoft, Google μέσω των career pages τους, οι οποίες φυσικά έριξαν Χ. Μετά έψαξα και έστειλα σε άλλες εταιρίες και έφτιαξα το βιογραφικό μου καλύτερα. Κάποιες εταιρίες με πέρασαν στα interviews, κάποιες με γείωσαν και κάποιες δεν απάντησαν ποτέ. Ειλικρινά όλα μα όλα μέσω googling, ψαξίματος και ιστοσελίδες με αγγελίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η σχολή μου (University of Glasgow) διοργάνωσε πολλά events με διάφορες εταιρίες που έψαχναν φοιτητές για πρακτική εξάσκηση, σνόμπαραν πολύ το Game dev για κάποιο λόγο και έτσι αναγκάστηκα να googlάρω (πολύ). Αρχικά έστειλα στους γίγαντες Microsoft, Google μέσω των career pages τους, οι οποίες φυσικά έριξαν Χ. Μετά έψαξα και έστειλα σε άλλες εταιρίες και έφτιαξα το βιογραφικό μου καλύτερα. Κάποιες εταιρίες με πέρασαν στα interviews, κάποιες με γείωσαν και κάποιες δεν απάντησαν ποτέ. Ειλικρινά όλα μα όλα μέσω googling, ψαξίματος και ιστοσελίδες με αγγελίες.

Κατάλαβα, δύσκολα τα πράγματα λοιπόν.

Εγώ έχω αρχίσει με έταιρείες που βάζουν "αγγελίες" στο erasmusintern.org και περιμένω να δω απαντήσεις. Ελπίζω σε κάποια θετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.gradcracker.com

 

Γραψου εδω κ ακόλουθα εταιρίες που θες. Παντως να ξερεις στις πολύ μεγάλες οι προθεσμίες έχουν ήδη κλείσει. Επισης βρες πόλη που θες να πας κ ψαξε εταιριες στο αντικείμενο σου κ στελνε κατευθείαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ας πούμε, η δική μου σχολή, δηστυχώς ή ευτυχώς έχει ένα πολύ μεγάλο πλαισιο αντικειμένων που ασχολείται, απο ηλεκτρονικά, αυτοματισμό, προγραμματισμό, τηλεπικοινωνίες κλπ. Οπότε είναι καθαρά θέμα τι θα βρεις εκει έξω?

 

Αρχικα μπορεις να ψαξεις για κατι που ξερεις εσυ να κανεις καλυτερα ή προτιμας απο το να ψαχνεις γενικα εταιριες που μπορουν να παρουν ατομα της συγκεκριμενης σχολης. Μπορει πχ να εισαι πιο καλο και να προτιμας τον προγραμματισμο απο τα υπολοιπα.

 

Επισης, μπορεις να φτιαξεις linkedIn. Κατα την γνωμη μου μπορει να βοηθησει αλλα και παλι θα πρεπει να ψαξεις εταιριες εκτος και αν συμπληρωσεις σωστα την σελιδα σου, τα skills σου κτλ και σε βρει καποια εταιρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...