Προς το περιεχόμενο

Το νέο firmware 4.50 φέρνει υποστήριξη εξωτερικών σκληρών δίσκων στο PS4 και boost mode στο PS4 Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από αποθήκευση για παιχνίδια ο σκληρός θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάτι άλλο; Αναπαραγωγή ταινιών που είναι αποθηκευμένες εκεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι λες βρε παιδί μου,μετά από 2 χρόνια θυμήθηκε η Σόνυ να βαλει εξωτερικό δίσκο και wallpaper?!

Πολύ μπροστά...........Not!!!!!!!!!!

Όταν η m$ τα είχε βάλει αυτά η Σόνυ δεν προόριζε καν την κονσόλα να διαβάζει media αρχεία.

Ακόμα και τώρα βάζεις 2-3 player στο Xbox one και παίζεις ταινίες/σειρές με ξεχωριστό αρχείο srt.

Για κάτι τέτοιους λόγους με έχασε από πελάτη η Sony.

Για το θέμα του εξωτερικού δίσκου,το Xbox είχε βγάλει τον δικό του δίσκο για την αποθήκευση των παιχνιδιών για τον λόγο ότι δεν ήταν εύκολα προσβάσιμος για να τον αλλάξεις, ήθελε λύσιμο όλη η κονσόλα,ενώ στο ps4 κάνεις slide το καπάκι και τον αλλάζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες βρε παιδί μου,μετά από 2 χρόνια θυμήθηκε η Σόνυ να βαλει εξωτερικό δίσκο και wallpaper?!

Πολύ μπροστά...........Not!!!!!!!!!!

Όταν η m$ τα είχε βάλει αυτά η Σόνυ δεν προόριζε καν την κονσόλα να διαβάζει media αρχεία.

Ακόμα και τώρα βάζεις 2-3 player στο Xbox one και παίζεις ταινίες/σειρές με ξεχωριστό αρχείο srt.

Για κάτι τέτοιους λόγους με έχασε από πελάτη η Sony.

Για το θέμα του εξωτερικού δίσκου,το Xbox είχε βγάλει τον δικό του δίσκο για την αποθήκευση των παιχνιδιών για τον λόγο ότι δεν ήταν εύκολα προσβάσιμος για να τον αλλάξεις, ήθελε λύσιμο όλη η κονσόλα,ενώ στο ps4 κάνεις slide το καπάκι και τον αλλάζεις.

 

H σονυ σου έδινε τουλάχιστον την επιλογή να αλλάξεις εύκολα και χωρίς να χάσεις την εγγύηση τον εσωτερικό σκληρό όπως σωστά είπες.  

Καλά τα media player κτλ αλλά μην ξεχνάς ότι πρώτα είναι κονσόλες. Δεν χρειάζεται να αναφέρω τι παιχνίδια έχουν βγει και θα βγουν για PS4 και τι για xbox (ούτε ένα σοβαρό exclusive για το 2017)..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κυλάει στο αίμα σου το gaming χρειάζεται και το PS4 και το Xbox One και το Wii αλλά και το δυνατό PC Gaming. ΤΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑ και δε θέλω να ξεχωρίσω κάποιο . Μη ξεχνάμε παιδιά οτι οι κονσολές βγήκαν για το παιχνίδι και μετά για οτι δήποτε σε Media. Επίσης να τονίσω πόσο μπροστά ήταν για την εποχή του το PS3 οταν για να αγοράσεις αντίστοιχης ποιότητας Bluray Player έπρεπε να σκάσεις τότε τα διπλά  , να μη πώ δέ και την πολύ καλή ποιότητα αναπαραγωγης mp3 , Audio CD με δυνατότητα Upsampling δειγματοληψίας καθώς και αναπαραγωγή SACD δίσκων κτλ κτλ κτλ ....

Το XBOX 360 δε πολύ πίσω εκείνη την εποχή σε όλα αυτά .... Οπότε παρακολουθούμε τις εξελίξεις της εποχής και μένουμε στο νόημα της κονσόλας 'GAMING'

Φίλε Drake27 ποιά είναι τα προγράμματα για το Xbox One γαι την αναπαραγωγή MKV με SRT :( δε βρήκα κάτι αξιόλογο εκτός απο το Media Player της Microsoft ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κυλάει στο αίμα σου το gaming χρειάζεται και το PS4 και το Xbox One και το Wii αλλά και το δυνατό PC Gaming. 

μα γιατι να παρεις xbox one άμα έχεις pc? μονο για halo? καλύτερα να παρεις nintendo... εκει φτασαμε να ειναι καλυτερη κονσολα το nintendo switch απο το xbox-one.

 

για μενα αυτο ειναι το "trinity"

 

PC-PS-Nintendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σονυ σου έδινε τουλάχιστον την επιλογή να αλλάξεις εύκολα και χωρίς να χάσεις την εγγύηση τον εσωτερικό σκληρό όπως σωστά είπες.  

Καλά τα media player κτλ αλλά μην ξεχνάς ότι πρώτα είναι κονσόλες. Δεν χρειάζεται να αναφέρω τι παιχνίδια έχουν βγει και θα βγουν για PS4 και τι για xbox (ούτε ένα σοβαρό exclusive για το 2017)..

Βασικά εγώ είμαι περισσότερο του pc gaming,της κονσόλες της πήρα γιατί πολλές φόρες μας πιάνεται ο κ@#$ στης καρέκλες έμενα και της γυναίκας μου. Όποτε παίρνουμε από ένα χειριστήριο και την αράζει ο καθένας στον καναπέ ή κρεββάτι και παίζουμε μαζί κάνα online game.

Η μαγκιά είναι ότι με ένα licence παιχνιδιού παίζουμε και οι δυο και ο καθένας με το δικό του προφίλ,όπως και με μια συνδρομή καλύπτω και της 2 κονσόλες.

Πάντως όπως και να έχει η σονυ δίνει με το σταγονόμετρο τα features που ζητάνε οι χρήστες/πελάτες της.

 

Παιδες θελει μονο σκληρους δισκους με usb3 ?

θελει 2,5'' ή 3,5'' ιντσες με τροφοδοσια ?

Αν δεν κάνω λάθος το ps4(δεν ξέρω για το pro)δεν πρέπει να έχει usb 3 θύρες,δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά,αλλά θυμάμαι ότι ήταν μαύρες οι θύρες και όχι μπλε.
Χωρίς τροφοδοσία παίζει ο εξωτερικός στο ps4 αλλά επειδή θα βάζεις παιχνίδια πλέον στον εξωτερικό,σίγουρα θα θέλει δίσκο με τροφοδοσία για να δουλεύει στο φουλ. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος το ps4(δεν ξέρω για το pro)δεν πρέπει να έχει usb 3 θύρες,δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά,αλλά θυμάμαι ότι ήταν μαύρες οι θύρες και όχι μπλε.

Χωρίς τροφοδοσία παίζει ο εξωτερικός στο ps4 αλλά επειδή θα βάζεις παιχνίδια πλέον στον εξωτερικό,σίγουρα θα θέλει δίσκο με τροφοδοσία για να δουλεύει στο φουλ.

 

Το ps4 έχει USB3 θύρες κάτι που αποδεικνύει ότι η υποστήριξη εξωτερικών σκληρών είναι κάτι που το σκεφτοντουσαν από την αρχή (διαφορετικά δεν θα είχε νόημα να βάλουν USB3 θύρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να λέω βλακείες ή να κάνω λάθος, αλλά θεωρώ τσάμπα να μπαίνουμε σε συγκρίσεις μεταξύ PS4 και XBOX One. 

 

Νομίζω με τις κινήσεις της η MS έχει κάνει ξεκάθαρο ότι δεν ασχολείται πλέον με το Xbox One και κάνει κινήσεις και έχει ρίξει όλο το βάρος στο project Sscorpio. Και καλά κάνει κατ εμέ. 

 

Προς το παρόν η Sony έχει πάρει τα ηνία και έχει αποκλειστικότητες το λιγότερο εξαιρετικές.

 

Αναμένω με ανυπομονησία το τέλος του έτους που θεωρώ ότι οι εξελίξεις τα τρέξουν και για τις 2 εταιρίες.

 

Όσο για το update, το περίμενα πως και πως λόγο Boost Mode. Το ευτύχημα είναι ότι το μηχάνημα με την επιλογή ενεργοποιημένη, ευτυχώς δεν απογειώνεται από το θόρυβο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζω κονσόλα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα έχουμε όλοι PlayStation , είχα ps1 μέχρι ps2 , αλλά όταν έπιασα Xbox ρε φίλε γουσταρα πάρα πολύ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζω κονσόλα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα έχουμε όλοι PlayStation , είχα ps1 μέχρι ps2 , αλλά όταν έπιασα Xbox ρε φίλε γουσταρα πάρα πολύ ...

Γιατί ίσως οι μεγάλες αλυσίδες πολυκαταστημάτων προωθούν το Playstation 4 σε σχέση με το Xbox One. Εγώ προσωπικά είχα το Xbox One και μένω επαρχία. Για να πάρω καινούρια παιχνίδια έπρεπε ή να κατέβω Θεσσαλονίκη ή να τα παραγγείλω απο internet, σε αντίθεση με το Playstation 4 που κάθε καινούριος τiτλος ήταν σχεδόν άμεσα διαθέσιμος στο Seven της περιοχής μου (sorry για την διαφήμιση).Επίσης ήθελα να πάρω κάρτα ανανέωσης για το Xbox Live πάλι η λύση ήταν ή πάλι να πάω Θεσσαλονίκη ή να αγοράσω Online μέσω κάρτας.  Όντως το Xbox One είναι πάρα πολύ καλή κονσόλα αλλά εδώ στην Ελλάδα οι μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων υποστηρίζουν περισσότερο το Playstation 4  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε boost mode= θορυβος απο αεροπλανο η κονσολα?

Όχι, καμία σχέση. Το Pro είναι πολύ πιο δυνατό από το απλό PS4 και παίζει 4κ.

Το boost αυτό που κάνει είναι αφού κάποιο παιχνίδι δεν παίζει σε 4κ,αλλά σε 1080p ανεβάζει το frame rate μιάς και έχει πολύ δύναμη ακόμα η κονσόλα να δώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ίσως οι μεγάλες αλυσίδες πολυκαταστημάτων προωθούν το Playstation 4 σε σχέση με το Xbox One. Εγώ προσωπικά είχα το Xbox One και μένω επαρχία. Για να πάρω καινούρια παιχνίδια έπρεπε ή να κατέβω Θεσσαλονίκη ή να τα παραγγείλω απο internet, σε αντίθεση με το Playstation 4 που κάθε καινούριος τiτλος ήταν σχεδόν άμεσα διαθέσιμος στο Seven της περιοχής μου (sorry για την διαφήμιση).Επίσης ήθελα να πάρω κάρτα ανανέωσης για το Xbox Live πάλι η λύση ήταν ή πάλι να πάω Θεσσαλονίκη ή να αγοράσω Online μέσω κάρτας.  Όντως το Xbox One είναι πάρα πολύ καλή κονσόλα αλλά εδώ στην Ελλάδα οι μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων υποστηρίζουν περισσότερο το Playstation 4  

Όποιος πληρώνει τα ποιο πολλά έχει και την κατάλληλη προωθήσει πιστεύω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...