Προς το περιεχόμενο

Δικαιώνεται η Microsoft: οι πωλήσεις των υπολογιστών 2-in-1 θα τριπλασιαστούν μέχρι το 2021


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα της MS, ειναι οτι το μεριδιο αυτο δεν θα ειναι ολο δικο της... εννοωντας windows. Το μονοτερμα που επαιζε τελειωνει.

 

@giannis111989: 

Αυτο που δεν εχεις καταλαβει, οντας apple user, ειναι πως ολα PC ειναι. Ειτε τα χεις σε desktop, ειτε σε laptop, ειτε σε tablet, ειτε με Intel i7, ειτε με Snap 835... ολα λιγο πολυ τις ιδιες αναγκες εξυπηρετουν. Δε βρισκεις νοημα/χρηση στον ποιο φυσικο τροπο αλληλεπιδρασης (touch) σε ενα PC, επειδή η Apple ειναι αρκετα συντηριτικη εταιρια. Αν δοκιμαζες καμια ποιο καινοτομικη εταιρια που αγκαλιαζει την τεχνολογια θα χες αλλη γνωμη. Αν ειχες laptop που διπλώνει ή αποσπωμενη οθονη θα καταλαβαινες την διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης

Όταν λες το μονοπώλιο τελειώνει τι εννοείς; Έχεις δει πολλά 2-1 Apple ή Linux μηχανήματα; Η έστω Android;

 

Επίσης αφού η MS δεν ήταν αυτή που έκανε την αρχή με τα 2-1 , τότε πολύ λογικά η Apple ήταν αυτή που άρχισε τα smartphone.\

 

Τι; Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα της MS, ειναι οτι το μεριδιο αυτο δεν θα ειναι ολο δικο της... εννοωντας windows. Το μονοτερμα που επαιζε τελειωνει.

 

 

 

Απο ποιον θα το χασει?

Ο μεγαλυτερος παιχτης των android ,εχει βγαλει οχι ενα αλλα δυο windows υβριδικα και οι κινεζοι,βγαζουν ειτε καθαρα windows tablets/hybrids ειτε dual os που και αυτα ειναι κτησμενα πανω στα windows κυριως!

 

Το μονοτερμα θα ειχε τελειωσει αν η tablet κατηγορια ειχε ανοδικη πορεια και οχι κατρακυλα και αν τα windows tablets παρεμενα κοντα στο 1-2%!

Ποιο απο τα δυο συμβαινει σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βρήκα τη λύση που αναζητούσα εδώ και καιρό σε flipbook. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά 2in1 (HP Transformer, Teclast Tbook, Surfacs 2 κλπ) αλλά δυστυχώς για τη δική μου χρήση όλα είχαν ένα κοινό πρόβλημα: μικρή οθόνη για laptop! Οπότε, τη λύση τη βρήκα σε προϊόν μάρκας που δε το περίμενα (δε θα κάνω διαφήμιση :P ) με 14άρα οθόνη και πληκτρολόγιο που γυρίζει τελείως και μετατρέπεται σε tablet. Με λίγα λόγια, ότι βολεύει τον καθένα ρε παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η compaq δικαιώνεται από το μακρινό 2002 με τον TC 1000, που κέρδισε και βραβεία αλλά δεν εκτιμήθηκε δεόντως από την αγορά . Αυτός που μυρίστηκε ότι έχει μέλλον η ιστορία είναι ο Gates και τελικά δικαιώθηκε .

Και ένα βίντεο από το 2008 https://www.youtube.com/watch?v=lcPQR2CxJqc.

 

Εξαιρετικη πληροφορία και δημοσιευση. Επι της ουσιας, ο προγονος του Surface Studio.

Υπήρχε μια αλλη εκτιμηση, πως τα Windows Mobile θα ξεπερασουν το ποσοστό της Apple και του iOS.

Υπαρχει ενα σαφες δεδομενο, οτι οι πωλήσεις Surface και άλλων 2in1, δε ξεπερνουν αθροιστικα αυτες των Mac παγκοσμιως.

Και ειδικα με τη Microsoft, ποτε κανεις δε μπορει να βασιστει σωστα σε εκτιμησεις.

Μου λειπει ο Bill Gates. Τον εβλεπα παντα ως τον Steve Jobs για την MS. Η κατάσταση πλεον ειναι Bollywood.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βάλει θύρα usb στο iPad pro και το ξεκλειδώσει λίγο θα σου πω εδώ που θα πάει το δίκιο της μικροσοφτ .. Αλλά έχε χάρη που και με κουτσά μηχανήματα μια χαρά κράτανε οι πωλήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα σαφες δεδομενο, οτι οι πωλήσεις Surface και άλλων 2in1, δε ξεπερνουν αθροιστικα αυτες των Mac παγκοσμιως. Και ειδικα με τη Microsoft, ποτε κανεις δε μπορει να βασιστει σωστα σε εκτιμησεις.

 

Tα mac πουλήσαν ΟΛΟ το 2016 περίπου 18.4 εκατομμύρια κομμάτια και τα windows tablets περίπου 10.1 εκατομμύρια κομμάτια (τα ipad 13.1 εκατομυρια)ΜΟΝΟ το τελευταίο 3μηνο(30 εκ. περιπου για ολη την χρονια) και σ'αυτα ΔΕΝ υπολογίζονται τα convertibles 2in1 τυπου Lenovo yoga,HP spectre x360 κ.τ.λ. που καταμετρουνται στην κατηγορια των PC/Laptop!

Εάν βάλει θύρα usb στο iPad pro και το ξεκλειδώσει λίγο θα σου πω εδώ που θα πάει το δίκιο της μικροσοφτ .. Αλλά έχε χάρη που και με κουτσά μηχανήματα μια χαρά κράτανε οι πωλήσεις..

 

ΕΙδικα το ipad pro είναι η πιο τραντακτη αποδειξη ότι η MS ειχε δικαιο!!!

Αλλιως σημερα δε θα είχαμε τα pro,αλλα τα air,χωρις πληκτρολογιο και χωρις stylus!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δίνεις 2500 χιλιάρικα για Surface Book και να έχεις λειτουργικό με διαφημίσεις, μη σου τύχει.

Συνεχίστε εσείς, είμαι επηρεασμένος

 

Τουλάχιστον δε σου κοστιζει κατι και αφαιρούνται ΑΝΕΞΟΔΑ,γιατι καποιοι αλλοι σου πουλανε 3000ευροπουλακια τις συσκευες της και ακουμπάς ακομη ένα 50ρικο για adapters για να συνδεσεις τις υπολοιπες συσκευες μ'αυτο! ;)

Εγω δε θα αναφερθώ στα fan boys που την δικαιολογουν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον δε σου κοστιζει κατι και αφαιρούνται ΑΝΕΞΟΔΑ,γιατι καποιοι αλλοι σου πουλανε 3000ευροπουλακια τις συσκευες της και ακουμπάς ακομη ένα 50ρικο για adapters για να συνδεσεις τις υπολοιπες συσκευες μ'αυτο! ;)

Εγω δε θα αναφερθώ στα fan boys που την δικαιολογουν! 

Και πολύ καλά θα κάνεις!!!! Για τα fan boys πες ότι θες.

 

ps: Δεν αφαιρείται η διαφήμιση αλλά όοοοολη η λειτουργία, διαφημίσεις και notifications ή όχι διαφημίσεις και όχι notifications, πανέξυπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά θα κάνεις!!!! Για τα fan boys πες ότι θες.

 

ps: Δεν αφαιρείται η διαφήμιση αλλά όοοοολη η λειτουργία, διαφημίσεις και notifications ή όχι διαφημίσεις και όχι notifications, πανέξυπνο

 

Δεν είναι τα notifications του λογισμικού που απενεργοποιούνται,αλλα του file explore από τον παροχο =MS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν μερη  εχετε δικαιο ,απλα ως  ορος και ως κατηγορια τα υβριδικα με αποσπομενο εχουν ξεκινησει απο το 2011.

1ον γιατι το Tc1000 δεν ηταν ολοκληρομενη λυση για χρηση,λαπτοπ επειδη ελειπε το touchpad.

2oν και το συμαντικοτερο,δεν ειχε συνεχεια,και εξεληξη,δλδ ηταν ενα μοντελο μονο,με αποτελεσμα να μην δημιουργησει στη συνεχεια μια σειρα απο παρομοιων μηχανηματων ειτε απο την HP ειτε να ακολουθησουν οι υπολοιπες εταιρειες,κατι που εγινε απο το 2011 και μετα.

Ουσιαστικα οι εταιρειες εκεινον τον καιρο ασχοληθικαν αποκλειστικα με τα convertibles δλδ αυτα που δεν ειχαν αποσπομενενο πληκτρολογιο.

Με κάθε καλή διάθεση απλά πληροφοριακά:

1. Το TC1000 δεν είχε touchpad αλλά είχε trackpoint (για εμένα καλύτερο) (και πίστεψε με ήταν κανονικό λαπτοπ το χρησιμοποιούσα 5-6 χρόνια μέχρι που το πούλησα σε κάποιον από εδώ) 

2. και όμως και συνέχεια είχε και εξέλιξη βλέπε το TC1100, και τα επόμενα μοντέλα της compaq,  και πολλά μοντέλα από toshiba, fujitsu, panasonic, HP, IBM-lenovo, μέχρι και τα εκπληκτικά motion https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Computing 

η εξέλιξη τους ποτέ δεν σταμάτησε.

Το μειονέκτημα τους ήταν ότι ήταν πανάκριβα και underpower στο price range. 

σιγά σιγά και αυτό ξεπεράστηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάθε καλή διάθεση απλά πληροφοριακά:

1. Το TC1000 δεν είχε touchpad αλλά είχε trackpoint (για εμένα καλύτερο) (και πίστεψε με ήταν κανονικό λαπτοπ το χρησιμοποιούσα 5-6 χρόνια μέχρι που το πούλησα σε κάποιον από εδώ) 

2. και όμως και συνέχεια είχε και εξέλιξη βλέπε το TC1100, και τα επόμενα μοντέλα της compaq,  και πολλά μοντέλα από toshiba, fujitsu, panasonic, HP, IBM-lenovo, μέχρι και τα εκπληκτικά motion https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Computing 

η εξέλιξη τους ποτέ δεν σταμάτησε.

Το μειονέκτημα τους ήταν ότι ήταν πανάκριβα και underpower στο price range. 

σιγά σιγά και αυτό ξεπεράστηκε 

 

Δεν ηξερα ότι ειχε trackpoint,οποταν μπορει να θεωρηθεί πιο ολοκληρομενη υλοποιηση.

Οσο για την συνεχεια,μονο το tc1100 ηταν αποσπομενο μετα το tc1000(δλδ 2 μοντελα),μετα προχωρισε στα TX που ηταν όλα convertibles.

Για τις άλλες εταιριες,αν μπορεις γραψε ένα μοντελο με αποσπομενο,γιατι δεν εχω υποψη μου.

 

H ουσια παραμενει η ιδια.Δε δημιουργησε την κατηγορια των 2in1 η MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα ότι ειχε trackpoint,οποταν μπορει να θεωρηθεί πιο ολοκληρομενη υλοποιηση.

Οσο για την συνεχεια,μονο το tc1100 ηταν αποσπομενο μετα το tc1000(δλδ 2 μοντελα),μετα προχωρισε στα TX που ηταν όλα convertibles.

Για τις άλλες εταιριες,αν μπορεις γραψε ένα μοντελο με αποσπομενο,γιατι δεν εχω υποψη μου.

 

H ουσια παραμενει η ιδια.Δε δημιουργησε την κατηγορια των 2in1 η MS.

Βεβαίως και όχι, μάλλον η Compaq τη δημιούργησε. Αλλά η MS δημιούργησε τα windows xp tablet edition... 

 

http://www.pencomputing.com/frames/tablet_pc.html

 

 

πέρνα από εδώ στη κατηγορία από δεξιά historic reviews (have fun)  

http://www.pencomputing.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και όχι, μάλλον η Compaq τη δημιούργησε. Αλλά η MS δημιούργησε τα windows xp tablet edition... 

 

http://www.pencomputing.com/frames/tablet_pc.html

 

 

πέρνα από εδώ στη κατηγορία από δεξιά historic reviews (have fun)  

http://www.pencomputing.com/

 

Ένα σου ζητησα,τι είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...