Προς το περιεχόμενο

Στα σκαριά το remake του "The Matrix"


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

έτσι ειναι, αν βγαίνουν κορδέλα τα χλιαρά star wars και marvel και ότι τραβάει η ψυχή σου και κόβουν τον κώλο τους, όχι το Matrix, το citizen kain θα σου κανουν remake, με highschool background και προβληματισμούς για την τρίτη τουαλέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά τα σαρωσατε όλα. Ταινία ήταν (έστω ταινιαρα) πως κάνετε έτσι? Ας βγει και μετά κάνουμε κριτική. Αν είναι καλή? Τότε τι θα λέμε? Αν είναι κακή απλά θα τη δούμε μία φορά και μετά delete απλά πράγματα. Αν για παράδειγμα είναι κάτι σαν το mad max η κατάληξη? Μην μου πει κανείς ότι δεν ήταν καλό το mad max! Μια χαρά. Ανυπομονώ να το δω! Και μακάρι τα εφε να έχουν το 10% της ποιότητας του σεναρίου του προγράμματος του matrix! Τότε θα εχουμε μία επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι πρεπει σιγα σιγα να ετοιμαζομαστε ψυχολογικα για remake του αρχοντα. Γιατι πλεον τιποτα δεν τους κρατα απο το να τα ξεφτιλισουν ολα.

Ήδη τα cgi του δείχνουν τα χρόνια τους! :D

 

Το Μάτριξ είναι μία ταινία-σταθμός με πολλούς φανς που δύσκολα οι κάτοιχοι των πνευματικών δικαιωμάτων θα αρνηθούν στο άρμεγμα της κάποια στιγμή στο μέλλον. Αμφιβάλλω ακόμη κι αυτοί που γιουχάρουν ότι δεν θα πάνε να δούνε την νέα έκδοση έστω κι αν είναι 2-3 σκαλιά χειρότερη. Αρκεί τους παραγωγούς να είναι good enough για να πουλήσει εισιτήρια στην μάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τα σαρωσατε όλα. Ταινία ήταν (έστω ταινιαρα) πως κάνετε έτσι? Ας βγει και μετά κάνουμε κριτική. Αν είναι καλή? Τότε τι θα λέμε? Αν είναι κακή απλά θα τη δούμε μία φορά και μετά delete απλά πράγματα. Αν για παράδειγμα είναι κάτι σαν το mad max η κατάληξη? Μην μου πει κανείς ότι δεν ήταν καλό το mad max! Μια χαρά. Ανυπομονώ να το δω! Και μακάρι τα εφε να έχουν το 10% της ποιότητας του σεναρίου του προγράμματος του matrix! Τότε θα εχουμε μία επιτυχία.

 

Γκρινιάζουμε πριν το δούμε γιατί η τέχνη πλέον έχει αρχίσει να κάνει κύκλους γύρω από τον εαυτό της.

 

Τα περισσότερα πράγματα που κυκλοφορούν και χαρακτηρίζονται ως τέχνη πλέον είναι σκουπίδια τύπου κώλοι με φωνή και σεξ on stage για να σοκάρουμε κόσμο, εικόνες του feminist Χριστού με βυζιά και αίμα περιόδου γιατί είναι κουλ να σοκάρουμε, τα μουσεία μοντέρνας τέχνης έχουν γεμίσει με "εκθέματα" που και ένα 3χρονο θα μπορούσε να φτιάξει (όχι πείτε μου, είναι jackson pollock αυτό, ή το μωρό της γειτόνισσας. Όποιος το ξεχωρίσει, κερδίζει 1000 ευρώ), και οι ταινίες, όπως όλα τα παραπάνω, ακολουθούν την ίδια κατηφόρα. Και δυστυχώς, το μόνο που θα προσθέσουν στο Matrix, είναι "diversity".

 

Όπως κάνανε με το Star Wars, όπως κάνανε με το Mad Max. 2 ταινίες οι οποίες δεν μπορώ να πω, τις αγάπησα αν και αντιφεμινιστής, γιατί ήταν καλές ως ταινίες! Το Star wars όμως, αν και μου άρεσε, ας παραδεχτούμε ότι δεν ήταν σίκουελ, αλλά remake των πρώτων, και αντί για τον καλό να είναι cis white guy, βάλανε στην αγία τριάδα των καλών μια γυναίκα, έναν μαύρο, και έναν λατίνο, δηλαδή τις γνωστές καταπιεσμένες μειονότητες, και τον super evil guy να είναι πιο λευκός και από ρούχο βουτηγμένο στην χλωρίνη.

 

Μωρε καλα κανω και το χω γυρισει στο νοτιο κορεατικο κινηματογραφο..

Ακου εκει θα μου κανουν remake το matrix.

 

Μάλλον ειρωνεύεσαι (νότιο;;; ;) αλλά τα σπάει πραγματικά ο κορεάτικος κινηματογράφος. Τελευταία ταινιάρα που είδα ήταν το Train to Busan. Αν συνηθίσεις λίγο τα σχιστά μάτια και την κορεάτικη ομιλία, μετά νιώθεις ότι βλέπεις απλά ένα πολύ καλό hollywood movie!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε λες και το remake θα κάνει overwrite το original σε όλους τους δίσκους του κόσμου. Όχι λοιπόν, το original θα συνεχίσει να υπάρχει και θα μπορείτε να το βλέπετε όποτε θέλετε. Αν το remake (που κάποιοι το θεωρείτε άθλιο πριν καν δημιουργηθεί) είναι κακό θα έχει την τύχη που του αξίζει.

Επίσης, αν νομίζετε ότι ξέρετε καλύτερα απ' τους παραγωγούς τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει το Hollywood μάλλον κάνετε λάθος.

Είναι η δουλειά τους και μάλλον θα την ξέρουν καλύτερα από μας. Αν κάνουν λάθος (που φυσικά θα κάνουν κάποιες φορές) το πληρώνουν.

Η κριτική σας στα ταμεία και στο Insomnia αφού βγει η ταινία.

 

Υ/Γ Το Bullet Time έγινε ευρέως γνωστό με το Matrix αλλά πρωτοεμφανίστηκε σε διαφήμιση λονδρέζικου ραδιοφωνικού σταθμού το 1994 (αν θυμάμαι καλά.) Το έχω ψάξει στο net αλλά δεν το έχω βρει. London is static ήταν το concept και φυσικά το αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο "rough". Η βασική ιδέα πάντως είναι ιδιοφυής και πολύ απλή. Η εκτέλεση έχει κάποιες δυσκολίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρινιάζουμε πριν το δούμε γιατί η τέχνη πλέον έχει αρχίσει να κάνει κύκλους γύρω από τον εαυτό της.

 

Τα περισσότερα πράγματα που κυκλοφορούν και χαρακτηρίζονται ως τέχνη πλέον είναι σκουπίδια τύπου κώλοι με φωνή και σεξ on stage για να σοκάρουμε κόσμο, εικόνες του feminist Χριστού με βυζιά και αίμα περιόδου γιατί είναι κουλ να σοκάρουμε, τα μουσεία μοντέρνας τέχνης έχουν γεμίσει με "εκθέματα" που και ένα 3χρονο θα μπορούσε να φτιάξει (όχι πείτε μου, είναι jackson pollock αυτό, ή το μωρό της γειτόνισσας. Όποιος το ξεχωρίσει, κερδίζει 1000 ευρώ), και οι ταινίες, όπως όλα τα παραπάνω, ακολουθούν την ίδια κατηφόρα. Και δυστυχώς, το μόνο που θα προσθέσουν στο Matrix, είναι "diversity".

 

Όπως κάνανε με το Star Wars, όπως κάνανε με το Mad Max. 2 ταινίες οι οποίες δεν μπορώ να πω, τις αγάπησα αν και αντιφεμινιστής, γιατί ήταν καλές ως ταινίες! Το Star wars όμως, αν και μου άρεσε, ας παραδεχτούμε ότι δεν ήταν σίκουελ, αλλά remake των πρώτων, και αντί για τον καλό να είναι cis white guy, βάλανε στην αγία τριάδα των καλών μια γυναίκα, έναν μαύρο, και έναν λατίνο, δηλαδή τις γνωστές καταπιεσμένες μειονότητες, και τον super evil guy να είναι πιο λευκός και από ρούχο βουτηγμένο στην χλωρίνη.

 

 

Μάλλον ειρωνεύεσαι (νότιο;;; ;) αλλά τα σπάει πραγματικά ο κορεάτικος κινηματογράφος. Τελευταία ταινιάρα που είδα ήταν το Train to Busan. Αν συνηθίσεις λίγο τα σχιστά μάτια και την κορεάτικη ομιλία, μετά νιώθεις ότι βλέπεις απλά ένα πολύ καλό hollywood movie!

 

 

Σε ΟΛΑ συμφωνώ και διαφωνώ σε ένα. Για το Mad Max. Η τωρινή έκδοση του ήταν μοναδική και θα αφήσει την δική του ιστορία. Όσο για το train tu busan το holywood ψοφάει να το κάνει remake που είναι σίγουρο ότι θα είναι ίσως χειρότερο από το κορεάτικο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΟΛΑ συμφωνώ και διαφωνώ σε ένα. Για το Mad Max. Η τωρινή έκδοση του ήταν μοναδική και θα αφήσει την δική του ιστορία. Όσο για το train tu busan το holywood ψοφάει να το κάνει remake που είναι σίγουρο ότι θα είναι ίσως χειρότερο από το κορεάτικο... 

Δεν διαφωνώ. Δεν το έθεσα σωστά. Είπα ότι γενικά ανακυκλώνονται, και πως το Star Wars ήταν αναμάσημα με diversity, και ωραία ταινία, αλλά όχι κάτι φρέσκο. Το Mad Max το κατηγόρησα μόνο για το pushάρισμα του φεμινισμού, αλλά κατά τ'άλλα, ήταν ταινιάρα

Όποιος είναι φίλος του Νότιο Κορεάτικου κινηματογράφου, του προτείνω να δει το Ajeossi (The man from nowhere).

Απλά  ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!! ;)

Εννοείται! Δείτε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...