Προς το περιεχόμενο

Olympiacos B.C


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα διαρκείας (είτε για μπάλα είτε για μπάσκετ) & η κάρτα φιλάθλου αφορούν εντός (ΣΕΦ & Καραϊσκάκι).

Οι αγώνες της Εθνικής στο Καραϊσκάκι δεν έχουν σχέση με τον Ολυμπιακό.

Από εκεί και πέρα, σε πολλά εκτός έδρας ματς δεν επιτρέπονται φίλαθλοι φιλοξενούμενης ομάδας σε αυτη τη χώρα, οπότε αγοράζεις εισητήρια από τα εκάστοτε εκδοτήρια (του ΠΑΟΚ, του Άρη κτλ). Όταν υπάρχουν λίγα διαθέσιμα και τα παραχωρει ο Ολυμπιακός, συνήθως τα παίρνουν οργανωμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω αλλαξε το πρόγραμμα ο Εσακε και πηγαν τα παιχνίδια 10/5 και το 2ο που θα γίνει στο NGH και όχι στο Σεφ στις 13ή14/5.

 

Λόγω της φετινής πορείας και των προβληματων στην ομάδα δεν νομιζω να μη βρείτε εισιτήρια, πιθανό να μην γίνει και sold out. Καλού κακου εχε το νου σου, αρχες της αλλης εβδομάδας θα βγάλουν ανακοινωση. Τα εισιτήρια μπορείς να τα προμηθευτείς είτε από τα εκδοτήρια του γηπεδου είτε μέσω viva (καλύτερα το 2ο γιατι διαλέγεις και θεσεις, αν θελετε πολύ ησυχία δοκιμάστε στη θύρα 2 ή 3 αλλιως στην 8-9).

Για να καθίσετε όλοι μαζί δεν θα υπάρξει πρόβλημα, τα εισιτήρια διαρκείας που εχουν στανταρ καρεκλάκι καλύπτουν το 50% του γηπεδου οποτε δεν παίζει να δημιουργηθεί θεμα απο εκει αλλά πηγαίνετε στο γήπεδο 45-50' νωρίτερα για να μην αρχίσει να γεμίζει αφού σπάνια οι υπόλοιποι κοιτάνε να καθίσουν στη θεση που λεει το εισιτήριο τους.

 

Προσπαθείστε να μην φαίνεστε πολύ γαυροι :P

Κατατοπιστικότατος! Σ' ευχαριστώ πολύ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια στην ομάδα για την πρόκριση στο Φ4. Η πορεία τηρουμένων των αναλογιών και των στραπάτσων μέσα στη σεζόν ήταν πετυχημένη μέχρι στιγμής. Φυσικά χρειάζεται μικρό καλάθι για την συνέχεια και όχι μεγάλα λόγια. Πάμε και βλέπουμε.

Για το θέμα που θίχτηκε με τα μπλουζάκια:

Προκλήσεις των Τούρκων υπάρχουν, και όχι σε εισαγωγικά, αλλά και σε επίσημο πλέον πολιτικό επίπεδο. Δεν μου κάνει εντύπωση αν αυτό περνάει και μέσω του αθλητισμού τους, όταν οι εταιρίες-χορηγοί των ομάδων αυτών είναι φίλα προσκείμενες στο καθεστώς. Η πλάκα είναι οτι η ονομασία "Istanbul" (εις την πόλιν), χρησιμοποιήθηκε πολύ αργότερα απο το 1453. Συγκεκριμένα το 1923 μετά την συνθήκη της Λωζάννης και την δημιουργία της Τουρκικής Δημοκρατίας, οπότε όποια προσπάθεια πικαρίσματος απο την πλευρά τους, εκτός απο αχρείαστη, είναι και παντελώς ανιστόρητη. Αν βεβαίως είναι έγκυρο είναι όλο αυτό.

Αλλά ρε παιδιά όχι, δεν θα δημιουργήσω ενοχές στον εαυτό μου επειδή λέγεται ακόμη Κωνσταντινούπολη η πόλη στην Ελλάδα η αν δεν θέλω να δεχθώ τους μιναρέδες στην απεικόνιση της Αγ. Σοφιάς. Είναι σαν κάποιος να ληστέψει και λεηλατήσει το σπίτι μου, κάψει το χωριό μου, του αλλάξει όνομα και ταυτότητα και το ενσωματώσει στα δικά του μέτρα. Εγώ θα είμαι ο επεκτατιστής αν συνεχίσω να λεω οτι το χωριό μου κάποτε λεγόταν και έδειχνε έτσι;

Καλός λοιπόν ο διεθνισμός και ο φιλελευθερισμός, είμαι και ο ίδιος υπέρμαχος ως ένα σημείο, αλλά όχι και να γινόμαστε trigger happy για κάτι τέτοιο, όταν υπάρχουν επίσημες φωνές στους γείτονες εν έτει 2017 περί νησιών του Αιγαίου υπο ελληνική κατοχή και σύνορα καρδιάς. Το να αποδομούμε την σημασία της Κωνσταντινούπολης στο παρελθόν ή την ιστορική της σημασία με επιχειρήματα που θα ζήλευε ο καλύτερος τούρκος ιστορικός, σε καιρούς μάλιστα οπου οι γείτονες εκφράζονται με τέτοια φρασεολογία, είναι θλιβερό. Σε λίγο θα θεωρούνται προκλητικές και τυχόν απεικονίσεις και αναφορές σε μια ενιαία Κύπρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια στην ομάδα για την πρόκριση στο Φ4. Η πορεία τηρουμένων των αναλογιών και των στραπάτσων μέσα στη σεζόν ήταν πετυχημένη μέχρι στιγμής. Φυσικά χρειάζεται μικρό καλάθι για την συνέχεια και όχι μεγάλα λόγια. Πάμε και βλέπουμε.

Για το θέμα που θίχτηκε με τα μπλουζάκια:

Προκλήσεις των Τούρκων υπάρχουν, και όχι σε εισαγωγικά, αλλά και σε επίσημο πλέον πολιτικό επίπεδο. Δεν μου κάνει εντύπωση αν αυτό περνάει και μέσω του αθλητισμού τους, όταν οι εταιρίες-χορηγοί των ομάδων αυτών είναι φίλα προσκείμενες στο καθεστώς. Η πλάκα είναι οτι η ονομασία "Istanbul" (εις την πόλιν), χρησιμοποιήθηκε πολύ αργότερα απο το 1453. Συγκεκριμένα το 1923 μετά την συνθήκη της Λωζάννης και την δημιουργία της Τουρκικής Δημοκρατίας, οπότε όποια προσπάθεια πικαρίσματος απο την πλευρά τους, εκτός απο αχρείαστη, είναι και παντελώς ανιστόρητη. Αν βεβαίως είναι έγκυρο είναι όλο αυτό.

Αλλά ρε παιδιά όχι, δεν θα δημιουργήσω ενοχές στον εαυτό μου επειδή λέγεται ακόμη Κωνσταντινούπολη η πόλη στην Ελλάδα η αν δεν θέλω να δεχθώ τους μιναρέδες στην απεικόνιση της Αγ. Σοφιάς. Είναι σαν κάποιος να ληστέψει και λεηλατήσει το σπίτι μου, κάψει το χωριό μου, του αλλάξει όνομα και ταυτότητα και το ενσωματώσει στα δικά του μέτρα. Εγώ θα είμαι ο επεκτατιστής αν συνεχίσω να λεω οτι το χωριό μου κάποτε λεγόταν και έδειχνε έτσι;

Καλός λοιπόν ο διεθνισμός και ο φιλελευθερισμός, είμαι και ο ίδιος υπέρμαχος ως ένα σημείο, αλλά όχι και να γινόμαστε trigger happy για κάτι τέτοιο, όταν υπάρχουν επίσημες φωνές στους γείτονες εν έτει 2017 περί νησιών του Αιγαίου υπο ελληνική κατοχή και σύνορα καρδιάς. Το να αποδομούμε την σημασία της Κωνσταντινούπολης στο παρελθόν ή την ιστορική της σημασία με επιχειρήματα που θα ζήλευε ο καλύτερος τούρκος ιστορικός, σε καιρούς μάλιστα οπου οι γείτονες εκφράζονται με τέτοια φρασεολογία, είναι θλιβερό. Σε λίγο θα θεωρούνται προκλητικές και τυχόν απεικονίσεις και αναφορές σε μια ενιαία Κύπρο.

Εςυ θεωρεις την Αγια σοφια σπιτι σου; Ή θεωρεις οτι εχει καμια δουλεια ο Ολυμπιακος να βαζει την Αγια σοφια στο μπλουζακι του; Εχουμε πολιτικους να χειριστουν τα πολιτικα θεματα εσεις τι ακριβως παριστανετε; Πηγαιντε να παιξετε το μπασκετ σας και μην προβοκαρετε τον αντιπαλο, ασχετα τι θεωρεις ή οχι οτι σου ανηκει.

 

Στην κυπρο εχουν 100% δικιο οι Κυπριοι. Καμια σχεση με το θεμα μας ομως.

 

Δεν ξερω αν διαβασες, αλλα μονο ο ολυμπιακος εβγαλε μπλουζακι. Το αλλο photoshop ειναι.

 

Η Αγια σοφια ειναι ενα πολιτιςμικο μουσειο πλεον και θα επρεπε να ανηκει σε κανεναν. Πολυ κακως διαφοροι εθνικιστικοι κυκλοι ονειρευονται να την κανουν Εκκλησια ή Τζαμι, αντοιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απεικόνιση ενός μνημείου δεν συνιστά πολιτική παρέμβαση. Δεν υπάρχει κάποια ένδειξη γι' αυτό. Αν είναι να αρχίσουμε συζήτηση με ξυράφια Οκάμ, τότε ας το αφήσουμε καλύτερα. Ξύπνησαν μια μέρα στον Ολυμπιακό και είπαν: "Ας δημιουργήσουμε πολιτικό θέμα, βάλτε εκεί την Αγ. Σοφιά στο μπλουζάκι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...