Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής με AMD Ryzen “κρασάρει” σε μία αλληλουχία εντολών FMA3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη δουν να προοδεύει κάποιος, αμέσως να τον χαντακώσουν.

Προφανώς είναι μια προσπάθεια, ώστε να μειωθεί η ορμή ένος, κατά τα φαινόμενα, αξιόλογου πυρήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Forgotten αν η Assembly, η αρχιτεκτονική υπολογιστών και τα instruction sets σου είναι άγνωστες λέξεις, δεν μπορείς να έχεις άποψη στο θέμα.

εγω απορω αν καθισε κανεις να διαβασει το σημειο που λεω οτι με microcode update διορθωνεται , και κατι τελευταιο δεν ειμαστε σε φορουμ? να θελουμε και περγαμενες για να σχολιασουμε λοιπον , κριμα που η γνωση ειναι πλεον ελευθερη παντου και οποιος θελει μπορει να διαβασει και να αντιληφθει τα βασικα ,οπως ειπα οποιους ενοχλει υπαρχει η λυση....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση, να είναι ψέματα από την Intel, έτσι ώστε να πετάει λάσπη ως μια απάντηση στον ξαφνικό ανταγωνισμό; 

 

P.s. Άπλα μια σκέψη είναι. Μην με φάτε! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"προφανως"  μπορεις να πεις για πολλα, αλλα αν δεν εχεις αποδειξεις, δεν υπαρχει το "προφανως". 

 

 

μπορει να ειναι bug του προγραμματος, μπορει και bug του επεξεργαστη.  που ειναι το περιεργο?  αφου λυνεται, ειτε με τον εναν, ειτε με τον αλλο τροπο, ολα καλα. 

 

δεν ειναι παραξενο, ενας εντελως νεος επεξεργαστης να εχει καποια bugs. εγω το βρισκω λογικο. δεν ειναι κανα χρονο στην αγορα, ωστε να εχει γινει ενα καλo debugging. 15μερες μονο ειναι που βγηκε στο φως. 

 

δεν γνωριζω ουτε απο αρχιτεκτονικη, ουτε απο προγραμματισμο, αλλα αναρωτιεμαι, μηπως το bug αυτο συνεβη λογω της αρχιτεκτονικης με τα CCX των RYZEN..?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρία που προμοτάρει με τέτοιον τρόπο τους CPU (ryzen? lol) της θα έπρεπε να είναι πιο σχολαστική στα τεστ και πιο προσεκτική στην προσέγγιση του κοινού. 

Δηλαδή self assured beta testing στους γκουρού του είδους και launch μοντέλου entry level για να κάνει τη διαφορά στην αγορά και τους καταναλωτές. Αδικαιολόγητη η προσφορά αναγκαστικά νέας cpu με τέτοιο price tag ανεξαρτήτως επιδόσεων συγκριτικά με Intel. 

Το νέο αυτό θα μπορούσε να είναι αναρτημένο με δύο τρεις διευκρινήσεις προς αποφυγή κατάντιας των comments σε amd vs intel fan boys battle #222 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα ,υπαρχει λυση βαλε μας ολους block να μην υπαρχει πολυφωνια και υστερα μιλα για δημοκρατικα και ισα δικαιωματα στο μπλα μπλα....

 οι αλλοι μπορει να εχουν αντιθετη αποψη αλλα μπορει καποιοι απο αυτους να μην ειναι ασχετοι.Το οτι επιθυμεις να μην υπαρχει σχολιασμος πολλαπλων οπτικων δεν σε τιμα ,εισαι σε φορουμ γενικου χαρακτηρα οποτε πρεπει να σαι ετοιμος να ακουσεις πολλαπλες και ναι και ασχετες αποψεις....

 

Δε θα σχολιάσω αυτά που έγραφες πριν το edit παρά μόνο για να πω ότι χαίρομαι που κατάλαβες στο μυαλό σου ότι δεν τα λέω αυτά ως φασίστας ή κάτι τέτοιο που έμοιαζες να περιγράφεις.

 

Παρόλα αυτά, μη λες μαλακίες. Αν μιλάμε π.χ. για αρρώστιες και κάποιος λέει το χαβά του, θα του πούμε να το βουλώσει για να μη πάρει κανέναν στο λαιμό του χωρίς πολλά πολλά. Δημοκρατία και πολυφωνία να υπάρχει, αυτό δε σημαίνει ότι θέλουμε ή είμαστε διατεθειμένοι να ακούμε άσχετους να λένε βλακείες χωρίς να φέρνουμε αντίρρηση. Όπως βλέπεις δε φίμωσα κανέναν, απλά τους φέρνω αντιμέτωπους με τις συνέπειες όσων λένε. Αν σου είναι δύσκολο να δεχτείς πως δεν ξέρεις, αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Για τις πολλαπλές απόψεις, όχι δε θέλω να ακούσω κανέναν να λέει "πάντα η AMD φταίει" κλπ. Εσύ θες να ακούσεις κανέναν άμα δεν παίρνει μπροστά το αμάξι σου να σου λέει τσέκαρε το υγρό φρένων;

 

Τα υπόλοιπα με το microcode update είναι φανερό σε μένα τουλάχιστον ότι απλά τα έχεις διαβάσει κάπου και απλά τυχαίνει να πέφτεις μέσα. Pat in the back.

Υπάρχει περίπτωση, να είναι ψέματα από την Intel, έτσι ώστε να πετάει λάσπη ως μια απάντηση στον ξαφνικό ανταγωνισμό; 

 

Όχι.

δεν γνωριζω ουτε απο αρχιτεκτονικη, ουτε απο προγραμματισμο, αλλα αναρωτιεμαι, μηπως το bug αυτο συνεβη λογω της αρχιτεκτονικης με τα CCX των RYZEN..?  

 

Όχι.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σχολιάσω αυτά που έγραφες πριν το edit παρά μόνο για να πω ότι χαίρομαι που κατάλαβες στο μυαλό σου ότι δεν τα λέω αυτά ως φασίστας ή κάτι τέτοιο που έμοιαζες να περιγράφεις.

 

Παρόλα αυτά, μη λες μαλακίες. Αν μιλάμε π.χ. για αρρώστιες και κάποιος λέει το χαβά του, θα του πούμε να το βουλώσει για να μη πάρει κανέναν στο λαιμό του χωρίς πολλά πολλά. Δημοκρατία και πολυφωνία να υπάρχει, αυτό δε σημαίνει ότι θέλουμε ή είμαστε διατεθειμένοι να ακούμε άσχετους να λένε βλακείες χωρίς να φέρνουμε αντίρρηση. Όπως βλέπεις δε φίμωσα κανέναν, απλά τους φέρνω αντιμέτωπους με τις συνέπειες όσων λένε. Αν σου είναι δύσκολο να δεχτείς πως δεν ξέρεις, αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Για τις πολλαπλές απόψεις, όχι δε θέλω να ακούσω κανέναν να λέει "πάντα η AMD φταίει" κλπ. Εσύ θες να ακούσεις κανέναν άμα δεν παίρνει μπροστά το αμάξι σου να σου λέει τσέκαρε το υγρό φρένων;

 

Τα υπόλοιπα με το microcode update είναι φανερό σε μένα τουλάχιστον ότι απλά τα έχεις διαβάσει κάπου και απλά τυχαίνει να πέφτεις μέσα. Pat in the back.

 

Όχι.

 

Όχι.

συγχαρητηρια μας απεδειξες περιτρανα ποσο σνομπ εισαι ,αντε και εις ανωτερα,οποτε ναι το διαβασα οπως λες ,οπως διαβασα και αλλα για να εχω αποψη ,εσυ δεν διαβασες λοιπον? τα ηξερες ολα απο πριν....

ασε μην απαντησεις ζησε στην ουτοπια σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι ποιό πολλοί είστε νέοι θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι ανάλογες τακτικές είχε χρησιμοποιήσει η Intel πριν πολλά χρόνια. Γνωστή για τις τακτικές της. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχαρητηρια μας απεδειξες περιτρανα ποσο σνομπ εισαι ,αντε και εις ανωτερα,οποτε ναι το διαβασα οπως λες ,οπως διαβασα και αλλα για να εχω αποψη ,εσυ δεν διαβασες λοιπον? τα ηξερες ολα απο πριν....

ασε μην απαντησεις ζησε στην ουτοπια σου.

 

Απλά θα πω ως διευκρίνιση και ως απάντηση πως δεν είπα βέβαια "μη μιλάτε". Είπα "πριν βγάλετε συμπεράσματα ενημερωθείτε".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρία που προμοτάρει με τέτοιον τρόπο τους CPU (ryzen? lol) της θα έπρεπε να είναι πιο σχολαστική στα τεστ και πιο προσεκτική στην προσέγγιση του κοινού. 

Δηλαδή self assured beta testing στους γκουρού του είδους και launch μοντέλου entry level για να κάνει τη διαφορά στην αγορά και τους καταναλωτές. Αδικαιολόγητη η προσφορά αναγκαστικά νέας cpu με τέτοιο price tag ανεξαρτήτως επιδόσεων συγκριτικά με Intel. 

Το νέο αυτό θα μπορούσε να είναι αναρτημένο με δύο τρεις διευκρινήσεις προς αποφυγή κατάντιας των comments σε amd vs intel fan boys battle #222 

 

το ακριβως αντιθετο συμβαινει. ο πραγραμματιστης εχει την υποχρεωση να τεσταρει το προγραμμα 100/100% αν λειτουργει οπουδηποτε, πριν το κυκλοφορησει. αλλιως δεν ειναι καλος προγραμματιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σημασια νομιζω δοθηκε σε κατι που μου φαινεται αναμενομενο. Επιασε η amd ποσα χρονια μετα και εφτιαξε τελειως καινουριο cpu. Απο την ανακοινωση ελεγα να περιμενει ο κοσμος Να δει τι θεματα θα προκυψουν και αν θα μαζευονται με απλα update. Δε βλεπω πως η εν λογω ειδηση σε αυτο το σταδιο ειναι κατι περιεργο. Αν δε μπορει να φτιαχτει τοτε ειναι προβλημα. Σε οποια αλλη περιπτωση ειναι κλασικη φαση στο σταδιο πλασαρισματος νεου τεχνολογικου προιοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ μα ναι δεν πρεπει να μιλαμε οι ασχετοι για το πως διορθωνεται....

Τι να σου πω, εγώ όταν δεν γνωρίζω ένα θέμα τουλάχιστον καλά, δεν μιλώ. Τι θα προσφέρει η άποψη μου άλλωστε όταν είμαι άσχετος; Τίποτα θετικό, το λιγότερο χάσιμο χρόνου για όλους θα είναι.

 

Κατά τ'άλλα γράφε όσο θες, κανείς δεν σε μπάναρε. Αν όμως γράφεις πράγματα τα οποία είναι λάθος σε ένα δημόσιο φόρουμ, ανοίγεσαι σε συζήτηση και κριτική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw ενας ανεξαρτητος προγραμματιστης ΔΕΝ μπορει να δοκιμασει το προγραμμα του σε ΚΑΘΕ πιθανη περιπτωση. Η υποχρεωση του ειναι να αναφερει που εχει δοκιμαστει το software για αναφορα. ( καποιος το ανεφερε πιο πριν )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ακριβως αντιθετο συμβαινει. ο πραγραμματιστης εχει την υποχρεωση να τεσταρει το προγραμμα 100/100% αν λειτουργει οπουδηποτε, πριν το κυκλοφορησει. αλλιως δεν ειναι καλος προγραμματιστης.

 

Αυτό που λες εκτός από λάθος είναι και μη πραγματοποιήσιμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...