Προς το περιεχόμενο

Αστρονόμοι θα «φωτογραφίσουν» για πρώτη φορά μία μαύρη τρύπα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ το έχω απορία πς θα τη φωτογραφίσουν αλλά μάλλον κάτι άλλο θα εννούουν και όχι φωτογραφία όπως μπορεί να τη νομίζουμε εμείς. λογικώς αν το στροβιλιζόμενο νέφος εκπέμπει ορατή ακτινοβολία να μπορέσουν να φωτογραφίσουν αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς ειναι απλά μια θεωρία.

 

Απο την άλλη δεν είναι και το ίδιο όμως η μαύρη τρύπα που πάνε να μελετήσουν έχει μάζα 4 εκατομύρια φορές μεγαλύτερη απο τον δικό μας ήλιο άρα η επιδράσεις της ειναι κατα πολύ εντονότερες απο ένα μικρό άστρο (κόκκινο νάνο) που υποτίθεται ειναι ο νέμεσης

 

Εδώ μια φωτό με την αναλογία γης ήλιου  έτσι αναφορικά

 

01be25acd30c974b6caba333be8f3cf2.jpg

 

Η γή μπροστά στον ήλιο ειναι αυτή η πολύ μικρή τελίτσα πάνω απο την γραμμή που ειναι πάνω απο το "earth"

 

Το λίγο μεγαλύτερο μπαλάκι ακριβώς δίπλα απο την γή είναι ο ουρανός και ειναι "μονο" 14 φορές μεγαλύτερος σε μάζα απο την γη.

 

φαντάσου κάτι τώρα με 4 εκατομύρια φορές μεγαλύτερη μάζα απο τον ήλιο

Το ότι έχει μάζα 4 εκ. φορές τη μάζα του ήλιου δε σημαίνει ότι έχει και τον ίδιο όγκο. Οι μαύρες τρύπες έχουν ~άπειρη πυκνότητα, οπότε ο όγκος τους είναι ~0.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει μάζα 4 εκ. φορές τη μάζα του ήλιου δε σημαίνει ότι έχει και τον ίδιο όγκο. Οι μαύρες τρύπες έχουν ~άπειρη πυκνότητα, οπότε ο όγκος τους είναι ~0.

γιαυτο λεει για επιδρασεις στο ποστ του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει μάζα 4 εκ. φορές τη μάζα του ήλιου δε σημαίνει ότι έχει και τον ίδιο όγκο. Οι μαύρες τρύπες έχουν ~άπειρη πυκνότητα, οπότε ο όγκος τους είναι ~0.

οι μαύρες τρύπες δεν έχουν άπειρη πυκνότητα, έχουν μετρήσιμη  μάζα και όγκο άρα και υπολογίσιμη πυκνότητα που μπορεί να είναι και μικρότερη του νερού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mπορεις να "δεις" την επιδραση που εχουν σε καποια φασματα ακτινοβολιας. επισης ενδεχομενως να δουν και τις "στηλες ενεργειας" που ξερναει η μαυρη τρυπα λογω του οτι δεν μπορει πλεον να "χωνεψει" ολα αυτα που καταπινει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για φωτογραφίες σε μαύρες τρύπες έχουνε λεφτά, για τα παιδιά στην Αφρική όχι

2. Σε τι θα μου χρησιμευσει στην ζωή μου;

3. Απατοι θα πάνε οι επιστήμονες

 

/thread

Αν δεν υπήρχαν άνθρωποι με περιέργια να μάθουν, δεν θα είχες υπολογιστή να γράφεις γελοιότητες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξε εχουν απειρη πυκνοτητα αλλα θα την "δουν" με βαση τον οριζοντα γεγονοτων ο οποιος θα εχει μεγαλη διαμετρο και εκει ειναι που αρχιζει το "ρουφηγμα" της υλης-φωτως κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι θα επιβεβαιωθεί η ταινία interstellar αλλά περιμένω να δούμε τελικά αν όντως έχουν σχέση με όλες τις θεωρίες που έχουν εκφραστεί κατά καιρούς. Αποτελεί το αγαπημένο θέμα των ταινιών scifi από την εποχή που ήμουν πιστσιρικάς. Μέχρι και στην αγαπημένη μου σειρά 'Διάστημα 1999' κάνει εκτενή αναφορά και επιβεβαιώθηκε δεκαετίες μετά, καθώς η σειρά μεταδόθηκε στην τηλεόραση το 1975.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...