Προς το περιεχόμενο

Απαλλαγή από στρατό για ψυχολογικα


pinelakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Την Τετάρτη παρουσιάστηκαν στρατό. Δυστυχώς με έπιασε κρίση πανικού (έχω κάποιες φοβίες)και ο ψυχίατρος με έδωσε απαλλαγή 1χρονου. Με έκανε κάποιες ερωτήσεις, φυσικά και απάντησα ειλικρινά, με είπε πως πάσχω από aspenger(?), Κρίσεις πανικού, καταθλιπτικές περιόδους και τάσεις αυτοκτονίας. Τώρα η αναβολή λήγει στις 3/18. Το θέμα είναι ότι πλέον φοβάμαι ακόμα πιο πολύ τον στρατό. Θέλω να πάρω απαλλαγή γιατί φοβάμαι μην με πιασει να κάνω κάτι ακραίο όσο θα είμαι εκεί. Μπορώ να μιλήσω με τον ψυχολόγο/ψυχίατρο μου και να με δώσει τώρα την γνωμάτευση του? Πρέπει να με την δώσει τον τελευταίο μήνα? Δυστυχώς, δεν μπορώ να πάω σε δημόσια κλινική γιατί τις φοβάμαι. Εάν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία, σας εκλιπαρώ να με βοηθήσετε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το να πας δεν παίζει ε? ...και αν δεν παιζει πως το σκέφτεσαι δηλαδή? ...να την βγάζεις καθε χρονο με τρελοχαρτα

 

 

 

 

Που να ηταν ο στρατός και 28 μηνες, θα τα ειχες παίξει τελείως

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πάω δεν υπάρχει περίπτωση να το αντέξω. Με έπιασε κρίση πανικού από το πρώτο 12ωρο. Προσωπικά, στα αρχίδια μου που κάποιος πήγε τόσους μήνες. Εμένα με νοιάζει να επιζήσω εγώ. Το βράδυ που με έβαλαν στο αναρρωτήριο, δεν μπόρεσα να το περάσω εκεί. Φοβόμουν μην γίνει τίποτα. Άμα δεν μπορείς να βοηθήσεις κάποιον που όντως πάσχει από αρκετά ψυχολογικά, καλύτερα είναι να μην τον κρίνεις καν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πας δεν παίζει ε? ...και αν δεν παιζει πως το σκέφτεσαι δηλαδή? ...να την βγάζεις καθε χρονο με τρελοχαρτα

 

 

 

 

Που να ηταν ο στρατός και 28 μηνες, θα τα ειχες παίξει τελείως

Ασε τον ανθρωπο ήσυχο ρε.Τραβα εσυ να καθαρίζεις οσο καιρό γουστάρεις..να σαι μαγκας και ωραίος.

 

Γεια σας παιδιά. Την Τετάρτη παρουσιάστηκαν στρατό. Δυστυχώς με έπιασε κρίση πανικού (έχω κάποιες φοβίες)και ο ψυχίατρος με έδωσε απαλλαγή 1χρονου. Με έκανε κάποιες ερωτήσεις, φυσικά και απάντησα ειλικρινά, με είπε πως πάσχω από aspenger(?), Κρίσεις πανικού, καταθλιπτικές περιόδους και τάσεις αυτοκτονίας. Τώρα η αναβολή λήγει στις 3/18. Το θέμα είναι ότι πλέον φοβάμαι ακόμα πιο πολύ τον στρατό. Θέλω να πάρω απαλλαγή γιατί φοβάμαι μην με πιασει να κάνω κάτι ακραίο όσο θα είμαι εκεί. Μπορώ να μιλήσω με τον ψυχολόγο/ψυχίατρο μου και να με δώσει τώρα την γνωμάτευση του? Πρέπει να με την δώσει τον τελευταίο μήνα? Δυστυχώς, δεν μπορώ να πάω σε δημόσια κλινική γιατί τις φοβάμαι. Εάν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία, σας εκλιπαρώ να με βοηθήσετε!

Αδερφέ μην τρελένεσαι.

Αυτό που πήρες λέγεται αναβολή και όχι απαλλαγη.

Απαλλαγή θα πάρεις όταν εξαντλήσεις όσες αναβολές δικαιούσε.

Αρχικά αφου έχεις κάποιο πρόβλημα που σε βασανίζει(ασχετα με τον στρατό)ψαξτο και μην το αφήνεις.

Οσο αφορα τον στρατό αν δεν θες(η δεν μπορείς)να πας δεν θα πας τελος.

Δες εναν γιατρό και όταν θα ρθει η ώρα θα χεις οτι χαρτί θες.

Γιατί φοβάσαι τα δημόσια νοσοκομεία?

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φοβάμαι ακριβώς τα δημόσια νοσοκομεία. Φοβάμαι να μια αρκετή ώρα με πολύ κόσμο. Φοβάμαι γιατί ποτέ δεν ξέρεις εάν κάποιος είναι επικίνδυνος. Για αυτό με έπιασε και η κρίση στο στρατόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα σε διώξουν εύκολα με Ι5 ψυχολογικό (απαλλαγή) μόλις εξαντλήσεις τις αναβολές σου. Απλά θα πρέπει πρώτα να συγκεντρώσεις 2 έτη αναβολών. Είσαι ήδη στο 1ο. 

 

Κανείς δε θέλει να πάρει την ευθύνη να βάλει μέσα έναν που πάσχει από Asperger's, κρίσεις πανικού, αυτοκτονικές τάσεις, κλπ.

 

Θα ξαναπεράσεις από στρατιωτικό ψυχίατρο (νομίζω 414), θα ξαναπεράσεις από την επιτροπή, κπλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να ξαναπάω στο στρατόπεδο? Προτιμώ να κάνω θεσσαλονικη-αθηνα, παρά να το ξαναπεράσω όλο αυτό. Μπορώ να πάρω χαρτί από τον ψυχίατρο μου τώρα για να τους το δώσω όταν λήξει η αναβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να ξαναπάω στο στρατόπεδο? Προτιμώ να κάνω θεσσαλονικη-αθηνα, παρά να το ξαναπεράσω όλο αυτό. Μπορώ να πάρω χαρτί από τον ψυχίατρο μου τώρα για να τους το δώσω όταν λήξει η αναβολή?

 

δε νομιζω. περνας παλι απο επιτροπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να ξαναπάω στο στρατόπεδο? Προτιμώ να κάνω θεσσαλονικη-αθηνα, παρά να το ξαναπεράσω όλο αυτό. Μπορώ να πάρω χαρτί από τον ψυχίατρο μου τώρα για να τους το δώσω όταν λήξει η αναβολή?

 

Όχι αναγκαστικά. Γίνεται και από φρουραρχείο η διαδικασία. Παίρνεις παραπεμπτικό για το ψυχιατρικό νοσοκομείο.

 

Μπορείς να πάρεις χαρτί και από τον ψυχίατρό σου, αλλά δε σε γλυτώνει από τη διαδικασία. Απλώς "σιγουρεύει" τα πράγματα, δεδομένου ότι ήδη υπάρχει διάγνωση. Εάν ο ψυχίατρος είναι και σε δημόσιο νοσοκομείο, αντί για ιδιώτης, ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς ηρέμησε.

Αν η αναβολή σου ίσχυε μέχρι τις 18/3 αυτό σημαίνει πως θα σε καλέσουνε πάλι τον Μάη, οπότε έχεις χρόνο.

 

Τώρα, αν έχεις πρόβλημα να πας σε δημόσιο νοσοκομείο να πάρεις χαρτί, μπορείς απλά να δώσεις ένα ποσό να επισκεφτείς έναν ιδιώτη ψυχίατρο/ψυχολόγο. Επιπλέον απ'ότι κατάλαβα, τη προηγούμενη φορά μπήκες στρατόπεδο και ζήτησες αναβολή. Αφού δε θες να μπεις στο στρατόπεδο και να τραβήξεις το ζόρι μπορείς να πας λίγες μέρες πριν σε καλέσουν στο φρουραρχείο και να ζητήσεις αναβολή. Η διαδικασία θα σου είναι λιγότερο ψυχοφθόρα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η επαφή μου με πολύ κόσμο θα είναι ΣΧΕΔΟΝ μηδαμινή. Ευτυχώς. Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πληροφορίες που με προσφέρατε. Άμα έχετε να συμπληρωσετε οτιδήποτε άλλο, σας ακούω με πολύ προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δε μπορεις το στρατο,ενω θα μπορεσεις να εργαστεις κανονικα στον ιδιωτικο τομεα ? (υποθετικη ερωτηση)

Τι ακριβως σκοπευεις να κανεις στο μελλον για να τα φερνεις βολτα? γιατι στις περισσοτερες δουλειες υπαρχει επαφη με κοσμο,συναδελφους,πελατες κ.α. και πολυ μεγαλυτερη πιεση απο το god mode που ειναι ο στρατος και τιποτα δεν εχει συνεπειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις εδώ για περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία.

Επίσης να ξέρεις πως δε πρόκειται να υπηρετήσεις εφόσον έχεις θέμα. Κανένας δεν προτίθεται να αναλάβει το ρίσκο και την ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν θα κοιμάσαι στο ίδιο μέρος με κάτι χιλιάδες ξένους. Θα είσαι πιο ασφαλής.πορω να έχω επαφή πραγματική με τον κόσμο, αλλά δεν νιώθω ασφαλής μένω με ξένους (δεν μπορώ να μείνω ούτε με ανθρώπους που ξέρω καλα-καλα). Μία φορά προσπάθησε ένας φίλος να με φιλοξενήσει και την κοπανησα γιατί φοβόμουν να κοιμηθώ με κάποιον άλλον δίπλα (αν και τον ήξερα μόνο μερικούς μήνες τότε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...