Προς το περιεχόμενο

Απαλλαγή από στρατό για ψυχολογικα


pinelakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να πας δεν παίζει ε? ...και αν δεν παιζει πως το σκέφτεσαι δηλαδή? ...να την βγάζεις καθε χρονο με τρελοχαρτα

 

 

 

 

Που να ηταν ο στρατός και 28 μηνες, θα τα ειχες παίξει τελείως

 

Κοντευεις τα 10,000 μηνυματα και το 1/10 απο αυτα ειναι ειρωνικα. Άλλη δουλεια δεν εχεις να κανεις εδω μέσα; Γιατι έχεις περάσει και από δικό μου θέμα για να αφήσεις τις σοφές σου και τοσο βοηθητικες για το forum απαντήσεις.

 

 

 

Εχω γνωστο που τον ξερω πανω απο 15 χρονια και ηταν ενα νορμάλ άτομο, κοινωνικος χωρις ιδιαιτερες ντροπες κτλ. Στην δουλεια του εγινε ληστεια ενω ηταν μεσα και για μισο χρονο ειχε μανια καταδιωξης, δεν εβγαινε απο το σπιτι του, νομιζε οτι τον παρακολουθουσαν όποτε ηταν εξω. Ο καθε ανθρωπος μπορει να εχει τα δικα του προβληματα ή να τα παρουσιασει στην συνεχεια.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γεια σας παιδιά. Την Τετάρτη παρουσιάστηκαν στρατό. Δυστυχώς με έπιασε κρίση πανικού (έχω κάποιες φοβίες)και ο ψυχίατρος με έδωσε απαλλαγή 1χρονου. Με έκανε κάποιες ερωτήσεις, φυσικά και απάντησα ειλικρινά, με είπε πως πάσχω από aspenger(?), Κρίσεις πανικού, καταθλιπτικές περιόδους και τάσεις αυτοκτονίας. Τώρα η αναβολή λήγει στις 3/18. Το θέμα είναι ότι πλέον φοβάμαι ακόμα πιο πολύ τον στρατό. Θέλω να πάρω απαλλαγή γιατί φοβάμαι μην με πιασει να κάνω κάτι ακραίο όσο θα είμαι εκεί. Μπορώ να μιλήσω με τον ψυχολόγο/ψυχίατρο μου και να με δώσει τώρα την γνωμάτευση του? Πρέπει να με την δώσει τον τελευταίο μήνα? Δυστυχώς, δεν μπορώ να πάω σε δημόσια κλινική γιατί τις φοβάμαι. Εάν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία, σας εκλιπαρώ να με βοηθήσετε!

 

Ακριβώς ίδιο θέμα με εσένα παρουσιάστηκε και σε έναν ξάδερφό μου, ο οποίος κιόλας ήταν υπέρ του να υπηρετήσει. Μάλιστα όταν του έδωσε ετήσια ο ψυχίατρος του είπε οτι θέλει να υπηρετήσει αλλά δεν τον άφησαν γιατί τον έβλεπαν ζορισμένο. Τελικώς διαγνώστηκε με κατάθλιψη αργότερα και άρχισε φαρμακευτική αγωγή.

Για την ιστορία του θέματος, προσπάθησε να πάει και την δεύτερη φορά να υπηρετήσει, εκεί του έδωσαν 6μηνη αναβολή και μετά λέει άσε θα πάω για απαλλαγή την επόμενη αρκετά κράτησε αυτό. Την τελευταία φορά που πήγε μετά 2ετιας, τον έβαλαν μέσα με Ι4 άοπλο αλλά μετά τον έδιωξαν με Ι5.

 

Για την δική σου περίπτωση τώρα, εφόσον έχεις γνωμάτευση από ψυχίατρο θα βγεις με αναβολή πάλι, είτε εξάμηνη είτε ετήσια. Το ίδιο θα πρέπει να κάνεις μόλις συμπληρωθεί η 2ετια για να βγεις Ι5, απλά να ξέρεις οτι την τελευταία φορά δεν θα είναι τα πράγματα τόσο εύκολα όσο τις 2 προηγούμενες.

Το να πας δεν παίζει ε? ...και αν δεν παιζει πως το σκέφτεσαι δηλαδή? ...να την βγάζεις καθε χρονο με τρελοχαρτα

 

 

 

 

Που να ηταν ο στρατός και 28 μηνες, θα τα ειχες παίξει τελείως

 

Το άχρηστο post του thread. Αν ήταν να πάει δεν θα έγραφε καν το post εδώ.

Το να πάω δεν υπάρχει περίπτωση να το αντέξω. Με έπιασε κρίση πανικού από το πρώτο 12ωρο. Προσωπικά, στα αρχίδια μου που κάποιος πήγε τόσους μήνες. Εμένα με νοιάζει να επιζήσω εγώ. Το βράδυ που με έβαλαν στο αναρρωτήριο, δεν μπόρεσα να το περάσω εκεί. Φοβόμουν μην γίνει τίποτα. Άμα δεν μπορείς να βοηθήσεις κάποιον που όντως πάσχει από αρκετά ψυχολογικά, καλύτερα είναι να μην τον κρίνεις καν.

 

Για να είμαστε δίκαιοι, να πεθάνεις στον στρατό δεν παίζει, αλλά ναι αν έχεις ψυχολογικό πρόβλημα τότε το μυαλό σου δημιουργεί αυτές τις σκέψεις.

δηλαδη δε μπορεις το στρατο,ενω θα μπορεσεις να εργαστεις κανονικα στον ιδιωτικο τομεα ? (υποθετικη ερωτηση)

Τι ακριβως σκοπευεις να κανεις στο μελλον για να τα φερνεις βολτα? γιατι στις περισσοτερες δουλειες υπαρχει επαφη με κοσμο,συναδελφους,πελατες κ.α. και πολυ μεγαλυτερη πιεση απο το god mode που ειναι ο στρατος και τιποτα δεν εχει συνεπειες.

 

Άλλος ένας που κατά 99% δεν έχει ιδέα από ψυχολογικά προβλήματα και γενικά χρόνιες παθήσεις.

Βέβαια τέτοια άτομα δεν θα μπορέσουν να πάρουν μέρος σε διαδικασίες ένταξης σε υπηρεσία δημοσίου.

 

Ναι πήγαινε να δεις αν έρχομαι.

Άμα.διναν έτσι απλά τις απαλλαγές επειδή εσύ τους ειπες.αυτα που.τους.ειπες.δεν.θα.πηγαινε κάνεις φαντάρος

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα μάγκες,αναβολή παίρνεις πανευκολα είτε επικαλεστείς κοινωνικούς η οικονομικούς λόγους αλλά απαλλαγή θέλει τρέξιμο....

 

Αναβολή παίρνεις πανεύκολα. Απαλλαγή παίρνεις λιγότερο εύκολα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα.διναν έτσι απλά τις απαλλαγές επειδή εσύ τους ειπες.αυτα που.τους.ειπες.δεν.θα.πηγαινε κάνεις φαντάρος

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα μάγκες,αναβολή παίρνεις πανευκολα είτε επικαλεστείς κοινωνικούς η οικονομικούς λόγους αλλά απαλλαγή θέλει τρέξιμο....

 

Δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο , ουτε καν τρεξιμο

Απλα να σκασεις το 80αρι στον ιδιωτη ψυχολογο και να κανεις την διαδικασια του φρουραρχειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα το ποστ για το τρελοχαρτο του Καλλιθεωτη ηταν απαραδεκτο..

 

Κρισεις πανικου, αγοραφοβια κλπ δεν είναι ταμπου στις μερες μας ουτε είναι <<τρελλος> οποιος πασχει από αυτά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα το ποστ για το τρελοχαρτο του Καλλιθεωτη ηταν απαραδεκτο..

 

Κρισεις πανικου, αγοραφοβια κλπ δεν είναι ταμπου στις μερες μας ουτε είναι <<τρελλος> οποιος πασχει από αυτά.

Λογικά ειναι μέχρι να το πάθει κάποιος.. Μετά θα σέβεται.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα.διναν έτσι απλά τις απαλλαγές επειδή εσύ τους ειπες.αυτα που.τους.ειπες.δεν.θα.πηγαινε κάνεις φαντάρος

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα μάγκες,αναβολή παίρνεις πανευκολα είτε επικαλεστείς κοινωνικούς η οικονομικούς λόγους αλλά απαλλαγή θέλει τρέξιμο....

Τόσο απλά τις δίνουν τις απαλλαγές.

 

Το 1/4 των φαντάρων δεν υπηρετούν σήμερα.

 

Γιατί πολύ απλά αν εσύ λες αλήθεια 1 στο τρις εκατομμύριο και ο γιατρός δεν σε πιστέψει και αρνηθεί την απαλλαγή αν λες αλήθεια και πάθεις κάτι μέσα στον στρατό ο γιατρός (η επιτροπή μάλλον) θα βρει τον διάολο του!!!

 

Οπότε και κανένας δεν παίρνει το ρίσκο να αρνηθεί απαλλαγή όπως και επίσης χέστηκε ο Δ.Υ αν θα πας εσύ φαντάρος, 14:00 να πάει να σπίτι του θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο απλά τις δίνουν τις απαλλαγές.

 

Το 1/4 των φαντάρων δεν υπηρετούν σήμερα.

 

Γιατί πολύ απλά αν εσύ λες αλήθεια 1 στο τρις εκατομμύριο και ο γιατρός δεν σε πιστέψει και αρνηθεί την απαλλαγή αν λες αλήθεια και πάθεις κάτι μέσα στον στρατό ο γιατρός (η επιτροπή μάλλον) θα βρει τον διάολο του!!!

 

Οπότε και κανένας δεν παίρνει το ρίσκο να αρνηθεί απαλλαγή όπως και επίσης χέστηκε ο Δ.Υ αν θα πας εσύ φαντάρος, 14:00 να πάει να σπίτι του θέλει.

Είτε ψέματα είτε αλήθεια είναι καλύτερα να δίνονται. Φαντάσου να ήταν παιδί σου, μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα'λεγα εγω....αυτο το survivor δεν θα κανει καλο στην ελληνικη κοινωνια...οριστε....να τα αποτελεσματα.

Πώς το εννοείς; Θέλει να πάρει τρελόχαρτο για να βλέπει κάθε μέρα μέχρι το καλοκαίρι σαρβάιβορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...