Προς το περιεχόμενο

PS Vita / PSTV Hacking και Homebrew


xaerialtwistx
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γινονται πραγματακια, εχω καταληξει να κανω 100 φορες τη μερα refresh τα PS Vita hacking subforums στο reddit... Πλεον παρατησα το Retroid Pocket 2 και επισημα και θα το ζμπρωξω, μονο με το Vita ασχολουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέκτησα και εγώ με την σειρά μου το Vita, το ήθελα από τότε που το ανακοίνωσαν αλλά ποτέ δεν το πήρα. Είχα ένα φεγγάρι το PSP αλλά έκανα την βλακεία και το έδωσα. Τέλος πάντων, βρήκα κάποιους οδηγούς πως να κατέβω σε έκδοση από 3.73 σε 3.60 ώστε να κάνω μόνιμο το hacking. Όμως δεν ξέρω τι παίζει με το SD2VITA, έχω πάρει τον κατάλληλο ανταπτορα και ψάχνω να βρω τι γίνεται. Επιπλέον είπα να βάλω και κάποια παιχνίδια του PSP πέραν του PS Vita, να θυμηθώ τα παλιά αλλά ενώ έχω δει κάποια βίντεο για το adrenaline, δεν μπορώ να καταλάβω από πού θα βρω τα παιχνίδια και πως θα τα εγκαταστήσω. Κάποια βοήθεια ? Σήμερα το μεσημέρι θα κάτσω να ασχοληθώ να τα κάνω όλα, ελπίζω μέχρι το βράδυ να έχω τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dev1l είπε

Απέκτησα και εγώ με την σειρά μου το Vita, το ήθελα από τότε που το ανακοίνωσαν αλλά ποτέ δεν το πήρα. Είχα ένα φεγγάρι το PSP αλλά έκανα την βλακεία και το έδωσα. Τέλος πάντων, βρήκα κάποιους οδηγούς πως να κατέβω σε έκδοση από 3.73 σε 3.60 ώστε να κάνω μόνιμο το hacking. Όμως δεν ξέρω τι παίζει με το SD2VITA, έχω πάρει τον κατάλληλο ανταπτορα και ψάχνω να βρω τι γίνεται. Επιπλέον είπα να βάλω και κάποια παιχνίδια του PSP πέραν του PS Vita, να θυμηθώ τα παλιά αλλά ενώ έχω δει κάποια βίντεο για το adrenaline, δεν μπορώ να καταλάβω από πού θα βρω τα παιχνίδια και πως θα τα εγκαταστήσω. Κάποια βοήθεια ? Σήμερα το μεσημέρι θα κάτσω να ασχοληθώ να τα κάνω όλα, ελπίζω μέχρι το βράδυ να έχω τελειώσει.

Λοιπόν με το sd2vita ακολουθείς αυτό τον οδηγό 

Μετά για τα παιχνίδια πρέπει να κατεβάσεις για μένα το pkgj store θα έχεις πρόσβαση σε σχεδόν όλα τα παιχνίδια ps1 psp ps vita dlc κτλ,αλλιώς μπορείς να τα κατεβάσεις σε μορφή iso και να τα περάσεις μόνος σου είτε μέσω ftp ή μέσω usb (από εκεί θα το περάσεις το iso χύμα μέσα στο vita και μετά μέσω του vitashell θα το κάνεις move στο φάκελο της adrenaline pspemu/PSP/ISO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Λοιπόν με το sd2vita ακολουθείς αυτό τον οδηγό 

Μετά για τα παιχνίδια πρέπει να κατεβάσεις για μένα το pkgj store θα έχεις πρόσβαση σε σχεδόν όλα τα παιχνίδια ps1 psp ps vita dlc κτλ,αλλιώς μπορείς να τα κατεβάσεις σε μορφή iso και να τα περάσεις μόνος σου είτε μέσω ftp ή μέσω usb (από εκεί θα το περάσεις το iso χύμα μέσα στο vita και μετά μέσω του vitashell θα το κάνεις move στο φάκελο της adrenaline pspemu/PSP/ISO.

Ok, σε ευχαριστώ. Μήπως ξέρεις να με βοηθήσεις για τα παρακάτω ; Προς το παρόν θα βάλω μια samsung micro sd evo 32gb που έχω πρόχειρη, την τρίτη φτάνει μια 128 evo plus, αφού τελειώσω με όλες τις διαδικασίες, μπορώ να αντιγράψω όλα τα περιοχομενα της 32 στην 128 χωρίς κάποιο θέμα η θέλει ξανά όλη την διαδικασία από την αρχή ; Μιλάω αφού κάνω flash το blank image και μετά format σε exFat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dev1l είπε

Ok, σε ευχαριστώ. Μήπως ξέρεις να με βοηθήσεις για τα παρακάτω ; Προς το παρόν θα βάλω μια samsung micro sd evo 32gb που έχω πρόχειρη, την τρίτη φτάνει μια 128 evo plus, αφού τελειώσω με όλες τις διαδικασίες, μπορώ να αντιγράψω όλα τα περιοχομενα της 32 στην 128 χωρίς κάποιο θέμα η θέλει ξανά όλη την διαδικασία από την αρχή ; Μιλάω αφού κάνω flash το blank image και μετά format σε exFat.

προσκοπικά δεν το έχω κάνει ,μάλλον μπορείς να τα αντιγράψεις ότι πέρασες μέσω του qcma στο pc 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

προσκοπικά δεν το έχω κάνει ,μάλλον μπορείς να τα αντιγράψεις ότι πέρασες μέσω του qcma στο pc 

Χίλια ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dev1l είπε

Ok, σε ευχαριστώ. Μήπως ξέρεις να με βοηθήσεις για τα παρακάτω ; Προς το παρόν θα βάλω μια samsung micro sd evo 32gb που έχω πρόχειρη, την τρίτη φτάνει μια 128 evo plus, αφού τελειώσω με όλες τις διαδικασίες, μπορώ να αντιγράψω όλα τα περιοχομενα της 32 στην 128 χωρίς κάποιο θέμα η θέλει ξανά όλη την διαδικασία από την αρχή ; Μιλάω αφού κάνω flash το blank image και μετά format σε exFat.

Κάνε αντιγραφή τα αρχεία από την παλιά sd card (όλα όμως και τα κρυμμένα αρχεία) και θα λειτουργήσει κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, asemnos είπε

Αν εισαι retroλαγνος, σου συνιστω να εγκαταστησεις το retroarch crazymac lite. Ειναι  ~ 20gb και εχει τα ΠΑΝΤΑ, ειναι προρυθμισμενα ολα, με εξωφυλλα, layouts, controls, μιλαμε για απιστευτη δουλεια. Υπαρχει και το full πακετο  ~ 200gb το οποιο εχει και cd-based κονσολες.

Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον. Thanks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dev1l είπε

Anyway, για κάποιον λόγο το Vita Homebrew Browser ανοίγει αλλά κολλάει σε μαύρη οθόνη. Κάποιο tip ?

 

Ο Homebrew Browser δεν υποστηρίζεται πια.

Την θεση του εχει παρει το EasyVPK.

Και υπάρχει πάντα και η βαση δεδομενων απο οπου τα προγράμματα αυτά παίρνουν τη λίστα τους.

7 ώρες πριν, asemnos είπε

Αν εισαι retroλαγνος, σου συνιστω να εγκαταστησεις το retroarch crazymac lite. Ειναι  ~ 20gb και εχει τα ΠΑΝΤΑ, ειναι προρυθμισμενα ολα, με εξωφυλλα, layouts, controls, μιλαμε για απιστευτη δουλεια. Υπαρχει και το full πακετο  ~ 200gb το οποιο εχει και cd-based κονσολες.

Μη δίνεις ιδέες σε αυτούς που χρεώνουν τα setup +150 ευρώ.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωωω, πρεπει να βρώ το vita μου. Κάπου το έχω ξεχασμένο μέσα στο σπίτι μου, μα την παναγία μου έχει λείψει απειρα!

Περνάνε γρήγορα τα χρόνια, σάν χθές θυμάμε που έκανα το account μου.image.png.e1da4527bd3c78e5602a7f95b55b435f.png

Επεξ/σία από Johnaras052005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akisakisakis είπε

Καλησπέρα, τον αντάπτορα sd2vita εκτός από ebay/amazon/Κίνες κτλ, μπορούμε να τον βρούμε κάπου πιο κοντά;

https://modchip.gr/product/memory-sd2vita-pro-card-adapter-5rd-gen/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...