Προς το περιεχόμενο

PS Vita / PSTV Hacking και Homebrew


xaerialtwistx
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ilias12369 είπε

Παιδια καλησπερα,αν προσπαθησω να χακαρω το ps vita και κανω καποιο λαθος και μπλεξω,μπορω να το γυρισω στην προτερη εργοστασιακη του μορφη για να ξαναδοκιμασω,η το κατεστρεψα?Ευχαριστω πολυ

Υπάρχουν πιθανότητες να το κάνεις brick αλλά αν δεις έμπιστους οδηγούς θα είσαι κομπλέ,γενικά είναι δύσκολο μόνο αν κάνεις τρομερή χαζομάρα είτε με το update ή downgrade ή με το enso αν έχεις firmware 3.60-65.

Επεξ/σία από THE GG GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ,μπορω πριν αρχισω τα πειραματα να παρω αντιγραφο του ps vita ωστε να το ξαναγυρισω στην παλια του κατασταση η δεν γινεται?Ποιο ειναι το πιο ευκολο firmware το 3.60 η μπορω να παω 3.73 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilias12369 είπε

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ,μπορω πριν αρχισω τα πειραματα να παρω αντιγραφο του ps vita ωστε να το ξαναγυρισω στην παλια του κατασταση η δεν γινεται?Ποιο ειναι το πιο ευκολο firmware το 3.60 η μπορω να παω 3.73 ?

Backup μπορείς να κάνεις στο pc να περάσεις τα παιχνίδια μέσω του content management υπάρχει εφαρμογή στο pc ή μέσω του qcma, μόνο και μόνο για τα save ή αν έχεις συνδρομή ps plus τα κάνεις εκεί upload.Καλύτερα σαφώς είναι η 3.60 διότι παίρνει enso όπου σημαίνει μόνιμο hack.Επίσης πριν το χακάρεις κάντω ενα reset και φτιάξε ένα άλλο psn account διότι υπάρχει πάντα ο κίνδυνος για ban όποτε για να μην χάσεις το main σου account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ilias12369 είπε

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Μπες εδώ και ακόλουθα τα βήματα, αλλά πρώτα θα τα διαβάσεις καλά ώστε να καταλάβεις τι κάνεις κάθε φορά και μετά θα το δοκιμάσεις στην κονσόλα σου.

https://vita.hacks.guide/

Edit: Πες μας βέβαια το firmware της κονσόλας μήπως μπορείς να βάλεις το μόνιμο CFW.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το διαβασω και θα δω video και θα προσπαθησω να κατεβω στην 3.60

τωρα θα το αγορασω μεταχειρισμενο και το παιδι δεν ξερει το firmware της συσκευης,αλλαψυποθετο οτι και αν εχει ανεβαινω η κατεβαινω σε 3.60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα,μπορω αν κανω hack σε ενα ps vita και εχω μεσα την κανονικη καρτα 16gb πχ επειδη δεν μου φτανει οταν αγορασω εναν ανταπτορα sd2vita και κανω την διαδικασια για να ειναι συμβατη η καρτα που θα του βαλω πχ 128gb να δουλευει κανονικα?Φοβαμαι μηπως χρειαζεται ξανα ολη η διαδικασια.Το hack και τα προσθετα αυτου περνιουνται στην μνημη τησ συσκευης η στην εκαστοτε καρτα μνημησ που εχουμε?Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ilias12369 είπε

Παιδια καλημερα,μπορω αν κανω hack σε ενα ps vita και εχω μεσα την κανονικη καρτα 16gb πχ επειδη δεν μου φτανει οταν αγορασω εναν ανταπτορα sd2vita και κανω την διαδικασια για να ειναι συμβατη η καρτα που θα του βαλω πχ 128gb να δουλευει κανονικα?Φοβαμαι μηπως χρειαζεται ξανα ολη η διαδικασια.Το hack και τα προσθετα αυτου περνιουνται στην μνημη τησ συσκευης η στην εκαστοτε καρτα μνημησ που εχουμε?Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια

Χρειάζεται μια μικρή διαδικασία για να διαβαζει καρτες απο τον ανταπτορα. Το 'jailbreak' θα ισχυει κανονικά.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω το jailbreak περναει στην μνημη της συσκευης αν καταλαβα καλα {ps vita 2000).H καρτα μνημης του vita οποια και αν ειναι χρησιμοποιειται για παιχνιδια,ετσι αν αλλαξω καρτα μνημησ σε ποιο μεγαλη η αγορασω τον ανταπτορα και τον κανω συμβατο με την διαδικασια που χρειαζεται δεν χρειαζεται να κανω την διαδικασια του jailbreak ξανα,απλα στην νεα sd θα βαλω emulators και παιχνιδια μονο και οχι το henkaku,adrenaline κλπ προσθετα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilias12369 είπε

Σε ευχαριστω το jailbreak περναει στην μνημη της συσκευης αν καταλαβα καλα {ps vita 2000).H καρτα μνημης του vita οποια και αν ειναι χρησιμοποιειται για παιχνιδια,ετσι αν αλλαξω καρτα μνημησ σε ποιο μεγαλη η αγορασω τον ανταπτορα και τον κανω συμβατο με την διαδικασια που χρειαζεται δεν χρειαζεται να κανω την διαδικασια του jailbreak ξανα,απλα στην νεα sd θα βαλω emulators και παιχνιδια μονο και οχι το henkaku,adrenaline κλπ προσθετα ετσι?

Ουσιαστικά περνάς drivers στο ps vita ώστε να διαβάζει MicroSD.

Υπάρχουν προγράμματα που απλοποιούν τη διαδικασία όπως αυτό.

Εδώ θα βρεις έναν οδηγό και εδώ βίντεο αν σε βολεύει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε ευχαριστω,το προβλημα μου ειναι οτι θελω να κανω jailbreak ενα ps vita που εχει γνησια 16gb καρτα και οταν παρω τον ανταπτορα και μεσω της διαδικασιας που χρειαζεται για να γινει συμβατος να του βαλω καρτα 128 gb.Περναι το περιεχομενο της πρηγουμενης καρτας στην καινουργια με αποκοπη και επικολληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilias12369 είπε

Φιλε μου σε ευχαριστω,το προβλημα μου ειναι οτι θελω να κανω jailbreak ενα ps vita που εχει γνησια 16gb καρτα και οταν παρω τον ανταπτορα και μεσω της διαδικασιας που χρειαζεται για να γινει συμβατος να του βαλω καρτα 128 gb.Περναι το περιεχομενο της πρηγουμενης καρτας στην καινουργια με αποκοπη και επικολληση?

Ναι θα τα διαβαζει κανονικά τα παλιά περιεχομενα αλλα βεβαια την 16αρα δε μπορεις να την συνδεσεις απευθειας στο PC, θα χρησιμοποιησεις το προγραμμα VitaShell (που ειναι απαραιτητο ετσι και αλλιως για να το hackαρεις) για να εχεις USB προσβαση στα περιεχομενα της 16αρας, αντιγραφεις στο PC τα παντα, και οταν τελειωσεις την διαδικασια αναγνωρισης της 128αρας, τα μεταφερεις απο τον υπολογιστή στην νέα κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βοηθησες παρα πολυ και σε ευχαριστω,θα παρω σημερα ενα μεταχειρισμενο ps vita με 16gb καρτα μνημης και ηθελα να δω αν θα ξεκινησω το jailbreak με την υπαρχον καρτα για να παιξω και κανα παιχνιδι ωσπου να παρω τον ανταπτορα.

Αλλη μια ερωτηση παιδια,μπορω να εχω 2 λογαριασμους στο ps vita,εναν τον κανονικο για να παιζω remote απο το ps4 και εναν για την jailbreak κατασταση του vita και να τους αλλαζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilias12369 είπε

Με βοηθησες παρα πολυ και σε ευχαριστω,θα παρω σημερα ενα μεταχειρισμενο ps vita με 16gb καρτα μνημης και ηθελα να δω αν θα ξεκινησω το jailbreak με την υπαρχον καρτα για να παιξω και κανα παιχνιδι ωσπου να παρω τον ανταπτορα.

Αλλη μια ερωτηση παιδια,μπορω να εχω 2 λογαριασμους στο ps vita,εναν τον κανονικο για να παιζω remote απο το ps4 και εναν για την jailbreak κατασταση του vita και να τους αλλαζω?

Όχι. Μπορείς να έχεις 2 σαν jailbreak με ότι ρίσκο μπορεί να έχει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Αγορασα ενα ps vita slim και τωρα θα δοκιμασω να το χακαρω.εχει μεσα καρτα  16 gb,μπορω να βαλω ολα τα hack και τα προγραμματα στην 16 gb και να βαλω τον ανταπτορα με την γνωστη διαδικασια και εκει να εχω μονο παιχνιδια.Μηπως ειναι καλυτερα να βαλω τα hacks sthn internal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...