Προς το περιεχόμενο

Κατάσχεση από λογαριασμό; Η έγινε λάθος;;;


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και ορθά πράττουν

κορόιδα είναι όσοι ακόμα και με αίμα είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους;

 

η νοοτροπία του έλληνα χασομέρη με τα χέρια στις τσέπες που περιμένει το δημόσιο σαν μάννα εξ ουρανού για επαγγελματική εξασφάλιση πρέπει να παταχθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ορθά πράττουν

κορόιδα είναι όσοι ακόμα και με αίμα είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους;

 

η νοοτροπία του έλληνα χασομέρη με τα χέρια στις τσέπες που περιμένει το δημόσιο σαν μάννα εξ ουρανού για επαγγελματική εξασφάλιση πρέπει να παταχθεί 

 

Ναι κορόιδα είναι. Τζάμπα λεφτά πληρώνεις, ανταποδοτικότητα μηδέν και δεν θα αλλάξεις τίποτα στην χώρα σου όσα και να πληρώσεις, οπότε καλύτερα να τα κρατάς για τον εαυτό σου.

Φανταζομαι κανεις πλακα.Δεν ξερω τι γινεται εκει που μενεις εσυ, αλλα εδω επαρχια γινονται ακομα(ευτυχως) ντοπρες συναλλαγες.Με μπεσα.Οταν ζηταγαμε(γιατι τωρα αντε γεια) απο το αφεντικο μηνιατικα μπροστα, φαντασου πως ξεχρεωνονταν.

Εαν εμενα εγω σε σπιτι σου  και με χρωσταγες χρηματα απο αλλη δουλεια, ξερεις τι θα επαιρνες μολις χτυπαγες την πορτα για το ενοικιο.

 

Παπάρια μέντολες συναλλαγές έχετε στην επαρχία. Το μόνο μέρος που υπάρχει μπέσα και ντομπροσύνη είναι η Κρήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα σοβαρά θέλεις απάντηση;

Όταν ακούγεται (και θα γίνει) πως από αυτούς που χρωστάνε πολλά, θα τους κόψουν και από το αρχικό κεφάλαιο (βλέπε π.χ. ΦΠΑ) εγώ δεν θα είμαι μαλάκας που δεν έχω αφήσει απλήρωτο κάτι τόσα χρόνια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κορόιδα είναι. Τζάμπα λεφτά πληρώνεις, ανταποδοτικότητα μηδέν και δεν θα αλλάξεις τίποτα στην χώρα σου όσα και να πληρώσεις, οπότε καλύτερα να τα κρατάς για τον εαυτό σου.

 

Παπάρια μέντολες συναλλαγές έχετε στην επαρχία. Το μόνο μέρος που υπάρχει μπέσα και ντομπροσύνη είναι η Κρήτη.

Kοψε κατι.Δεν ειπα οτι ειναι Ευαγγελιο.Αλλα λειτουργει σε μεγαλο ποσοστο.Ειδικα στο χωρια οπου πλεον πολλες συναλλαγες γινονται με δουλειες.Θα σου κανω αυτο, αλλα θα μου κανεις το αλλο.

Ξέρω. Αλλά και συ ξέρεις ότι νομικά το νοίκι που μου πληρώνεις και τα λεφτά που σου χρωστάω είναι τελείως άσχετα πράγματα. Αν σου έκανα λέμε τώρα έξωση επειδή δεν πληρώνεις νοίκι καταλαβαίνεις τι θα έπαιρνες αν ερχόταν να σε βγάλουν και έλεγες μα μα μου χρωστάει λεφτά από αλλού.

Να χαρω την ηθικη που σε διακατεχει.Το νομιμο δεν ειναι παντα(για να μην πω δεν εινα τις περοσσοτερες φορες) και ηθικο.

Να προσεχεις, τωρα ειδικα με πολλους απελπισμενους, να μην βασιζεσαι και στα νομιμα αλλα ανηθικα δηθεν δικαιωματα σου, καθως κορνα πατας στον  στο δρομο και σου τραβαει μαχαιρι ο αλλος.Οποτε μπορει να μου εβγαζες εξω, αλλα εσυ(δεν μιλαω προσωπικα προς θεου) ο καθε εσυ που θα ειχε τετοια συμπεριφορα, δεν θα την εβγαζε καθαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαρω την ηθικη που σε διακατεχει.Το νομιμο δεν ειναι παντα(για να μην πω δεν εινα τις περοσσοτερες φορες) και ηθικο.

 

Μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου και μιλάς για "ηθική". Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι σημαίνει;

 

Όταν εγώ χρωστάω 50 ευρώ στον κολλητό μου κι αυτός μου χρωστάει 100 (κάτι που έχει γίνει κατ' επανάληψη και όχι μόνο σε μένα), το να πούμε ΟΚ μου χρωστάς 50 και είμαστε εντάξει δεν είναι ούτε ηθικό ούτε ανήθικο. Είναι κάτι που κάνουμε επειδή βολεύει και επειδή μπορούμε εύκολα να συμφωνήσουμε μεταξύ μας.

 

Επίσης με τους κολλητούς μου δανείζουμε λεφτά ο ένας στον άλλο έτσι απλά επειδή μπορούμε και επειδή έχουμε εμπιστοσύνη και επειδή ακόμα κι αν προκύψει κάποια διαφωνία θα τα βρούμε (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύει κανείς μέχρι να γίνει κάτι και να αλλάξει γνώμη).

 

Το να παίρνεις αυτό που κάνεις με τους κολλητούς σου και να λες ότι είναι "ηθικό" να εφαρμοστεί σε όλο τον κόσμο είναι, χωρίς παρεξήγηση, ηλίθιο. Ανήθικο θα ήταν πχ να προσπαθούσα να μη πληρώσω αυτά που χρωστάω. Το να σου πω "χέστηκα που μου δάνεισες προχθές, σήμερα λήγει το δάνειο που σου είχα κάνει εγώ και θέλω τα λεφτά μου πίσω όπως συμφωνήσαμε" μπορεί να μην είναι φιλικό αλλά ξέρεις τι; Δεν είναι όλος ο κόσμος φίλοι μας. Και το κράτος, παρά τις όποιες υποχρεώσεις έχει απέναντί σου, δεν είναι φίλος σου. Δε σου δανείζει βερεσέ. Ακόμα και φίλος σου να ήταν, το να ζητάς να γίνουν οι λογαριασμοί "σωστά όπως συμφωνήθηκαν" μπορεί να είναι περίεργο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι μεμπτό εκτός από μέσα στο μυαλό σου.

 

Να προσεχεις, τωρα ειδικα με πολλους απελπισμενους, να μην βασιζεσαι και στα νομιμα αλλα ανηθικα δηθεν δικαιωματα σου, καθως κορνα πατας στον  στο δρομο και σου τραβαει μαχαιρι ο αλλος.Οποτε μπορει να μου εβγαζες εξω, αλλα εσυ(δεν μιλαω προσωπικα προς θεου) ο καθε εσυ που θα ειχε τετοια συμπεριφορα, δεν θα την εβγαζε καθαρη.

Τώρα που ξεκαθαρίσαμε ότι το ηθικό/ανήθικο θα πρέπει να το επανεξετάσεις όταν ηρεμήσεις λίγο, να μπω στον κόπο να εξηγήσω πόσο ηλίθια και κενή νοήματος είναι η έκφραση "τα νόμιμα δήθεν δικαιώματά μου"; Τα δικαιώματά μου είναι είτε νόμιμα (αν κατοχυρώνονται νομικά), είτε δήθεν (αν δεν κατοχυρώνονται από τίποτα απλά το παίζω ιστορία). Πώς γίνεται να είναι νόμιμα και δήθεν ταυτόχρονα το ξέρεις μόνο εσύ.

 

Και τέλος να σε ρωτήσω κάτι. Τι θα απαντούσες σε κάποιον που θα σου έλεγε "είσαι ανήθικος επειδή το λέω εγώ και πρόσεχε γιατί αν εμποδίσεις κάποιον να πάρει το νόμο στα χέρια του" (βασικά αυτό κάνει αν δε μου πληρώνει νοίκι αλλά κάθεται στο σπίτι μου επειδή του χρωστάω λεφτά, ξέρεις, θα μπορούσε αν θέλει τα λεφτά του να κυνηγήσει το κατοχυρωμένο του δικαίωμα να με πάει στο δικαστήριο) "τότε μπορεί να πάρει το νόμο στα χέρια του ακόμα περισσότερο".

 

Δηλαδή, επειδή του χρωστάω λεφτά, πάει να μου "τα πάρει πίσω" με τη βία και αν τον εμποδίσω με το γάντι (αντί π.χ. να στείλω 5 παλικάρια εκεί που μένει, ξέρω που είναι, να τον σαπίσουν στο ξύλο) τότε αυτός θα στείλει τα παλικάρια σε μένα ή οτιδήποτε (ακόμα περισσότερη βία).

 

Γιατί εγώ θα του απαντούσα πως εκτός από βλάκας είναι και υποκριτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου και μιλάς για "ηθική". Είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι σημαίνει;

 

Όταν εγώ χρωστάω 50 ευρώ στον κολλητό μου κι αυτός μου χρωστάει 100 (κάτι που έχει γίνει κατ' επανάληψη και όχι μόνο σε μένα), το να πούμε ΟΚ μου χρωστάς 50 και είμαστε εντάξει δεν είναι ούτε ηθικό ούτε ανήθικο. Είναι κάτι που κάνουμε επειδή βολεύει και επειδή μπορούμε εύκολα να συμφωνήσουμε μεταξύ μας.

 

Επίσης με τους κολλητούς μου δανείζουμε λεφτά ο ένας στον άλλο έτσι απλά επειδή μπορούμε και επειδή έχουμε εμπιστοσύνη και επειδή ακόμα κι αν προκύψει κάποια διαφωνία θα τα βρούμε (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύει κανείς μέχρι να γίνει κάτι και να αλλάξει γνώμη).

 

Το να παίρνεις αυτό που κάνεις με τους κολλητούς σου και να λες ότι είναι "ηθικό" να εφαρμοστεί σε όλο τον κόσμο είναι, χωρίς παρεξήγηση, ηλίθιο. 

 

 

 

αυτο ονομάζεται netting και εφαρμόζεται δεκαετίες για να μειωθούν τα γραφειοκρατικά έξοδα και να απλοποιηθούν οι διαδικασίες. Ο λόγος που δεν το κάνει το κράτος δεν ειναι ότι δεν το ξέρουν, αλλά ότι έχουν διαφορετικά μέτρα και σταθμά για τις απαιτήσεις και τις υποχρεώσεις τους. Τα ζητάνε αμεσα αλλά στα δίνουν όποτε θέλουν. 

post-42849-0-91659800-1491571904_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ονομάζεται netting και εφαρμόζεται δεκαετίες για να μειωθούν τα γραφειοκρατικά έξοδα και να απλοποιηθούν οι διαδικασίες.

 

Προφανώς, αυτός είναι και ο λόγος που το κάνω και γω με τον κολλητό μου. Τώρα ο άλλος πώς έφτασε από το δεν εφαρμόζεται η απλοποίηση στο είναι ανήθικο, μόνο αυτός το ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλά άκουγα για κατασχέσεις αλλά αν δεν το βιώσεις προσωπικά δεν καταλαβαίνεις πόσο άσχημα μπορεί να νιώσει κάποιος... 

 

Λοιπόν πήγα να βάλω βενζίνη σήμερα, δίνω την κάρτα της εθνικής και μου λέει ο άνθρωπος εκεί ότι δεν δέχεται την συναλλαγή η τράπεζα και βγάζει έναν αριθμό ο οποιος σημαίνει ότι δεν έχω μέσα χρήματα... λέω αποκλείεται δε μπορεί να συμβαίνει μέχρι που παίρνω τηλ την εθνική και διαπιστώνω ότι έχουν δεσμεύσει 1457 ευρώ!!!!

 

Η εθνική δεν ξέρει ποιος έχει δεσμεύσει τα χρήματα και να πάω αύριο από ένα κατάστημα, το κερασάκι στη τούρτα είναι ότι ο λογαριασμός στο ebanking φαίνεται αρνητικός -1236 ευρώ ....

 

Στο gsis και γενικά όσο ξέρω από τον λογιστή μου δεν έχω κανένα χρέος στην εφορία!

 

 

 

Είναι η χειρότερη τρομοκρατία που έχω ζήσει, δεν έχω να πάρω ούτε ένα μπουκάλι νέρο και εκτέθηκα και στο βενζινάδικο ο οποιος περιμένει τα χρήματα του....

 

 

Που ζούμε ρε παιδιά ?????? :/// 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άκουγα για κατασχέσεις αλλά αν δεν το βιώσεις προσωπικά δεν καταλαβαίνεις πόσο άσχημα μπορεί να νιώσει κάποιος...

 

Λοιπόν πήγα να βάλω βενζίνη σήμερα, δίνω την κάρτα της εθνικής και μου λέει ο άνθρωπος εκεί ότι δεν δέχεται την συναλλαγή η τράπεζα και βγάζει έναν αριθμό ο οποιος σημαίνει ότι δεν έχω μέσα χρήματα... λέω αποκλείεται δε μπορεί να συμβαίνει μέχρι που παίρνω τηλ την εθνική και διαπιστώνω ότι έχουν δεσμεύσει 1457 ευρώ!!!!

 

Η εθνική δεν ξέρει ποιος τα έχει δεσμεύσει και να πάω αύριο από ένα κατάστημα, το κερασάκι στη τούρτα είναι ότι ο λογαριασμός στο ebanking φαίνεται αρνητικός -1236 ευρώ ....

 

Στο gsis και γενικά όσο ξέρω από τον λογιστή μου δεν έχω κανένα χρέος στην εφορία!

 

 

 

Είναι η χειρότερη τρομοκρατία που έχω ζήσει, δεν έχω να πάρω ούτε ένα μπουκάλι νέρο και εκτέθηκα και στο βενζινάδικο ο οποιος περιμένει τα χρήματα του....

 

 

Που ζούμε ρε παιδιά ?????? :///

αν δεν εχει δηλωθεί ακατάσχετος ο λογαριασμός κ χρωστάς γιατι να μην στα πάρουν?? Αν δεν είστε καλοί στην προσθαφαίρεση μερικοί πάρτε λογιστή.
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχει δηλωθεί ακατάσχετος ο λογαριασμός κ χρωστάς γιατι να μην στα πάρουν?? Αν δεν είστε καλοί στην προσθαφαίρεση μερικοί πάρτε λογιστή.

 

 

 

και λογιστή έχω και δεν χρωστάω. κάτι πιο έξυπνο έχεις να μας πεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...