Προς το περιεχόμενο

Πηγα για μια εκτιμηση τιμης και εφυγα με δεσμευση αυτοκινητου;;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω ενα προβληματισμο και θα τον γραψω ευθυς αμεσως.. Ξεκινησα μια βολτα για να δω ενα μεταχειρισμενο qashqai και μετα εκανα μια βολτα στην αντιπροσωπεια της ford σφακιανακης. Μπηκα μεσα στο forf focus και μετα μιλησα με εναν υπαλληλο για να βγαλουμε μια τελικη τιμη..

Καταρχας να πω οτι το site της ford ειναι και χαλια και ειναι και λιγο παραπλανητικο, γιατι η τελικη τιμη ειναι προ φορων, δλδ εγω ειχα κανει μια διαμορφωση σε μια business εκδοση και μου ελεγε 16.000 ευρω, αλλα με τους φορους πηγαινε 20.000+ !!

Τεσπα παω εκει του λεω να ξεκινησουμε το trend και να βαλουμε τα εξης : cruise control ( δεν ηξερα τι ακριβως ειναι, οταν εμαθα με αφησε αδιαφορο), αισθητηρες παρκαρισματος που ποει πακετο με αναδιπλουμενους καθρεφτες και τον διζωνικο κλιματισμο. Η τιμη εφτασε στα 18000 ευρω.

Του λεω θελω κατι μεχρι 15.000 ευρω. Μου εξηγει τι ειναι το cruise control και ο διζωνικος και τα βγαζουμε.. Επισης μου λεει αν υπαρχει κατι σε ετοιμοπαραδοτο γιατι ετσι βγαινει πιο φθηνα απο το να το διαμορφωσουμε εμεις το αμαξι. Παιρνει τηλεφωνο και λεει οτι υπαρχει ενα τελευταιο αν ειναι να γινει δεσμευση, απο Βελγιο θα ερθει απο το λιμανι αμβερσας.

Μου βγαζει μια τιμη στα 16,800 με συνολικη εκπτωση 1780 ευρω και τελικη τιμη 15000 ευρω + 280 ευρω τελη κυκλοφοριας ταξινομησης..

Η εκπτωση αφορα κατι προωθητικα προγραμματα τα 800 ευρω και 1000 ευρω μου εβγαλε ο ιδιος με το κλειδι στο χερι λεει.. Επισης για την δεσμευση δε μου ζητησε επιπλεον λεφτα, απλα να του απαντησω μεχρι την παρασκευη αν θελησω ακυρωση.

Το αμαξι σε absolute black, ηθελα το magnetic, αλλα μονο αυτο το συγκεκριμενο υπηρχε στο εξωτερικο για Ελλαδα. Και μου εδωσε τα εξης δωρα : Δαπεδα, Σετ ασφαλειας ( αυτα ειπε ειναι στανταρ ), συναγερμος ( δε ξερω αν εννοει ολο το πακετο που ειναι περιμετρικος συναγερμος στα 250 ευρω ), υποβραχιονιο, 8 ετη ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ Εγγυηση, μου το τονισε αυτο ή 100.000 χιλιομετρα. Συν τους αισθητηρες παρκαρισματος που εβαλα εγω επιπλεον.

Μιλαμε για το 1000αρι με τα 125 αλογα.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι πηρε τηλεφωνο και ενω στο προγραμμα του μου εδειξε οτι στο unplanned/planned δε θυμαμαι εγραφε 0 ford focus του ειπαν ισως υπαρχει ενα τελευταιο. Δλδ αν παω σε αλλη αντιπροσωπεια σημερα τι θα μου πουν; Οτι δεν υπαρχει κανενα ετοιμοπαραδοτο; Ημουν ο τελευταιος τυχερος;

Επιπλεον δε καταλαβαινω γιατι τα ετοιμοπαραδοτα εχουν τετοια μειωση τιμης.. Δλδ αν εφτιαχνα εγω το αμαξι, το ιδιο αμαξι θα εβγαινε πιθανον 1,2 χιλιαρικα παραπανω.. Ή οχι;

Στην αρχη οταν διαμορφωναμε μου λεει οτι μπορει ενα πραγμα να κανει 50 ευρω, αλλα στην τελικη τιμη θα παει +500 ευρω και οταν το εβαλε σε ενα προγραμμα στον υπολογιστη οντως ανεβηκε τοσο πολυ η τιμη του. Λογικα θα φταινε οι φοροι;

Το θεμα ειναι οτι παραειναι δελεαστικη η τιμη στα 15000 ευρω για καινουριο αμαξι. Αλλα δεν ξερω ποσο καινουριο ειναι, τι ακριβως παιζει, γιατι θα ερθει απο το βελγιο, και τι θα γινει αν το ακυρωσω και παω πχ μετα απο 1 μηνα και κανω συζητηση με αλλο εκπροσωπο ή αν παω σε παζαροπουλο, βροχιδη πχ;; Θα πετυχω ιδιες ακριβως προσφορες και αμαξια τελευταιας στιγμης απο Βελγιο ( αληθεια που κολλαει το Βελγιο με την Ford ) ή απλα ειμαι οντως τυχερος;

Ειμαι αρκετα μπερδεμενος και εχω περιθωριο για ακυρωση μεχρι την παρασκευη.. Test drive δεν εκανα μου ειπαν οτι εχει μετα τις 10 απριλιου. Παντως κατι μου βρωμαει.. Και δεν ειμαι εγω.

Πριν λιγο μπηκα στο site της ford και εκανα μια διαμορφωση ακριβως οπως την καναμε με τον υπαλληλο. Εβαλα και τον περιμετρικο ογκομετρικο συναγερμο στα 250 ευρω. Δε ξερω αν αυτο ειναι το δωρο που εκανε. Βγηκε τελικη τιμη 13400 χωρις φορους και τελη. Με φορους και τελη βγαινει στα 16.600 περιπου, δλδ οση τελικη τιμη μου εκανε και ο υπαλληλος. Αν το φπα ειναι 24% οπως υπολογισα. Οποτε ετσι με συμφερει με ολα αυτα τα δωρα που μου κανει.

Και κατι επιπλεον που δε γνωριζω. Στο βασικο εξοπλισμο ειναι τα εξης : <<Χειροκίνητα ρυθμιζόμενη στήριξη της μέσης στα εμπρός καθίσματα - Χειροκίνητα ρυθμιζόμενο κάθισμα συνοδηγού με 4 ρυθμίσεις (εμπρός/πίσω, πάνω/κάτω) >>

Γιατι το εχει σαν επιπλεον στο site με 130 ευρω ως "SEAT PACK"

Γενικα, επειδη το site ειναι λιγο μπερδεμα, μπορω καπου να βρω ολα τα χαρακτηριστικα που εχει το ford focus trend;

 

Το θεμα ειναι οτι μπηκα σε μια κατασταση που πρεπει αν ειναι να το ακυρωσω μεχρι την Παρασκευη και στη ουσια απο την πρωτη ημερα που βγηκα παγανια για να ψαχνω για αυτοκινητα. Ο,τι ψαξιμο ειχα κανει αυτους τους μηνες ηταν μονο μεσω ιντερνετ σε φορουμ.. Να δωσω 15.000 ετσι με τη μια και μετα να το μετανιωσω θα ειναι καπως βαρυ.. Δε ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά ο κάθε αντιπρόσωπος βασει των στόχων του μπορει να κανει καποια δώρα και κάποια καλύτερη τιμή. Γενικα στα αμαξια που είναι ήδη έτοιμα παίζεις πιο εύκολα μπάλα με οικονομικά κλπ απο οτι να το σχεδιασεις οπως ακριβως το θες.

Καλη τιμή σου ειπε κατ εμε αλλα εκανες λαθος που δεν εβαλες cruise control.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα τα ετοιμοπαραδοτα ηταν λιγο πιο φθηνα, ιδιαιτερα στις καλες εποχες οι αντιπροσωπιες εφερναν μια καραβια αμαξια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και σε απετρεπαν να παραγγειλεις κατι οπως το θελεις. Οταν ειχα παρει εγω αμαξι(πριν αρκετα χρονια) ζητησα και τιμη με 2 εχτρα που τα ηθελα και μου ειπε 1500+ και 3 μηνες αναμονη ενω τα 2 εξτρα εκαναν βαρια 500€ σε τιμη καταλογου.

ΓΙα το cruise control θα συμφωνησω με paylidis, ειναι σχεδον πολυ χρησιμο για ταξιδια εθνικη και παραλληλα κανει οικονομια σε καυσιμα. Εγω το ειχα βαλει μετα απο 4 χρονια και ηταν τα πιο χρησιμα 150€ που ξοδεψα στο αυτοκινητο. Ρωτα αν μπορει να μπει μετα (λογικα ναι) και παζαρεψε την χρεωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπε ποτε θα ερθει το αμαξι ? Όλα τα παραπανω στα εδωσε γραπτα με σφραγιδα και υπογραφη ?Εχει μεγαλη σημασια .

 

Για το Cruise control συμφωνω μαζι σου .Είναι θεμα υποκειμενικο .Εμενα εχει αλλα δεν το χρησιμοποιω.

 

Αν δεν κανω λαθος κάθε εταιρια δινει την μεγιστη δυνατη τιμη που περιλαμβανει το κερδος του εμπορου και σε αυτό ο κάθε εμπορος μπορει να κανει "σκοντο" εις βαρος του .

 

Για τα ..δωρα εκτος βασικου εξοπλισμου είναι θεμα εμπορου.

 

Εμενα στο Honda  CRV το 2008 μου εβαλε επωνυμο συναγερμο (GT Auto Alarm) πληρη συναγερμο και αισθητήρες παρκαρίσματος με οθονη και ηχο εμπρος πισω . Φυσικα είναι after Market αλλα 8 χρονια δεν εχω πρόβλημα.

Στους μπροστινούς εχω κοψει τον ηχο αλοιως θα με τρελαναν σε κάθε προσεγγιση αυτοκινητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα τα ετοιμοπαραδοτα ηταν λιγο πιο φθηνα, ιδιαιτερα στις καλες εποχες οι αντιπροσωπιες εφερναν μια καραβια αμαξια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και σε απετρεπαν να παραγγειλεις κατι οπως το θελεις. Οταν ειχα παρει εγω αμαξι(πριν αρκετα χρονια) ζητησα και τιμη με 2 εχτρα που τα ηθελα και μου ειπε 1500+ και 3 μηνες αναμονη ενω τα 2 εξτρα εκαναν βαρια 500€ σε τιμη καταλογου.

ΓΙα το cruise control θα συμφωνησω με paylidis, ειναι σχεδον πολυ χρησιμο για ταξιδια εθνικη και παραλληλα κανει οικονομια σε καυσιμα. Εγω το ειχα βαλει μετα απο 4 χρονια και ηταν τα πιο χρησιμα 150€ που ξοδεψα στο αυτοκινητο. Ρωτα αν μπορει να μπει μετα (λογικα ναι) και παζαρεψε την χρεωση.

 

και εγω retrofit το ειχα περάσει με μεταχειρισμένο ανταλλακτικό (ολοκληρη φλασιερα με το εξτρα λεβιεδακι) και μου βγηκε καμια 250€ (-70€ που πούλησα την παλια μου φλασιέρα) οπότε πιθανώς να γίνεται και στο ford αν και φοβαμαι οτι ειναι πάνω στο τιμονι ο διακόπτης και πιθανως η βασικη εκδοση να μην το εχει και να θελει αλλαγη τιμονιού (όπως συμβαίνει και στο επόμενο μοντέλο απο το δικο μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπε ποτε θα ερθει το αμαξι ? Όλα τα παραπανω στα εδωσε γραπτα με σφραγιδα και υπογραφη ?Εχει μεγαλη σημασια .

 

Για το Cruise control συμφωνω μαζι σου .Είναι θεμα υποκειμενικο .Εμενα εχει αλλα δεν το χρησιμοποιω.

 

Αν δεν κανω λαθος κάθε εταιρια δινει την μεγιστη δυνατη τιμη που περιλαμβανει το κερδος του εμπορου και σε αυτό ο κάθε εμπορος μπορει να κανει "σκοντο" εις βαρος του .

 

Για τα ..δωρα εκτος βασικου εξοπλισμου είναι θεμα εμπορου.

 

Εμενα στο Honda  CRV το 2008 μου εβαλε επωνυμο συναγερμο (GT Auto Alarm) πληρη συναγερμο και αισθητήρες παρκαρίσματος με οθονη και ηχο εμπρος πισω . Φυσικα είναι after Market αλλα 8 χρονια δεν εχω πρόβλημα.

Στους μπροστινούς εχω κοψει τον ηχο αλοιως θα με τρελαναν σε κάθε προσεγγιση αυτοκινητου.

Μου εδωσε απλα ενα δελτιο παραγγελιας. Εννοειται δε θα εβαζα καμια υπογραφη σε κανενα εγγραφο. Το αμαξι αν καταλαβα καλα θα ερθει αρχες Απριλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εδωσε απλα ενα δελτιο παραγγελιας. Εννοειται δε θα εβαζα καμια υπογραφη σε κανενα εγγραφο. Το αμαξι αν καταλαβα καλα θα ερθει αρχες Απριλιου.

 

Το δελτιο παραγγελιας χωρις τιμες δεν ελει τιποτα .

Επισης αναλυτικη περιγραφή εξοπλισμου αφου δεν είναι ο εργοστασιακος αν καταλαβα καλα εστω σε ένα χαρτι της εταιριας με υπογραφη .

Επισης πιθανη ημερομηνια αφιξης γραπτως .

 

Είναι και θεμα νοοτροπίας ...Εχω αγορασει 7-8 και καινουργια  αμαξια και σε κανενα δεν δεχομουν να περιμενω πανω από 5-6 ημερες εκτος το τελευταιαο Honda CRV που επειδή βγηκε τριτεκνικο εκανε καπου 20 μερες λογω γραφειοκρατιας .Τελευταια αγορα βεβια το 2008 που ανηκει εστω οριακα στις καλες εποχές .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβες ομως που ειναι οι ανησυχιες μου. Δε με νοιαζει αν θα κανει να ερθει 1 μηνα. Εχω αμαξι. Το θεμα ειναι η ολη φαση που εκατσε. Ξαναδιαβασε λιγο το ποστ.

 

Το να εβαζα υπογραφη και τα συναφη, σημαινει οτι θα ειχα κατοχυρωσει το αμαξι και θα το αγοραζα. Τωρα απλα εγινε δεσμευση με περιθωριο ακυρωσης μεχρι την Παρασκευη, χωρις να εχω δωσει ουτε ενα ευρω. Το αμαξι θα ερθει Ελλαδα ετσι κι αλλιως, αν δε το παρω εγω, θα το παρει καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβες ομως που ειναι οι ανησυχιες μου. Δε με νοιαζει αν θα κανει να ερθει 1 μηνα. Εχω αμαξι. Το θεμα ειναι η ολη φαση που εκατσε. Ξαναδιαβασε λιγο το ποστ.

 

Το να εβαζα υπογραφη και τα συναφη, σημαινει οτι θα ειχα κατοχυρωσει το αμαξι και θα το αγοραζα. Τωρα απλα εγινε δεσμευση με περιθωριο ακυρωσης μεχρι την Παρασκευη, χωρις να εχω δωσει ουτε ενα ευρω. Το αμαξι θα ερθει Ελλαδα ετσι κι αλλιως, αν δε το παρω εγω, θα το παρει καποιος αλλος.

 

Προκαταβολη δεν σου ζητησε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει τιποτα περιεργο αδερφε πηγες σε σοβαρο μαγαζι οχι σε καναν εμπορο της πλακας.

Αν ειναι στην τιμη που θελεις και γουσταρεις το αυτοκινητο χτυπα το.

Ετσι και να σου φυγει η περιεργια αν θελεις πηγαινε και σε μια αλλη αντιπροσωπια φορντ να δεις ποσο θα σου βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φαίνεται τίποτα περίεργο. Όντως πολλές αντιπροσωπείες προτείνουν ετοιμοπαράδοτα αμάξια τα οποία βγαίνουν οικονομικότερα και όντως μπορεί να εξαντληθούν άμεσα.

Εγώ θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουν πάρει ήδη σε προνομιακή τιμή από το εργοστάσιο σε σχέση με το ένα custom που θα παραγγείλουν μετά. Οπότε μεταφέρουν την έκπτωση σε σένα. Καλή τιμή ακούγεται πάντως, αν αυτό είναι το αυτοκίνητο που θέλεις προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκαταβολη δεν σου ζητησε ?

Οχι, τιποτα απολυτως. Και ηταν πολυ φιλικος. Το μοναδικο που ζητησε ειναι 1000 ευρω εαν αποφασισω να προχωρησω στην αγορα του αμαξιου, αλλα και αυτα μου ειπε αν δε μπορω να τα δωσω δεν υπαρχει προβλημα.

 

 

Οποτε δεν εχεις να χασεις κάτι, ενα ονομα και ένα τηλέφωνο έχεις δώσει...

Το ξερω οτι δεν εχω να χασω κατι. Απλα αν απορριψω το αμαξι μετα ισως να μη βρω καλυτερη ευκαιρια. Απο την αλλη μπορει και να βρω κατι καλυτερο αν ψαξω παραπανω.. Απλα δε μπορω να πιστεψω οτι πετυχα διανα με την πρωτη επισκεψη, αυτο με προβληματιζει..  Τα 1800 ευρω ειναι οντως εκπτωση ή απλα να ειχαμε να λεγαμε;; Αυτο δε μπορω να υπολογισω.

 

Δλδ αν δεν ηταν ετοιμοπαραδοτο μπορει να εδινα 1-1,5 χιλιαρικο παραπανω για το ιδιο αμαξι με τα ιδια πραγματα μεσα ή οχι;

 

Μπορει καποιος να μου πει η τιμη μετα φορων πως υπολογιζεται; Το φπα ειναι 24% ή το υπολογιζουν διαφορετικα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα εχουμε φτασει στο σημειο που ο εμπορος εξυπηρετει αφιλοκερδως τον πελατη και ο πελατης γινεται καχυποπτος επειδη ετυχε εξυπηρετησης ανευ "φιλοδωρηματος".

 

Ο πωλητης εκανε οτι σου ειπε. Δεσμευσε το αμαξι επειδη εδειξες ενδιαφερον και σου εδωσε προθεσμια ως την Παρασκευη να αποφασισεις αν το θες, μια που θα ειναι και ετοιμοπαραοδοτο. Συνηθως ζητανε προκαταβολη για κατι τετοιο, εσενα στο εκανε δωρεαν.

Το χαρτι που σου εδωσε δεν ειναι χαρτι παραγγελιας, αλλα χαρτι προσφορας.

 

Γενικα δεν εχει προκυψει καμια υποχρεωση για σενα, και αυτο ειναι αυτονοητο αφου ουτε υπεγραψες καπου, ουτε πληρωσες λεφτα σε κανεναν.

 

Στο ερωτημα σου τι σχεση εχει το Βελγιο με την ford: Κολονια ειναι το εργοστασιο κατασκευης και απο εκει πανε Αμβερσα και μπαινουν σε πλοιο για ΝΑ Ευρωπη/Μεση Ανατολη (in before "αποκλειεται να 'ρχονται με πλοιο, διοτι ερχονται οδικως")...

 

Τελος στο site της ford οπως ειπαμε και στο αλλο topic υπαρχει τιμοκαταλογος που εχει τελικες προτεινομενες τιμες λιανικης (με φορους, ΦΠΑ, δασμους κλπ). Και μαλιστα σε εμφανεστατο σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...