Προς το περιεχόμενο

Πηγα για μια εκτιμηση τιμης και εφυγα με δεσμευση αυτοκινητου;;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το αυτοκινητο ειναι του γουστου σου και σε παιρνει οικονομικα χωρις να ματωσεις, παρτο αλλα σταματα την επομενη στιγμη να κοιτας για αυτοκινητα, θα μπερδευτεις χειροτερα και θα αλλαζεις συνεχεια γνωμη.

Παρτο, γεμισε το ρεζερβουαρ και πηγαινε το για μια χαλαρη βολτα, η μια κοντινη εκδρομη με καλο δρομο. Δεν ειναι κατι που το ζεις συχνα και η αισθηση ειναι φοβερη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλαδα εχουμε φτασει στο σημειο που ο εμπορος εξυπηρετει αφιλοκερδως τον πελατη και ο πελατης γινεται καχυποπτος επειδη ετυχε εξυπηρετησης ανευ "φιλοδωρηματος".

 

Ο πωλητης εκανε οτι σου ειπε. Δεσμευσε το αμαξι επειδη εδειξες ενδιαφερον και σου εδωσε προθεσμια ως την Παρασκευη να αποφασισεις αν το θες, μια που θα ειναι και ετοιμοπαραοδοτο. Συνηθως ζητανε προκαταβολη για κατι τετοιο, εσενα στο εκανε δωρεαν.

Το χαρτι που σου εδωσε δεν ειναι χαρτι παραγγελιας, αλλα χαρτι προσφορας.

 

Γενικα δεν εχει προκυψει καμια υποχρεωση για σενα, και αυτο ειναι αυτονοητο αφου ουτε υπεγραψες καπου, ουτε πληρωσες λεφτα σε κανεναν.

 

Στο ερωτημα σου τι σχεση εχει το Βελγιο με την ford: Κολονια ειναι το εργοστασιο κατασκευης και απο εκει πανε Αμβερσα και μπαινουν σε πλοιο για ΝΑ Ευρωπη/Μεση Ανατολη (in before "αποκλειεται να 'ρχονται με πλοιο, διοτι ερχονται οδικως")...

 

Τελος στο site της ford οπως ειπαμε και στο αλλο topic υπαρχει τιμοκαταλογος που εχει τελικες προτεινομενες τιμες λιανικης (με φορους, ΦΠΑ, δασμους κλπ). Και μαλιστα σε εμφανεστατο σημειο.

Φιλε ευχαριστω για την πληφορορια σχετικα με το Βελγιο. Οπως εχω ξαναπει ειμαι ασχετος με τα αυτοκινητα..

 

Τωρα αυτο που λες οτι ειμαι καχυποπτος, αν διαβασεις και το αλλο θεμα, οντως κατι δε παει καλα.. Συμφωνα με τον τιμοκαταλογο παντα..

 

Μου εχει αξια οχηματος 17000 ευρω. Με συναγερμο, αισθητηρες, υποβραχιονιο. Και οντως τοσο μπορει να κανει αν το διαμορφωσω. Και μετα παμε τελικη 15280 μαζι με τελη κυκλοφοριας ταξινομησης. Δλδ μειον 1720 ευρω. Ολα καλα μεχρι εδω. Το θεμα ειναι ομως μη μου λεει οτι τα 1720 ευρω ειναι εκπτωση. Αλλιως να μη τα αποκαλει δωρα αυτα που δινει.

 

 

 

 

Οριστε και το δελτιο παραγγελιας οχηματος. Παρατηρω οτι κατω απο την καρτελιτσα που μου ειχε βαλει υπαρχει και ενας ορος που εχει επιλεξει το ΝΑΙ. Δε καταλαβαινω τι ειναι ομως.

 

http://imgur.com/a/K5ll7

 

Και στο τελος εχει τα ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ και ΠΩΛΗΤΗΣ με τα ονοματα μας. Δεν εβαλα καποια υπογραφη εννοειται, αλλα εχω δωσει στοιχεια οπως ΑΦΜ.

 

Το χαρτι γραφει ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ.

 

 

** Στις τιμες ξεχασα να βαλω και το χρωμα μαυρο που ειναι +350 ευρω. **

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μολις ερχομαι απο Βελμαρ Μαρουσι. Του λεω αμεσως οτι θελω μια καλη προσφορα, γιατι εχω παει και αλλου. Μου δινει 15850 τελικη με δωρο συναγερμο ( MED ) και αισθητηρες παρκινγκ. Βλεπει ενα αμαξι μαυρο που ερχεται απο Βελγιο ( αυτο που εχω δεσμευσει στη Σφακιανακης!! ) και λεει αν ειμαι σιγουρος οτι θελω να το αγορασω για να παρει τηλεφωνα.

Του λεω πριν παρει, οτι η προσφορα που εχω ειναι στα 15300 τελικη με τα ιδια δωρα + υποβραχιονιο. Παθαινει ενα εγκεφαλικο απ'οτι καταλαβαινω και φευγει να μιλησει με τον διευθυντη. Ερχεται ο διευθυντης και μου λεει κατι αρχιδιες οτι μονο εαν κανω εξοφληση μεχρι αυριο και πινακιδες μεχρι Παρασκευη. Του λεω οτι πινακιδες μαλλον θα βγαλω απο Θεσσαλονικη, μου λεει θα παρει μερες και οτι η καλυτερη τιμη ειναι αν βγαλω πινακιδες απο εδω.

Και ποια ειναι η καλυτερη τιμη; 15300, δλδ ιδια τιμη με τον αλλον.. Ελεος ρε μεγαλε καταξοδευτηκες.. Μετα μας λεει ο υπαλληλος το υποβραχιονιο που σας κανει δωρο ο αλλος ειναι μαπα και μας εδειξε ενα στα 120 ευρω. Του λεω απο το τιποτα καλο ειναι και αυτο, μου λεει ομως οτι δε μπορει να αφαιρεθει μελλοντικα.. Δεν τον ειδα και πολυ προθυμο και ακομα χειροτερα τον διευθυντη και εφυγα..

Με προβληματισε αυτο με τις πινακιδες ομως, αν και στο σφακιανακη μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα απ' οπου και να τις βγαλω και ουτε μου εδωσαν χρονικο περιθωριο μεχρι τελος μηνα. Απλα δινω τα 15020 και τα αλλα 280 τα δινω στον πατερα μου να παει να βγαλει πινακιδες στην Θεσσαλονικη και μου τις στελνει με κουριερ..

Επισης μου ειπε για την εγγυηση οτι ειναι 2+6 επεκταση χωρις επιπλεον λεφτα, αλλα υπαρχει ο ορος ολα τα service να τα κανω σε εξουσιοδοτημενα της ford, λογικο μου ακουγεται..

Τους ειδα καπως.. Και ευτυχως πηγα ενημερωμενος, γιατι αν πηγαινα πρωτη επισκεψη βελμαρ και εβλεπα στο χαρτι να γραφει 17000 μειον 1200 15800 και δωρο αισθητηρες και συναγερμο θα ψαρωνα.. Ενω τωρα γελουσα απο μεσα μου..

Το μονο θετικο; Εανα test drive! Ογησησα 5 χιλιομετρα την business εκδοση. Πολυ καλα κρατηματα, και πραγματικα εμεινα μλκς οταν στο φαναρι πηγα να ξεκινησω και το αμαξι πηρε μπρος!!! Δεν ειχα καταλαβει οτι εσβησε! ΤΟΣΟ ΑΘΟΡΥΒΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΑΒΑΡΑΛΟ που οδηγαω! Πραγματικα επαθα ενα μικρο σοκ!! Τρελα γκαζια δε πατησα, αλλα ουτε νομιζω οτι ειναι για τρελα γκαζια. Δλδ 3 ατομα στο αμαξι με A/C με 5η για να παω απο 70 στα 90-100 αργουσε λιγο.. Αλλα δε το θελω για γκαζια το αμαξι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ειχα σκοπό να πάω κι εγω σε μια Ford, στο site τους έχουν μια λίστα με μεταχειριμενα. Έχουν κάποια μοντέλα Focus π.χ. του 2015 με 6 - 7000 χλμ. Τιμές δεν έχει βέβαια πρεπει να πας απο εκεί. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά? Είναι αντικατάστασης ή κατι τέτοιο?

2 χρόνων αμάξι με τόσα λιγα χλμ, κάτι δε μου κολλάει

 

Μήπως ρώτησες εσύ φίλε Luxx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε ρωτησα. Επισης στη λιστα παρατηρω καποια αμαξια με 0 χιλιομετρα. Δε ξερω τι παιζει με τα μεταχειρισμενα τους.

 

 

 

Αν κρίνω απο το δικό μου 5η για 70χλμ ειναι μεγάλη ταχύτητα -αν έχει 6- όποτε λογικό μου φαίνεται που άργησε!!

Και εμενα μεγαλη μου φανηκε, αλλα επειδη οδηγουσα την business εκδοση στο test drive, στην οθονη μου ελεγε ποτε να ανεβασω ταχυτητα και οταν ημουν με 60-70 με 4η μου ελεγε να παω στην 5η και με 80-90 να βαλω 6η.. Περιεργο.

 

Πιο πολυ με μπερδεψε αυτη η προσθηκη. Ευτυχως δεν υπαρχει στο trend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταχύτητες που δείχνει 90% είναι για οικονομική οδήγηση. Και εμένα στο celerio δείχνει, αλλά λέει στο manual ότι είναι για οικονομική οδήγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ευχαριστω για την πληφορορια σχετικα με το Βελγιο. Οπως εχω ξαναπει ειμαι ασχετος με τα αυτοκινητα..

 

Τωρα αυτο που λες οτι ειμαι καχυποπτος, αν διαβασεις και το αλλο θεμα, οντως κατι δε παει καλα.. Συμφωνα με τον τιμοκαταλογο παντα..

 

Μου εχει αξια οχηματος 17000 ευρω. Με συναγερμο, αισθητηρες, υποβραχιονιο. Και οντως τοσο μπορει να κανει αν το διαμορφωσω. Και μετα παμε τελικη 15280 μαζι με τελη κυκλοφοριας ταξινομησης. Δλδ μειον 1720 ευρω. Ολα καλα μεχρι εδω. Το θεμα ειναι ομως μη μου λεει οτι τα 1720 ευρω ειναι εκπτωση. Αλλιως να μη τα αποκαλει δωρα αυτα που δινει.

 

 

 

 

Οριστε και το δελτιο παραγγελιας οχηματος. Παρατηρω οτι κατω απο την καρτελιτσα που μου ειχε βαλει υπαρχει και ενας ορος που εχει επιλεξει το ΝΑΙ. Δε καταλαβαινω τι ειναι ομως.

 

http://imgur.com/a/K5ll7

 

Και στο τελος εχει τα ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ και ΠΩΛΗΤΗΣ με τα ονοματα μας. Δεν εβαλα καποια υπογραφη εννοειται, αλλα εχω δωσει στοιχεια οπως ΑΦΜ.

 

Το χαρτι γραφει ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ.

 

 

** Στις τιμες ξεχασα να βαλω και το χρωμα μαυρο που ειναι +350 ευρω. **

 

 

Οτι δεχεσαι ο Σφκιανακης  να εχει προσβαση στα προσωπικα σου στοιχεια με βασει τον νομο που αναφερει  .Αυτο καταλαβα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γι αυτο σου φάνηκε αργό. Εγώ ποτέ δεν ακολουθώ αυτο που λεει το καντράν (το λεει και σ εμενα) γιατί όπως έγραψε κι ο Γιώργος ειναι για οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπον μολις ερχομαι απο Βελμαρ Μαρουσι. Του λεω αμεσως οτι θελω μια καλη προσφορα, γιατι εχω παει και αλλου. Μου δινει 15850 τελικη με δωρο συναγερμο ( MED ) και αισθητηρες παρκινγκ. Βλεπει ενα αμαξι μαυρο που ερχεται απο Βελγιο ( αυτο που εχω δεσμευσει στη Σφακιανακης!! ) και λεει αν ειμαι σιγουρος οτι θελω να το αγορασω για να παρει τηλεφωνα.

 

Του λεω πριν παρει, οτι η προσφορα που εχω ειναι στα 15300 τελικη με τα ιδια δωρα + υποβραχιονιο. Παθαινει ενα εγκεφαλικο απ'οτι καταλαβαινω και φευγει να μιλησει με τον διευθυντη. Ερχεται ο διευθυντης και μου λεει κατι αρχιδιες οτι μονο εαν κανω εξοφληση μεχρι αυριο και πινακιδες μεχρι Παρασκευη. Του λεω οτι πινακιδες μαλλον θα βγαλω απο Θεσσαλονικη, μου λεει θα παρει μερες και οτι η καλυτερη τιμη ειναι αν βγαλω πινακιδες απο εδω.

 

Και ποια ειναι η καλυτερη τιμη; 15300, δλδ ιδια τιμη με τον αλλον.. Ελεος ρε μεγαλε καταξοδευτηκες.. Μετα μας λεει ο υπαλληλος το υποβραχιονιο που σας κανει δωρο ο αλλος ειναι μαπα και μας εδειξε ενα στα 120 ευρω. Του λεω απο το τιποτα καλο ειναι και αυτο, μου λεει ομως οτι δε μπορει να αφαιρεθει μελλοντικα.. Δεν τον ειδα και πολυ προθυμο και ακομα χειροτερα τον διευθυντη και εφυγα..

 

Με προβληματισε αυτο με τις πινακιδες ομως, αν και στο σφακιανακη μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα απ' οπου και να τις βγαλω και ουτε μου εδωσαν χρονικο περιθωριο μεχρι τελος μηνα. Απλα δινω τα 15020 και τα αλλα 280 τα δινω στον πατερα μου να παει να βγαλει πινακιδες στην Θεσσαλονικη και μου τις στελνει με κουριερ..

 

Επισης μου ειπε για την εγγυηση οτι ειναι 2+6 επεκταση χωρις επιπλεον λεφτα, αλλα υπαρχει ο ορος ολα τα service να τα κανω σε εξουσιοδοτημενα της ford, λογικο μου ακουγεται..

 

Τους ειδα καπως.. Και ευτυχως πηγα ενημερωμενος, γιατι αν πηγαινα πρωτη επισκεψη βελμαρ και εβλεπα στο χαρτι να γραφει 17000 μειον 1200 15800 και δωρο αισθητηρες και συναγερμο θα ψαρωνα.. Ενω τωρα γελουσα απο μεσα μου..

 

Το μονο θετικο; Εανα test drive! Ογησησα 5 χιλιομετρα την business εκδοση. Πολυ καλα κρατηματα, και πραγματικα εμεινα μλκς οταν στο φαναρι πηγα να ξεκινησω και το αμαξι πηρε μπρος!!! Δεν ειχα καταλαβει οτι εσβησε! ΤΟΣΟ ΑΘΟΡΥΒΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΑΒΑΡΑΛΟ που οδηγαω! Πραγματικα επαθα ενα μικρο σοκ!! Τρελα γκαζια δε πατησα, αλλα ουτε νομιζω οτι ειναι για τρελα γκαζια. Δλδ 3 ατομα στο αμαξι με A/C με 5η για να παω απο 70 στα 90-100 αργουσε λιγο.. Αλλα δε το θελω για γκαζια το αμαξι!

Αν δεν βαλεις τα αχρηστα αυτα δωρα η τιμη θα πεσει κανα 200ρι ακομα.

Αισθητηρες βαζεις με 40-50 ευρω εξω, υποβραχιονιο δεν χρειαζεται καν και συναγερμο θα δωσεις 300+ σε δευτερο χρονο για να βαλεις καποιον καλο κι οχι τις παπαριες που βαζουν οι αντιπροσωπειες.

 

15κ ευρω για μικρομεσαιο 125 ιππων με 8 ετη εγγυηση ειναι αρκετα για να σε κανουν να καταλαβεις ποσο χαζο θα ηταν να τα εδινες σε μτχ 3ετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια μου ειπε και αλλο παιδι για τα δηθεν δωρα. Το θεμα ειναι θα πεσει η τιμη αν ζητησω να μη μπουν; Επιπλεον, τα 8 ετη εγγυηση περα οτι θελει μονο σε συνεργεια εξουσιοδοτημενα της ford, επιτρεπει μετατροπες στο αμαξι; Δλδ αν βαλω εγω μετα συναγερμο ή αλλαξω το οτιδηποτε στο αμαξι, θα μου το καλυπτει η εγγυηση;

 

Επισης σχετικα με την εγγυηση, εγραψε ενας φιλος :

 

 

Για να μην μιλήσω για την επιπλέον εγγύηση (ομαδική ασφάλεια σε ασφαλιστική), πάλι με μικρό κόστος για την αντιπροσωπεία, που την πληρώνεις χρυσή με την υποχρέωση να κάνεις τη συντήρηση σε εξουσιοδοτημένο Ford.

 

 

Το οποίο σαν ασφαλιστικό πρόγραμμα έχει και κάποια απαλλαγή αποζημίωσης και μια διαδικασία έγκρισης η οποία μπορεί να αποδειχτεί και χρονοβόρα.

 

Μπορω να ζητησω την απλη εγγυηση στα 2 χρονια και ετσι να γλυτωσω και αλλα χρηματα; Μπορω να πεσω στα 14.500 ας πουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζουν 3κυλινδρο σε τοσο μεγαλο αμαξι και 15χιλιαρικα?!

Δεν σε ενοχλησε το τρεμουλο?

Τεσπα τραβα ακομη σε 1-2 εξουσιοδοτημενους και πες μου το δεινουν με -200ε απο την τιμη που σου παν..

Οι συναγερμοι συνηθως ειναι του 30ε χωρις κυλιωμενους κωδικους...βαλε ασφαλεια κλοπης καλυτερα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω περιθωριο να παω σε αλλους αντιπροσωπους. Αυριο θα πρεπει να απαντησω τον σφακιανακη για τον εαν το αγορασω τελικα ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη αναφερθηκε λανθασμένα πιο πάνω, η εγγυηση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μεσω ασφαλιστικής, ειναι εργοστασιακή. Επισης οι συναγερμοί που βάζουν ειναι κατα βάση επώνυμοι και σίγουρα όχι του 30€ που λεει ο φιλος παραπανω, προκειμένου να μπουν αναίμακτα χωρις κοψιματα κλπ.

Παρε τα δωρα και εισαι μια χαρα, ζητα και φιμε να σου κάνουν δώρο και εισαι κομπλέ.

 

Επισης μην αδικείς το υποβραχιονιο, εαν ειναι μεγάλο ειναι πραγματικα χρησιμο στα ταξίδια-στα λεω εκ πειρας όπως ειπα και προηγούμενος για το Cruise control

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Των 30 δεν ειναι οι συναγερμοι που βαζουν. Επωνυμοι οντως ειναι. Στην κρισιμη ερωτηση αν αξιζουν, η απαντηση ειναι οχι. Ριχνεις την τιμη 200 ευρω μη δεχομενος τα επι πληρωμη δωρακια, και βαζεις aftermarket βαρβατο συναγερμο σε επαγγελματια του ειδους.

 

Βαζουν 3κυλινδρο σε τοσο μεγαλο αμαξι και 15χιλιαρικα?!

Δεν σε ενοχλησε το τρεμουλο?

Τεσπα τραβα ακομη σε 1-2 εξουσιοδοτημενους και πες μου το δεινουν με -200ε απο την τιμη που σου παν..

Οι συναγερμοι συνηθως ειναι του 30ε χωρις κυλιωμενους κωδικους...βαλε ασφαλεια κλοπης καλυτερα :P

Δεν βαζουν κλασσικο 3κυλινδρο, αλλα βαζουν ecoboost. Κι επειδη in before "και σιγα τι ειναι ο ecoboost", περα απο το οτι ειναι 5 σερι χρονιες "κινητηρας της χρονιας" θα αναφερω οτι εχει διαφορες τεχνολογιες πανω του που τον ανεβαζουν καποιες κλασεις πανω απο "τους τρικυλινδρους". Μεταξυ αυτων ειναι τοσο ελαφρυς και στημενος κατα τετοιο τροπο που δεν φερνει κραδασμους ποτε και πουθενα. Και στο λεει ατομο που εχει οδηγησει ολες τις εκδοσεις του για καποιες χιλιαδες χιλιομετρα εκαστη. Για να μην αρχισω τις συγκρισεις με κατι -κατα τ'αλλα- τετρακιλυνδρους που ειχα παλαιοτερα, απο VW μερια.

 

FYI τον συγκεκριμενο 1000ρι τον φορανε και σε SUV και στο mondeo. Οπως καταλαβαινεις στο focus ειναι κατι παραπανω απο ανετος κι ωραιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...