Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi R1D Official Thread - Επίσημο Νήμα


rafa1919

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα speedport του ΟΤΕ δηλαδή θα λειτουργούν απροβλημάτιστα με το R1D? Γιατι και εγω ενα speedport εχω και ακόμα το περιμένω να έρθει το xiaomi  :P

Όποιος έχει VoIP τηλεφωνία πιθανόν να έχει ένα μικρό θεματάκι, αλλά αν λειτουργήσει σωστά το PPPoE Passthrough τότε όλα καλά. ;)

Το W724V που χρησιμοποιώ με το τελευταίο firmware είναι άψογο πάντως σε full bridge mode.

Βέβαια παρέμεινα στη Nova για να μπορώ να αλλάζω τα modem όποτε μου τη βαρέσει! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκάρω, μόλις αποφασίσει να ξεκολλήσει το δέμα απο το αεροδρόμιο της Ουγγαριας που είναι εδώ και πόσες μέρες, γιατί στη πράξη κολλάει το σίδερο  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκάρω, μόλις αποφασίσει να ξεκολλήσει το δέμα απο το αεροδρόμιο της Ουγγαριας που είναι εδώ και πόσες μέρες, γιατί στη πράξη κολλάει το σίδερο  :P

Ωραίος!

Άντε να γίνουμε πολλοί!

Αναμένω νέα. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω και εγω αυτο, απομακρισμενο ελεγχο δεν μπορω να εχω απο windows?μονο απο android?

εκανα κανονικα εγκατασταση το προγραμμα σε ενα tablet με windows, αλλα την μονη επιλογη που μου δεινει ειναι να βαλω Link για torrent, αρχεια ομως δεν μπορω να δω,

 

Επισης το θελω ουσιαστηκα για να κανει backup τους υπολογιστες και για να εχω ενα Mini server, καποια σημαντικα αρχεια τα οποια θελω να εχω προσβαση απο διαφορετικους υπολογιστες αλλα και απομακρυσμενα οπως ειπα και παραπανω,

 

Μου συστηνετε καποιο modem router για να το συνοδεύει? γιατι τωρα εχω γυρω στις 8 συσκευες ethernet και 10 συσκευες wifi μαζι και voip τηλεφωνο, και παρατηρώ κάποια κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω και εγω αυτο, απομακρισμενο ελεγχο δεν μπορω να εχω απο windows?μονο απο android?

εκανα κανονικα εγκατασταση το προγραμμα σε ενα tablet με windows, αλλα την μονη επιλογη που μου δεινει ειναι να βαλω Link για torrent, αρχεια ομως δεν μπορω να δω,

 

Επισης το θελω ουσιαστηκα για να κανει backup τους υπολογιστες και για να εχω ενα Mini server, καποια σημαντικα αρχεια τα οποια θελω να εχω προσβαση απο διαφορετικους υπολογιστες αλλα και απομακρυσμενα οπως ειπα και παραπανω,

 

Μου συστηνετε καποιο modem router για να το συνοδεύει? γιατι τωρα εχω γυρω στις 8 συσκευες ethernet και 10 συσκευες wifi μαζι και voip τηλεφωνο, και παρατηρώ κάποια κολλήματα.

Δεν έχω υπόψην κάποιον client για Windows για απομακρυσμένη διαχείριση, αλλά η λύση σε αυτό το "πρόβλημα" πιστεύω είναι η ρύθμιση του DDNS. Δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο προσωπικά κι εξ'ου δεν τον έχω ψάξει αρκετά.

 

Από που παρατηρείς ακριβώς κολλήματα;

Οποιοδήποτε modem σε bridge mode θα κάνει άψογη δουλειά.

Το δουλεύω με το ZyXEL VMG1312-B10D σε Bridge (VDSL) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ουδέποτε παρατήρησα κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα χθες επιτέλους, για την ώρα απλά το σύνδεσα πάνω στο παλιό του ΟΤΕ χωρίς να ασχοληθώ με της ρυθμίσεις του παλιού ακόμα συνδέθηκε αυτόματα όλα τέλεια. Μόνο παρατήρησα μια μικρή πτώση στη ταχύτητα του δικτύου γενικά χώρις να ξέρω αν ευθύνεται κάποια ρύθμιση ή απλά η σύνδεση του ΟΤΕ.

 

 

Το εχω και εγω αυτο, απομακρισμενο ελεγχο δεν μπορω να εχω απο windows?μονο απο android?

εκανα κανονικα εγκατασταση το προγραμμα σε ενα tablet με windows, αλλα την μονη επιλογη που μου δεινει ειναι να βαλω Link για torrent, αρχεια ομως δεν μπορω να δω,

 

Επισης το θελω ουσιαστηκα για να κανει backup τους υπολογιστες και για να εχω ενα Mini server, καποια σημαντικα αρχεια τα οποια θελω να εχω προσβαση απο διαφορετικους υπολογιστες αλλα και απομακρυσμενα οπως ειπα και παραπανω,

 

Μου συστηνετε καποιο modem router για να το συνοδεύει? γιατι τωρα εχω γυρω στις 8 συσκευες ethernet και 10 συσκευες wifi μαζι και voip τηλεφωνο, και παρατηρώ κάποια κολλήματα.

Απομακρισμένο έλεγχο μπορείς να έχεις απο windows μέσω του site "miwifi.com" αν εννοείς αυτό που κατάλαβα, η εφαρμογή για υπολογιστές απ' ότι είδα είναι μόνο στα κινέζικα για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παρέλαβα και γω χθες μετά από δυόμιση μήνες... (NL post). Μέχρι τώρα πολύ καλό απλά δυο ερωτήσεις.

 

1. Το NFC σε τι χρησιμεύει γιατι το ακουμπησα με το κινητο αλλα δεν είδα κάτι να γίνεται

2. Κατάφερε κανείς να κάνει WAN κλήση με τα στοιχεία του παρόχου από το R1D και ουσιαστικά το modem να χρησιμοποιείται μόνο για DSL line sync?

 

Επίσης έχει κάποιος περάσει άλλο firmware ή το μόνο είναι αυτό με τα αγγλικά?

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και γω χθες μετά από δυόμιση μήνες... (NL post). Μέχρι τώρα πολύ καλό απλά δυο ερωτήσεις.

 

1. Το NFC σε τι χρησιμεύει γιατι το ακουμπησα με το κινητο αλλα δεν είδα κάτι να γίνεται

2. Κατάφερε κανείς να κάνει WAN κλήση με τα στοιχεία του παρόχου από το R1D και ουσιαστικά το modem να χρησιμοποιείται μόνο για DSL line sync?

 

Επίσης έχει κάποιος περάσει άλλο firmware ή το μόνο είναι αυτό με τα αγγλικά?

Thanks

Καλησπέρα φίλε μου και καλορίζικο!

1. Το NFC ουσιαστικά είναι ένα rewritable tag το οποίο μπορείς να ελέγξεις πλήρως με ένα nfc tag app από το Play Store - App Store. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο.

2. Φυσικά. Έτσι το λειτουργώ με το Speedport Entry 2i χωρίς κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση. Θέλει μόνο username & password από τον πάροχο. Σε άλλα modem που δεν έχουν επιλογή για PPPoE passthrough θα πρέπει να τα γυρίσεις σε bridge mode και θα λειτουργήσουν όπως ακριβώς θέλεις, σαν απλά modem και το R1D θα είναι ένα πλήρως λειτουργικό NAS - Router.

3. Έχω την 2.6.103 έκδοση, αυτή με την οποία ήρθε. Δεν μπήκα στον κόπο να βάλω κάποια νεότερη, καθώς όλα λειτουργούν άψογα. Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι δεν έχει υποστήριξη IPv6.

Ιδού και μία ένδειξη περί των όσων αναφέρω.

post-278569-0-39317500-1502976081_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου και καλορίζικο!

1. Το NFC ουσιαστικά είναι ένα rewritable tag το οποίο μπορείς να ελέγξεις πλήρως με ένα nfc tag app από το Play Store - App Store. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο.

2. Φυσικά. Έτσι το λειτουργώ με το Speedport Entry 2i χωρίς κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση. Θέλει μόνο username & password από τον πάροχο. Σε άλλα modem που δεν έχουν επιλογή για PPPoE passthrough θα πρέπει να τα γυρίσεις σε bridge mode και θα λειτουργήσουν όπως ακριβώς θέλεις, σαν απλά modem και το R1D θα είναι ένα πλήρως λειτουργικό NAS - Router.

3. Έχω την 2.6.103 έκδοση, αυτή με την οποία ήρθε. Δεν μπήκα στον κόπο να βάλω κάποια νεότερη, καθώς όλα λειτουργούν άψογα. Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι δεν έχει υποστήριξη IPv6.

Ιδού και μία ένδειξη περί των όσων αναφέρω.

 

Ευχαριστώ πολύ. Έχω ένα fritz 7140 και δυστυχώς δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει. Μου αρέσει γιατί είναι σταθερό το fritz και δεν θέλω να βάλω κάποιο ZTE. Αν υπάρχει κάποια συμβουλή ευπρόσδεκτη. Θένξ κ παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2017 στις 11:59 ΜΜ, rafa1919 είπε

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

......Στο πάνω μέρος διαθέτει NFC tag που είναι προγραμματιζόμενο μέσω App για να κάνει όποια ενέργεια θέλει κάποιος! Πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό κατά την άποψή μου. ......

καλησπερα φιλε,

Πως μπορουμε να δουλεψουμε το NFC του? Δεν το εχω βρει πουθενα.... Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω ?

Επεξ/σία από stonecityboys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...