Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi R1D Official Thread - Επίσημο Νήμα


rafa1919

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Θαρρώ ότι αυτό είναι το κατάλληλο σημείο όπου μπορεί να φιλοξενεί όλες τις συζητήσεις - απορίες - απόψεις περί του νέου router της αγαπητής Xiaomi.

 

Εκκινώ το thread - νήμα ανακοινώνοντας ότι αναμένω την άφιξή του εντός ολίγων ημερών στο σπίτι μου, για να συντροφεύσει το Technicolor TG788vn v2 και τη VDSL μου. :)

post-278569-0-02535800-1490176629_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και έγω από βδομάδα να το πάρω φαίνεται πολύ καλή και οικονομική περίπτωση με πολλές δυνατότητες. Αν έχει κανείς κάποια προσωπική εμπειρία ή πληροφορία θα ήταν καλοδεχούμενη.  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Το router ήρθε σήμερα το πρωί στα χέρια μου. Οι εντυπώσεις από την ποιότητα κατασκευής είναι θετικότατες. Εξαιρετικής ποιότητας συναρμογή δίχως τριγμούς, πολύ καλή ποιότητα υλικών και πραγματικά είναι ένα κόσμημα! Παίρνοντας στο ψητό, αφού το ρύθμισα κανονικά σε Static IP Mode στο Technicolor TG788vn v2 με απενεργοποιημένο το DHCP στο δεύτερο και με DNS της Google στο πρώτο έχω να πω ότι είναι σταθερότατο στην απόδοσή του. Η κάλυψη του Wi-Fi και στις δύο μπάντες είναι 10 με 20% καλύτερη από του Mi Wi-Fi 3 της ίδιας εταιρείας. Εντυπωσιάστηκα, ειδικά αναλογιζόμενος το ότι το Mi Wi-Fi 3 έχει 4 εξωτερικές κεραίες. Το λογισμικό εξαιρετικό, ρυθμίζεις τα πάντα πολύ εύκολα χωρίς προβλήματα. Το μεγάλο ατού που είναι ο δικτυακός σκληρός δίσκος του 1TB λειτουργεί υποδειγματικά, με ταχύτητες ανάγνωσης - εγγραφής που κυμαίνονται στα ~50MB/s σε Gigabit Ethernet. Σε Wi-Fi δεν έχω δοκιμάσει απόδοση δίσκου και ταχύτητα μεταφοράς, αλλά πιστεύω ότι θα τα πηγαίνει πολύ καλά κι εκεί. Στο πάνω μέρος διαθέτει NFC tag που είναι προγραμματιζόμενο μέσω App για να κάνει όποια ενέργεια θέλει κάποιος! Πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό κατά την άποψή μου. Δεν παρατήρησα καμία δυσλειτουργία, λειτουργεί ακριβώς όπως θα περίμενε κανείς ένα τέτοιο router να λειτουργεί. Έχει κορυφαίο SoC, μπόλικη γρήγορη RAM και είναι έτοιμο να εξυπηρετήσει τις ανάγκες πολλών. Ξένοιασα, βρήκα την υγειά μου!

 

Κάποια στιγμή θα ξαναπροσπαθήσω να το λειτουργήσω σε bridge pppoe passthrough mode με το TG788vn v2, μόνο και μόνο μήπως έχω και IPv6, καθώς με τη Static IP δεν έχω IPv6 στο Xiaomi. Μικρό το κακό βέβαια...

 

Το προτείνω με κλειστά μάτια!

Από Ευρωπαϊκή αποθήκη του Gearbest με DHL και κάποια points redeemed μου ήρθε μέσα σε 3 μέρες στα 105€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια περιγραφη φιλε μου και εγω εκανα χθες τη παραγγελια, εχω μια ερωτηση που θελω να σε κανω μηπως και ξες. Ενω η τιμη στο gearbest με μεταφορικα εβγαινε στα ~99€ στο paypal εγινε χρεωση για ~79€, θα επρεπε να αγχωθω ή να χαρω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ αδερφέ, προσπάθησα να είμαι αναλυτικός δίχως να κουράσω. :)

Δεν έχω απάντηση γι'αυτό... :/

Μήπως τα 99 που έβλεπες ήταν $;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σε $ λεει καπου στα 110, τελος παντων πλεον η κατασταση παραγγελιας λεει Packed οποτε δεν αγχωνομαι :P

Οτιδηποτε νεοτερη αποψη εχεις θα χαρω να την ακουσω, μια παρηγορια μεχρι να το πιασω στα χερια μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σε $ λεει καπου στα 110, τελος παντων πλεον η κατασταση παραγγελιας λεει Packed οποτε δεν αγχωνομαι :P

Οτιδηποτε νεοτερη αποψη εχεις θα χαρω να την ακουσω, μια παρηγορια μεχρι να το πιασω στα χερια μου!

Σωστός, τέτοια θέματα πλέον δεν έχουν σημασία, εφόσον το περιμένεις θα το κατευχαριστηθείς!

 

Άποψη δεν έχω άλλη μέχρι στιγμής, αλλά θα μοιραστώ φωτογραφίες από το setup που έχω το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω στειλε να το δουμε γιατι φαινεται τρομερο κτηνος και πολυ ενδιαφερον να κατσεις να ασχοληθεις, οταν μπορεσεις τσεκαρε και σε wifi ταχυτητες μεταφορας αν μπορεσεις το εχω απορια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι αυτη τη στιγμη σε αποθηκη της ευρωπης (αγγλια) στα 89€ (με τα χαμηλοτερα μεταφορικα να ειναι στα 10€). Με 1tb ενσωματωμενο σκληρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφή δεν είναι, αλλά είναι απόλυτα συγκρίσιμο με NAS αυτής της τιμής. Ουσιαστικά πληρώνεις τον δίσκο και το hardware είναι "δώρο". Εξαιρετικό, δεν έχω παράπονο. Τώρα δοκιμάζω την τύχη μου σε bridge mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν!
Update μετά το πέρας ολίγων ημερών:

Το Technicolor TG788vn v2 ήθελε αρκετό σκάλισμα για να παίξει σε Bridge Mode και μου την έδωσε!
Οπότε είπα να ψάξω στις αγγελίες για κανένα VDSL Modem παρόχου κι έπεσε το μάτι μου στο Speedport W724V που πάντοτε το είχα απωθημένο να δοκιμάσω και το ZyXEL VMG1312-B10D.

Στο Speedport πέρασα το τελευταίο firmware του OTE - COSMOTE ενώ στο ZyXEL το τελευταίο generic firmware από το site της εταιρείας.

Και τα δύο έπαιξαν ΑΡΙΣΤΑ κι ΑΨΟΓΑ σε Bridge Mode με το Xiaomi Mi R1D, οπότε είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος!

post-278569-0-00135800-1491297994_thumb.jpg

post-278569-0-44438300-1491297994_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...