Προς το περιεχόμενο

PlayerUnknown's Battlegrounds [PUBG]


Atallos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, leros2004 said:

κλείσε το vsync... Input lag detected.... 

Καλύτερα χρησιμοποίησε καποιον fps limiter για να εχεις πάντα 60fps 

Το FPS limiter θα τα περιορίσει εκεί που θες αλλά δεν θα τα συγχρονίζει για να βγαίνουν τη σωστή στιγμή στην οθόνη για να μην έχεις tearing. Πάντως είναι το μόνο παιχνίδι που προσωπικά δεν έχω καθόλου (αισθητό τουλάχιστον) input lag με ανοιχτό Vsync.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Το FPS limiter θα τα περιορίσει εκεί που θες αλλά δεν θα τα συγχρονίζει για να βγαίνουν τη σωστή στιγμή στην οθόνη για να μην έχεις tearing. Πάντως είναι το μόνο παιχνίδι που προσωπικά δεν έχω καθόλου (αισθητό τουλάχιστον) input lag με ανοιχτό Vsync.

 

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

κλείσε το vsync... Input lag detected.... 

Καλύτερα χρησιμοποίησε καποιον fps limiter για να εχεις πάντα 60fps 

Κι ομως με fast sync και fps limiter που επαιζα πριν το update τουλαχιστον το πιστευεται ή οχι ηταν καπως σπασμενη η καμερα και πολλες φορες πεφτανε τα fps, με το vsync ακομα και πριν ειχα πολυ πιο smooth εμπειρια.

Με αυτες τις ρυθμησεις παιζω και ειμαι κομπλε προσωπικα!

1.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, UsualSuspect__ said:

Ήμουν με 3.9 αλλά δεν θέλω να το πολύ ξεσκίζω :P

Μια χαρά είμαι με 3.7 προς το παρών. 

Edit:

Έχω αυτό το πρόβλημα απ την ώρα που κατέβασα το new patch. 

Έχω κάνει verify τα files, έχω σβήσει και έχω ξανά κάνει install όλα τα microsoft visual C++ αλλά τίποτα.

Το χει πάθει κανείς;

Screenshot_1.png

Yeap, εμενα δεν με αφηνει να μπω οτι και να κανω, απλα κρασαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνηκε με το νέο update να είναι λίγο πιο άμεση η κίνηση του χαρακτήρα, ιδιαίτερα στο jump. Και το σημαντικότερο, δεν κατέστρεψαν το performance αυτή τη φορά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, strawman said:

Yeap, εμενα δεν με αφηνει να μπω οτι και να κανω, απλα κρασαρι.

Έκανες τίποτα; 

Εμένα είναι εντελώς random η φάση. Μια μ αφήνει, μια όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Updates πάνε-έρχονται
τώρα 9.1GB update είδα...

το άθλιο tickrate το ανέβασαν όμως;;

Το βίντεο που δημοσιευσες τα εξηγεί πολύ ωραία όσο αφορά το netcode και το tickrate έχει και ένα αρχικό βίντεο που εξηγεί ακριβώς τι είναι. Τον παρακολουθώ από τότε που έκανε ανάλυση στο netcode του Bf4. Τώρα όσο αφορά το συγκεκριμένο βίντεο είναι 2 μήνες πριν και από τότε έχει υπάρξει βελτίωση την οποία αναλύει στο τελευταίο του βίντεο pubg vs fortnite που βγήκε πριν 1 εβδομάδα και πέρα από ότι έχει γίνει πιο σταθερό  εξηγεί ότι όσο περισσότεροι πεθανουν από τους 100 τόσο αυξάνεται το tickrate λέγοντας ότι μόλις φτάσει κάτω από 50 άτομα o μέσος όρος του tickrate είναι 30 που ακούγεται έως και καλο. Απ την αλλη το fortnite συμφωνα με την epic έχει στοχο το tickrate να είναι σταθερό πρώτα και μετά αν μπορούν να το ανεβάσουν και έχουν καταφέρει να το έχουν ας πουμε "κλειδωμενο" στα 20 και με ελάχιστα μικρά drops σε αντίθεση με του pubg που παρόλο τη βελτίωση υποφέρει από drops στο tickrate, το θέμα είναι ότι το ποσό γρήγορα θα στείλουμε ή θα πάρουμε πληροφορία από το σέρβερ δε σχετίζεται μόνο με το tickrate και αυτό αποδεικνύεται από το fortnite που φαίνεται να έχει μια μικρή διαφορά υπέρ του όσο αφορά τους χρόνους ακόμα και αν στο pubg τη στιγμή της συγκρισης δε πέφτει κάτω από 30tickrate που σημαίνει ότι το netcode του fortnite είναι ανώτερο 

Επεξ/σία από insaneblyat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, insaneblyat said:

...το θέμα είναι ότι το ποσό γρήγορα θα στείλουμε ή θα πάρουμε πληροφορία από το σέρβερ δε σχετίζεται μόνο με το tickrate και αυτό αποδεικνύεται από το fortnite που φαίνεται να έχει μια μικρή διαφορά υπέρ του όσο αφορά τους χρόνους ακόμα και αν στο pubg τη στιγμή της συγκρισης δε πέφτει κάτω από 30tickrate που σημαίνει ότι το netcode του fortnite είναι ανώτερο 

Το tickrate μεταξύ server και client, είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για το πόσο γρήγορα θα στείλεις και θα πάρεις πληροφορία.

Το netcode από την άλλη, είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για το πόσο σωστή και χωρίς άχρηστο όγκο είναι αυτή η πληροφορία, ώστε να περνάει όσο περισσότερη γίνεται σε κάθε "tick". Τo BF για παράδειμα, στο 1, έχει αλλάξει σημαντικά το κομμάτι αυτό και στέλνει με προτεραιότητα κάποια κομμάτια στο οπτικό πεδίο, ενώ μειώνει το ρυθμό σε άλλα, όπως πχ, πίσω σου, ή μετά τα 70μ, κλπ.

d58HxWj.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άκουσα κανέναν να έχει θέμα με κρέμα;κσαρισματα.. και εγω και με παιδιά που streamαρουν που υπήρχε θέμα με το obs  δεν έκαναν άλλο παράπονα μετά το update  τ μεγάλο . Τσεκαρε το pc σου μήπως κάτι πάει στραβά temp σωστή θέση σε dimm slot .  Γιατί είσαι από τους λίγους που τ λένε μετά το update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Pantzos4 said:

Δεν άκουσα κανέναν να έχει θέμα με κρέμα;κσαρισματα.. και εγω και με παιδιά που streamαρουν που υπήρχε θέμα με το obs  δεν έκαναν άλλο παράπονα μετά το update  τ μεγάλο . Τσεκαρε το pc σου μήπως κάτι πάει στραβά temp σωστή θέση σε dimm slot .  Γιατί είσαι από τους λίγους που τ λένε μετά το update

https://forums.playbattlegrounds.com/topic/194014-crashing-on-launch-after-latest-update/

Έχει και ο Strawman απ΄το φορουμ εδώ το ίδιο θέμα. Το έγραψε χθες..

Είναι μαλακία δικιά τους. End of story :P 

Δεν γίνεται να παίζω τα πάντα τέλεια και να έχω μόνο θέμα στο συγκεκριμένο game. 

Επεξ/σία από UsualSuspect__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Pantzos4 said:

Δεν άκουσα κανέναν να έχει θέμα με κρέμα;κσαρισματα.. και εγω και με παιδιά που streamαρουν που υπήρχε θέμα με το obs  δεν έκαναν άλλο παράπονα μετά το update  τ μεγάλο . Τσεκαρε το pc σου μήπως κάτι πάει στραβά temp σωστή θέση σε dimm slot .  Γιατί είσαι από τους λίγους που τ λένε μετά το update

Εχουνε αρκετοι, και στο steam forum και το pubg forum και στο reddit. Και εγω το εχω, και ξεκινησε πανω στο rollback update των 9.1 gb. Πλεον δεν μπαινει σε game, μονο στο lobby. Μολις βρει game κρασαρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, UsualSuspect__ said:

Δεν γίνεται να παίζω τα πάντα τέλεια και να έχω μόνο θέμα στο συγκεκριμένο game. 

Γίνεται, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :P
Θυμάμαι όταν είχε βγει το BF3, είχαμε στην παρέα άτομα με extreme O/C που περνούσαν όλα τα bench/test, αλλά έσκαγε στο BF. Μόλις χαμήλωσαν ρολόγια, όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...