Προς το περιεχόμενο

PlayerUnknown's Battlegrounds [PUBG]


Atallos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Αυτό που ξέρω είναι ότι το προϊόν πάνω στο οποίο βασίστηκε το PUBG είναι ιδιοκτησίας της εταιρίας που μηνύουν και έχει θέσει τους όρους που γουστάρει. Τόσο απλά. Συνεπώς, για άλλη μία, ας πρόσεχαν ή ας έφτιαχναν δική τους μηχανή. Περιμένω την δίκη να γελάσω...

 

Tο προιον(στην συγκεκριμενη περίπτωση το PUBG) ανήκει στην Bluehole εταιρεία. Το αν χρησιμοποίησαν την μηχανή της Epic αυτό πάει σε άλλη συμφωνία που κάνουν οι εταιρείες μεταξύ τους.

Αν το προιον ανήκε σε αυτόν που έφτιαξε την μηχανή, ένα χαζό παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ, όλα θα άνηκαν στην Microsoft.

--------

όσο άφορα την μήνυση, δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσει να κερδίσει κάτι η Bluehole, αλλά η bluehole δεν μηνύει την epic επειδή λέει ότι το  battle royal είναι δική της εφεύρεση. Αλλά για άλλους λόγους αντιγραφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Dinoel είπε

Tο προιον(στην συγκεκριμενη περίπτωση το PUBG) ανήκει στην Bluehole εταιρεία. Το αν χρησιμοποίησαν την μηχανή της Epic αυτό πάει σε άλλη συμφωνία που κάνουν οι εταιρείες μεταξύ τους.

Αν το προιον ανήκε σε αυτόν που έφτιαξε την μηχανή, ένα χαζό παράδειγμα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ, όλα θα άνηκαν στην Microsoft.

Το προϊόν πάνω στο οποίο βασίστηκε το PUBG είπα, όχι το ίδιο. Η μηχανή γραφικών ανήκει στην Epic και παρόλο που εσύ βάζεις τον κόπο σου να φτιάξεις κάτι, αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις εμπορικά αποδέχεσαι τους όρους της. Δέχομαι ότι δεν γνωρίζουμε τι έχουν υπογράψει μεταξύ τους, αλλά δεν πιστεύω ότι στην Epic είναι τόσο ηλίθιοι που να συμφώνησαν κάτι και να το παραβίασαν (κυρίως γιατί αυτοί έθεσαν τους όρους στο τραπέζι), οπότε εμμένω στην προσωπική μου άποψη ότι οι τύποι στην Bluehole θα φάνε (και το εύχομαι) τα μούτρα τους (πλην της περίπτωσης να έχουν κανονίσει ήδη καβάτζα).

Ανήθικους devs καλό είναι να μην γουστάρουμε γενικά, θάβουν όποιον μικρό τολμά να βγάζει ένα ίδιο παιχνίδι (βλέπε playstore για να πάρουν κι εκεί το μονοπώλιο) απλά επειδή μπορούν οικονομικά. Ήρθε η ώρα να μπουν στη θέση τους όπως έχει γίνει τελευταία με αρκετές εταιρίες. Και να πω ότι έχουν παρουσιάσει κάτι ολοκληρωμένο και σέβονται το κοινό πάει κι έρχεται, αλλά ούτε καν. Αν έριχναν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τα λεφτά που πετάνε στις νομικές υποθέσεις όλα θα ήταν καλύτερα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Το προϊόν πάνω στο οποίο βασίστηκε το PUBG είπα, όχι το ίδιο. Η μηχανή γραφικών ανήκει στην Epic και παρόλο που εσύ βάζεις τον κόπο σου να φτιάξεις κάτι, αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις εμπορικά αποδέχεσαι τους όρους της. Δέχομαι ότι δεν γνωρίζουμε τι έχουν υπογράψει μεταξύ τους, αλλά δεν πιστεύω ότι στην Epic είναι τόσο ηλίθιοι που να συμφώνησαν κάτι και να το παραβίασαν (κυρίως γιατί αυτοί έθεσαν τους όρους στο τραπέζι), οπότε εμμένω στην προσωπική μου άποψη ότι οι τύποι στην Bluehole θα φάνε (και το εύχομαι) τα μούτρα τους (πλην της περίπτωσης να έχουν κανονίσει ήδη καβάτζα).

Ανήθικους devs καλό είναι να μην γουστάρουμε γενικά, θάβουν όποιον μικρό τολμά να βγάζει ένα ίδιο παιχνίδι (βλέπε playstore για να πάρουν κι εκεί το μονοπώλιο) απλά επειδή μπορούν οικονομικά. Ήρθε η ώρα να μπουν στη θέση τους όπως έχει γίνει τελευταία με αρκετές εταιρίες. Και να πω ότι έχουν παρουσιάσει κάτι ολοκληρωμένο και σέβονται το κοινό πάει κι έρχεται, αλλά ούτε καν. Αν έριχναν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τα λεφτά που πετάνε στις νομικές υποθέσεις όλα θα ήταν καλύτερα.

με αυτά που γράφεις πάντως το πρόβλημα σου, ειναι η ίδια η bluehole. Αν οι λόγοι που δεν σου αρέσει η bluehole δεν υπήρχαν(τους καταλαβαίνω πάντως) δεν θα απαντούσες τώρα το ίδιο.

Το αν έβγαλα εγώ κάτι που κολλάει, σέρνεται, βγάζει errors,δεν σέβομαι τους ανθρώπους που αγόρασαν το προιον μου κτλ κτλ δεν σημαίνει ότι μπορεί να έρθει κάποιος και να αντιγράψει τις καινοτομίες που έχω κάνει(αν έχω κάνει),είτε είναι δικιά του η μηχανή που δημιούργησα το προιον μου είτε όχι.

 

 

Επεξ/σία από Dinoel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dinoel είπε

με αυτά που γράφεις πάντως το πρόβλημα σου, ειναι ... ότι δε γνωρίζεις πως δουλεύει το εμπορικό δίκαιο και το copyright. Δεν έχει σημασία αν εγώ έχω κατασκευάσει ένα αμάξι που δουλεύει. Αν το έχω πατεντάρει, τότε απλά ΚΑΝΕΙΣ δε μπορεί να κατασκευάσει αμάξι αν δεν αγοράσει δικαιώματα από εμένα.

 

Κι έτσι για την ιστορία, όπως έγραψα και στο αντίστοιχο thread που ελάχιστοι μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν τι έλεγε, η ΒΗ κάνει μήνυση, όχι για το BR mode, αλλά για τις λεπτομέρειες που αντέγραψαν, όπως τα όπλα, τα attachments, τη ζώνη, κλπ. Έκαναν ένα ακριβώς ίδιο παιχνίδι με 4-5 προσθήκες που είχαν ήδη στο μηχανισμό τους από πριν, στα άλλα modes που είχαν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaytsev είπε

 

Κι έτσι για την ιστορία, όπως έγραψα και στο αντίστοιχο thread που ελάχιστοι μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν τι έλεγε, η ΒΗ κάνει μήνυση, όχι για το BR mode, αλλά για τις λεπτομέρειες που αντέγραψαν, όπως τα όπλα, τα attachments, τη ζώνη, κλπ. Έκαναν ένα ακριβώς ίδιο παιχνίδι με 4-5 προσθήκες που είχαν ήδη στο μηχανισμό τους από πριν, στα άλλα modes που είχαν.

 

δηλαδή για να καταλαβω η Blue Hole ειχε πατενταρει τους σιγαστήρες η τα Scopes?Η μηπω τα AK 47 και τα M1A4 κτλπ κτλπ...Η τις ζωνες γενικα?

Δεν βγαζει νοημα ολο αυτό...σιγουρα θα τα βρουν στα δικαστηρια να τελειώνουμε....

Αν και ένα ξερω,οσο ηταν το νουμερο 1 κανεις δεν φωναζε για αντιγραφες κτλπ μολις αρχισαν να τρωνε τα σκατα τοτε τα θυμηθηκαν όλα...Τι τυχη...

 

ΥΓ: Δεν μου αρεσει καθολου το fortnite Δεν εχω κλεισει καν μιας ωρας παιχνιδιού και εχω παιξει καμια 50αρια PUBG από Early...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dinoel είπε

με αυτά που γράφεις πάντως το πρόβλημα σου, ειναι η ίδια η bluehole. Αν οι λόγοι που δεν σου αρέσει η bluehole δεν υπήρχαν(τους καταλαβαίνω πάντως) δεν θα απαντούσες τώρα το ίδιο.

Το αν έβγαλα εγώ κάτι που κολλάει, σέρνεται, βγάζει errors,δεν σέβομαι τους ανθρώπους που αγόρασαν το προιον μου κτλ κτλ δεν σημαίνει ότι μπορεί να έρθει κάποιος και να αντιγράψει τις καινοτομίες που έχω κάνει(αν έχω κάνει),είτε είναι δικιά του η μηχανή που δημιούργησα το προιον μου είτε όχι.

Σαφώς και είναι το πρόβλημα μου η Bluehole. Για τον λόγο ότι δεν βελτιώνει το προϊόν της όμως και αντ' αυτού αναλώνεται σε...

Δεν είναι μόνο η μήνυση στην Epic έχει επιτεθεί και σε αρκετές android εφαρμογές. Τι ακριβώς έχει κατοχυρώσει και το κάνει αυτό; Δεν γνωρίζω, ρωτάω. Άρα λοιπόν δεν πρόκειται να υπάρξει ανταγωνισμός, που ήταν και το κύριο θέμα μου όταν απάντησα αρχικά στον Psycho_Warhead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

δηλαδή για να καταλαβω η Blue Hole ειχε πατενταρει τους σιγαστήρες η τα Scopes?Η μηπω τα AK 47 και τα M1A4 κτλπ κτλπ...Η τις ζωνες γενικα?

 

Μερικοί νομίζω ότι δεν καταλαβαίνετε... Το PUBG έχει ΑΚ47, Μ16Α3, Μ416, SCAR-L και AUG-3. Επίσης έχει μια ζώνη που κλείνει κάθε Χ λεπτά κι ένα air-drop care package, κλπ, κλπ. Αυτά, δεν καθορίζουν το mode BR, αλλά το PUBG ως παιχνίδι.

Όταν λοιπόν έρχεται η άλλη, που έχει κι ΟΛΗ την τεχνογνωσία, ειδικά από τη στιγμή που κάνει support στην ΒΗ, με το δεδομένο ότι χρησιμοποιεί το δικό της engine και αντιγράφει ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ, τι περιμένεις να κάνει; Να κάτσει με σταυρωμένα χέρια; Ας έβγαζαν BR mode με MTAR-21, FAMAS, F2000, L85A2, κλπ. Δεκάδες διαθέσιμα όπλα. Ακόμα και τα κράνη είναι ίδια, τα Lvl1, 2, 3, τα γιλέκα, τα medics, όλα.

Σοβαρά τώρα, δε βλέπετε ότι είναι εντελώς αντιγραφή...;;;;

 

Εδώ παίζονται εκατομμύρια $$, δεν είναι "μαμά ο Κωστάκης κάνει ότι κάνω" και υπάρχουν από πίσω μέτοχοι που αν αρχίσουν να χάνουν χρήματα, γιατί μειώνονται τα κέρδη και πέφτει η μετοχή, θα πάρουν τα λεφτά τους και θα πάνε αλλού.

 

 

2 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Σαφώς και είναι το πρόβλημα μου η Bluehole. Για τον λόγο ότι δεν βελτιώνει το προϊόν της όμως και αντ' αυτού αναλώνεται σε ...

Εξήγησα παραπάνω. "Μ..ιες" μπορεί να είναι για εσένα που σε ενδιαφέρει μόνο να περνάς καλά. Για μιά εταιρία που έχει επενδύσει κάποια εκατομμύρια και μια άλλη κερδίζει εις βάρος της, είναι σοβαρά θέματα.

 

Όλοι θέλουμε καλύτερα παιχνίδια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όταν μια εταιρία χάνει λεφτά, θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια επειδή έχει bugs το παιχνίδι της. Άλλωστε μπορεί να κάνει και τα δύο μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Μ..ιες" μπορεί να είναι για εσένα που σε ενδιαφέρει μόνο να περνάς καλά

Το ερώτημα είναι γιατί δεν ισχύει και για σένα το ίδιο και σε ενδιαφέρει αν χάνουν λεφτά. Κι ένα δεύτερο, όπως είπε κι ο Αλέξανδρος, όσο έπεφτε ζεστό το χρήμα κανείς δεν μιλούσε. Μόλις άρχισαν να χάνουν το μονοπώλιο ξύπνησαν. Όσο δεν υπήρχαν στο playstore πέρα βρέχει, όταν ήθελαν να μπουν κι εκεί να φάνε όλη την πίτα, σκούπιζαν όποιον έβρισκαν. Κι όλα αυτά, τώρα που έχουν αποκτήσει δύναμη, γιατί αν τα έκαναν στην αρχή θα πήγαιναν άκλαυτοι.

Αντί να λένε κι ευχαριστώ, που έχουν βγάλει χρήμα να φάνε και τα τρισέγγονα τους, χωρίς να βελτιώνουν το παιχνίδι, απλά και μόνο επειδή ήταν τζιμάνια στο μάρκετινγκ και μοίραζαν κλειδιά σε όποιον μεγάλο streamer έβρισκαν (γιατί έτσι έκαναν περιουσία), πάνε να βγουν κι από πάνω. Άντε να αρχίσουν όλοι να πατεντάρουν τότε να μη μείνει κανένα περιθώριο παρόμοιας ανάπτυξης, να μας πετάνε και τα microtransactions στη μάπα και να λέμε κι ευχαριστώ. Τι καλά.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zaytsev είπε

κάθε Χ λεπτά κι ένα air-drop care package

αδερφε ψαξου καλυτερα γιατι οι γνωσεις σου ειναι περιορισμενες μαλλον...το κανουν αυτο παιχνιδια κοντα μια 4ετια πριν εμφανιστει η BlueHole να τα κανει αυτα...οκ δεν το ξερεις,μην εισαι απολυτος ομως!

 

Θα πρεπε αυτο το παιχνιδι που τα πρωτοξεκινησε ολα αυτα να κανει χαμο...Μην πουμε για ταινιες...

Αλλα δεν παει ετσι το πραγμα...

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, p4n0s86 said:

Το ερώτημα είναι γιατί δεν ισχύει και για σένα το ίδιο και σε ενδιαφέρει αν χάνουν λεφτά.

Μα αυτό δε θέλεις να καταλάβεις. Καθόλου δε με ενδιαφέρει πως χάνουν λεφτά. Ας καταστραφούν αύριο το πρωί.

Απλά σου εξηγώ πως δουλεύει η αγορά, αυτό είναι όλο. Δε σημαίνει πως παίρνω το μέρος τους.

Αν όμως η Epic και η κάθε Epic, έκλεψε, πρέπει να πληρώσει, άσχετα αν η ΒΗ κάνει καλά τη δουλειά της ή όχι.

12 minutes ago, Αλεξανδρος A.92 said:

αδερφε ψαξου καλυτερα γιατι οι γνωσεις σου ειναι περιορισμενες μαλλον...το κανουν αυτο παιχνιδια κοντα μια 4ετια πριν εμφανιστη η BlueHole να τα κανει αυτα...οκ δεν το ξερεις,μην εισαι απολυτος ομως!

Απόλυτος δεν είμαι, δεν έχω παίξει Fortnite, ότι έχω δει σε τυχαία videos και τα όπλα που ανέφερα είναι τυχαία για να δώσω έμφαση στην ουσία της αγωγής. Αλλά όπως βλέπεις, το PUBG έκανε ντόρο, άσχετα αν είχαν βγάλει άλλοι 200 το παιχνίδι πριν. Κι αυτό που εξηγώ είναι πως η αγωγή είναι για λεπτομέρειες, όχι για το BR mode, κάτι που μερικοί δε θέλουν να καταλάβουν (ειδικά στο άλλο θέμα).

Τα ίδια λέω για το BF που προσωπικά παράτησα. Δε μου αρέσει αυτό που έφτιαξαν; Τέλος. Πάω αλλού. Ποιό το νόημα να κράζω και ειδικά εδώ που δε θα διαβάσει κανείς; Λέμε 1-2 τον πόνο μας και τέλος. Δεν αναφέρομαι σε ειδικά bugs, όπως "μου κάνει το Α", ή "μετά το update παθαίνω το Β", αλλά για το γενικό κι αόριστο κράξιμο "φτιάξτε το παιχνίδι", ή για τα σχόλια παραπάνω "θα δούμε 60Hz σε 300 χρόνια", όταν με το τελευταίο update έβαλαν 60Hz tickrate....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaytsev είπε

Αλλά όπως βλέπεις, το PUBG έκανε ντόρο

Το να λες οτι το PUBG με 40m+ πωλησεις εκανε ντορο ενω το Minecraft με 150m+ δεν εκανε...ειναι προβλημα απο μονο του...

Ειδικα οταν το Minecraft εβαλε το hunger games mode πριν απο ΕΞΙ χρονια! Αρα θα επρεπε η Microsoft να τους σκισει ολους που πηραν το Mode της και μετα τα Hunger Games να σκισουν την Microsoft που εκαναν το ιδιο κτλπ κτλπ..

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα δεν λειτουργουν ετσι τα πνευματικα δικαιωματα η BH θα κανει μια τρυπα στο νερο και ο μονος λογος που κανει την μυνηση και ολο το θεμα ειναι μπας και παρει κανα παιχτη πισω απο αυτους που φευγουν καθημερινα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Το να λες οτι το PUBG με 40m+ πωλησεις εκανε ντορο ενω το Minecraft με 150m+ δεν εκανε...ειναι προβλημα απο μονο του...

Ειδικα οταν το Minecraft εβαλε το hunger games mode πριν απο ΕΞΙ χρονια! Αρα θα επρεπε η Microsoft να τους σκισει ολους που πηραν το Mode της και μετα τα Hunger Games να σκισουν την Microsoft που εκαναν το ιδιο κτλπ κτλπ..

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα δεν λειτουργουν ετσι τα πνευματικα δικαιωματα η BH θα κανει μια τρυπα στο νερο και ο μονος λογος που κανει την μυνηση και ολο το θεμα ειναι μπας και παρει κανα παιχτη πισω απο αυτους που φευγουν καθημερινα...

end of story

 

Που αναφέρθηκα εγώ στο Minecraft;

Πότε είπα για άλλα παιχνίδια;

Η δικαστική διαμάχη είναι μεταξύ BH & Epic.

Αν πίστευε η Microsoft ότι την έκλεψαν, ας έκανε με τη σειρά της αγωγή. Γνωρίζεις εσύ αν δεν πήραν δικαιώματα;

Όσο για την αηδία με την ατάλαντη, Hunger Games, είναι clopyright του γιαπωνέζικου Battle Royale, που έγραψε και δημοσίευσε ο Koushun Takami το 1999, σε αντίθεση με την αμερικάνα σκρόφα που έκλεψε την ιδέα το 2008. Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που το Hollywood κλέβει ιδέες από την Άπω Ανατολή και τις κάνει κτήμα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σου εξηγω οτι το Minecraft το εκανε πρωτο...θα επρεπε να εχει γινει πανικος κτλπ κτλπ...και παραλληλα σου εξηγω γτ το κανει η BH δεν θες να το καταλαβεις καλως...θες να το καταλαβεις?Παλι καλως...Συνεκρινα τα παιχνιδια και μπηκες και εσυ στο κολπο της συγκρισης,το παιχνιδι που εννοουσα ηταν το Minecraft αρα ετσι μπηκε στην κουβεντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό να διαφωνούμε παιδιά και μπορούμε να το κάνουμε όμορφα. Αφού δεν τα βρίσκουμε ας πάμε παρακάτω γιατί και οι υπόλοιποι δεν φταίνε σε κάτι. Κάνουμε κατάχρηση του χώρου, χωρίς να βγαίνει συμπέρασμα. Μακάρι να το βελτιώσουν και να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, από εκεί και πέρα ας κάνουν ότι θέλουν και οι μεν και οι δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...