Προς το περιεχόμενο

PlayerUnknown's Battlegrounds [PUBG]


Atallos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είδους παιχνίδι είναι αυτό, με 2 λόγια; Έχει FPS mode; Είναι survival; Είναι PvP; Παίζεις με ομάδα ή είσαι "lonewolf";;

 

Battle Royale, δυο λόγια ;) Γιατί δεν κοιτάς μερικά από τα άπειρα gameplay videos που υπάρχουν dude?! Μια εικόνα χίλιες λέξεις u know ;)

 

Aν τρέχει τόσο χάλια πως πούλησε 20 (!!) και παραπάνω εκατομμύρια κομμάτια; μαλλον πολύς κόσμος έχει πραγματικά καλά pc.

 

Μπορείς να δεις τα stats στο steam και θα καταλάβεις, τα games φτιάχνονται για low-mid users που είναι και το κατά πολύ μεγαλύτερο ποσοστό και όχι για την μειοψηφία με high end. Όλοι οι devs θέλουν τα games τους να τρέχουν τέλεια σε low-mid γιατί αυτό σημαίνει πολύ περισσότερες πωλήσεις απλά δεν μπορούν, is that simple ;) Τα απίστευτα νούμερα είναι επειδή είναι το πρώτο proper BR game.

 

 

hws_nvidia.gif NVIDIA GeForce GTX 960

12.72%

trans.gif

hws_nvidia.gif NVIDIA GeForce GTX 750 Ti

12.46%

trans.gif

hws_nvidia.gif NVIDIA GeForce GTX 1060

11.29%

trans.gif

hws_nvidia.gif NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti

8.24%

trans.gif

hws_nvidia.gif NVIDIA GeForce GTX 950

5.19%

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πω και έλεγα να μπω σήμερα/αύριο που θα ηρεμήσω από κάτι έκτακτα τρεχαματα. Όντως τώρα έπεσε φαλτσέτα στα fps;

 

Με i7 2600K @4.5

GTX 1070 EVGA SC

8GB ram ( μη γελάτε ρε :P )

Win 10 C.U.

1080p 75hz ips

Το παιχνίδι σε έναν 850 evo.

 

Είμαι average κάπου στα 80-90 fps ( πάει και λίγο παραπάνω ) και καμιά φορά έχω βούτες στα 55~ fps με τα πάντα very low, εκτος texturesι/ΑΑ ultra. ( pre update )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω και έλεγα να μπω σήμερα/αύριο που θα ηρεμήσω από κάτι έκτακτα τρεχαματα. Όντως τώρα έπεσε φαλτσέτα στα fps;

 

Με i7 2600K @4.5

GTX 1070 EVGA SC

8GB ram ( μη γελάτε ρε :P )

Win 10 C.U.

1080p 75hz ips

Το παιχνίδι σε έναν 850 evo.

 

Είμαι average κάπου στα 80-90 fps ( πάει και λίγο παραπάνω ) και καμιά φορά έχω βούτες στα 55~ fps με τα πάντα very low, εκτος texturesι/ΑΑ ultra. ( pre update )

 

σε κοβει καρέ ο επεξεργαστης, πριν έπαιζα απο περιέργια, και με σχεδον ολα τερμα, εφθανε και 130 κατι fps σε 1080p, δηλαδη μεσο πρεπει να ειχα τουλάχιστον 20 καρε πάνω

 

εχω σχεδον ιδια κάρτα με σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κοβει καρέ ο επεξεργαστης, πριν έπαιζα απο περιέργια, και με σχεδον ολα τερμα, εφθανε και 130 κατι fps σε 1080p, δηλαδη μεσο πρεπει να ειχα τουλάχιστον 20 καρε πάνω

 

εχω σχεδον ιδια κάρτα με σενα

Πως ειναι δυνατον να εχουμε παρομοιο συστημα και να σου τρεχει τοσο καλα, εγω παλευω με medium-high και και παλι εχω stuttering σε καποια σημεια με fast sync και frame cap 60fps! Average 60 πιανω με ολες τις ρυθμησεις αλλα παντα μα παντα θα το φαω το framedrop ανα διαστηματα με οτι ρυθμηση και αν κανω, μηπως ειναι το παιχνιδι τοσο σαπιλα και γινετε αυτο ή κανω εγω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι επι του θεματος αλλα γιατι δεν βαζεις αλλα 8 gb ram υπαρχουν πολλες αγγελιες. και τρεναρε το μεχρι τα κανονια αν εισαι ιντελακιας ή μεχρι ριζια+ αμα εισαι αμιντακιας. τιμιο το cpu σου ακομα . και στο 6 μηνο βαλε λεφτα να παρεις κατι καλυτερο. Γιατι αν παρεις ραμ τωρα χεστα να πανε . Θα θες 200+ για ραμ . τραγικο ποσο.


Πως ειναι δυνατον να εχουμε παρομοιο συστημα και να σου τρεχει τοσο καλα, εγω παλευω με medium-high και και παλι εχω stuttering σε καποια σημεια με fast sync και frame cap 60fps! Average 60 πιανω με ολες τις ρυθμησεις αλλα παντα μα παντα θα το φαω το framedrop ανα διαστηματα με οτι ρυθμηση και αν κανω, μηπως ειναι το παιχνιδι τοσο σαπιλα και γινετε αυτο ή κανω εγω κατι λαθος?

εχεις βαλει να τρεχει full screen σκετο, εχεις βαλει στο nvidia panel μεγιστη ισχυς σε μια επιλογη δεν θυμαμαι ποια. δες λιγο στο utube υπαρχουν tutorial να φτιαξεις λιγο το περφορμανς. αν και τι να λεμε εγω με τον παλιοτετραπυρινο και την καρτα του τσιπι εχω 70 fps και το συστημα σκαμπανεβαινει στα 80% .. ειπαν στο πατς πως θα στρωσει πολυ το πραγμα με τα fps. παντως τραγικη εταιρια κατα την γνωμη μου, απο την στιγμη π δεν εχει στρωσει το γκειμ και κανει τρειλερ για αλλο γκειμ. Τους 20εκατ που την εκαναν αυτο που ειναι δεν αξιωνεται να τους δωσει μια καλυτερη εμπειρια.( εχω 150 ωρες στο παιχνιδι. οχι πολλες αλλα αρκετες για να κρινω, εχω φαει και τα κοτοπουλα μου αλλα και εχω τερματισει πανω απο 30 φορες δευτερος). Εχθες παιζαμε με εναν φιλο ειμαστε δεκαδα κανουμε ντου σε σπιτι σκοτωνουμε 2 ακουμε πυροβολισμους και βλεπουμε πανω 3 alive, και οταν παμε να μπουμε στο κυκλο δειχει 5 alive το παιχνιδι σκοτωνουμε τους 2 και μας καθαρισε ενας σαλιγγαρος απο πισω. Δηλαδη τι να πεις μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες παιζαμε με εναν φιλο ειμαστε δεκαδα κανουμε ντου σε σπιτι σκοτωνουμε 2 ακουμε πυροβολισμους και βλεπουμε πανω 3 alive, και οταν παμε να μπουμε στο κυκλο δειχει 5 alive το παιχνιδι σκοτωνουμε τους 2 και μας καθαρισε ενας σαλιγγαρος απο πισω. Δηλαδη τι να πεις μετα...

images?q=tbn:ANd9GcTZ5p5BijfwqhSl3oPs7GH

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι επι του θεματος αλλα γιατι δεν βαζεις αλλα 8 gb ram υπαρχουν πολλες αγγελιες. και τρεναρε το μεχρι τα κανονια αν εισαι ιντελακιας ή μεχρι ριζια+ αμα εισαι αμιντακιας. τιμιο το cpu σου ακομα . και στο 6 μηνο βαλε λεφτα να παρεις κατι καλυτερο. Γιατι αν παρεις ραμ τωρα χεστα να πανε . Θα θες 200+ για ραμ . τραγικο ποσο.

 

εχεις βαλει να τρεχει full screen σκετο, εχεις βαλει στο nvidia panel μεγιστη ισχυς σε μια επιλογη δεν θυμαμαι ποια. δες λιγο στο utube υπαρχουν tutorial να φτιαξεις λιγο το περφορμανς. αν και τι να λεμε εγω με τον παλιοτετραπυρινο και την καρτα του τσιπι εχω 70 fps και το συστημα σκαμπανεβαινει στα 80% .. ειπαν στο πατς πως θα στρωσει πολυ το πραγμα με τα fps. παντως τραγικη εταιρια κατα την γνωμη μου, απο την στιγμη π δεν εχει στρωσει το γκειμ και κανει τρειλερ για αλλο γκειμ. Τους 20εκατ που την εκαναν αυτο που ειναι δεν αξιωνεται να τους δωσει μια καλυτερη εμπειρια.( εχω 150 ωρες στο παιχνιδι. οχι πολλες αλλα αρκετες για να κρινω, εχω φαει και τα κοτοπουλα μου αλλα και εχω τερματισει πανω απο 30 φορες δευτερος). Εχθες παιζαμε με εναν φιλο ειμαστε δεκαδα κανουμε ντου σε σπιτι σκοτωνουμε 2 ακουμε πυροβολισμους και βλεπουμε πανω 3 alive, και οταν παμε να μπουμε στο κυκλο δειχει 5 alive το παιχνιδι σκοτωνουμε τους 2 και μας καθαρισε ενας σαλιγγαρος απο πισω. Δηλαδη τι να πεις μετα...

Γιατί το pc το είχα στήσει από τέλη του 11, αν και εχω αλλάξει τα πάντα ( gpu, mobo, cooler, δίσκους, κουτί ) εχω μείνει με 4*2GB. Αν ήταν 2*4GB θα το έκανα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπ 920 και εσύ :) τι θερμοκρασίες έχεις στα 4Ghz?

Στο παιχνιδι καλοκαιρι εφτανε τους 75-77max και χειμωνα κοντα στα 67-70

 

Mε χαμηλη χρηση cpu γενικα με το ζορι 60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικές σελίδες πίσω το είχαμε συζητήσει το θέμα αυτό. Σύμφωνα με την ram σου και την κάρτα γραφικών σου δεν θα έπρεπε να το κάνει άρα μάλλον φταίει που δεν έχεις SSD.

Ναι το γνωριζω ότι φταει αυτο, γενικοτερα έχω θεματα με τον HDD μου και μου κολλαει το PC λόγω αυτου καποιες στιγμές. Σκέφτομαι μεσα στις επόμενες μέρες να περασω τα steam αρχεια σε έναν SSD να δω αν στρωσει το συγκεκριμένο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως ειναι δυνατον να εχουμε παρομοιο συστημα και να σου τρεχει τοσο καλα, εγω παλευω με medium-high και και παλι εχω stuttering σε καποια σημεια με fast sync και frame cap 60fps! Average 60 πιανω με ολες τις ρυθμησεις αλλα παντα μα παντα θα το φαω το framedrop ανα διαστηματα με οτι ρυθμηση και αν κανω, μηπως ειναι το παιχνιδι τοσο σαπιλα και γινετε αυτο ή κανω εγω κατι λαθος?

Φιλαρακι εγω με παρομοιο συστημα με το δικο σου και με το παιχνιδι σε HDD δε πεφτω κατω απο 70 καρε ποτε με το που προσγειωθω, γενικα ειναι το μοναδικο mainstream παιχνιδι που εχει τοσες πολλες περιπτωσεις διαφορετικων επιδοσεων σε τοσο παρομοια συστηματα και παραμενει ετσι απο οτι φαινεται 1 μηνα σχεδον πριν τη κυκλοφορια του, ολιγον ξεφτιλα!

 

Η αναλυση της οθονης μου ειναι 2560x1080 και οι ρυθμισεις απο κατω

Screenshot_29.jpg

 

Post-Processing, Shadows, και Foliage στις υψηλοτερες ρυθμισεις καμια φορα δε βοηθανε να διακρινεις τους εχθρους, Ωστοσο το Post-Processing το εχω Ultra γιατι εχει μεγαλο αντικτυπο στο οπτικο αποτελεσμα και ειναι πολυ πιο ομορφο εχω ομως τα αλλα 2 που αναφερω πανω σε Medium,  επισης το Anti-Aliasing ειναι απατη προσθετει μονο θολουρα αντι να εξομαλυνει τις pixellated ή οδοντωτες άκρες οποτε και αυτο Normal, το Screen Scale κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο το ΑΑ και μονο 2-3 μοναδες να το ανεβασεις θα δεις αμεσως αποτελεσμα φυσικα ομως εχεις μεγαλη επιπτωση στο performance και τελος το Effects οταν εισαι κοντα η μεσα σε κοκκινη περιοχη οι εκρηξεις στο ultra ακομα και χωρις να τις κοιτας ριχνουν κατακορυφα τα καρε οποτε και αυτο στο Νormal

 

Επισης να αναφερω οτι πριν τον i7 7700k ειχα τον i5 6600k και διαφορες στο συγκεκριμενο παιχνιδι δεν υπηρχαν οπως παιζω τωρα επαιζα και τοτε

 

Επεξ/σία από insaneblyat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τρέχει τόσο χάλια πως πούλησε 20 (!!) και παραπάνω εκατομμύρια κομμάτια; μαλλον πολύς κόσμος έχει πραγματικά καλά pc.

  

Aπλώς μου φαίνεται παράδοξο 20 εκατομμύρια κοσμος να εδωσε τα λεφτά του για παιχνίδι που τρέχει σκατά, όπως λέγεται, άντε να το πήραν πεντε εκατομμύρια και αυτοί να λένε πως τρέχει μέτρια έως άσχημα, τα υπολοιπα δεκαπέντε δεν διάβασαν τι λένε αυτοι για την αποδοση του παιχνιδιού; ή είναι τόσο εθιστικό συν το γεγονός πως πρόκειται για πρώιμη μορφή προιόντος οπότε και υπάρχει ανοχή σε όποια προβλήματα, μεγάλα ή μικρά;

 

Εδω ειναι και υποψήφιο για ηλεκτρονικό παιχνιδι της χρονιάς στα game awards.

Hype απλώς!

Ψάξε να δεις μόνο εδώ στο φόρουμ πόσα άτομα να γράφουν " ψήθηκα και το πήρα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...