Προς το περιεχόμενο

Αγορά MacBook από Αμερική


EKTEman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον αν γνωρίζει το εξής.. πρόκειται να ταξιδέψω στο εξωτερικό και σκέφτομαι ότι είναι ευκαιρία για αγορά φορητού από εκεί. Το ερώτημα είναι αν εγώ το λαπτοπ το έχω στην επιστροφή μαζί μου στο αεροπλάνο περνάει τελωνείο ή θα έχει κάποια έξτρα χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν είχα φέρει ένα πίσω μαζί μου είχα κάνει το εξής, είχα στείλει το κουτί άδειο πίσω με ταχυδρομείο και πήρα το λαπτοπ μαζί μου εννοείται σε ενα σακίδιο πλάτης,ούτε τελωνείο ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα που μου έφερε ένας φίλος από Αμερική τα Χριστούγεννα ένα λάπτοπ, απλά το είχε βάλει στο σακίδιο του και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Εφόσον δεν είναι μέσα σε κουτί για να φαίνεται καινούριο, όλα είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και στο κουτι να ειναι δεν νομιζω να πληρωνεις τελωνειο. τελωνειο θα πληρωνες εαν ειχες καμια 10αρια λαπτοπ που σημαινει οτι πας για "πουλημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το φέρεις στο κουτί θα πληρώσεις,είχα φέρει μια φωτογραφική για μια φίλη που μου είχε ζητήσει και μιας και δεν ήταν δική μου την είχα αφήσει στο κουτί,έ σε πληροφορώ πώς μόλις είδαν κάμερα σε κουτί πλήρωσα ένα ωραίο κουστουμάκι που μου βγάλαν στο λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα χωρίς κουτί αν το έχω μαζί μου δε τρέχει τπτ ε;

Η μήπως από Ελλάδα συμπληρώνεις κανένα χαρτί αν κουβαλάς μαζί σου κάποια ηλεκτρονική συσκευή και στο γυρνα αν σε δούνε με λαπτοπ που δεν είχες δηλώσει σε χρεώνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τ εχω κανει 2 φορες με το λαπτοπ αυτο. Στελνεις κουτι με ταχυδρομειο εαν το θελει βεβαια. και εχεις κανονικα το λαπτοπ σου σην τσαντα. Σε ρωτανε εαν εχεις τιποτα να δηλωσεις, λες ωραιοτατα οχι και εισαι ετοιμος. Εχε το νου σου ομως οτι εχεις 1 χρονο εγγυηση εαν θυμαμαι καλα, και επιπλεον εαν εισαι εδω ειναι πιθανον να μην σε βοηθησουν και να σου τα κανουν λιγο τσουρεκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί με ενδιαφέρει. Και σε μένα κάτι αντίστοιχο θα γίνει, θα μου φέρουν τα Χριστούγεννα Macbook από Αμερική. Απλά έχω δύο ερωτήσεις:

1) Πως το στέλνει μετά το κουτί σε κάποια άλλη χρονική στιγμή χωρίς να μας βγει ο κούκος αηδόνι; Αν είναι σκέτο το κουτί με απλό ταχυδρομείο θα έχω τελωνείο;

2) Ο άνθρωπος που θα μου το φέρει θα έχει το δικό μου λάπτοπ και θα έχει και το δικό του μαζί στην χειραποσκευή. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα άμα έχει 2 υπολογιστές πάνω του; Θα του πούνε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...