Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn v2 σε bridge mode με Xiaomi Mi R1D. Υπάρχει ελπίδα;


rafa1919

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Από χθες παλεύω να λειτουργήσω το νέο router μου (του τίτλου) με το TG788vn v2. Δε θέλω να το λειτουργώ σε Static IP mode, θέλω να έχω το Technicolor σκέτο modem, μόνο για τον συγχρονισμό.

Δεν είμαι έμπειρος σε telnet, CLI κλπ.

Κατέβασα όμως το user.ini στο οποίο εντόπισα την ενότητα του bridge, το ενεργοποίησα στην 1η Ethernet αλλά από εκεί και πέρα βάζω τα στοιχεία ISP στο Router για PPPoE σύνδεση και δε συνδέεται ποτέ.

 

Έχω αγανακτήσει... :(

Υπάρχει σωτηρία καλοί μου φίλοι ή να το λειτουργώ με IP δοσμένη από το Technicolor και να αφήσω εκείνο να κάνει την PPPoE σύνδεση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε στο θεμα του 788 και αν τρεξεις το wizard και αποκτησεις admin rights Νομιζω θα σου βγει η επιλογη για να το κανεις bridge.αν ομως παιζεις σε vdsl εχουν γραψει σε καποια σελιδα του θεματος μην με ρωτας σε ποια οτι πρεπει να βαλεις και μια εντολη Manually για να παιξει το bridge γιατι απο default δεν υπαρχει και δεν παιζει bridge σε vdsl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είμαι σε VDSL.

Είχα κατεβάσει το .ini αρχείο από το configuration και είχα μπει ως dsath χρήστης τρέχοντας τον Wizard.

Παρ'όλα αυτά πλέον δε με ενδιαφέρει τόσο, εφόσον θα πάω σε OTE κυρίως λόγω VoIP και για να έχω σύντομα Vectoring. Οπότε το TG788vn v2 θα μπει στο ντουλάπι και θα χρησιμοποιώ το Entry 2i (Speedport) που λογικά θα μου δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θελει μια ρυθμιση ακομα.νομιζω σε αυτο το θεμα το ειχαν γραψει.εσυ πηγες ηδη στο vectoring:P.ειχαν πει αλλα δεν ξερω αν ισχυει οτι ο οτε μπορει να σου δωσει τα στοιχεια του voip και να τα σεταρεις σε αλλο ρουτερ.απλα παλι αν βγαινει η τηλεφωνια πχ απο 8/36 ή 8/37 θα πρεπει να κανεις αλλαγες .αν βγαινει χυμα απο το ιντερνετ ή μπορει να βγει και απο το ιντερνετ τοτε απλα αλλαζεις Proxy βαζεις τα στοιχεια και παιζεις με το 788.η μπορει να μπει το 788 μπροστα και απο πισω σαν ρουτερ το speedport μονο για την τηλεφωνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το R1D της Xiaomi που με έχει καλύψει απόλυτα στο θέμα Router - Mini NAS. Αυτό χρησιμοποιώ και θα χρησιμοποιώ ως Router μπροστά από κάθε modem που θα περάσει από τα χέρια μου. Αν μπορέσω να κάνω το Speedport να έχει μόνο την τηλεφωνία και να κάνω κλήση PPPoE για Internet από το R1D θα είμαι απόλυτα ευτυχισμένος. 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές όπως και να'χει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον χρησιμοποιώ ένα Speedport W724V Type Ci σε Bridge Mode με το R1D και πάει σφαίρα!
Σαν modem λειτουργεί άψογα, σαν βράχος!
Το ίδιο και το ZyXEL VMG1312-B10D που δοκίμασα πάλι σε Bridge.

Μόνο το Technicolor με παίδεψε τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε bridge δε δουλευει η τηλεφωνια ομως. Με pppoe pasthrough το εκανες........ εεε?

Έμεινα στη Nova τελικά. Ακύρωση φορητότητας στον ΟΤΕ και Άγιος ο Θεός.

Οπότε full bridge χωρίς να με νοιάζει τίποτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 31/03/2017 at 15:19, rafa1919 said:

Έχω το R1D της Xiaomi που με έχει καλύψει απόλυτα στο θέμα Router - Mini NAS. Αυτό χρησιμοποιώ και θα χρησιμοποιώ ως Router μπροστά από κάθε modem που θα περάσει από τα χέρια μου. Αν μπορέσω να κάνω το Speedport να έχει μόνο την τηλεφωνία και να κάνω κλήση PPPoE για Internet από το R1D θα είμαι απόλυτα ευτυχισμένος. 

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές όπως και να'χει. ;)

αν πηγαινες οτε μονο passthrough μπορεις.

 

On 04/04/2017 at 12:12, rafa1919 said:

Πλέον χρησιμοποιώ ένα Speedport W724V Type Ci σε Bridge Mode με το R1D και πάει σφαίρα!

Σαν modem λειτουργεί άψογα, σαν βράχος!

Το ίδιο και το ZyXEL VMG1312-B10D που δοκίμασα πάλι σε Bridge.

 

Μόνο το Technicolor με παίδεψε τόσο πολύ.

Οταν εχει γραφικο Interface Ολα ειναι ευκολα βλεπε zyxel,speedport,το technicolor δυστυχως δεν ειναι φιλικο σε αυτα..υπαρχει παντα και η λυση να μην κανεις καν bridge και απλα το xiaomi να κανει το κομματι του wireless μονο.to technicolor ειναι σχεδον ολο Cli για αυτο παιδευει.αλλο τοσο που ειναι κλειδωμενο και δεν μπορεις να κανεις τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ειπα να μην ανοιξω καινουριο θεμα μιας και αφορα το router r1d...

Αφου το αγορασα απο εναν τυπο εδω μεσα δεν μπορω να το κανω να τρεξει με τιποτα... ο λογος ειναι οτι με το τελευταιο firmware ειναι ολα κινεζικα και με το προηγουμενο δεν δουλευουν οι εφαρμογες για το κινητο και για τον υπολογιστη και δεν εχω προσβαση στον ενσωματωμενο σκληρο... 

Αφου εχω διαβασει τα παντα για αυτην την περιπτωση σε οτι σαιτ μπορεις να φανταστεις απο ρωσικα μεχρι μεξικανικα και κινεζικα και εχω κανει τα παντα σε οτι λενε δεν μπορω να το βαλω να τρεχει με τις εφαρμογες .

Το σαιτ της xiaomi με το ssh δεν λειτουργει και απο οτι καταλαβα ειναι down κανα χρονο τωρα και ετσι δεν μπορω να περασω ουτε custom rom .

Σχεδον ολοι λενε οτι με το τελευταιο firmware και με μεταφραση απο τον chrome , επειδη τα βγαζει στα κινεζικα , μετα μπορεις να βαλεις τις εφαρμογες ..., συγκεκριμενα την miwifi , αλλα ουτε και αυτο δουλεψε γιατι οποια rom και αν εβαλα δεν μου κανει pair με το router .

Rafa1919 τι θα μπορουσα να κανω ??? Σε ρωταω γιατι βλεπω το εχεις το ρουτερακι και εισαι πολυ ευχαριστημενος. Τελευταιο που μου εμεινε να κανω ειναι hard reset και για αυτο παλι δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο αλλα θα το κανω με την πατροπαραδοτη μεθοδο 30_30_30 . Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/6/2018 στις 10:54 ΠΜ, vamour είπε

Ειπα να μην ανοιξω καινουριο θεμα μιας και αφορα το router r1d...

Αφου το αγορασα απο εναν τυπο εδω μεσα δεν μπορω να το κανω να τρεξει με τιποτα... ο λογος ειναι οτι με το τελευταιο firmware ειναι ολα κινεζικα και με το προηγουμενο δεν δουλευουν οι εφαρμογες για το κινητο και για τον υπολογιστη και δεν εχω προσβαση στον ενσωματωμενο σκληρο... 

Αφου εχω διαβασει τα παντα για αυτην την περιπτωση σε οτι σαιτ μπορεις να φανταστεις απο ρωσικα μεχρι μεξικανικα και κινεζικα και εχω κανει τα παντα σε οτι λενε δεν μπορω να το βαλω να τρεχει με τις εφαρμογες .

Το σαιτ της xiaomi με το ssh δεν λειτουργει και απο οτι καταλαβα ειναι down κανα χρονο τωρα και ετσι δεν μπορω να περασω ουτε custom rom .

Σχεδον ολοι λενε οτι με το τελευταιο firmware και με μεταφραση απο τον chrome , επειδη τα βγαζει στα κινεζικα , μετα μπορεις να βαλεις τις εφαρμογες ..., συγκεκριμενα την miwifi , αλλα ουτε και αυτο δουλεψε γιατι οποια rom και αν εβαλα δεν μου κανει pair με το router .

Rafa1919 τι θα μπορουσα να κανω ??? Σε ρωταω γιατι βλεπω το εχεις το ρουτερακι και εισαι πολυ ευχαριστημενος. Τελευταιο που μου εμεινε να κανω ειναι hard reset και για αυτο παλι δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο αλλα θα το κανω με την πατροπαραδοτη μεθοδο 30_30_30 . Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=605963

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...