Προς το περιεχόμενο

Ειδικοτητα ιατρικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δερματολογία ειναι καλη περίπτωση όντως. Εύκολη. Είχε χρειαστεί να δω για κάτι ασήμαντο εναν, σιχάθηκα τον τροπο που αρπαζε τα 30ευρα για ενα 10λεπτακι-τεταρτακι εξετασης

Να βοηθήσω δεν μπορώ γιατι δεν έχω σχέση με την ιατρική απλά απορώ 6 χρόνια σε αυτή την ρημάδοσχολή που ήσουν (μπορεί και παραπάνω) ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ;

 

θέλω να πω πως γίνεται να μην έχεις πλέον ξεκάθαρη άποψη για τον χώρο και το που θέλεις να ανήκεις σε αυτόν...

 

Εγώ είχα μεγάλη ιδέα για το αντικείμενο μου ΠΡΙΝ μπω στην σχολή (όχι θεωρητικά φυσικά γιατι αν ήξερα και την θεωρία δεν θα χρειαζόταν να σπουδάσω.. αλλά πχ στο πως διαμορφώνεται ο χώρος δηλαδή τους κλάδους και υποκλάδους και γενικά πράματα για το αντικείμενο του κάθε κλάδου και πως συνεισφέρουν στο κυρίως αντικείμενο κτλ κτλ είχα πρότυπα στο μυαλό μου και γενικά ήμουν κάπως "μέσα στο κλίμα" )

 

Προς το τέλος της σχολής ήμουν ειδικός σε ότι έχει να κάνει με το cutting edge όπως ένας ποδοσφαιρόφιλος ήξερε την ενδεκάδα της ομάδας του πότε και ποια ομάδα έκανε μετεγγραφές και ποιούς πόσα γκολ έβαλε ο Χ παίχτης στο περσινό πρωτάθλημα εγώ ήξερα όλα τα μεγάλα και "μικρά" ονόματα του χώρου μερικά πράματα για την πρότερη δουλειά τους και τα ιδρύματα στα οποία σπούδασαν ή δίδαξαν το αντικείμενο τους δημοφιλή προβλήματα προς έρευνα τα σχετικά ιδρύματα και εταιρίες και τους σκοπούς τους κτλ κτλ κτλ

 

Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητο να παίρνεις πτυχίο και να μην ξέρεις τι να κάνεις ειδικά στην ιατρική που κάθεσαι και παραπάνω χρόνια... παπαγαλία απο σημειώσεις να έκανες τόσα χρόνια πάλι μια άποψη θα την είχες...

Αν σε παρηγορεί. Έχω πολλούς φιλους που εκαναν ιατρική. ΚΑΝΕΝΑΣ (αντε ελαχιστοι) δεν ήξερε τι ακριβώς θέλει οταν εφτασαν στην τελευταία χρονιά.

 

Παθολογική vs χειρουργική κατευθυνση παλευεται. Εχω την αισθηση οτι σαν ιδεα σου αρέσουν όλα. Και μετα μπαινουν ενα σωρο αλλα πράγματα (χρόνια αναμονής πχ παλια επρεπε να περιμενεις εως 10 χρονια για να ξεκινησεις οφθαλμολογια σε καλο νοσοκομείο, αν θες οικογενεια/παιδια άμεσα και αν εισαι διατεθημενος να φας τη ζωη σου στις εφημεριες, αν το μονο κριτηριο είναι τα λεφτά κλπ).

 

Περιμένω να ακουσω κανενα γιατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δερματολογία ειναι καλη περίπτωση όντως. Εύκολη. Είχε χρειαστεί να δω για κάτι ασήμαντο εναν, σιχάθηκα τον τροπο που αρπαζε τα 30ευρα για ενα 10λεπτακι-τεταρτακι εξετασης

Αν σε παρηγορεί. Έχω πολλούς φιλους που εκαναν ιατρική. ΚΑΝΕΝΑΣ (αντε ελαχιστοι) δεν ήξερε τι ακριβώς θέλει οταν εφτασαν στην τελευταία χρονιά.

 

Παθολογική vs χειρουργική κατευθυνση παλευεται. Εχω την αισθηση οτι σαν ιδεα σου αρέσουν όλα. Και μετα μπαινουν ενα σωρο αλλα πράγματα (χρόνια αναμονής πχ παλια επρεπε να περιμενεις εως 10 χρονια για να ξεκινησεις οφθαλμολογια σε καλο νοσοκομείο, αν θες οικογενεια/παιδια άμεσα και αν εισαι διατεθημενος να φας τη ζωη σου στις εφημεριες, αν το μονο κριτηριο είναι τα λεφτά κλπ).

 

Περιμένω να ακουσω κανενα γιατρο.

Αποκλείεται να του αρέσουν όλα ή τα περισσότερα. Απλά αποκλείεται. Τα μισά και παραπάνω τα μισείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εργαστηριακες ειδικοτητες μαρεσει η παθαν αλλα δεν τη θελω για ειδικοτητα

Απο κλινικες οπως ειπα παθολογια, νευρολογια και θα μπορουσα ψυχιατρικη.. καποτε σκεφτομουν φυσιατρος και ιατροδικαστης

σιχαινομαι γυναικολογια, ωριλα, δερματολογια, αλλεργιολογια, αγγειοχειρουργικη, ουρολογια, καρδιολογια

απο χειρουργικες γενικη χειρουργικη και αναισθησιολογια..

 

οποτε βασικα καταληγω σε μια κλινικη ειδικοτητα.. αλλα σε ποια.. στην παθολογια μαρεσει που εχει απεριοριστο πεδιο και μετα αν θες ειδικευεσαι καπου.. οπως και η γενικη ιατρικη μαρεσει για αυτο το λογο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εργαστηριακες ειδικοτητες μαρεσει η παθαν αλλα δεν τη θελω για ειδικοτητα

Απο κλινικες οπως ειπα παθολογια, νευρολογια και θα μπορουσα ψυχιατρικη.. καποτε σκεφτομουν φυσιατρος και ιατροδικαστης

σιχαινομαι γυναικολογια, ωριλα, δερματολογια, αλλεργιολογια, αγγειοχειρουργικη, ουρολογια, καρδιολογια

απο χειρουργικες γενικη χειρουργικη και αναισθησιολογια..

 

οποτε βασικα καταληγω σε μια κλινικη ειδικοτητα.. αλλα σε ποια.. στην παθολογια μαρεσει που εχει απεριοριστο πεδιο και μετα αν θες ειδικευεσαι καπου.. οπως και η γενικη ιατρικη μαρεσει για αυτο το λογο..

Γενική ιατρική και παθολογια γιατί; Αν δε σου αρέσει όλο το φάσμα των ειδικοτήτων όπως δερματολογία και ωρλ που ειδικά στην γενική τα βλέπεις ίσως πιο συχνά από όλα (εξαρτάται που δουλεύεις), μαζί με το τρίπτυχο διαβήτη/υπέρταση/υπερλιπιδαιμία τι το θες;

 

Επίσης διάλεξε: χειρουργική ή όχι;

Έχεις αίσθηση του χειρουργικού πεδίου; Έχεις κάτσει σε πολύωρο χειρουργείο; Έχεις κάτσει σε εφημερία;

Δεν είναι το ίδιο με το να είσαι σε ένα ιατρείο. Δεν υποβιβάζω κανέναν έτσι απλά δεν είναι το ίδιο είναι εντελώς διαφορετικό και θέλει άλλες ιδιότητες και άλλη υπομονή το ένα από το άλλο.

Επίσης σου αρέσει πχ να παρακολουθείς τον ασθενή σου σε βάθος χρόνου ή να κάνεις μία επέμβαση και να τον αναλαμβάνει άλλος;

Τι προτιμάς; Τι σε γεμίζει;

 

Αν δεν έχεις τελειώσει πάνε σε ένα νοσοκομείο και δύο εβδομάδες ζητά τους να είσαι σε κάποιους δίπλα να αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιατροδικαστικη εχει φοβερο ενδιαφέρον. Το θέαμα κλπ παλεύεται εύκολα. Επισης θα ηταν ωραιο επειδη καποια στιγμη γινεσαι και "φυσιογνωμιστης" (νομιζω υπηρχε ενας συγγραφεας - ιατροδικαστης που ειχε ασχοληθει πολυ με αυτο - Λομπροζο (?)).

 

Το θεμα ειναι η μυρωδιά το καλοκαίρι (οκ ολα ειναι θεωρητικα σε ψυγειο αλλα βρωμάει απο χιλιομετρα). Θέσεις ανοιγουν μια φορα στο τοσο (πχ καθε 4-5 χρόνια και τους απορροφα) οποτε πρεπει να συμβιβαστεις στην ιδέα της ανεργιας /δουλειας σαν ιδιώτης ππυ δεν ειναι καθολου ευκολο. Επισης υπαρχουν χαζα θεματα που μπορει να σε ενοχλουν πχ ολα τα ζυγιζεις σε μια ζυγαρια του μαναβη. Οποτε συνειδητοποιεις οτι ισως αυτο να μην ηταν το ονειρο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οτι και να κανω με ενδιαφερει να μαι νοσοκομειακος γιατρος.. δε με χαλαει η ιδεα του να εχω δικο μου ιατρειο, απλα προσανατολιζομαι σε δουλεια σε νοσοκομειο ανεξαρτητου ειδικοτητας. Δε με χαλαει να εχω καποια περιστατικα ΩΡΛ απλα δε θα μαρεσε να χειρουργω σε παθησεις που απτονται του πεδιου της ΩΡΛ.. οταν σκεφτομαι παθολογια (και γενικη ιατρικη) σκεφτομαι πιο πολυ λοιμωδη νοσηματα με συστημικες εκδηλωσεις, αιματολογικα νοσηματα, παθησεις του γαστρεντερικου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οτι και να κανω με ενδιαφερει να μαι νοσοκομειακος γιατρος.. δε με χαλαει η ιδεα του να εχω δικο μου ιατρειο, απλα προσανατολιζομαι σε δουλεια σε νοσοκομειο ανεξαρτητου ειδικοτητας. Δε με χαλαει να εχω καποια περιστατικα ΩΡΛ απλα δε θα μαρεσε να χειρουργω σε παθησεις που απτονται του πεδιου της ΩΡΛ.. οταν σκεφτομαι παθολογια (και γενικη ιατρικη) σκεφτομαι πιο πολυ λοιμωδη νοσηματα με συστημικες εκδηλωσεις, αιματολογικα νοσηματα, παθησεις του γαστρεντερικου..

Θεωρώ ότι πρέπει να πας μία δυο εβδομάδες σε ένα νοσοκομείο σε βάρδια και να δεις πως είναι. Κάτσε δίπλα σε ένα γενικό ιατρό και αποφάσισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι πρέπει να πας μία δυο εβδομάδες σε ένα νοσοκομείο σε βάρδια και να δεις πως είναι. Κάτσε δίπλα σε ένα γενικό ιατρό και αποφάσισε

Δεν έχει νόημα. Ο γενικος γιατρος ειναι για 6 μηνες πχ παθολογος, 6 χειρουργος, 3 ωρλ, 3 παιδίατρος, 3 ψυχιατρος κλπ. Περναει απ ολα. Οταν ειδικευθει δε θα το δεις πια σε νοσοκομειο αλλα μαλλον σε κεντρο υγειας. Η δικο του ιατρειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα. Ο γενικος γιατρος ειναι για 6 μηνες πχ παθολογος, 6 χειρουργος, 3 ωρλ, 3 παιδίατρος, 3 ψυχιατρος κλπ. Περναει απ ολα. Οταν ειδικευθει δε θα το δεις πια σε νοσοκομειο αλλα μαλλον σε κεντρο υγειας. Η δικο του ιατρειο.

Μία χαρά έχει γεν. Ιατρούς στα νοσοκομεία. Επίσης αναφέρθηκε σε νοσοκομειακό περιβάλλον κι όχι σε β' βαθμια ή α' βαθμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω τα πραγματα ειναι πιο απλα. Σαφως και η οικονομικες απολαβες και το στρωτο ωραριο χωρις εφημεριες ειναι επιθυμητα απο ολους, αλλα το βασικο ειναι να κανεις κατι που γουσταρεις. Και επειδη στην ιατρικη μαλλον τα περισσοτερα θα σου ειναι αδιαφορα και ελαχιστα θα σου αρεσουν, συγκεντρωσου, σκεψου και διαλεξε κατι που σου αρεσει. Γιατι καλο το 5ημερο/8ωρο, καλη και η δερματολογια, αλλα ειναι κατι που θα το κανεις για τα επομενα 35-40 χρονια. Μαλακια δεν ειναι αν δε σε εξιταρει?

 

Για παραδειγμα, η νοσοκομειακη παθολογια που αναφερεις ειναι hardcore σε επιπεδο δουλειας/ωραριου, ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ συναρπαστικη (οχι συνεχεια) και δεν εχει καμια σχεση με τη γενικη ιατρικη που γινεται ουσιαστικα σε επιπεδο πρωτοβαθμιας φροντιδας και ειναι πολυ πιο επιφανειακη.

 

Ο fylatos  μιλαει σωστα. Διαλεξε κατ'αρχας τομεα. Παθολογικος, χειρουργικος ή εργαστηριακος ; Δε μπορει να σου αρεσουν και τα τρια, δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω τα πραγματα ειναι πιο απλα. Σαφως και η οικονομικες απολαβες και το στρωτο ωραριο χωρις εφημεριες ειναι επιθυμητα απο ολους, αλλα το βασικο ειναι να κανεις κατι που γουσταρεις. Και επειδη στην ιατρικη μαλλον τα περισσοτερα θα σου ειναι αδιαφορα και ελαχιστα θα σου αρεσουν, συγκεντρωσου, σκεψου και διαλεξε κατι που σου αρεσει. Γιατι καλο το 5ημερο/8ωρο, καλη και η δερματολογια, αλλα ειναι κατι που θα το κανεις για τα επομενα 35-40 χρονια. Μαλακια δεν ειναι αν δε σε εξιταρει?

 

Για παραδειγμα, η νοσοκομειακη παθολογια που αναφερεις ειναι hardcore σε επιπεδο δουλειας/ωραριου, ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ συναρπαστικη (οχι συνεχεια) και δεν εχει καμια σχεση με τη γενικη ιατρικη που γινεται ουσιαστικα σε επιπεδο πρωτοβαθμιας φροντιδας και ειναι πολυ πιο επιφανειακη.

 

Ο fylatos  μιλαει σωστα. Διαλεξε κατ'αρχας τομεα. Παθολογικος, χειρουργικος ή εργαστηριακος ; Δε μπορει να σου αρεσουν και τα τρια, δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.

 

Συμφωνω με αυτα που λες. Ας εστιασουμε λοιπον στον κλινικο τομεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...