Προς το περιεχόμενο

Ειδικοτητα ιατρικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι σε ρωτάω τρίτη φορά με το χειρουργείο τι σχέση έχεις/είχες;

 

συγγνωμη δεν ειδα οτι με ειχες ξαναρωτησει. Εχω παρεβρεθει σε αρκετα χειρουργικα (πανω απο 40 πιο πολυ απο περιεργεια δικια μου δεν ηταν απαραιτητο απο πλευρας σχολης). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη δεν ειδα οτι με ειχες ξαναρωτησει. Εχω παρεβρεθει σε αρκετα χειρουργικα (πανω απο 40 πιο πολυ απο περιεργεια δικια μου δεν ηταν απαραιτητο απο πλευρας σχολης).

Έχεις παρεβρεθεί οκ, σου άρεσε; Τι σου άρεσε; Τι έκανες και θα μπορούσες να το κάνεις κάθε μέρα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παρεβρεθεί οκ, σου άρεσε; Τι σου άρεσε; Τι έκανες και θα μπορούσες να το κάνεις κάθε μέρα;

 

Γενικα μαρεσε η ολη φαση... παρακολουθησα κατα βαση επεμβασεις γαστρεντερικου ρουτινας και ηταν ωραια. Και νομιζω οτι γενικοτερα "πιανουν" τα χερια μου.. γιατι ειναι καποιοι συμφοιτητες μου ουτε αιμα δεν μπορουν να παρουν που εγω επειδη μαρεσε εκατσα και επαιρνα αιματα και εγινα πραγματικα καλος σε αυτο. Νομιζω και τα επειγοντα μαρεσουν πολυ οπως η αντιμετωπιση πολυτραυματια. Το μονο που με χαλασε και ελπιζω μη γινω και εγω ετσι.. ειναι οτι οι χειρουργοι νιωθω πως συγκριτικα με αλλες ειδικοτητες γιατρων.. εχουν μια νοοτροπια.. δε ξερω πως να το εκφρασω.. σαν να μην καταλαβαινουν τιποτα εργαστηριακο, να στελνουν ιστοτεμαχια που να μη τα συνοδευουν τα αντιστοιχα χαρτια για να καταλαβει αυτος ο ερμος ο παθολογοανατομο ορισμενα πραγματα.. και γενικα νιωθω οτι καποιοι το χουν καταντησει τελειως πρακτικο αφηνοντας την επιστημη πισω αυτο. Σε καμια περιπτωση δε λεω αυτο, απλα με εναν συγκεκριμενο που εχω συνυπαρει ετσι ητνα ο τυπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μάλλον επειδή ο χειρουργός δεν θα παρακολουθήσει μετά τον ασθενή αλλά θα τον "επιστρέψει" στον μόνιμο γιατρό του. Μπορεί να ακούγεται τραβηγμένο αλλά πρόσφατα συνάντησα 3-4 χειρουργούς που δεν έχουν ιδέα για την βασική μετέπειτα αντιμετώπιση χειρουργείου που πραγματοποιούν συχνά. Απλά το κάνουν και τέλος, μόλις ο ασθενής φύγει δεν ασχολούνται άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μάλλον επειδή ο χειρουργός δεν θα παρακολουθήσει μετά τον ασθενή αλλά θα τον "επιστρέψει" στον μόνιμο γιατρό του. Μπορεί να ακούγεται τραβηγμένο αλλά πρόσφατα συνάντησα 3-4 χειρουργούς που δεν έχουν ιδέα για την βασική μετέπειτα αντιμετώπιση χειρουργείου που πραγματοποιούν συχνά. Απλά το κάνουν και τέλος, μόλις ο ασθενής φύγει δεν ασχολούνται άλλο.

 

σαν ασθενης, που ειχα νοσηλευτει για σκωληκοειδιτιδα.. ο χειρουργος με ειχε απο τα επειγοντα που μπηκα μεχρι το εξιτηριο μου.. και δε με ειδε αλλος γιατρος περαν κατι ειδικευομενων που εκαναν και καλα εξεταση και τη μικρο που μου πηρε αιμα (προσπαθησε εστω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι χειρουργείο που δεν θέλει τίποτα μετά οπότε λογικό. Μπήκες, βγήκες, είσαι καλά, το ξέχασες, τέλος. Δεν πρόκειται να σου ξαναφυτρώσει, να έχεις επιπλοκές σε βάθος χρόνου (συμφύσεις, κήλη, κλπ που ίσως είχε άλλο χειρουργείο στην περιοχή).

Σε χειρουργεία όμως που δημιουργούν ή προέρχονται από μια κατάσταση που θέλει συνεχή παρακολούθηση, ο χειρουργός αφήνει τον ασθενή στον βασικό γιατρό. Θα τον δει μέχρι το εξιτήριο και τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.. ξαναλέω αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

 

Καλό θα είναι να μην γράφουμε ανυπόστατα πράγματα, ειδικά όταν πρόκειται για ιατρικά θέματα. Υπαρχει ο κίνδυνος να επηρεάσουμε κόσμο προς τη λάθος κατεύθυνση. Κατανοώ πως δεν έχεις καμία πρόθεση για κάτι τέτοιο, όταν όμως έχεις πειθώ, γράφεις με απόλυτη σιγουριά και δεν έχεις καμία εκπαίδευση επι του θέματος, ελοχεύει ο κίνδυνος για τα παραπάνω.

 

Ειδικά σε μια εποχή που άρχισαν να ανθίζουν "εμβολιαστικά κινήματα" και λοιπές συμμορίες απο τον κάθε επιτήδειο, οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική παρατήρηση είναι αλλά εφόσον διαφωνείς, μπορείς να γράψεις τι θεωρείς ότι ισχύει?

ΟΚ, θεωρητικά και με το πιό απλό χειρουργείο μπορεί να πάθεις κάτι σοβαρό όπως και με μια γρατζουνιά μπορείς να πάθεις σηψαιμία. Αν ενίστασαι σε αυτό νομίζω εννοείται η αναφορά στο σύνηθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα με συγχωρέσεις αλλά δε θα αντικρούσω ένα προς ένα τα όσα έγραψες. Πάντως δεν είναι καθόλου απλή η σκωληκοειδίτιδα, και το χειρουργείο μπορει να καταστεί εξαιρετικά δύσκολο και επίφοβο.

 

Επίσης κάθε ασθενής παρακολουθείται μετεγχειρητικα απο τον ιατρό που τον χειρούργησε, και επικουρικά αν χρρειάζεται, απο ιατρούς άλλων ειδικοτήτων.

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλοκές μπορεί να εμφανιστούν σε ασθενείς με σκωληκοειδίτιδα, με νοσηρότητα 10%. Ενώ η θνησιμότητα είναι 1% αν υπάρχει διάτρηση στα άτομα κάτω των 65 και στο 5% στα άτομα άνω των 65. Αυτά χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις.

 

Επίσης μία εγχείρηση είτε λαπαροσκοπική είτε ανοιχτή που περιλαμβάνει διατομές μέχρι το περιτόναιο και διάνοιξη του, πόσο μάλλον πολλές φορές όταν υπάρχει διάτρηση και μέχρι την μέση γραμμή και μετά συρραφή εκ νέου όλων αυτών των στοιβάδων εε απλή δε τη λες ούτε εύκολη. Επειδή γίνεται συχνά δεν είναι ούτε απλή ούτε εύκολη. Όπως εύκολη δεν είναι και η καισαρική κι ας την προτιμάνε οι Ελληνίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...