Προς το περιεχόμενο

Ειδικοτητα ιατρικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Λομπρόζο ήταν ψυχίατρος και ο "πατέρας της Εγκληματολογίας" και κακώς θεωρήθηκε έτσι. Απλά ήταν ο πρώτος που της έδωσε όνομα. Αργότερα δίδαξε και ψυχιατρική και ιατροδικαστική. Περισσότερο γνωστός για το έργο του ο "Εγκληματίας Άνθρωπος"¨.

Είχε πιάσει εκατοντάδες φυλακισμένους, που τότε το 1800- ήταν όλοι "δύσμορφοι", και έβγαλε αυτή την παπάτζα
πως όποιος δεν είναι ωραίος, όποιος είναι ανάπηρος, όποιος είναι ψυχικά ασθενής είναι και εγκληματίας.
Τότε, υπήρχαν και τα εγκλήματα της "επαιτείας" και της "αλητείας" (όταν δεν είχες που να πας), έτσι βρίσκονταν όλοι αυτοί στη στενή.

Τον σιχάθηκα στο μεταπτυχιακό που τον μελετούσαμε από σημειώσεις του μέγιστου Ευγένιου Τριβιζά (διδάκτορας Εγκληματολογίας που έχει διδάξει και στο London School of Economics-πέρα από γνωστός παραμυθάς).

Παρόμοιες αηδίες λένε και οι υπόλοιποι της Θετικιστικής Σχολής, Ferry και Garofalo. (Θετικιστική σχολή: Ο εγκληματίας γεννιέται και δεν γίνεται).

Δηλαδή αν είσαι γόνος καλής οικογενείας με τέλεια οδοντοστοιχία δεν μπορείς να είσαι εγκληματίας και την γλιτώνεις πως ήταν μια παρόρμηση της στιγμής. Αν είσαι ένας φτωχοδιάβολος με γαμψή μύτη, σόρρυ αλλά εσύ θα μπεις μέσα. Βέβαια, μετά από το κράξιμο νέρωσε αρκετά τις απόψεις του. 

Για να αποκαταστήσουμε και κάποια αλήθεια. 


Ιατροδικαστικη εχει φοβερο ενδιαφέρον. Το θέαμα κλπ παλεύεται εύκολα. Επισης θα ηταν ωραιο επειδη καποια στιγμη γινεσαι και "φυσιογνωμιστης" (νομιζω υπηρχε ενας συγγραφεας - ιατροδικαστης που ειχε ασχοληθει πολυ με αυτο - Λομπροζο (?)).

Το θεμα ειναι η μυρωδιά το καλοκαίρι (οκ ολα ειναι θεωρητικα σε ψυγειο αλλα βρωμάει απο χιλιομετρα). Θέσεις ανοιγουν μια φορα στο τοσο (πχ καθε 4-5 χρόνια και τους απορροφα) οποτε πρεπει να συμβιβαστεις στην ιδέα της ανεργιας /δουλειας σαν ιδιώτης ππυ δεν ειναι καθολου ευκολο. Επισης υπαρχουν χαζα θεματα που μπορει να σε ενοχλουν πχ ολα τα ζυγιζεις σε μια ζυγαρια του μαναβη. Οποτε συνειδητοποιεις οτι ισως αυτο να μην ηταν το ονειρο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Τελικά τι αποφάσισες? Γενικά πολλές ειδικότητες έχουν ενδιαφέρον οπότε και που ήσουν αναμεσα σε αυτές πάλι καλά. Γω βρίσκω ελκυστικες παθολογία και νευρολογια. Σίγουρα έχω αποκλείσει χειρουργικές. Η νευρολογια καλύπτει πολύ και παθολογια γιατί πχέχει να κάνει πολύ με εγκεφαλικά. Κάποια βοήθεια και για μένα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2017 στις 6:56 ΠΜ, -Dimitris- είπε

Χειρουργος - Πρωκτολογος να γινεις.

Η μπλουζιτσα σου δε θα ειναι πρασινη αλλα καφε.

Ορθοπρωκτολογος λεγεται η ειδικοτητα αυτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...
Στις 13/10/2019 στις 8:11 ΜΜ, gntgrx είπε

@lactate Δεν πιστεύω να πας για ενδοκρινολόγος;

Ούτε καν δεν μενδιαφέρει καθόλου αυτή η ειδικότητα

 

Στις 21/6/2019 στις 3:24 ΜΜ, Klio depaki είπε

Τελικά τι αποφάσισες? Γενικά πολλές ειδικότητες έχουν ενδιαφέρον οπότε και που ήσουν αναμεσα σε αυτές πάλι καλά. Γω βρίσκω ελκυστικες παθολογία και νευρολογια. Σίγουρα έχω αποκλείσει χειρουργικές. Η νευρολογια καλύπτει πολύ και παθολογια γιατί πχέχει να κάνει πολύ με εγκεφαλικά. Κάποια βοήθεια και για μένα? 

Ακόμα δεν έχω κάνει κάτι σε αυτό το κομμάτι. Όλον αυτόν τον καιρό ασχολιόμουν με κάτι πειράματα του διδακτορικού μου και τώρα είμαι πάλι σε φάση τι να κάνω. Να "ακυρώσω" το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό και απλά να δουλεύω ως γιατρός χωρίς να τα αξιοποιώ κάποιος; Να το παίζω μεταδιδακτορικός ερευνητής που θα μου ζητάνε να ξέρω τις τελευταίες τεχνικές της μοριακής βιολογίας, βιοπληροφορική και στατιστική και να παίρνω ψίχουλα; Είμαι λίγο χαμένος. Δεν ξέρω τι θα με κάνει πιο "χαρούμενο" από επαγγελματικής πλευράς. Είμαι καλός στην επαφή με τον ασενή δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα μαι σε κλινικό/χειρουργικό πόστο και από την άλλη λέω άρα γιατί ασχολήθηκες με την βασική/εργαστηριακή έρευνα; αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,εχω παρει πτυχιο οδοντιατρικης και ιατρικης και θα ηθελα να γνωριζω τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει η γναθοχειρουργικη και αν εναι καλη επιλογη η να επιλεξω κατι αλλο;Ευχαριστω.

 
  •  
Στις 26/3/2017 στις 12:47 ΠΜ, lactate είπε

Σιγα σιγα φτανω στο πτυχιο και μπηκα στο γνωστο τρυπακι του να αποφασισω που θα ειδικευτω.. αλλα εχω πελαγωσει.. και με ξενερωνει απιστευτα που οπου και να ζητησω συμβουλη ακουω επιχειρηματα του στυλ αυτο εχει περισσοτερα λεφτα, αυτο δεν εχει εφημεριες.. που οκ σημαντικα ειναι, σχετικα ειναι αλλα θελω η επιλογη μου να ειναι κυριως λογω του αντικειμενου της ειδικοτητας οχι επειδη αν γινω χειρουργος θα φοραω πρασινη μπλουζα που θα φωτιζει τα ματια μου. Οι γιατροι της παρεας πως διαλεξατε ειδικοτητα; Σας ητνα ευκολο; Μονο εγω παιδευομαι τοσο;

Καλησπερα,εχω παρει πτυχιο οδοντιατρικης και ιατρικης και θα ηθελα να γνωριζω τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει η γναθοχειρουργικη και αν εναι καλη επιλογη η να επιλεξω κατι αλλο;Ευχαριστω.

 
  •  
Επεξ/σία από Amalia123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να διαλεξεις γναθοχειρουργικη. Ειναι δυσεύρετοι στη χωρα μας και το αναφερω μιας και δεν ειμαι ο ιδιος αλλα ειχα παθηση που επρεπε να βρω γναθο (οπως αποκαλουνται και μεταξυ τους).

Να φανταστεις τη περιοδο που ειχα το θεμα στα στρατιωτικα νοσοκομεια δεν υπηρχαν πανω απο ντουζινα (!)

Απο την αλλη στον ιδιωτικο τομεα που ειχα μιλησει με χειρουργους οδοντιατρους αρκετοι δισταζαν για γναθο γιατι περαν του διαβασματος θα πρεπει να εχεις πολυπλευρες γνωσεις που ευτηχως εσυ εχεις (ιατρικη/οδοντ)

Πλεον σημερα στον ιδιωτικο τομεα και με βαση το ασυμβιβαστο αν δε βρεις δουλεια σε νοσοκομειο θα πρεπει να ξεκινησεις ειτε συνεργασιες με οδοντιατρους ειτε δικη σου κλινικη. Ωστοσο μιας και ισως το ξερεις καλυτερα απο μενα τα τελευταια χρονια εχουν αυξηθει τοσο οι αισθητικες επεμβασεις οσο και οι επεμβασεις γναθου με οτι συμαινει αυτο για το επαγγελμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

μακαρι να διαλεξεις γναθοχειρουργικη. Ειναι δυσεύρετοι στη χωρα μας και το αναφερω μιας και δεν ειμαι ο ιδιος αλλα ειχα παθηση που επρεπε να βρω γναθο (οπως αποκαλουνται και μεταξυ τους).

Να φανταστεις τη περιοδο που ειχα το θεμα στα στρατιωτικα νοσοκομεια δεν υπηρχαν πανω απο ντουζινα (!)

Απο την αλλη στον ιδιωτικο τομεα που ειχα μιλησει με χειρουργους οδοντιατρους αρκετοι δισταζαν για γναθο γιατι περαν του διαβασματος θα πρεπει να εχεις πολυπλευρες γνωσεις που ευτηχως εσυ εχεις (ιατρικη/οδοντ)

Πλεον σημερα στον ιδιωτικο τομεα και με βαση το ασυμβιβαστο αν δε βρεις δουλεια σε νοσοκομειο θα πρεπει να ξεκινησεις ειτε συνεργασιες με οδοντιατρους ειτε δικη σου κλινικη. Ωστοσο μιας και ισως το ξερεις καλυτερα απο μενα τα τελευταια χρονια εχουν αυξηθει τοσο οι αισθητικες επεμβασεις οσο και οι επεμβασεις γναθου με οτι συμαινει αυτο για το επαγγελμα.

Απλώς αυτό που φοβάμαι σε αυτή την ειδικότητα είναι το να  καταλήξω να κάνω ιατρείο όπου θα εκτελώ μόνο οδοντιατρικές εργασίες και δεν θα μπορω να κάνω χειρουργικές επεμβάσεις οσων αφορά στην κεφαλή στον τράχηλο και στο πρόσωπο γιατι σε ιατρείο δικό σου είναι δύσκολο πιστεύω και δεν ξέρω αν τα περιστατικά είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amalia123 είπε

Απλώς αυτό που φοβάμαι σε αυτή την ειδικότητα είναι το να  καταλήξω να κάνω ιατρείο όπου θα εκτελώ μόνο οδοντιατρικές εργασίες και δεν θα μπορω να κάνω χειρουργικές επεμβάσεις οσων αφορά στην κεφαλή στον τράχηλο και στο πρόσωπο γιατι σε ιατρείο δικό σου είναι δύσκολο πιστεύω και δεν ξέρω αν τα περιστατικά είναι πολλά.

Αν ιδιωτεύσεις προφανώς και θα είναι πιο ΣΤΟΧ (χειρουργική στόματος) απότι ΓΝΑΘΟ. Φρονιμήτες θα βγάζεις, εμφυτεύματα θα βαζεις, ανυψώσεις ιγμορείου, μοσχεύματα για οστική ανάπλαση.. αν θες κάτι πιο αισθητικό fillers έως νήματα.. προφανώς και δεν θα κάνεις τραύμα ή ογκολογία κεφαλής και τραχήλου αυτά μόνο σε νοσοκομειακό περιβάλλον γίνονται. Ούτε θα πάει κανείς σε γναθο για καθαρισμό ή για πέριο η για εμφράξεις. Το θέμα είναι να συνεργάζεσαι με οδοντίατρους ώστε να σου στέλνουν τα περιστατικά που δεν μπορούν να αναλάβουν (δύσκολες εξαγωγές, καμία κύστη) και να κάνουν αυτοί την προσθετική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, lactate είπε

Αν ιδιωτεύσεις προφανώς και θα είναι πιο ΣΤΟΧ (χειρουργική στόματος) απότι ΓΝΑΘΟ. Φρονιμήτες θα βγάζεις, εμφυτεύματα θα βαζεις, ανυψώσεις ιγμορείου, μοσχεύματα για οστική ανάπλαση.. αν θες κάτι πιο αισθητικό fillers έως νήματα.. προφανώς και δεν θα κάνεις τραύμα ή ογκολογία κεφαλής και τραχήλου αυτά μόνο σε νοσοκομειακό περιβάλλον γίνονται. Ούτε θα πάει κανείς σε γναθο για καθαρισμό ή για πέριο η για εμφράξεις. Το θέμα είναι να συνεργάζεσαι με οδοντίατρους ώστε να σου στέλνουν τα περιστατικά που δεν μπορούν να αναλάβουν (δύσκολες εξαγωγές, καμία κύστη) και να κάνουν αυτοί την προσθετική.

Άρα στο ιδιωτικό τομέα δεν θα κάνω τα ίδια με έναν οδοντίατρο που έχει κάνει μεταπτυχιακό στην οδοντοφατνιακη χειρουργική ;Οσον αφορά νοσοκομεία φοβάμαι πως οι θέσεις είναι περιορισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Amalia123 είπε

Άρα στο ιδιωτικό τομέα δεν θα κάνω τα ίδια με έναν οδοντίατρο που έχει κάνει μεταπτυχιακό στην οδοντοφατνιακη χειρουργική ;Οσον αφορά νοσοκομεία φοβάμαι πως οι θέσεις είναι περιορισμένες.

Αυτά φαντάζομαι θα τα ήξερες από τότε που σπούδαζες οδοντιατρική. Κατ'ουσίαν ναι, η στοχ βασικά θα είναι το πεδίο σου. Δεν μπορείς να κάνεις σοβαρά χειρουργεία σε επίπεδο ιδιωτικού ιατρείου. Από πλευράς απολαβών όμως είαι πολύ καλά στο ιδιωτικό ιατρείο. Στα νοσοκομεία οι θέσεις ειναι περιορισμένες ούτως ή άλλως. Αλλά αν δε σε ενδιαφέρει η γναθο μπορείς να βρεις άλλη ειδικότητα. Α και ως γναθο εννοείται ότι δε θα μάθεις να τοποθετηείς εμφυτεύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, lactate είπε

Αυτά φαντάζομαι θα τα ήξερες από τότε που σπούδαζες οδοντιατρική. Κατ'ουσίαν ναι, η στοχ βασικά θα είναι το πεδίο σου. Δεν μπορείς να κάνεις σοβαρά χειρουργεία σε επίπεδο ιδιωτικού ιατρείου. Από πλευράς απολαβών όμως είαι πολύ καλά στο ιδιωτικό ιατρείο. Στα νοσοκομεία οι θέσεις ειναι περιορισμένες ούτως ή άλλως. Αλλά αν δε σε ενδιαφέρει η γναθο μπορείς να βρεις άλλη ειδικότητα. Α και ως γναθο εννοείται ότι δε θα μάθεις να τοποθετηείς εμφυτεύματα.

θα συμφωνησω.

 

Ωστοσο στα δημοσια νοσοκομεια υπαρχουν τρελες ελλειψεις (δες αρχικο μου ποστ) ενω σε περιφερειακα νοσοκομεια υπαρχουν κενες θεσεις για....χρονια!

Εγω τι θα εκανα; Στην αρχη της καριερας μου θα επιδιωκα να δουλεψω σε νοσοκομειο (δημοσιο/ιδιωτικο) ωστε και περιστατικα να εχω αλλα και μα αντιμετωπισω καθε ειδους τρελη περιπτωση και να χτισω πειρα. Αργοτερα σε βαθος καμμιας δεκαετιας θα πηγαινα στον ιδιωτικο τομεα σε συνεργασια με οδοντιατρους/χειρουργους

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Ωστοσο στα δημοσια νοσοκομεια υπαρχουν τρελες ελλειψεις (δες αρχικο μου ποστ) ενω σε περιφερειακα νοσοκομεια υπαρχουν κενες θεσεις για....χρονια!

Εγω τι θα εκανα; Στην αρχη της καριερας μου θα επιδιωκα να δουλεψω σε νοσοκομειο (δημοσιο/ιδιωτικο) ωστε και περιστατικα να εχω αλλα και μα αντιμετωπισω καθε ειδους τρελη περιπτωση και να χτισω πειρα. Αργοτερα σε βαθος καμμιας δεκαετιας θα πηγαινα στον ιδιωτικο τομεα σε συνεργασια με οδοντιατρους/χειρουργους

Προφανώς και υπάρχουν ελλείψεις, αλλά μήπως παραμένουν ελλείψεις επειδή δεν έχουν σκοπό να κάνουν προσλήψεις; Και κάτι άλλο, δεν ξέρω κατά πόσο στην Ελλάδα υπάρχουν περιστατικά για γνάθο με την έννοια να κάνεις μια καλή εκπαίδευση στην ειδικότητα. Όσες φορές έχω πάει σε ΤΕΠ στα πλαίσια κλινικής άσκησης, ειχαν γαμ**** οι ΝΧ και οι γνάθο είχαν κάτι καμμένες περιπτώσεις με έναν σπασμένο γομφίο ποιυ το στείλαν στους οδοντίατρους και μια τύπισα που είχε φάει μπουνιά και απλά είχε πρηστεί λιγάκι και εμείς καταλήξαμε να βλέπουμε ακτιβνογραφίες θώρακος με τον ΘΧ για να περάσει η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Προφανώς και υπάρχουν ελλείψεις, αλλά μήπως παραμένουν ελλείψεις επειδή δεν έχουν σκοπό να κάνουν προσλήψεις; Και κάτι άλλο, δεν ξέρω κατά πόσο στην Ελλάδα υπάρχουν περιστατικά για γνάθο με την έννοια να κάνεις μια καλή εκπαίδευση στην ειδικότητα. Όσες φορές έχω πάει σε ΤΕΠ στα πλαίσια κλινικής άσκησης, ειχαν γαμ**** οι ΝΧ και οι γνάθο είχαν κάτι καμμένες περιπτώσεις με έναν σπασμένο γομφίο ποιυ το στείλαν στους οδοντίατρους και μια τύπισα που είχε φάει μπουνιά και απλά είχε πρηστεί λιγάκι και εμείς καταλήξαμε να βλέπουμε ακτιβνογραφίες θώρακος με τον ΘΧ για να περάσει η ωρα.

θα συμφωνησω εν μερη: οπως ανεφερα υπαρχουν θεσεις αλλα δε γεμιζουν και το καταλαβαινω. Πως να πεισεις εναν αθηναιο γναθο να παει π.χ Γιαννιτσα ή Κατερινη. Το ιδιο γινεται και με αλλες ειδικοτητες οπως νευρο ή ψυχιατρους. Ενας φιλος νευρο προτιμησε να παει....Σουηδια(!).

 

Απο την αλλη μπορει να μην εχουν τα απειρα περιστατικα αλλα φανταζομαι το ξερεις αν εμφανιστει προβλημα/περιστατικο επαρχια αρχιζει η ταλαιπωρια για ασθενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...