Προς το περιεχόμενο

Ειδικοτητα ιατρικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

θα συμφωνησω εν μερη: οπως ανεφερα υπαρχουν θεσεις αλλα δε γεμιζουν και το καταλαβαινω. Πως να πεισεις εναν αθηναιο γναθο να παει π.χ Γιαννιτσα ή Κατερινη. Το ιδιο γινεται και με αλλες ειδικοτητες οπως νευρο ή ψυχιατρους. Ενας φιλος νευρο προτιμησε να παει....Σουηδια(!).

 

Απο την αλλη μπορει να μην εχουν τα απειρα περιστατικα αλλα φανταζομαι το ξερεις αν εμφανιστει προβλημα/περιστατικο επαρχια αρχιζει η ταλαιπωρια για ασθενη

ο οποίος ασθενής θα αντιμετωπιστεί από κάποιον που στα 5 χρονια της ειδικότητας είδε μισό τροχαίο και έβγαζε εγκλείστους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, lactate είπε

ο οποίος ασθενής θα αντιμετωπιστεί από κάποιον που στα 5 χρονια της ειδικότητας είδε μισό τροχαίο και έβγαζε εγκλείστους

Δεν ξέρω είμαι σε προβληματισμούς,μου αρεσεουν οι χειρουργικές ειδικότητες πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Amalia123 είπε

Δεν ξέρω είμαι σε προβληματισμούς,μου αρεσεουν οι χειρουργικές ειδικότητες πάντως.

φοβερη ειδικοτητα που αν ακολουθησεις καλυτερα να κοιτας ιδιωτικες κλινικες του εξωτερικου ....Ελβετια..κοκ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostasbm είπε

φοβερη ειδικοτητα που αν ακολουθησεις καλυτερα να κοιτας ιδιωτικες κλινικες του εξωτερικου ....Ελβετια..κοκ

 

 

Για την νευροχειρουργική τι λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Amalia123 είπε

Για την νευροχειρουργική τι λέτε ;

Τα λεμε στην επομενη ζωη....

Επιχειρηματολογώντας ειναι ειδικοτητα που περα απο γνωσεις απο το διαβασμα χρειαζεσαι προσωπικες ικανοτητες οπως ηγετικό χαρακτήρα και ικανοτητα ληψης αποφασεων και κυριως να εισαι συμβιβασμενος με την αποτυχια(τουλαχιστον ετσι μας ελεγαν οι νευροχειρουργοι οταν ημουν φοιτητης).Οπωσδήποτε οχι για για εσωστρεφες και μετριοπαθες ατομο(οχι απαραιτητα κακος επαγγελματιας). Και πολλα πολλα χρονια...

Επεξ/σία από BAC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Amalia123 είπε

Για την νευροχειρουργική τι λέτε ;

Λέμε πως όταν έρθει η ώρα για επιλογή ειδικότητας, σοφό είναι να σκέφτεσαι την ποιότητα ζωής που θέλεις να έχεις στο διάστημα ηλικίας 50-70.

Στα 30/40 πας σχεδόν κ@λ@μένος για να κάνεις ένα χειρουργείο 7 ωρών. Στα 60 σου θα κάνεις το ίδιο; 

Ή απλά θα λες απο μέσα σου "Πωωω ήρθε και άλλο γλοιοβλάστωμα...'';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Amalia123 είπε

Για την νευροχειρουργική τι λέτε ;

οπως εγραψα φιλος μου επελεξε να γινει νευρο. Ελλαδα αν και το προσπαθησε σε διαφορα νοσοκομεια εφυγε για...Σουηδια. Αν γραψω για μισθους Ελλαδα ειναι ντροπη...Περιστατικα δοξα ο θεος ειχε Ελλαδα.

Στο πρακτικο/επιστημονικο κομματι: θελει τρελη ψυχραιμια ωστε να ηγεισαι μιας ομαδας επι ωρες και προφανως να ξερεις τι κανεις. Αμφιβολιες τυπου αν δοκιμαζα εκεινο ή το αλλο δε παιζουν. Πας παντα με τη περπατημενη γιατι το χειρουργειο επηρεαζει αμεσα σε τετοιου ειδους επεμβασεις τη ζωη του ασθενη. Διαβαζει απειρες ωρες οταν δεν ειναι σε θαλαμους και συνεχεια με μια βαλιτσα (παλιοτερα)ή στο κομπιουτερ για σεμιναρια/συνεδρια (απλως ενα κλικ παραπανω αποτι αλλες ειδικοτητες που ξερω)

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 10:21 ΠΜ, lactate είπε

Προφανώς και υπάρχουν ελλείψεις, αλλά μήπως παραμένουν ελλείψεις επειδή δεν έχουν σκοπό να κάνουν προσλήψεις; Και κάτι άλλο, δεν ξέρω κατά πόσο στην Ελλάδα υπάρχουν περιστατικά για γνάθο με την έννοια να κάνεις μια καλή εκπαίδευση στην ειδικότητα. Όσες φορές έχω πάει σε ΤΕΠ στα πλαίσια κλινικής άσκησης, ειχαν γαμ**** οι ΝΧ και οι γνάθο είχαν κάτι καμμένες περιπτώσεις με έναν σπασμένο γομφίο ποιυ το στείλαν στους οδοντίατρους και μια τύπισα που είχε φάει μπουνιά και απλά είχε πρηστεί λιγάκι και εμείς καταλήξαμε να βλέπουμε ακτιβνογραφίες θώρακος με τον ΘΧ για να περάσει η ωρα.

Άρα τι μου λέτε να επιλέξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amalia123 είπε

Άρα τι μου λέτε να επιλέξω ;

αυτό που σαρέσει βασικά να διαλέξεις.. είναι μεγάλο ατού το πτυχίο οδοντιατρικής γιατί μπορείς να πας για νάθο εφόσον σαρέσει.. αν γενικά δεν σε τρελαίνει κάτι από αυτά θεωρώ πως δεν θα την παλέψεις μια χειρουργική ειδικότητα και μάλιστα με βαριές ειδικότητες (όχι ότι υπάρχουν και ελαφριές) όπως ΝΧ, γναθο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/4/2020 στις 2:03 ΜΜ, lactate είπε

Ακόμα δεν έχω κάνει κάτι σε αυτό το κομμάτι. Όλον αυτόν τον καιρό ασχολιόμουν με κάτι πειράματα του διδακτορικού μου και τώρα είμαι πάλι σε φάση τι να κάνω. Να "ακυρώσω" το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό και απλά να δουλεύω ως γιατρός χωρίς να τα αξιοποιώ κάποιος; Να το παίζω μεταδιδακτορικός ερευνητής που θα μου ζητάνε να ξέρω τις τελευταίες τεχνικές της μοριακής βιολογίας, βιοπληροφορική και στατιστική και να παίρνω ψίχουλα; Είμαι λίγο χαμένος. Δεν ξέρω τι θα με κάνει πιο "χαρούμενο" από επαγγελματικής πλευράς. Είμαι καλός στην επαφή με τον ασενή δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα μαι σε κλινικό/χειρουργικό πόστο και από την άλλη λέω άρα γιατί ασχολήθηκες με την βασική/εργαστηριακή έρευνα; αυτό.

Καλησπέρα. Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό που λες εδώ;

Πώς κατάφερες να ασχοληθείς με την έρευνα; κάνοντας διδακτορικό σε κάποια βασική επιστήμη πχ βιοχημεία;

Ισχύει αυτό που ακούγεται για τον χώρο της έρευνας, δηλαδή δουλεύεις πολλές ώρες, χωρίς ωράριο, και πληρώνεσαι λίγα ή και καθόλου; 

Ίσως φανεί πολύ βοηθητική η απάντησή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...