Προς το περιεχόμενο

iOS 10.3 από σήμερα με το εξελιγμένο σύστημα αρχείων APFS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14E277 μόλις τελείωσε και στο 5ς είδα απελευθέρωση 2gb δεν είχα θέματα. Πιο γρήγορο δεν ξέρω αν μου φαίνεται το κινητό θα δείξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ΟΤΑ το περασα οπως παντα στις συσκευες μου .

 

14Ε277

 

 

 

ΑΛΛΑ  airpods  δεν εχουμε ακομα ,car play  δεν εχουμε εκει μας καταντησαν οι αλητες ...

Έχουμε όμως Apple Pay :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα οτι ελευθερώθηκε αρκετός χώρος στο iPhone 6s που έχω. Απο εκει που πάντα είναι ελεύθερο 1-1,2 GB τώρα έχω 2,3GB.

 

Παιζει να έγινε καμία συμπίεση αρχείων; So far κανένα πρόβλημα με Version 14E277.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

OTA εκανες; η απο τον υπολογιστη την περασες;

 

 

14Ε277 (ΟΤΑ η εγκατάσταση)

 

Την εγκατάσταση την έκανα OTA, όπως κάνω όλες τις εγκαταστάσεις εδώ και καιρό.

 

Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι είναι η 10.3 beta 4 - ίσως για αυτό να υπάρχει διαφοροποίηση στο build. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

APFS : Apple's (Proprietary) File System. 

 

Κατά τα λοιπά δεν του άρεσαν το Flash και το Silverlight του μακαρίτη γιατί ήταν proprietary....

Ναι γιατί το NTFS των Windows δεν είναι Proprietary. Την είπες πάλι πρωί πρωί γιατί περιμένεις να τρέξεις κάποια στιγμή Android σε iPhone και σε χαλάει το File System? Όσο για το Flash το οποίο είναι ότι πιο τρύπιο υπάρχει, μέχρι και η Adobe το ξεγράφει σιγά σιγά. Όσο για το Silverlight της Microsoft δεν θα το σχολιάσω όταν υπάρχουν ελαφρύτερα frameworks που χρησιμοποιούν HTML5

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

APFS : Apple's (Proprietary) File System. 

 

Κατά τα λοιπά δεν του άρεσαν το Flash και το Silverlight του μακαρίτη γιατί ήταν proprietary....

Δεν νομίζω να είχε θέμα επειδή ήταν proprietary....το συμπέρασμα αυτό από που το έβγαλες?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

APFS : Apple's (Proprietary) File System.

Η πιο μυστικοπαθης και κερδοφορα εταιρια στον κοσμο της πληροφορικης εφτιαξε κατι και το κραταει proprietary?

Quelle surprise!

Κατα τ αλλα, μια πιο επικοδομητικη κριτικη θα ταν σχετικη με τις επιδοσεις του, κανα fail που εφαγε καποιος με το update ελεω αυτου, κλπ.

Κατά τα λοιπά δεν του άρεσαν το Flash και το Silverlight του μακαρίτη γιατί ήταν proprietary....

Χιλια στραβα ειχε ο μακαριτης, αλλα το παραπανω ηταν απο τα πλεον διορατικα επιχειρηματα του.

Και δικαιωθηκε 100%, το flash αποτελει τραγικη τεχνολογια με ολο το internet να κανει αμαν για την στειλει απο κει που ρθε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα οτι ελευθερώθηκε αρκετός χώρος στο iPhone 6s που έχω. Απο εκει που πάντα είναι ελεύθερο 1-1,2 GB τώρα έχω 2,3GB.

 

Παιζει να έγινε καμία συμπίεση αρχείων; So far κανένα πρόβλημα με Version 14E277.

ναι ναι έγινε συμπίεση γύρω στα 2gb σε εμένα με 5ς. Πιο γρήγορο όμως δεν μου φαίνεται το κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαθεσιμότητα περισσότερου χώρου, δε νομίζω να αποτελεί προϊόν συμπίεσης. Το APFS ως σύστημα αρχείων, έχει properties, metadata κλπ. Είναι μια δομή δεδομένων η οποία απαιτεί χώρο στο δίσκο για να αποθηκεύσει τον εαυτό της. Και το HFS+ έχει συμπίεση δεδομένων αλλά ως δομή (μέσω διαμόρφωσης δίσκου - format) έχει υψηλότερο overhead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...