Προς το περιεχόμενο

Επίσημα και αρκετά εντυπωσιακά τα Galaxy S8 και Galaxy S8+ (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 321
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Apple θα ακολουθήσει την LG αφού προφανώς το S8 εμπνεύστηκε σε αναλογία οθόνης και σχεδιασμό από το G6.

 

Ακόμα και τις έντονες στρογγυλές γωνίες της οθόνης αντέγραψε η Samsung από την εν λόγω συσκευή. 

 

 

Βέβαια άργησε λίγο και αυτή να αντιγράψει άλλες συσκευές με την θέση του fingerprint sensor στο πίσω μέρος και την αφαίρεση home button αλλά τα κατάφερε τελικά, μπράβο. 

 

Ίσως του χρόνου δούμε μέχρι και.. dual cameras. Game changer.

Του χρονου dual camera και αφαιρεση headphone jack.

 

Game changer?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακο αλλα σε "τρελα" λεφτα.

Η οθονη ειναι ισως το κυριοτερο χαρακτηριστικο σε ενα smartphone και η samsung ακομη και τωρα εχει μακραν την  καλυτερη της αγορας. 

Δεν ειναι ηλιθιοι μετα την πατατα του note να κανουν και δευτερη.

Μονο fail το δακτυλικο αποτυπωμα που γενικα οταν ειναι πισω προσωπικα δεν με βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , το αγοράζεις, το αγγίζεις , χαμογελάς αααα τι ωραίο που είναι και το εξαφανίζεις μέσα σε μία σουπερ ντούπερ θήκη για να μην γρατζουνιστεί σπάσει χαραχθεί κοκ ....

 

Αρα πανέμορφο τέλειο, αλλα άντε για μία ημέρα πριν χαθεί κάτω απο ένα bezel full protector.

 

ΥΓ Το πόσο καλή είναι η συσκευή φαίνεται απο την μανία που έχει πιάσει τα apple f(a)n boys. Και to iphone κακό αντίγραφο με άριστο μάρκετινγκ. Οποιος είχε htc hd2 γνωρίζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλούνται πολλοί όταν μια εταιρεία αντιγράφει χαρακτηριστικά από μια άλλη. Ο μόνος λόγος να σε ενοχλεί κάτι τέτοιο είναι το να έχεις μεγάλο μερίδιο των μετοχών της. Όλοι οι υπόλοιποι που είμαστε απλοί καταναλωτές μόνο κέρδος μπορούμε να έχουμε από την ενσωμάτωση όλο και περισότερων τεχνολογιών και χαρακτηριστικών σε όλο και περισότερες συσκευές. Εγώ πραγματικά χαίρομαι όταν μια εταιρεία αντιγράφει κάποια πετυχημένα χαρακτηριστικά μιας άλλης και εύχομαι ΟΛΕΣ να το κάνουν. Το προτιμώ από το να μου το μοσχοπουλάει μια εταιρεία σαν μονοπώλειο και αν θέλω το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό να μην έχω επιλογές παρά να πρέπει αναγκαστικά να πάω στην συγκεκριμένη συσκευή.

 

Με το fingerprint scanner κι εγώ ξενέρωσα στην αρχή που ήταν πίσω, μετά όμως που είδα πόσο γρήγορο είναι το face scanner (εκτός του iris scanner) μου ψιλοπέρασε.

 

Το πρόβλημα με το Xiaomi και την οθόνη που έφτανε μέχρι τα πάνω περιθώρια ήταν (κατά κοινή ομολογία των reviewers) ότι ο ήχος ήταν πολύ μειωμένος και με περίεργη χροιά (εξαιτίας του ότι μεταδιδόταν μέσω της οθόνης) και ειδικά σε εξωτερικό περιβάλλον με λίγη φασαρία ήταν πολύ δύσκολο να ακούσεις τον άλλον. Άρα θέλει λίγο δρόμο ακόμα η συγκεκριμένη υλοποίηση, εξ'ού και τα περιθώρια πάνω-κάτω στο S8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δεν κατάλαβα γιατί είναι game changer το s8 και όχι το G6 πχ.

Κανενας δεν ειπε οτι το G6 δεν ειναι game changer.

Και αυτο ειναι ουσιαστικα game changer με το form factor του στο δρομο που εδειξε ουσιαστικα το xiaomi mi mix και πριν καποια Sharp,.

Απλα το s8 το παει ενα βημα πιο περα με πιο ιδιαιτερο σχεδιασμο και πιο ανετο κρατημα, την edge οθονη του, τα ακομα μικροτερα περιθωρια, τον συνδυασμο διαφορων τροπων authentication κλπ.

Ενδεικτικα, το s8+ εχει μεγαλυτερο body-to-screen ratio απο το xiaomi mi mix, παρολο που δεν κανει τους συμβιβασμους του(το s8+ εχει μπροστινη καμερα σε νορμαλ θεση, εχει κανονικο ακουστικο, ειναι αδιαβροχο κλπ).

 

Δειχνουν τον δρομο που θα ακολουθησουν οι μελλοντικες ναυαρχιδες και αυτο ειναι θετικο για εμας τους καταναλωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , το αγοράζεις, το αγγίζεις , χαμογελάς αααα τι ωραίο που είναι και το εξαφανίζεις μέσα σε μία σουπερ ντούπερ θήκη για να μην γρατζουνιστεί σπάσει χαραχθεί κοκ ....

 

Αρα πανέμορφο τέλειο, αλλα άντε για μία ημέρα πριν χαθεί κάτω απο ένα bezel full protector.

 

ΥΓ Το πόσο καλή είναι η συσκευή φαίνεται απο την μανία που έχει πιάσει τα apple f(a)n boys. Και to iphone κακό αντίγραφο με άριστο μάρκετινγκ. Οποιος είχε htc hd2 γνωρίζει καλύτερα.

Μάλιστα.... επειδή έχει περσινή τεχνολογία δεν το κάνει κακό.... τα fan boys φταίνε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΚΗ απάντηση φίλου, στο πολύ απλό ερώτημα:

Το είδες το S8, πως σου φάνηκε;

  1. Καταρχήν είναι πολύ θετική η μεγάλη οθόνη σε μικρές διαστάσεις (το S8 έχει το μικρότερο πλάτος και από το S6 και από το S7). Έχει το μεγαλύτερο ύψος βέβαια αλλά το ύψος δεν ενοχλεί. Το πλάτος είναι που κάνει όλη τη διαφορά στο κράτημα. Κατά τ’ άλλα παραμένει σε 2K οθόνη.

 

  1. Θετικό στοιχείο επίσης ότι η βασική έκδοση έρχεται με 64GB εσωτερική μνήμη και ότι παίρνει κάρτα.

 

  1. Καλό και το USB C αλλά αυτό σημαίνει ότι πάνε στράφι όλοι οι φορτιστές που έχουμε. Όπως και να χει είναι μια αλλαγή που κάποια στιγμή πρέπει να γίνει.

 

  1. Η αφαίρεση του κουμπιού είναι μια μαλακία και μισή. Όχι τόσο για το κουμπί αυτό καθεαυτό αλλά γιατί ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι παραπάνω. Ο χώρος που πιάνουν τα onscreen κουμπιά είναι ίδιος (και μη σου πω μεγαλύτερος) από αυτόν που θα έπιανε το hard button. Ναι αλλά θα μου πεις ότι αυτά μπορείς να τα κρύψεις και να τα εμφανίζεις με swipe. Και γω θα σου απαντήσω ναι ρε φίλε αλλά αυτό θα το κάνεις τη πρώτη μέρα, μετά που θα θέλεις να πηγαίνεις γρήγορα μπρος πίσω δε θα γίνεται να κάνεις κάθε φορά swipe για να πατήσεις μια φορά το back ας πούμε. Οπότε θα καταλήξεις να τα κάνεις μόνιμα on screen που είναι το ίδιο πράγμα από άποψη χώρου. Ναι αλλά, θα μου πεις εσύ πάλι, όταν βλέπεις βιντεάκια στο youtube και θα πιάνουν όλη την οθόνη θα γουστάρεις. Για μαλάκες μας περνάς, θα απαντήσω εγώ? Η ανάλυση του S8 είναι 2Κ+ του τέστειν 1440×2960. Αυτό μας βγάζει aspect ratio 18:5:9. 18:9 στην ουσία. Βρες μου εσύ βίντεο με τέτοιο ratio και γω θα το δω fullscreen. 16:9 ή στην καλύτερη 16:10 θα βρεις τα οποία θα καταλήξεις να βλέπεις με δυο ωραιότατα μαύρα πλαίσια αριστερά και δεξιά, εκεί ακριβώς που θα ήταν και τα κουμπιά αν υπήρχαν! Φοβερή εξοικονόμηση χώρου λοιπόν, βρήκαμε χώρο για να βάλουμε τα μαύρα πλαίσια όταν θα βλέπουμε βίντεο.

                                                                                                ?ui=2&ik=f37e300fe5&view=fimg&th=15b1e17

 

  1. Η μετακίνηση του αποτυπώματος πίσω είναι επίσης μια μαλακία και μισή. Όχι για το αισθητικό ούτε γιατί θα το μπερδεύεις με την κάμερα και θα πιάνεις αυτή αλλά κυρίως για την οικονομία κινήσεων. Για παράδειγμα, κάθεσαι στον υπολογιστή και το κινητό είναι ακουμπησμένο δίπλα σου πάνω στο γραφείο. Έρχεται ένα μήνυμα. Με τα S6/S7 όπως ακριβώς κάθεσαι, πατάς το κεντρικό κουμπί με τον δείκτη σου και σε βάζει κατευθείαν στο μήνυμα. Με το S8, πρέπει να σηκώσεις το κινητό, να το πιάσεις καλά ώστε να πάει ο δείκτης σου πίσω στον αισθητήρα και μετά να μπεις στο μήνυμα. Μπορεί να φαίνεται λίγο αλλά πίστεψέ με είναι σημαντικό. Θα θέλεις καθαρό και λειτουργικό χέρι για να κάνεις το οτιδήποτε. Στα S6/S7 το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα καθαρό δάχτυλο και το κινητό να είναι πάνω στο τραπέζι. Ναι αλλά, θα μου πεις πάλι (μα τι κουραστικός άνθρωπος), γι αυτό βάλαμε τον αισθητήρα ίριδας για να μη χρειάζεται να κάνεις όλο αυτό! Ρε ψηλέ, πάλι τις κουμπάρες θα παίξουμε, θα σου απαντήσω! Αν είναι για να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο θα πρέπει να σκύβω πάνω από το τραπέζι στην  κατάλληλη γωνία και απόσταση για να πιάσει ο αισθητήρας βράσε ρύζι. Ναι αλλά, θα μου πεις για άλλη μια φορά εσύ, μπορείς πάντα να βάλεις για ξεκλείδωμα μοτίβο, PIN ή να το αφήσεις και ξεκλείδωτο αν δε σε βολεύουν αυτά. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΗ ΡΕ ΜΠΟΥΦΟ??? ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ Η ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΟΤΙΒΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ TURBO-X ΤΩΝ 29€???

                                                                                              ?ui=2&ik=f37e300fe5&view=fimg&th=15b1e17

 

 

  1. Περνάμε τώρα στο καυτό ζήτημα της μπαταρίας. Sammy, φτάνει, Ε-Λ-Ε-Ο-Σ! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω όλο αυτόν τον παροξυσμό με το χαμηλότερο πάχος που τους έχει πιάσει όλους. Να είναι κάτω από 8 χιλιοστά η συσκευή και ας κρατάει και για ένα χέσιμο η μπαταρία. Ρε πάτε καλά? Ας είναι και 9 χιλιοστά, ας είναι και 10! Δώσε 4000mah στο λαό να βγάλει 2ήμερο full Κομπλέ να γουστάρει! Έτσι κι αλλιώς, το 99% φοράει θήκη που το κάνει πολύ πιο παχύ το κινητό. ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ, ΔΩΣΕ ΧΥΜΟ! Που καταλήξαμε λοιπόν? Στην ίδια μαλακία που κάνει η Samsung (πανέξυπνο από άποψη κερδοφορίας βέβαια) κάθε χρονιά. Αφήνει την ίδια μπαταρία με πέρσυ, ώστε να μην φτάσει και να το διορθώσει του χρόνου! Από το S5 στο S6 άφησε την ίδια αυξάνοντας την ανάλυση της οθόνης στο διπλάσιο. Αποτέλεσμα? Πιάνουμε 3 ώρες SOT και κάνουμε το σταυρό μας. Ήρθε όμως στο S7 και τι σου είπε? Δεν αυξάνω ίντσες, δεν αυξάνω ανάλυση αλλά σου δίνω επιτέλους 3000mAhWOW! ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΩΣΕΣ ΑΠΟ ΠΕΡΣΥ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΑΝΤΙΘΕΟ ΜΟΥ? Έρχεται τώρα και σου λέει πάλι, κρατάω την ίδια μπαταρία αλλά σου αυξάνω τις ίντσες. Άντε πάλι ξανά μανά απ’ την αρχή. Μη μου στεναχωριέσαι όμως γιατί του χρόνου στο S9 θα σου δώσω 4000mAh να γουστάρεις. Ναι ρε φιλενάδα αλλά δε θα τρώμε κάθε χρόνο ένα μηνιάτικο για τις μαλακίες σου, ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ!

                                                                                              ?ui=2&ik=f37e300fe5&view=fimg&th=15b1e17

 

 

  1. Πάμε τώρα και στην κάμερα. Όχι άλλο 4:3.. ΟΧΙ ΑΛΛΟ 4:3. Ο-Χ-Ι Α-Λ-Λ-Ο 4:3. 2017 έχουμε γαμώ. Οι απέναντι έχουν βάλει 2 κάμερες για να σου βγάλουν και το βάθος της φωτογραφίας και συ μου δίνεις πάλι 12MP σε 4:3 aspectratio??? Είμαστε σοβαροί?? Ναι αλλά, θα μου πεις για άλλη μια φορά (έχεις καταντήσει γραφικός το ξέρεις?), σου μεγάλωσα το μέγεθος του pixel και σου μείωσα το διάφραγμα για να βγάζεις καλύτερα τη νύχτα σε σκοτεινά δωμάτια. Δε θα γυρίσω ερασιτεχνικό πορνό χρυσέ μου άνθρωπε!! Θέλω να βγάζω ωραίες ΜΑΚΡΟΣΤΕΝΕΣ φωτογραφίες από λοιυλουδάκια και βουνοπλαγιές όπως όλος ο κόσμος!  
                                                                                                ?ui=2&ik=f37e300fe5&view=fimg&th=15b1e17

 

  1. Δώστε πίσω τις υπέρυθρες ρε μουνιά!!! Έχετε βάλει ένα σωρό μαλακίες πάνω αλλά όταν ζητάμε IR blaster ξαφνικά δεν υπάρχει χώρος για να μπει. ΓΑΜΙΕΣΤΕ ΟΛΟΙ ΡΕ(μαζί και η LG που το αφαίρεσε στο G6).

                                                                   ?ui=2&ik=f37e300fe5&view=fimg&th=15b1e17

 

 

  1. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τύπου αδιάβροχα, bixby κτλ μ’ αφήνουν παντελώς αδιάφορο.

                                                                                                         ?ui=2&ik=f37e300fe5&view=fimg&th=15b1e17

 

 

  1. Και όλα αυτά για 799 ψωροευρούδια. Έχετε ζουρλαθεί όλοι μωρέ? Με 8 κατοστάρικα στήνω PC που κόβει την ανάσα! ΠΑΡΤΕ Τ' ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ!
 

 

 

                                                                                              ?ui=2&ik=f37e300fe5&view=fimg&th=15b1e17

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επένδυση αυτό το κινητό.

 

Θεωρητικά όπως και οι άλλες ναυαρχίδες της, θα έχει αμεσες αναβαθμίσεις για τα υπόλοιπα 4-5 χρόνια,άρα αξίζει τα λεφτά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πολύ όμορφο και πολύ καλό αλλά δεν έχουν υπολογίσει έναν σημαντικό παράγοντα εκεί που το έφτιαξαν : Βαρεθήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρα πολύ όμορφο τηλέφωνο. ευτυχώς η samsung κατάλαβε ότι πρέπει να αφαιρέσει το brandname απο την πρόσοψη.

μοναδική ένσταση ενα stock android ρε αδερφια........

 

φαντάζομαι θα είναι πολύ εντυποσιακό με ενα pixel launcher theme μέσω nova launcher....

σίγουρα η τιμή θα πέσει μέσα στους επόμενους μήνες......να περιμένουμε κάτι αντίστοιχο αισθητικά και απο την μεγάλη ανταγωνίστρια apple τον σεπτέμβριο μάλλον;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...