Προς το περιεχόμενο

Ο διάδοχος του Intel X99 chipset θα είναι το X299, που θα συνοδευτεί από τον Intel Core i7-7740K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Με αυτό το σκεπτικό δεν υπήρχε λόγος να πάνε σε Skylake-Χ αντί για Kabylake-X.

Δεν υπήρχε λόγος ναι, αλλά μέχρι πρότινος μια χαρά διαβάζαμε για Skylake-X.

 

Ουσιαστικά η απορία μου δεν είναι γιατί δεν θα βγει αλλά αν τελικά θα βγει ή όχι... :P

 

Ημαρτον με το νέο σοκετ. Μην τυχόν εκεί στην ιντελ και βγαλετε cpu σε ήδη υπάρχον σοκετ! Δώστε σοκετ στο λαό και υπερχρονισμενους κατά 10% cpu!!! Καινοτομίες

Κάθε 2 γενιές αλλάζουν socket, είτε στο Mainstream είτε στο High End platform. Deal with it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Άρμεγμα, ξεάρμεγμα εδώ με τον 920 στα ταπεινά 3.2GHz, το bottleneck στα σημερινά games είναι τόσο ελάχιστο που πραγματικά δε ξέρω πόσο πολύ θα μου κρατήσει ο συγκεκριμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα ζήσουμε χωρίς 16πυρηνους CPUs ; Αρχίζω και τρομάζω :P

 

Κάποιοι από εμάς δεν μπορούμε ήδη όμως. :P

 

hcy7ox5.png

 

 

 

Θα τα βάλω τα Win 10 soon (been saying that for 2 years).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ,έχω έναν i7 950 και ακομα τραβάει καλα στις ανηφόρες και έτσι οπως το βλέπω θα τον κρατήσω άλλο έναν χρόνο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια Tick -> tock

Τωρα: Tick-> tock -> tock -> tock -> tock -> tock -> tock

 

x99 4πυρηνο?!?!Δλδ να πληρωσεις μητρηκη 300 ευρω για να εχεις επανω ενα 7740κ ειναι ειναι ουσιαστικα 7700κ που ειναι στην πραγματικοτητα 6700κ

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηρεμήσετε, μία εικόνα με κάποια στοιχεία βγήκε. Εσείς πιστεύετε ότι θα βγάλει καινούργιο σόκετ κ ελέω ανταγωνισμού με έναν απλό τετραπύρηνο?? Δεν υπάρχει ούτε ένα νήμα που δεν μπαίνουμε να κραξουμε πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο 4πύρηνος θα είναι το πιο αδύναμο κομμάτι του socket αν και για το 2017 είναι κοροϊδία όταν μάλιστα σε λίγους μήνες θα βγάζει mainstream​ 6πύρηνους. Περιμένω την τιμή να είναι εξίσου αστεία. Μπορεί και όχι, γιατί δεν παίζει μπάλα μόνη αυτή τη φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαίνουμε, ότι το πρώτο chip της πλατφόρμας με το X299 Express chipset δεν θα είναι ένα chip με διψήφιο αριθμό πυρήνων όπως θα περιμένατε, αλλά ένα τετραπύρηνο chip με την ονομασία Intel Core i7-7740K, που ενσωματώνει και επεξεργαστή γραφικών.

Link.png Site: TechPowerUp

 

Επίσης ο Kaby έχει ελάχιστα καλύτερη iGPU αλλά μιας και σε X299 iGPU δεν θα υφίσταται τότε οι διαφορές μεταξύ Kaby-X & Skylake-X είναι ακόμα μικρότερες.

 

Μπερδευτηκα. To αγγλικό αρθρο παντως όμως αναφέρει "This chip lacks an integrated graphics core"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...