Προς το περιεχόμενο

Σε τι περιβαλλον προγραμματιζετε;


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

...

 

κοίτα! εγώ δεν θίγω πρόσωπα! μπορεί καμιά φορά να γράφω χύμα αλλά κοίτα την ουσία. Και η ουσία είναι πως 3 οθόνες δεν χρειάζονται. Ή βολεύουν σε σπάνιες περιπτώσεις. Για 4 δεν γίνεται καν λόγος. Και όχι επειδή το λέω εγώ... δες το πρακτικά.

 

Γιατί αν μου λες 3, είναι σαν να μου λες ότι όσοι είναι με 1 δεν την παλεύουν.

 

Εκτός και αν είσαι Font-end Web Dev Και θες και 1 οθόνη για κάθε device... και δεν μπορείς δλδ να βολέψεις Mobile/tablet σε 1 οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν μου λες 3, είναι σαν να μου λες ότι όσοι είναι με 1 δεν την παλεύουν.

 

 

Δεν βγάζει νόημα αυτό που γράφεις. Το ότι σε κάποιον βολεύουν 3 οθόνες δεν σημαίνει ότι σε κάποιον άλλο δεν αρκεί μία. Δεν σημαίνει καν ότι κάποιος είναι πιο παραγωγικός από τον άλλο γιατί συγκρίνονται μόνο με τους εαυτούς τους. Οπότε εγώ μπορεί να είμαι πιο παραγωγικός με 3 οθόνες από ότι θα ήμουν εγώ με 2. Ο Bob μπορεί με 1 οθόνη να είναι εξίσου παραγωγικός με εμένα και με 2 οθόνες ακόμα παραγωγικότερος (ή και καθόλου).

 

Σε κάθε περίπτωση είναι προφανές ότι αν έχεις 3 οθόνες μπορείς να βρεις πολλές χρήσεις για αυτές. 

 

Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να βρω χρησιμότητα στα desktop shortcuts και πάντα με παραξενεύει γιατί κάποιοι τα χρησιμοποιούν. Αποδείξτε μου λοιπόν ότι χρησιμεύουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με εθιξες, γιατι να θιχτω; Καλα κανεις και τα λες χυμα αλλα στη παρουσα φαση δεν εχεις δικιο. Μια χαρα μπορω να γραψω και στο λαπτοπ με τις ωρες, παραγωγη και ξεκουραση σου προσφερει τo triple setup.

 

Με το διπλο setup ανεβαινει η παραγωγη 10-50%, το triple δεν ειναι overkill, αν ειχες δουλεψει θα το καταλαβαινες.

 

Πανω σε αυτο που λεει ο GothicCrusader να προσθεσω οτι στη google ξεκινανε κατ'απαιτηση του υπαλληλου απο 2 οθονες 24" ή μια 30" και φτανουν μεχρι 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για. Το setup της οθόνης με τον GothicCrusader. Εγώ το τα τελευταία άρχισα το web development. Γνώρισα επϊσης το tmux και σε συνδιασμό με το vim νομίζω ότι μου πάει γάντι. Για web μέχρι στιγμής οι δύο οθόνες μου είναι αρκετες, αλλά πιστεύω ότι όταν φτάσω σε JavaScript η θα χρειαστώ δεύτερη ή ακόμη καλύτερα μία ultrawide .... Τριαντ.....Πεντάρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το τίτλο, το μυαλό μου πήγε σε Integrated Development Environment.

 

Έχω μια οθόνη 21' 1080p, ακουμπισμένη όχι σε γραφείο αλλά σε ένα παραλληλόγραμμο τραπέζι.

Αυτό μου δίνει αρκετό χώρο, ώστε πέρα από pc hardware (πληκτρολόγιο, ποντίκι, ηχεία) να έχω εύκαιρα και άλλα πράγματα πάνω.

Η αλήθεια είναι πως είναι λίγο αχούρι. Έχω τετράδιο (με απαιτήσεις, σημειώσεις σχεδιασμού, flowcharts...), ενίοτε κάποιο προγραμματιστικό βιβλίο, πορτατίφ, μονίμως κούπα νερό, ενίοτε κύπελλο φραππέ, τασάκι, και ορισμένες φορές έχω και χώρο για να ακουμπάω πιάτο με φαί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπανίσει αυτή εδώ. Η μοναδική τετράγωνη οθόνη που έχω δει.

 

https://www.skroutz.gr/s/6507445/Eizo-FlexScan-EV2730Q.html

Πανακριβη η ρημαδα αλλλα σε τετραγωνη πρεπει να ειναι αλλη αισθηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ εδώ και σχεδόν μια δεκαετία δουλεύω με 2 οθόνες. Δοκίμασα κάποια στιγμή και με 3 αλλά το θεώρησα προσωπικά overkill αφού με κούραζαν λίγο περισσότερο (ίσως να έφταιγε και το τότε setup μου).

 

Το μόνο αντικειμενικό (κάπου είχα πετύχει και κάποιο σχετικό paper) πάντως στα setups είναι ότι με 2 οθόνες ανεβαίνει αισθητά η παραγωγικότητα. Με 3 ή παραπάνω το συζητάμε ανάλογα με τον τύπο της εργασίας.

 

Φαντάζομαι αν ήμουν χρηματιστής μπορεί να είχα ανάγκη και για 6 οθόνες (όχι προφανώς για το Ελληνικό χρηματιστήριο που εκεί που έχει φτάσει, μάλλον φτάνει και η οθόνη του κινητού :P )   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δουλεια παντως lead dev παιζει σε 13ρα κ θελει να παει σε 12ρα τωρα. Γουστα ειναι

 

γνωριζεις σε τι αναλυση;

 

Και εγώ εδώ και σχεδόν μια δεκαετία δουλεύω με 2 οθόνες. Δοκίμασα κάποια στιγμή και με 3 αλλά το θεώρησα προσωπικά overkill αφού με κούραζαν λίγο περισσότερο (ίσως να έφταιγε και το τότε setup μου).

 

Το μόνο αντικειμενικό (κάπου είχα πετύχει και κάποιο σχετικό paper) πάντως στα setups είναι ότι με 2 οθόνες ανεβαίνει αισθητά η παραγωγικότητα. Με 3 ή παραπάνω το συζητάμε ανάλογα με τον τύπο της εργασίας.

 

Φαντάζομαι αν ήμουν χρηματιστής μπορεί να είχα ανάγκη και για 6 οθόνες (όχι προφανώς για το Ελληνικό χρηματιστήριο που εκεί που έχει φτάσει, μάλλον φτάνει και η οθόνη του κινητού :P )   

 

Καπως ετσι το παω, πολυ ξεκουραστο. (7680 x 4440)

post-57664-0-20362600-1491813645_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πχ 3 οθόνες με 1080p στη σειρά η συνολική σου ανάλυση είναι:

Ηorizontal: 1920 * 3 = 5760
Vertical  : 1080 * 1 = 1080

Total     : 5760 * 1080

Δηλαδή υπολογίζεις εμβαδά, δεν αθροίζεις τις επιμέρους διαστάσεις.

 

Anyway, cool

 

Ερώτηση, εσείς που έχετε ήδη πάρει 4Κ πόσες ίντσες πιστεύετε ότι είναι καλύτερες; 27'' ή 32''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πχ 3 οθόνες με 1080p στη σειρά η συνολική σου ανάλυση είναι:

Ηorizontal: 1920 * 3 = 5760
Vertical  : 1080 * 1 = 1080

Total     : 5760 * 1080
Δηλαδή υπολογίζεις εμβαδά, δεν αθροίζεις τις επιμέρους διαστάσεις.

 

Anyway, cool

 

Ερώτηση, εσείς που έχετε ήδη πάρει 4Κ πόσες ίντσες πιστεύετε ότι είναι καλύτερες; 27'' ή 32''

Δεν εχω 4κ. Εχε υπ όψιν σου το pixel density. Περισσότερα πιξελ σε λιγότερο χώρο κάνουν την εικόνα πιο καθαρή και λεπτομερή ΑΝ θα βρίσκεσαι αρκετά κοντά σα παρατηρητής. Αν απομακρυνθεις οι λεπτομέρειες χάνονται. Αρα υπολόγισε το μεγεθος της οθόνης ανάλογα την απόσταση την οποία θα βρίσκεσαι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...