Προς το περιεχόμενο

Γαλλικό Μπουλντόγκ- Γνώμες, Εμπειρίες.


παγωτό

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί αυτά τι έχουν?Έχει η αδερφή μου ένα,και το βλέπω μια χαρά.Θηλυκό είναι.Τι προβλήματα έχουν?3 ετών είναι.

Καρδιας ας πουμε.

 

Οταν πηρε η κολλητη μου πριν δυο χρονια καβαλιέ η εκτροφεας μας εδειξε εξετασεις που ειχαν οι γονεις προγεννητικα.

 

Φυσικα δε σημαινει οτι ολα τα σκυλια θα εχουν θεμα, αλλα ειναι πιθανο. Πιο πιθανο για καποιες ρατσες και ειδικα αν προερχονται απο πετ σοπς, ιδιωτες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτά τι έχουν?Έχει η αδερφή μου ένα,και το βλέπω μια χαρά.Θηλυκό είναι.Τι προβλήματα έχουν?3 ετών είναι.

11 στα 10 έχουν φύσημα.

Ωτίτιδες, αλλεργίες, ατοπία, συρριγομυελια, επιληψία, χάλια δόντια

 

Καλό πακέτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γνωστός μου είχε γαλλικό μπουλντόγκ κι ειλικρινά το καημενο ήταν μέσα στα προβλήματα. Καταρχάς πρόβλημα καρδιάς, προσαρμοζόταν δύσκολα στην αλλαγή θερμοκρασίας, είχε και το κλασικό ροχαλητό (που αν καταλαβα καλά συνδεόνταν με πρόβλημα στο αναπνευστικο). Εδωσε μια περιουσία σε κτηνιάτρους. Αφου το TS το δηλωσε δε θα επεκταθώ στα προβλήματα που απορρέουν απο τη μαζική εκτροφή τους, αλλά είναι απολύτως υπαρκτά και μέρος του προβλήματος. Γενικά είναι εξαιρετικά ευαισθητο ζώο, θέλει πολύ φροντιδα και πολλά χρήματα. Για την ιστορία ο γνωστός μου, που είχε τρέλα με τα σκυλιά ράτσας, όταν του πέθανε πήρε άλλη ράτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα βρεις να το παρεις απο δικο σου ανθρωπο που να ξερεις ιστορικο εστω εναν απ τους 2 γονεις τουλαχιστον οκ..αλλιως σκασε ενα 800αρι κ παρε το απο ελληνικο εκτροφεα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Εχω κ εγω γαλιδουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτά τι έχουν?Έχει η αδερφή μου ένα,και το βλέπω μια χαρά.Θηλυκό είναι.Τι προβλήματα έχουν?3 ετών είναι.

Συριγγομυελία είναι ένα από τα πολύ σοβαρά. Μπορεί να εμφανιστεί και σε μεγαλύτερη ηλικία των 3 και χρειάζεται να γίνει MRI για να διαγνωσθεί. (και τα εκτροφικά μπορούν να υποφέρουν από αυτήν παρεμπιπτόντως)

Εδώ για περισσότερα http://cavalierhealth.org/syringomyelia.htm

 

Γενικώς, και στα γαλλικά και στα Cavaliers πολλοί εκτροφείς θεωρούν ότι πρέπει να σταματήσει η εκτροφή αυτών των φυλών λόγω των πολλών προβλημάτων που εμφανίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή εγώ ρώτησα και για να μην χαλάω το ποστ του φίλου,της αδερφής μου καμία σχέση δεν έχει τίποτα από αυτά που λέτε.Το μόνο που έχει είναι πολύ λαίμαργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι απαραίτητο να τα έχουν όλα και μακάρι το σκυλάκι να μην εμφανίσει και τίποτα, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι πάσχει από πολλές γενετικές ασθένειες ως φυλή. Ούτε όλοι οι γερμανικοί ποιμενικοί έχουν δυσπλασία ισχίου, δεν παύει όμως να είναι πρόβλημα της φυλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα!  Θα παρακαλούσα οποίο μέλος έχει πληροφορίες για πώληση τέτοιου σκυλιού η αν έχει κάποιος γνωστός του και είναι ευχαριστημένος από την αγορά του, Να μου στείλει μνμ γιατί ψάχνω καιρό τώρα με ελάχιστα αποτελέσματα και  έχω σκάσει ! 

Επεξ/σία από Sideris125
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sideris125 είπε

Χαιρετώ την παρέα!  Θα παρακαλούσα οποίο μέλος έχει πληροφορίες για πώληση τέτοιου σκυλιού η αν έχει κάποιος γνωστός του και είναι ευχαριστημένος από την αγορά του, Να μου στείλει μνμ γιατί ψάχνω καιρό τώρα με ελάχιστα αποτελέσματα και  έχω σκάσει γιατί το έχω υποσχεθεί 

Τι έχεις υποσχεθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Τι έχεις υποσχεθεί;

Η κοπελα μου είχε ένα pinser αλλά δυστυχώς πέθανε και τώρα θέλει ένα γαλλικό,Για μεσα στο σπίτι παρέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκυλο να παρει μονο εαν εχει χρονο να αφιερωνει αν ειναι για παρεα το βραδυ  κ να ναι κλεισμενο στο σπιτι καλυτερα ενα κουνελακι.Αυτη η ρατσα περα καποια προβληματα που παρουσιαζουν θελουν σε οικογενεια να ειναι σχεδον παντα καποιος κοντα τους και να μην το παραμελουν,γενικα δενονται πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Σκυλο να παρει μονο εαν εχει χρονο να αφιερωνει αν ειναι για παρεα το βραδυ  κ να ναι κλεισμενο στο σπιτι καλυτερα ενα κουνελακι.Αυτη η ρατσα περα καποια προβληματα που παρουσιαζουν θελουν σε οικογενεια να ειναι σχεδον παντα καποιος κοντα τους και να μην το παραμελουν,γενικα δενονται πολυ...

Χρόνος υπάρχει, στο σπίτι είναι πάντα κάποιος   και χώρος για παιχνίδι επίσης..έχω και ένα αμερικανικό ακιτα έξω και τρέχει όλη μέρα με τις γάτες του παρέα, 

Επεξ/σία από Sideris125
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο TS έχει ήδη πάρει ήδη τις σωστές απαντήσεις από το γνωστό σκυλοφόρουμ...

Είναι ταλαιπωρία να έχεις σκύλο με πρόβλημα/τα τα οποία δεν είναι θεραπεύσιμα (πχ επιληψία) η είναι αλλά χρειάζονται αρκετά χρήματα και ταλαιπωρία(πχ δυσπλασία ισχύου/ων).

Ενας σκύλος που μπορεί να σου χαρίσουν από γέννα η να τον πάρεις σε πολύ χαμηλή τιμή μπορεί να σου στοιχίσει τα ίδια η και πολλά παραπάνω χρήματα λόγω προβλημάτων.Η ουσία απόκτησης σκύλου μέσω Εκτροφέα δεν αποκλείει,όμως ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες εμφάνισης γενετικών προβλημάτων.Δεν μπορώ όμως να δεχτώ την άποψη ότι οι Εκτροφείς το κάνουν για χόμπι...Πρώτα για τα χρήματα και εφόσον τους αρέσει μπορεί να θεωρηθεί και χόμπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...