Προς το περιεχόμενο

2,9 εκατ. πωλήσεις κινητών τηλεφώνων στην Ελλάδα το 2016, με αλλαγές στις πρώτες θέσεις των κατασκευαστών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω xiaomi mi max αν είχε το λογότυπο της Samsung επάνω θα έκανε πάνω από 400 ευρώ...θα το καταλάβει κανείς μόνο αν το πιάσει στα χέρια του...(είχα note 4,s7 edge...) πραγματικά πέφτει κλεψιά από τις μεγάλες εταιρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω xiaomi mi max αν είχε το λογότυπο της Samsung επάνω θα έκανε πάνω από 400 ευρώ...θα το καταλάβει κανείς μόνο αν το πιάσει στα χέρια του...(είχα note 4,s7 edge...) πραγματικά πέφτει κλεψιά από τις μεγάλες εταιρίες.

Βασικά R&D πέφτει από τις μεγάλες εταιρίες, με το οποίο μόλις τώρα αρχίζει να ασχολείται η xiaomi και γι αυτό θα δεις και τις δικές τις τιμές να ανεβαίνουν πολύ σύντομα, αν βέβαια συνεχίζει να "μεγαλώνει". Αλλά ναι, σύμφωνα με πολλους εδώ μέσα -κρινοντας από σχόλια τύπου "ΤΟ ΑΙΦΟΟΥΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 45€ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΧΘΕΙ!!11!1!"- οι μηχανικοί δεν πληρωνονται, μόνο τα υλικά. Θα φτιάχναμε και μόνοι μας κανα smartphone αλλά δεν βαριέσαι..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω xiaomi mi max αν είχε το λογότυπο της Samsung επάνω θα έκανε πάνω από 400 ευρώ...θα το καταλάβει κανείς μόνο αν το πιάσει στα χέρια του...(είχα note 4,s7 edge...) πραγματικά πέφτει κλεψιά από τις μεγάλες εταιρίες.

Κοίτα Xiaomi έχω εδώ και πολλά χρόνια (από εποχές Mi2) αλλά είσαι υπερβολικός. Συγκρίνεις ποιοτικά Mi Max με S7 Edge ; Η μέρα με την νύχτα είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που περιέχει στοιχεία βίας (πώλησης), παρακαλώ να αναρτηθεί κανονικά διότι δεν θέλω να θίξω την εταιρεία αλλά τον πωλητή και ίσως έμμεσα την πολιτική της εκάστοτε εταιρείας. Πήγα με ένα φίλο σε ένα πλαίσιο στη Θεσσαλονίκη για να ρωτήσω για συσκευές για ηλικιωμένους επειδή έμαθα ότι υπάρχει μία MLS που έχει τη δυνατότητα να δώσει φωνητικά την εντολή ο ηλικιωμένος και να καλέσει χωρίς να πληκτρολογήσει κάτι.μου λέει το παλικάρι δειχνοντας μου αποκλειστικά τα turbo-x (που είναι η πλαίσιο ουσιαστικά) ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα! Ε πώς λέω αυτός που μου το είπε πήρε για την μητέρα του, δεν μου είπε ψέματα...Και λέει ο θεός, πάλι δείχνοντας μου ένα turbo-x ότι θα πρέπει να είναι smartphone και δεν συνίσταται για ηλικιωμένους επειδή θέλει email κτλ...Και για να μην τα γράφω όλα δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να πει "δεν πουλάμε MLS κύριε..." Προσπαθούσε να με πάει σε turbo-x με το ζόρι... Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να θίξω το ίδιο το πλαίσιο. μπορώ να φανταστώ πως απέκτησαν το 4% μέσω διαφημίσεων σε τηλεόραση κτλ αλλά από ότι βλέπω αν πας εκεί αδιάβαστος δύσκολα θα πάρεις κάτι άλλο... Αυτά...

 

Στο πλαίσιο δεν τηρούν πλέον ούτε τα προσχήματα ως προς αυτά που θέλουν να σου πασάρουν.

Φαντάζομαι τι pressing πρέπει να παίζει από άνωθεν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vodafone (5,8%), MLS (5,3%), Alcatel (3,9%), Turbo X (3,8%),

 

 

Σοβαρά?????

Λογικό είναι δεν γνωρίζουν όλοι από κινητά οπότε όταν πηγαίνουν σε ένα κατάστημα vodafone και τους πρήζουν οι πωλητές ή σε ενα πλαισιο για turbo-x. Επίσης σε πολλά καταστηματα η mls πληρώνει promoters. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol δηλαδή οι έλληνες αγόρασαν σχεδόν 250.000 iphone μόνο μέσα στο 2016? και λέτε ότι ξύπνησε ο κόσμος?

Ε ναι. Άμα δεν αγοράσει το 95% Xiaomi δεν σώζεται η κατάσταση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν περιλαμβάνει τις παραεισαγωγες (σκρουτζ) τα νούμερα είναι πλασματικά το λιγότερο...τεράστιο ποσοστό αγοράζει απο αυτά και ειδικά όταν πρόκειται για ναυαρχίδες που η διαφορά τιμής είναι συνήθως 200+ ... μπορεί να το διευκρινίσει κάποιος από την διαχείριση αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλές οι 3 εκατομμύρια συσκευές. Δηλαδή αν δεν περιλαμβάνουν τις παραεισαγωγές ο πραγματικός αριθμός ποιος είναι; 6 εκατομμύρια; Δεν βρήκα κάτι σχετικό αλλά μου ακούγεται λογικό να γνωρίζουν οι παράγοντες του κλάδου το μέγεθος των πωλήσεων μέσω σκρουτζομάγαζων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιπροσωπευτικο δειγμα πωλησεων μαρκας κινητου δεν ειναι το τι πωλειται τωρα το 2016 αλλα το τι κινητα βρισκονται στα συρταρια μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...